Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Temat: Trening w Młodym Wieku Artykuł, info, zbiór

  1. #1
    EkspertEkspert Osiągnięcia:
    Trzech znajomychOverdriveTagger First ClassWeteran25000 punktów doświadczenia
    Avatar Fehu
    Dołączył
    03-12-08
    Skąd
    ^^^
    Postów
    3,832
    SOG
    609
    Otrzymał : 547 SOGi w 342 postach

    Domyślnie Trening w Młodym Wieku Artykuł, info, zbiór

    Trening na siłowni a wzrost człowieka.

    Jednym z uparcie powtarzanych mitów
    dotyczących treningu siłowego dorastających dzieci
    jest przekonanie, że podnoszenie ciężarów powoduje
    uszkodzenie płytki wzrostowej kości i tym samym
    zahamowanie jej rozwoju.
    Twierdzi się, że trening na siłowni powoduje rzekomo przedwczesne
    zrośnięcie się nasady z trzonem kości pod
    wpływem obciążeń, na które zostaje narażona
    kość.
    Chociaż kości dzieci i dojrzewającej
    młodzieży są giętkie, to nadmierne i ciągłe
    ich obciążanie może rzeczywiście spowodować
    martwicę naczyniową, która uniemożliwia
    dopływ krwi do płytki nasadowej.
    Nadmierny nacisk wywierany na płytkę
    nasadową może doprowadzić do innych zniekształceń,
    takich jak dysplazja nasad kości udowej. W takich
    sytuacjach dochodzi oczywiście do nieprawidłowości
    układu kostnego i zaburzeń wzrostu.
    Należy jednak pamiętać, że nie ma dowodu
    na to, iż z trening siłowy ma tak duże obciążenia, by powodował
    opisywane tu szkodliwe efekty.
    Efekty te powstają na ogół podczas wypadków
    samochodowych, niefortunnych upadków czy też
    innych urazów spowodowanych silnym
    wstrząsem lub uderzeniem.

    Badania wykazują coś wręcz przeciwnego:
    otóż właściwe prowadzony
    trening kulturystyczny może w znaczący sposób
    poprawić u dzieci i młodzieży ich szkieletowe
    i mięśniowe uwarunkowania wzrostu. Należy
    pamiętać, że na siłowni ćwiczymy mięśnie
    nie kości.
    W książce L.S. Dworkina
    "Młody ciężarowiec" można przeczytać,
    że radzieccy zawodnicy w podnoszeniu ciężarów
    zaczynają trening w wieku 11-13 lat. Dokumentując wiele anatomicznych i fizjologicznych
    skutków towarzyszących rozwojowi młodych sportowców,
    książka drobiazgowo relacjonuje postępy treningu
    na przestrzeni 15 lat. Jeśli chodzi o wpływ ćwiczeń
    z obciążeniami na wzrost, Dworkin podaje, iż
    nie zanotowano uchwytnych statystycznie
    różnic wzrostu ciężarowców i osób nie
    uprawiających tego typu ćwiczeń.
    Cytowane opracowanie wskazuje ponadto, że w
    rezultacie rozpoczęcia treningów przed okresem
    pokwitania młodzi sportowcy wykazują dużo
    większy niż ich rówieśnicy przyrost masy
    mięśniowej w okresie dojrzewania.
    Pojawia się tu również hipoteza,
    że pobudzając mięśnie dzieci poprzez ćwiczenia
    z obciążeniami, "programujemy" ich
    organizmy w taki sposób, że w okresie
    dojrzewania będą reagować szybciej i
    efektywnie na podobny rodzaj ćwiczeń.
    Sugestia ta ma duże potwierdzenie w
    badaniach prowadzonych od dziesięciu lat
    w Human Performance Research Centre w
    Newcastle, w których porównuje się dane
    dotyczące rozwoju mięśni podczas pokwitania
    u dzieci, które już wcześniej trenowały i u
    tych, które nie miały do czynienia
    z ćwiczeniami siłowymi.
    Na ogół dzieci,
    które wykonywały ograniczone ćwiczenia
    siłowe w okresie poprzedzającym dojrzewanie,
    wykazywały znacznie większy przyrost obwodu
    mięśni ramion, klatki piersiowej, barków i
    nóg niż ci, którzy me uprawiali ćwiczeń
    w tym okresie.
    Więc z powyższych badań wynika, że trening
    siłowy, czyli budując masę mięśniową jest
    wręcz pożądany w młodym wieku.
    Generalnie należy jednak stwierdzić, że
    niższa wysokość ciała zawodników podnoszenia
    ciężarów niż osób nietrenujących
    spowodowana jest czynnikiem genetycznym.
    Dlaczego czasem widzimy, że zawodnicy
    podnoszenia ciężarów są niscy?
    Rezultaty osiągane w podnoszeniu
    ciężarów zależą w znacznym stopniu od
    wysokości, na jaką musi być uniesiona sztanga.
    W przypadku, gdy jest ona niewielka,
    łatwiejsze jest udźwignięcie większej masy
    sztangi i dlatego zawodnicy osiągający
    dobre rezultaty w tej dyscyplinie
    charakteryzują się niską wysokością ciała.
    W świetle przeprowadzonych badań
    wygląda na to, że niscy zawodnicy to raczej
    wybrani ze sportowców tacy, którzy mają duże
    predyspozycje "talent" by zostać zawodnikami
    podnoszenia ciężarów czy trójboju siłowego,
    choć bywają wyjątki, że zawodnicy wysocy też
    potrafią zdobywać tytuły mistrzowskie w tych
    dyscyplinach, i wydaje się, że są oni bardziej
    zmotywowani do zdobywania tych
    tytułów niż zawodnicy mający "talent".
    W kulturystyce wysokość ciała nie ma
    znaczenia, więc zachęcam do uprawiania ćwiczeń
    siłowych bez obaw, że coś złego grozi
    twojemu orgazmowi.

    BĘDĄC MŁODYM ZAWODNIKIEM UNIKAJ:

    *

    Trenowania na dużych ciężarach (trening "na siłę": duże ciężary, mało powtórzeń zdecydowanie odpada),
    *

    Wykonywania ćwiczeń typu "martwy ciąg",
    *

    Wykonywania ćwiczeń na stojąco,
    *

    Stosowania suplementów kreatynowych,
    *

    Stosowania środków dopingowych
    *

    Zbyt intensywnego trenowania, w zbyt dużym wymiarze godzin w tygodniu

    BĘDĄC MŁODYM ZAWODNIKIEM WARTO:

    *

    Wykonywać ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała: pompki, brzuszki, podciągania, delfinki.
    *

    Wykorzystywać małe i średnie ciężary
    *

    Wykonywać umiarkowaną ilość treningów w tygodniu


    Solidniej trenować można zacząć mając co najmniej 18-20 lat


    WNIOSKI
    -będąc młodym można cwiczyn na silowni jednak według powyzszych rad
    -w młodym wieku trening powinien byc lekki, spontaniczny nie siłowy (kulturystyczny)
    -według mojej wyszukiwarki google nie istnieje jeszcze dowod na to ze jesli ktos bedzie cwiczył w młodym wieku na silowni (oczywiscie o ile trening nie jest kulturystyczny) to ze bedzie miał problemy zdrowotne w pozniejszym wieku
    -opinie o tym ze nie powinna sie cwiczyc w tym młodym wieku wiarze sie raczej z tym, że nie wiele osób potrafi doradzic młodym zawdodnikom jak cwiczyc oraz też to , ze cwiczenia na silowni wiarza sie scisle z psychika (np.systematycznosc) niestety wielu mlodych ludzi nie potrafi miec na tyle uksztaltowanej psychiki
    -oczywiscie nawet lekki trening dla ludzi mlodych powinien byc poprzedzony wizytą u lekarza który tak naprawde zdecyduje czy mozemy cwiczyc czy nie...

    Ku Przestrodze

    http://www.e-gym.pl/showpost.php?p=167675&postcount=15


    Cały tekst został tylko sklejony przeze mnie oraz w niektorych momentach przeredagowany...Jeśli ktoś sie nie zgadza z ta opinia niech nie zwraca sie z tym do mnie gdyz nie jestem autorem powyzszych tekstów!!!
    Ostatnio edytowane przez Fehu ; 26-12-08 o 16:46
    Powrót 05/08/2009

    Nie obecny do odwołania.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  2. Użytkownik Fehu otrzymał za ten post 18 SOGi(-ów) od użytkowników:

    Gemu$ (20-01-09), kamil_07 (08-11-09), kubaCK (27-05-09), luo (25-05-09), Malyheh (07-01-09), Merkeni (23-01-11), Micek185 (15-03-09), mrozikhg (26-12-08), Napinacz01 (26-12-08), Pioter1994 (18-10-10), przemaswks (15-03-09), slim shady (26-12-08), Sosna91 (26-12-08), tom (21-01-09), Voice666 (26-12-08), wojtas3 (29-06-09), Wookie (16-03-09)

  3. #2
    Ekspert Osiągnięcia:
    Trzech znajomych1 rok zarejestrowany10000 punktów doświadczenia
    Avatar Voice666
    Dołączył
    20-10-08
    Skąd
    Ja Cię znam??
    Postów
    2,606
    SOG
    745
    Otrzymał : 677 SOGi w 361 postach

    Domyślnie

    Wszystko sprowadza się do zachowania zdrowego rozsądku.
    Nie ma potrzeby męczyć się na siłowni, bo można sobie sylwetkę poprawić na wiele innych sposobów. Jeśli ktoś już się uprze to żeby już ćwiczyć w tak młodym wieku trzeba to robić pod okiem naprawdę dobrego trenera i przestrzegać tylu zasad, że samemu w piwnicy nic z tego nie będzie.
    Rozumiem młodych, chcących "przypakować", ale zawsze im powtarzam ,że na siłownie zawsze zdążą, ale jeszcze nie teraz.
    W wieku 15 lat wyobrażenia o siłowni mijają się z rzeczywistością i stąd takie pytania typu "czy jak podnoszę sztangę 59 razy to urośnie mi łapa".
    Siłownia to nie tylko "pakowanie", ale też zajebiście ciężkie życie z dietami, kilogramami, regularnym trybem życia itp, itd. Pisze tu specjalnie "zajebiście ciężkie" bo np: jak koledzy idą na piwo a ty masz trening to chciał nie chciał trening jest pierwszy. Jak odmówisz kilka razy to koledzy już nie przyjdą, a jak ty odmówisz siłowni to możesz przyrostom pomachać na do widzenia.
    Jak dla mnie to siłownia jest nie dla dzieci, a dla dorosłych i nie chodzi mi tu o jakiś konkretny wiek, bo dorosłość z nim nie idzie w parze, ale raczej chodzi o zdrowe myślenie i umiejętne dokonywanie wyborów, bo bez tego to nawet te nieszczęsne 59 razy na biceps nie pomoże.
    Check this out motherbrotha ;)
    http://www.e-gym.pl/forumdisplay.php?38-Testy-od%BFywek
    Dirty mass project
    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  4. Użytkownik Voice666 otrzymał za ten post 4 SOGi(-ów) od użytkowników:

    Gemu$ (20-01-09), Pioter1994 (08-04-10), wojtas3 (29-06-09), zCzymDoLudzi (28-06-09)

  5. #3
    EkspertEkspert Osiągnięcia:
    Trzech znajomychOverdriveTagger First ClassWeteran25000 punktów doświadczenia
    Avatar Fehu
    Dołączył
    03-12-08
    Skąd
    ^^^
    Postów
    3,832
    SOG
    609
    Otrzymał : 547 SOGi w 342 postach

    Domyślnie

    Cytat Napisał Voice669 Zobacz post
    Wszystko sprowadza się do zachowania zdrowego rozsądku.
    Nie ma potrzeby męczyć się na siłowni, bo można sobie sylwetkę poprawić na wiele innych sposobów. Jeśli ktoś już się uprze to żeby już ćwiczyć w tak młodym wieku trzeba to robić pod okiem naprawdę dobrego trenera i przestrzegać tylu zasad, że samemu w piwnicy nic z tego nie będzie.
    Rozumiem młodych, chcących "przypakować", ale zawsze im powtarzam ,że na siłownie zawsze zdążą, ale jeszcze nie teraz.
    W wieku 15 lat wyobrażenia o siłowni mijają się z rzeczywistością i stąd takie pytania typu "czy jak podnoszę sztangę 59 razy to urośnie mi łapa".
    Siłownia to nie tylko "pakowanie", ale też zajebiście ciężkie życie z dietami, kilogramami, regularnym trybem życia itp, itd. Pisze tu specjalnie "zajebiście ciężkie" bo np: jak koledzy idą na piwo a ty masz trening to chciał nie chciał trening jest pierwszy. Jak odmówisz kilka razy to koledzy już nie przyjdą, a jak ty odmówisz siłowni to możesz przyrostom pomachać na do widzenia.
    Jak dla mnie to siłownia jest nie dla dzieci, a dla dorosłych i nie chodzi mi tu o jakiś konkretny wiek, bo dorosłość z nim nie idzie w parze, ale raczej chodzi o zdrowe myślenie i umiejętne dokonywanie wyborów, bo bez tego to nawet te nieszczęsne 59 razy na biceps nie pomoże.
    cóz piekne słowa, udowadniaja nam jak wazna jest sfera psychiczna nie kazdy 15latek poradzi sobie z niĄ
    Powrót 05/08/2009

    Nie obecny do odwołania.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  6. #4
    Moderator #Foto Gallery Osiągnięcia:
    Trzech znajomychWeteranTagger First Class50000 punktów doświadczeniaOverdrive
    Avatar slim shady
    Dołączył
    12-01-08
    Skąd
    Szczecin
    Postów
    10,440
    SOG
    507
    Otrzymał : 1,807 SOGi w 1,352 postach

    Domyślnie

    Właśnie ostatnio nasiliły się tematy od jakiego wieku ćwiczyc, a od jakiego nie. Moim zdaniem owszem można ćwiczyć, ale tak jak napisał Voice669 musi być do nadzoru naprawde dobry trener a nie starszy kolega co chodzi 2 lata na siłownie. Nie zgodze się tu ze zdaniem autora artykułu, że to jest dobry czas na przyrosty, dużo 14-16 latków ćwiczy i ma problemy z przyrostem masy, poziom produkcji testosteronu nie osiągnoł jeszcze odpowiedni poziom. Niestety artykuł zmieszał 2 rzeczywistości, zawodowców i amatorów. Zawodowcy posiadają od najmłodszych lat trenerów,specjalne diety, i ich przeznaczeniem w życiu jest wyjść na arene zmagań. Amatorzy chcą poprawić jedynie swój wygląd i siłe, w młodym wieku kości nie są jeszcze na tyle mocne, żeby walczyć ze sztangą. Zaczełem ćwiczyć w wieku 16 lat, nie miałem zielonego pojęcia o siłowni, do tego na mojej siłowni nie było trenera (siłownia robiona na czarno), oczywiście wszystkie ćwiczenia wykonywałem źle technicznie, naszczęście bywalcy pokazywali o co chodzi. Co ma związanego moja siłka z tym tematem ? Otóż zaobserwowałem spadek 1 cm na wzroście, ( według opini znajomego lekarza mogło to być wynikiem ćwiczen robionych na stojąco np. wyciskanie na barki, to było duże obciązenie na kręgosłup) zaobserwowałem duże bóle nadgarstków, i ogólnie stawów, porobiły mi się rozstępy. Dlatego odradzam siłownie w młodym wieku, jest to moja opinia, oparta na własnym doświadczeniu, a nie przeczytane z internetu opinie jakiegoś forum. Rozumiem, że wszyscy dążą do idealnej sylwetki i ogólnej atrakcyjności, ale życie sie nie kączy na 15 roku życia i naprawde jest sporo czasu na dojscie do swojego celu. Niestety tu chodzi równierz o aspekt psychologiczny, kreowany przez czasopisma i telewizje, czytając niektóre artykuły jak odniesc sukces w życiu piszą tam, że najważniejszy jest wygląd, ładni mają więcej szans w życiu, aby zdobyć upragnioną pracę, czy kobiete. Nie ukrywam, że równierz na mnie to zadziałało i zapisałem się na siłownie. Po jakimś czasie, chce się coś więcej, ćwiczenia zaczynają być nudne, i zaczynają sie suplementy. To co będzie potem jak juz w młodym wieku wcina sie kreatyny itp. Miałem sie skupic tylko na zdrowiu ale rozpisałem sie troche na psychike :)

    Podsumowując sport to zdrowie kiedy uprawia się go z głową.
    Trening, diety, suplementacja, porady, piszcie na maila: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  7. Użytkownik slim shady otrzymał za ten post 4 SOGi(-ów) od użytkowników:

    Gemu$ (20-01-09), luo (25-05-09), Pioter1994 (08-04-10), zCzymDoLudzi (28-06-09)

  8. #5
    EkspertEkspert Osiągnięcia:
    Trzech znajomychOverdriveTagger First ClassWeteran25000 punktów doświadczenia
    Avatar Fehu
    Dołączył
    03-12-08
    Skąd
    ^^^
    Postów
    3,832
    SOG
    609
    Otrzymał : 547 SOGi w 342 postach

    Domyślnie

    Jednak jesli poruszamy kwestie zdrowia musimy sie zastanowic czy krytykowac tylko tych 15,16 latków za to ze cwicza czy może tych 20 latków za to ze stosują doping??? zauwazylem ze na forum panuje wieksze przyzwolenie na branie sterydów niż na to ze 15 latek chce probowac cwiczyc moze po prostu trzeba mu uswiadomic jak moze cwiczyc, ze musi miec odpowiedniego trenera oraz byc pod opieka lekarza.., No forum jest dział "doping" to moze warto zastanowic sie nad dzialem "piaskownica" ktorym tak naprawde powinien byc dzial dla zielonych...
    bez obrazy dla 15 latków oraz stosujacych doping bo kazdy jest wolnym człowiekiem i kazdy ma prawo do samodzielnej decyzji
    Ostatnio edytowane przez Fehu ; 26-12-08 o 18:23
    Powrót 05/08/2009

    Nie obecny do odwołania.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  9. #6
    Moderator #Foto Gallery Osiągnięcia:
    Trzech znajomychWeteranTagger First Class50000 punktów doświadczeniaOverdrive
    Avatar slim shady
    Dołączył
    12-01-08
    Skąd
    Szczecin
    Postów
    10,440
    SOG
    507
    Otrzymał : 1,807 SOGi w 1,352 postach

    Domyślnie

    laik niestety z tymi 20 latkami trudniej jest się dogadać, i przemówić im do rozsądku, są napisane arty na forum co robią sterydy z człowieka, ale nawet jak ktoś to przeczyta to powie, że go to nie dotyczy,i powie że w końcu jest odblok. Niestety Ci 20 paro latkowie często zaczynali od 15-16 roku życia, i dla tego trzeba uśiwadomiać początkującym konsekwencje jakie płyną z wczesnego pójscia na siłownie, bo potem bedzie za późno
    Trening, diety, suplementacja, porady, piszcie na maila: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  10. #7
    Bywalec Osiągnięcia:
    Weteran5000 punktów doświadczenia
    Avatar Napinacz01
    Dołączył
    17-12-08
    Skąd
    Łódź
    Postów
    711
    SOG
    151
    Otrzymał : 89 SOGi w 71 postach

    Domyślnie

    Dobry ART - SOG.

    Zastanówcie się. Czy mając teraz 14 - 15 lat ćwicząc już na Siłowni łatwo jest przestać ćwiczyć i poczekać jeszcze 2 -3 lata ? :) Jednak siłownia kusi, człowiek chce być coraz lepszym.

    Młodym dzieciakom piana z pyska leci jak widzą kolege który ćwiczy 2 lata na siłowni, jest od nich 6x silniejszy... I co najwazniejsze Jak koledzy sie pytają ile podnosi na klate to z dumą i zachwytem powie ze 101,25 kg To mnie rozbraja :D

    Gosciu 14 lat , 160 cm wzrostu, 80 kg wagi, chłopaczek ma pasture chodzacego kwadrata ale wazne ze podnosi to 100 kg !! Nic innego sie nie liczy Koledzy z podstawowki mu chołd oddaja jak chodzi po korytarzu.
    W Liceum czar pryska bo rwał na chama 100 kg na martwy ciąg.

    Pozdrawiam :)
    "Pij mleko, będziesz wielki jak ciągnik IVECO z naczepą"
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  11. #8
    EkspertEkspert Osiągnięcia:
    Trzech znajomychOverdriveTagger First ClassWeteran25000 punktów doświadczenia
    Avatar Fehu
    Dołączył
    03-12-08
    Skąd
    ^^^
    Postów
    3,832
    SOG
    609
    Otrzymał : 547 SOGi w 342 postach

    Domyślnie

    slim shadytak masz racje i kurcze faktycznie latwiej jest przekonac 15,16 latków do odlozenia cwiczen na pozniejszy okres, ale jednak nie każdy poslucha tych naszych "złotych rad" i powinno sie im proponowac jakas alternatywa tak jak to sie dzieje w dziale doping kazdy wie ze nie wolno ale Ci co jednak biora maja podane informacje o regeneracji, odbloku...
    Powrót 05/08/2009

    Nie obecny do odwołania.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  12. #9
    Moderator #Foto Gallery Osiągnięcia:
    Trzech znajomychWeteranTagger First Class50000 punktów doświadczeniaOverdrive
    Avatar slim shady
    Dołączył
    12-01-08
    Skąd
    Szczecin
    Postów
    10,440
    SOG
    507
    Otrzymał : 1,807 SOGi w 1,352 postach

    Domyślnie

    myśle że artykuł i ogólnie temat bardzo pouczający :) do podwieszenia
    Trening, diety, suplementacja, porady, piszcie na maila: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  13. #10
    hardworkOUT
    Gość Avatar hardworkOUT

    Domyślnie

    dalem do spisu, podwiesic osobno ?? jak chcecie ?
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •