Pokaż wyniki od 1 do 10 z 68

Temat: Ruch Palikota!!!

Threaded View

  1. #22
    Ekspert Osiągnięcia:
    Trzech znajomych25000 punktów doświadczeniaOverdriveTagger First ClassWeteran
    Nagrody:
    Discussion Ender
    Avatar KowalX
    Dołączył
    23-04-09
    Skąd
    Kuźnia
    Wiek
    40
    Postów
    9,155
    SOG
    171
    Otrzymał : 1,461 SOGi w 1,213 postach

    Domyślnie

    Cytat Napisał kitamo Zobacz post
    W szkole masz przedmiot tradycja ? jesli by taki mial byc to nazywal by sie etyka a nie religia.
    Nie wiem czy umiesz czytać ze zrozumieniem. Jest religia, a tradycja jest jej częścią. I o to mi chodziło.

    Cytat Napisał kitamo Zobacz post
    Nie czytasz mnie uwaznie, napisalem wyzej jasno ze kiedys dziecko moglo miec tzw okienko miedzy zajeciami, obecnie dziecko w szkole podstawowej poki jest w budynku musi byc nonstop pod opieka pedagoga. Nie ma tak jak w latach 80' ze dziecko sobie idzie w pizdu na swietlice lub wałęsa sie po szkole. To jest wlasnie problem obecny jesli chodzi o nauczanie religii. Poza tym jak ja chodzilem do szkoly podstawowej religia byla zawsze ostatnim przedmiotem, i byla nauczana w pobliskim kosciele niedaleko szkoly. Bylo tak we wszystkich szkolach podstawowych, dopiero pozniej przeniesiono nauczanie religi do szkoly.
    A ja chodziłem to nie była ostatnia. I co z tego? Wystarczy napisać pismo i nie musi dziecko nigdzie przebywać. Więc gdzie znowu nie czytam. Piszę z doświadczenia.

    Cytat Napisał kitamo Zobacz post
    To nie argument. Jesli ktos potrafi za pomoca znaku krzyza podzielic ludzi miedzy soba, to jak najbardziej religia dzieli. Bylem w warszawie wtedy pod krzyzem by zobaczyc to na wlasne oczy. Po jednej stronie ulicy stali ludzie z w wieku srednio 50lat+, po drugiej stronie ulicy stala grupa studentow (z 10 osob) ktora zbierala podpisy z prosba skierowana do kosciola by usunac krzyz wraz z "wiernymi" okupujacymi go i przeniesc do kosciola. Wierz mi tylu wyzwisk i agresji ze strony obroncow krzyza to ja nie widzialem dawno.
    Wystarczylo bym przeszedl ta ulica i sam bylem wyzywany mimo ze nawet nie skomentowalem - wystarczylo ze bylem mlodym facetem ktory przeszedl obojetnie obok tego konfliktu.
    To ,że ktoś źle wykorzystuję symbol religijny mam nie tolerować samego symbolu? Litości. Skoro byłeś wyzywany, mniej pretensję do ludzi, którzy to robili.


    Cytat Napisał kitamo Zobacz post
    Bedziesz mial dziecko ktore przyjdzie do domu po lekcji religii, na ktorej uslyszalo ze ma glosowac przeciw nergalowi to inaczej zareagujesz.
    Tak, jasne. Mam być przeciwny religii ,bo jakiś obłąkany ksiądz głupoty gada. Mogę być przeciwny co najwyżej temu panu.

    Cytat Napisał kitamo Zobacz post
    A co w buddyzmie jest takiego strasznego ?
    A co jest strasznego w katolicyzmie?

    Cytat Napisał kitamo Zobacz post
    Nie nie chodzi mi o wprowadzenie buddyzmy do szkol, ale w zamian za jakakolwiek religie niech bedzie to etyka, bo jest ona duzo bardziej uniwersalna niz jakakolwiek inna religia.
    Nie trzeba uczęszczać na religię. Chrześcijaństwo jest religią dominującą w naszym kraju i nie widzę sensu by wprowadzać hinduizmu. Etyka również może być. Jestem jak najbardziej za możliwością wyboru.

    Cytat Napisał kitamo Zobacz post
    Nie slyszalem by ktos w imie matematyki skladal ofiary, lub modlil sie do sw. cosinusa.
    Uczenie sie o historii to to samo co uczenie sie o religii, a nie przyjmowanie religii. Uczysz sie o religii na teologii. Dlaczego nie ma teologii w szkolach ?
    Wystarczy prześledzić historię. Tak jak wieszano i karano za wyznania i przekonania religijne tak samo za inne. Możesz się uczyć religii, a to czy będziesz praktykował jest to twoja wyłącznie sprawa. Poza tym jak pisałem wyżej, nie trzeba uczęszczać.


    Cytat Napisał kitamo Zobacz post
    Nie bardzo wiem co mam tu wyjasniac, chyba ze dla Ciebie skladanie ofiary z czlowieka, a pozniej spozywanie chleba symbolizujacego jego ciało to cos normalnego heh. Rozumiem ze jest to przekaz mocno metaforyczny, ale juz dawno powinno sie od tej metafory odejsc - mi jako dziecku ciezko bylo to zrozumiec.
    I co mają treść biblii zmienić? :) Nikt nie każe Ci składać ofiary z człowieka ;)


    Cytat Napisał kitamo Zobacz post
    Bo chodzilem na katecheze do czlowieka ktory nie byl ksiedzem. Byl katecheta po teologii, i uczyl nas bardziej teologii niz samej religii. Zawsze mowil ze po religie mozemy isc do kosciola, a w szkole mozemy sie co najwyzej o niej uczyc.
    Religi można się uczyć tak jak wszystkiego czy w kościele czy w szkole. Przyjęcie wiary to już kwestia człowieka i to czy będzie chodził do kościoła czy nie, bądź religię, nie zmienia nic. Tak samo to czy chodzi do kościoła. A mnie nauczał ksiądz i w niczym to nie przeszkadzało.



    Cytat Napisał kitamo Zobacz post
    Choinka na boze narodzenie w grudniu nie przeszkadza w niczym bo jest to symboliczne swieto, jednak wspominam poniewaz bardziej istotna jest jego geneza w tym temacie, co przemawia za stwierdzeniem iz religia chrzescijanska dzieli ludzi. Dlatego uwazam ze w szkolach powinna byc etyka zamiast wlasnie religii.
    Dzieli jednych, łączy innych. Jak wszystko. Etyka jest nauczana. A religia nie jest obowiązkowa nawet tam gdzie nie mam etyki.

    Cytat Napisał kitamo Zobacz post
    ogolnie kosciolowi jest to bardzo nie na reke, bo w ten sposob nie sa w stanie wyhodowac sobie nowej ze tak powiem hordy slepowierzacych wyznawcow. Dopiero jak czlowiek starszy to jakos inaczej patrzy na religie i albo wierzy albo nie, jednak jest to jego wlasna wola a nie narzucona przez kogos innego.
    Mi tam nikt nic nie narzucał. Narzucać poglądy może każdy, niezależnie czy to religia czy historia.

    Cytat Napisał kitamo Zobacz post
    A tak w ogole, skoro tak bardzo neutralnie traktujesz religie w szkole, dlaczego jestes przeciwny by zastapic ja etyka dla wszystkich i nawet moze wciagnac do sredniej ocen ?
    A po co zastępować? Niektórzy chcą się jej uczyć. Przymusu niema. Etyka też może być, również mi nie przeszkadza.
    fizjologia , żywienie, stretching ...

    Odpowiedzi na pytania dają wiedzę, zrozumienie ich daje mądrość.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  2. Użytkownik KowalX otrzymał za ten post SOGi od użytownika(-ów):

    flutebox (19-10-11)

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •