Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Temat: [kreatyna]

 1. #1
  Znawca Osiągnięcia:
  Weteran10000 punktów doświadczenia
  Avatar sławo
  Dołączył
  01-03-06
  Skąd
  śląśk
  Postów
  1,901
  SOG
  5
  Otrzymał : 252 SOGi w 34 postach

  Domyślnie [kreatyna]

  trochę długi ale warto poczytać


  Już po kilku dniach stosowania kreatyny, mięśnie stają się większe i bardziej "napompowane" jest to efekt zwiększenia ilości kreatyny w mięśniu o około 50%. Dochodzi wtedy do szeregu reakcji, które powodują, iż komórki mięśniowe wchłaniają więcej wody. Zwiększona objętość komórki wywołuje napięcie wewnątrzkomórkowe, a organizm odbiera to jako sygnał anaboliczny - tym samym pobudza mięśnie do przyrostu masy oraz siły. Efekt stosowania kreatyny to natychmiastowa poprawa wydolności organizmu, dzięki której dłuższe, intensywniejsze treningi przyśpieszają budowanie mięśni oraz przyczynią się do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej. Przy pierwszym cyklu kreatynowym możesz uzyskać od 4 do 6 kg beztłuszczowej masy mięśniowej.

  Co to jest kreatyna ?

  Kreatyna to jeden z najczęściej używanych suplementów stosowanych w kulturystyce. Jest substancją podobną do białek, zbudowaną z trzech aminokwasów: metioniny, argininy oraz glicyny. Niewielkie ilości kreatyny przechowywane są w komórkach mięśniowych, a jej rola sprowadza się do wytwarzania i przenoszenia adenozynotrójfosforanu (ATP) tzw. głównej cząsteczki odpowiedzialnej za produkcję energii.

  Jak działa i co można osiągnąć stosując kreatynę ?

  Już po kilku dniach stosowania kreatyny, mięśnie stają się większe i bardziej "napompowane" - jest to efekt zwiększenia
  ilości kreatyny w mięśniu o około 50%. Dochodzi wtedy do szeregu reakcji, które powodują, iż komórki mięśniowe wchłaniają więcej wody. Zwiększona objętość komórki wywołuje napięcie wewnątrzkomórkowe, a organizm odbiera to jako sygnał anaboliczny - tym samym pobudza mięśnie do przyrostu masy oraz siły. Efekt stosowania kreatyny to natychmiastowa poprawa wydolności organizmu, dzięki której dłuższe, intensywniejsze treningi przyśpieszają budowanie mięśni oraz przyczynią się do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej. Przy pierwszym cyklu kreatynowym możesz uzyskać od 4 do 6 kg beztłuszczowej masy mięśniowej. Można to osiągnąć tylko poprzez prawidłową suplementację kreatyny.  3. Sposób użycia:
  Z fazą nasycenie:

  I Faza nasycenia:
  1 - 2 dzień 25 g (5 x 5 g),
  3 - 4 dzień 20 g (4 x 5 g),
  5 dzień 15 g (3 x 5 g).

  II Faza podtrzymująca: trwa od 6 dnia do 42 dnia, codziennie 2 porcje po 5 g kreatyny.
  W dni treningowe: pierwsza porcja 30 min. przed treningiem, druga bezpośrednio po treningu.
  W dni nietreningowe: pierwszą dawkę rano bezpośrednio po przebudzeniu, drugą w połowie dnia.

  III Faza odpoczynku: 3 - 4 tygodnie bez suplementacji kreatyny.
  Jest to okres bez dawkowania kreatyny, równocześnie treningi
  powinny być mniej intensywne.  Bez fazy nasycenia:
  Od 1 dnia do 42 dnia, codziennie 2 porcje po 5 g kreatyny.
  W dni treningowe: pierwsza porcja 30 min. przed treningiem, druga bezpośrednio po treningu.
  W dni nietreningowe: pierwszą dawkę rano bezpośrednio po przebudzeniu, drugą w połowie dnia.


  Porcje kreatyny przyjmować na pusty żołądek, najlepiej z dekstrozą (30 g - 40 g ok. 3 łyżki
  stołowe).


  Czy pożądane jest łączenie kreatyny z innymi odżywkami? Jak spowodować trwałe zmiany przy suplementacji kreatynowej?

  Należy pamiętać, że kreatyna jest silnie działającym środkiem anabolicznym (pobudzającym do budowania mięśni), ale nie zawiera w sobie substancji budujących. Niezbędne jest zatem łączenie kreatyny z takimi preparatami jak białko (najlepiej serwatkowe) czy L-glutamina lub peptyd glutaminy, które są podstawowym budulcem mięśni. Bardzo dobre efekty uzyskuje się również podczas łączenia kreatyny z silnym antykatabolicznym preparatem jakim jest HMB.

  W jaki sposób zwiększyć skuteczność działania kreatyny?

  Można to osiągnąć przez:

  -stosowanie kreatyny razem z cukrem dekstrozą, aby zwiększyć wydzielanie insuliny, która "wtłacza" kreatynę do komórek mięśniowych
  -picie dużych ilości wody
  -zmniejszenie spożycia tłuszczy, gdyż tłuszcz w pożywieniu utrudnia wchłanianie kreatyny
  -przyjmowanie odpowiedniej dawki magnezu i lecytyny, które są podstawowym źródłem organicznego fosforu
  -spożywanie kreatyny na "pusty" żołądek;
  -dostarczenie do organizmu takich pierwiastków jak: chrom, cynk , wanad ponieważ ich niedobór wpływa niekorzystnie
  na magazynowanie kreatyny przez komórki mięśniowe;
  -prawidłowe dostarczanie antyoksydantów oraz kompleksu witamin z grupy B.
  ..: HISTORIA KREATYNY W SPORCIE :..


  Od dawna wiadomo, że kreatyna wspomaga wyczyn sportowy. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wielu sztangistów próbowało zwiększyć zapasy kreatyny w mieśniach z pomocą "gór" mięsa, co pomagało im osiągnąć lepsze wyniki. Te praktyki prowadziły jednak często do problemów zdrowotnych, np. do podwyższonego poziomu kwasu moczowego. Z biegiem lat coraz więcej badań i testów naukowych potwierdzało skuteczne działanie kreatyny. Wyniki przeprowadzanych testów pokazały, że dzięki zastosowaniu monohydratu kreatyny osiąga się wyraźne przyrosty siły i masy mięśni, zastosowanie fosfokreatyny i ATP natomiast nie przynosi większych efektów. W roku 1992 szwedzkim naukowcom udało się udowodnić, że monohydrat kreatyny przyjmowany doustnie wchłania się bez przeszkód w jelitach. Dalszym efektem ich eksperymentów było stwierdzenie, że suplementacja monohydratu kreatyny zwiększa koncentrację kreatyny w plazmie krwi aż o 50% (!). W tym samym roku kreatyna dostała się również oficjalnie na łamy prasy, kiedy Mistrz Olimpijski z Barcelony w biegu na 100 metrów, Linford Christie, ogłosił, że dzięki przyjmowaniu monohydratu kreatyny osiągnął znaczącą poprawę wyników.


  ..: KREATYNA JEST PRODUKTEM UBOCZNYM PROCESĂ?W ENERGETYCZNYCH :..


  Kreatyna (C4H9O2N3), zwana również kwasem metylowo-iminomocznikowo-octowym, jest produktem ubocznym procesów energetycznych przemiany materii i tworzy się w wątrobie a trzech aminokwasów - glicyny, argininy i metioniny. Dzięki tej syntezie własnej organizmu, człowiek może wytworzyć maksymalnie 1 gram kreatyny dziennie.


  ..: ZAPOTRZEBOWANIE I POCHODZENIE W NATURZE :..


  Przeciętne zapotrzebowanie na kreatynę wynosi około 2 gramy dziennie. Połowę z tego organizm może zsyntezować samodzielnie, reszta musi zostać doprowadzona wraz z pożywieniem. Kreatyna (z greckiego krea = mięso) występuje niemal wyłącznie w artykułach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, głównie w mięsie. W roślinach natomiast występuje tylko w ilościach śladowych. Zróżnicowana dieta dostarcza zazwyczaj około 1 grama kreatyny dziennie. Wegetarianie mają zwykle ograniczone zapasy kreatyny, co stawia ich w trudnej sytuacji szczególnie w sportach szybkościowo-siłowych.


  ..: NADMIAR KREATYNY JEST WYDALANY :..


  Nadmiar kreatyny jest wydalony przez nerki, w większej części w formie nie zmienionej, po części w postaci produktu rozkładu - kreatyniny. Z tego powodu nie występują działania uboczne, wywołane ewentualnym przedawkowaniem, choć z drugiej strony zbyt wysokie dawki nie przenoszą większych efektów.


  ..: KREATYNA POPRAWIA ZAOPATRZENIE W ENERGIĘ PODCZAS WYSIŁKU :..

  Ludzki organizm rozporządza dwoma "magazynami" natychmiast dostępnej energii: adezynotrójfosforan (ATP) i fofokreatyna (CP). Kreatyna występuje w mięśnaiach w większej części w postaci fosfokreatyny. Do skurczu mięśni, a więc właściwej pracy mięśni, organizm może wykorzystywać jedynie ATP. ATP jest przy tym rozkładany do ADP (adezynodwufosforan) i fosforanu (P): ATP -> ADP + P +energia. Zapasy ATP są jednak bardzo małe i wyczerpują się już po około 1-2 sekundach. Zapasy fosfokreatyny są mniej więcej 5 razy większe. Są wykorzystywane do ponownego uzyskiwania ATP, potrzebnego mięśniom. Fosfokreatyna przekazuje przy tym swoją grupę fosforową ADP tworząc ATP w reakcji: ADP + CP -> ATP + C. ATP i fosfokreatyna wystarczają razem na około 5-10 sekund intensywnej pracy mięśni. Póżniej mięsień skazany jest na inne źródła energii, np. węglowodany i tłuszcze. Regeneracja ATP, uzyskiwana dzięki fosfokreatynie, przynosi dalszą korzyść w postaci rozkładu kwasów, które powstają w wyniku intensywnej pracy mięśni. Duże zasoby fosfokreatyny przeciwdziałają przedwczesnemu zmęczeniu, zwłaszcza przy dużych obciążeniach. DOSTĘPNOŚĆ FOSFOKREATYNY JEST WA&#379NYM CZYNNIKIEM WPŁYWAJĄCYM NA WYDOLNOŚĆ ORGANIZMU PRZY OBCIĄ&#379ENIACH KRĂ?TKIEGO CZASU.

  ..: ZAPASY KREATYNY W MIĘŚNIACH MOGĄ ZOSTAĆ ZWIĘKSZONE :..

  Przeciętna zawartość kreatyny w komórkach mięśniowych wynosi, przy stosowaniu zróżnicowanej diety, około 300 mg / 100 g tkanki mięśniowej. Koncentracja ta może zostać zwiększona przez trening szybkościowy, najłatwiej jednak poprzez zwiększone spożycie, np. w formie suplementu żywności. Górna granica ilości kreatyny, która może zostać zmagazynowana w mięśniach, wynosi około 400-500 mg / 100 g tkanki mięśniowej.


  ..: POJEMNOŚĆ MAGAZYNOWA MUSKULATURY ZMNIEJSZA SIĘ PO OKOŁO 4-6 TYGODNIACH :..

  Mięsień jest zdolny do utrzymywania zwiększonej koncentracji kreatyny tylko w ograniczonym czasie. Po 4-6 tygodniach, "pojemność magazynowa" komórki maleje i zawartość kreatyny zmniejsza się, nawet przy zwiększonym spożyciu. Dlatego każda "kuracja kreatynowa" powinna być przerywana trwającą co najmniej 3 tygodnie przerwą. Ponowne "naładowanie" przynosi później znowu efekt. W perspektywie czasu, przyjmowanie kreatyny przynosi lepsze rezultaty, gdy jest cykliczne.

  ..: KREATYNA ZWIĘKSZA SIŁĘ I PRZYŚPIESZA PRZYROST MASY MIĘŚNI :..

  Bezpośrednio uzależnione od zaopatrzenia w kreatynę są w szczególności wysiłki szybkościowo-siłowe, związane ze skurczami komórek mięśniowych maksymalnie krótkiego czasu. Wiele testów potwierdza, że suplementacja kreatyny przynosi największe korzyści sportowcom, uprawiającym dyscypliny siłowe i szybkościowo-siłowe (sprinterom, miotaczom sztangistom, kulturystom itd.). Przyrosty siły osiągane dzięki przyjmowaniu kreatyny wynoszą przeciętnie około 10%. Doniesienia sportowców o 20-30 procentowej poprawie wyników również nie należą do rzadkości. W kulturystyce ceni się kreatynę ze względu na jej działanie zwiększające masę mięśni. Ponieważ kreatyna wiąże się z wodą, komórki mięśniowe "powiększają siłę". Muskulatura robi wrażenie "pełniejszej", ale nie gładszej, ponieważ woda gromadzi się w istocie w komórkach mięśniowych a nie pod skórą. Zwiększone napięcie wewnątrz komórkowe stanowi sygnał anaboliczny dla komórki mięśniowej, co bezpośrednio pobudza przyrost masy mięśni, do którego przyczyniają się również większa siła i zwiększona intensywność treningu.

  ..: DZIAŁANIE KREATYNY W SPORTACH WYTRZYMAŁOŚCIOWYCH :..

  Podczas większości przeprowadzanych testów nie stwierdzono korzystnych wyników stosowania kreatyny dla jednostajnych wysiłków wytrzymałościowych (np. biegi długodystansowe). Czasami donoszono nawet o skutkach niekorzystnych, np. o stwierdzeniu mięśni po dłuższym wysiłku. Opinie są jednak sprzeczne: w określonych sytuacjach podczas biegu (przyśpieszenie, finisz), kreatyna może wywierać korzystny wpływ na osiągane wyniki. Opóźnienie przekwaszenia mięśni przeciw działa przedwczesnemu zmęczeniu. Dyscypliny wytrzymałościowe z fazami zwiększonej intensywności wysiłku, np. koszykówka, piłka nożna, triathlon mogą wiele zyskać dzięki suplementacji kreatyny.

  ..: MONOHYDRAT KREATYNY NADAJE SIĘ IDEALNIE DO ZWIĘKSZENIA ZAWARTOŚCI KREATYNY W MIĘŚNIACH :..


  Jeszcze przed niewielu laty, sztangiści, "pożerali góry mięsa", w celu zwiększenia zawartości kreatyny w mięśniach. Aby jednak dostarczyć wraz z pożywieniem tylko 5 gramów kreatyny trzeba spożyć 1,1 g wołowiny (surowej). Jest to dzisiaj nie do pomyślenia choćby ze względu na problematykę BSE. Ze względów zdrowotnych nie jest zalecane również spożycie dużych ilości tłuszczu, cholesterolu i puryn. Zdecydowanie bardziej godne zalecenia jest spożycie kreatyny w postaci monohydratu. Monohydrat kreatyny to krystaliczny proszek, który jest związkiem kreatyny z wodą. Monohydrat kreatyny to krystaliczny proszek, który jest związkiem kreatyny z wodą. Monohydrat kreatyny, w nie naruszonej formie, wchłaniany jest w jelicie. W komórce mięśniowej, poprzez przyłączenie fosforu, tworzy się fosfokreatyna. Fosfor występuje w nadmiarze w komórkach mięśniowych i nie stanowi w związku z tym czynnika ograniczającego. Spożycie właściwych form aktywnych (fosfokreatyna i ATP) są natomiast bezużyteczne, ponieważ ich cząsteczki są zbyt duże i nie są wchłaniane w stanie nienaruszonym.

  ..: SUPLEMENTY &#379YWNOŚCI ZAWIERAJĄ KREATYNĘ UZYSKIWANĄ SYNTETYCZNIE :..


  Kreatyna zawarta w suplementach żywności nie pochodzi od zwierząt. Uzyskuje się ją syntetycznie, na bazie wapna i węgla. Osoby stosujące preparaty kreatynowe nie muszą się więc obawiać ewentualnego zagrożenia BSE.


  ..: JAK ZWIĘKSZYĆ DZIAŁANIE KREATYNY O 300% :..


  Suplementacja kreatyny daje przeciętnie około 10-procentowy przyrost siły. Nie tylko 10%, ale aż 30% więcej siły i o wiele większe przyrosty masy mięśni możesz osiągnąć, jeżeli dodatkowo:
  1. zoptymalizujesz "system transportowy" kreatyny w swoim organiźmie i
  2. Zwiększysz działanie kreatyny poprzez zwiększenie objętości komórek.

  ..: 1. OPTYMALIZACJA "SYSTEMU TRANSPORTOWEGO" KREATYNY W ORGANIÂ?MIE :..


  Poprzez optymalizację systemu transportowego można zwiększyć zawrtość kreatyny w komórkach nawet do 500 mg / 100 g mięśni! Po pobraniu monohydratu kreatyny dochodzi w krótkim czasie do zwiększenia koncentracji kreatyny we krwi. Ten wzrost utrzymuje się jednak tylko przez jedną do półtorej godziny, później procesy rozkładu i wydalania przebiegające w organiźmie prowadzą do obniżenia poziomu kreatyny. Organizm ma więc tylko ograniczony czas do dyspozycji, na przetransportowanie kreatyny z krwi do komórek mięśniowych. Jeżeli się to nie uda, ponieważ system transportowy pracuje zbyt wolno lub nie dość efektywnie, naładowanie mięśni kreatyną nie jest pełne i działanie kreatyny osiągniesz tylko w przypadku, jeżeli Twój system transportowy funkcjonuje optymalnie.


  ..: CO ROZUMIE SIĘ POD POJĘCIEM "SYSTEMU TRANSPORTOWEGO" KREATYNY? :..


  Wiadomo, że wchłanianie cukru z krwi (glukozy) do komórek mięśniowych uzależnione jest od insuliny, hormonu trzustki. Niedobór insuliny może powodować podwyższony poziom cukru we krwi i prowadzić do cukrzycy. Ale insulina może daleko więcej: transportuje nie tylko cukier do komórek, ale poprawia również wchłanianie aminokwasów, trójglicerydów (tłuszczów) i kreatyny. Dlatego insulina zyskała miano hormonu anabolicznego. Testy naukowe wykazały, że insulina dosłownie "wtłacza" kreatynę do komórek mięśniowych. Insulina umożliwia tym samym szybsze i pełniejsze "naładowanie" mięśni kreatyną. Uwaga! Insulina pobudza również odkładanie się tkanki tłuszczowej i sportowcy mający skłonność do tycia, powinni się wystrzegać nadmiernego wydzielania tego hormonu! W gruncie rzeczy, są dwa sposoby na uzyskanie silniejszego działania insuliny: - poprzez zwiększone wydzielanie insuliny, - poprzez zwiększenie efektywności insuliny.


  ..: SPOSOBY NA ZWIĘKSZENIE WYDZIELENIA INSULINY :..


  Organizm może zostać w prosty sposób pobudzony do wydzielania większej ilości insuliny, poprzez podanie cukru gronowego (glikozy). Cukier gronowy bardzo szybko powoduje wzrost poziomu cukru we krwi i przez to zwiększone wydzielanie insuliny, tzn. więcej kreatyny może zostać w krótkim czasie wchłonięte przez komórki mięśniowe. Obecnie prowadzi się badania mające na celu ustalić, jaka ilość jest optymalna. Większość zaleceń oscyluje w granicach 30-50 gramów (na porcję kreatyny).


  ..: SPO&#379YCIE CUKRU GRONOWEGO MA RĂ?WNIE&#379 WADY :..


  Z jednej strony, cukier gronowy wpływa zazwyczaj na ograniczenie zdolności do wysiłku. Poprzez duże wydzielanie insuliny, poziom cukru we krwi gwałtownie spada, co prowadzi do osłabienia. Nie na darmo zaleca się spożywanie węglowodanów złożonych, ponieważ te wchłaniane są stopniowo i powodują tylko niewielkie wydzielanie insuliny. Z drugiej strony, cukier gronowy uchodzi za "złodzieja" witamin grupy B. Jeśli go używasz musisz więc zadbać o zwiększone spożycie tych witamin (np. stosując suplement multiwitaminowy). Musisz również wziąć pod uwagę dodatkowe kalorie. Podczas fazy nasycenia może się łatwo zdarzyć, że przy 6 porcjach dziennych, tylko z cukru gronowego uzyskasz dodatkowe 1000 kcal!

  .: STOSOWANIE PREPARATĂ?W KREATYNOWYCH, ZAWIERAJĄCYCH CUKIER GRONOWY NIE JEST ZALECANE :..


  Dawkuj cukier gronowy indywidualnie, zawsze zgodnie z Twoim własnym zapotrzebowaniem. Zazwyczaj 2-3 łyżki stołowe na jednostkę kreatyny są całkowicie wystarczające, jednak u osób z przyśpieszoną przemianą materii może to być 5-6 łyżek. Odradzamy stosowanie preparatów kreatynowych, zawierających w sobie cukier gronowy, ponieważ nie dają możliwości indywidualnego dawkowania. Cukier gronowy jest tani i często tylko z tego powodu dodaje się go do preparatów kreatynowych. Na rynku dostępne są produkty znanych firm, które zawierają tylko 10-15% kreatyny, resztą jest zwykły cukier gronowy! Kupuj tylko czyste suplementy kreatynowe bez dodatku cukru kreatynowego! Czysty monohydrat kreatyny ma zawsze neutralny smak. Słodki lub inny określony smak świadczy zawsze o zawartości cukru gronowego! Nie ma również sensu spożywanie produktów wysokobiałkowych czy nawet batonów wzbogaconych o kreatynę, ponieważ tutaj optymalne dawkowanie staje się po prostu niemożliwe! Zawarty w nich tłuszcz utrudnia ponadto wchłanianie kreatyny do komórek mięśniowych.


  ..: NIEDOBĂ?R CYNKU MO&#379E WPŁYNĄĆ NIEKORZYSTNIE NA MAGAZYNOWANIE KREATYNY :..


  Do produkcji insuliny w trzustce potrzebny jest cynk. ten pierwiastek śladowy można uznać za anaboliczny. Przy niedoborze pogarsza się wchłanianie składników odżywczych do komórek, również magazynowanie kreatyny nie jest optymalne. Zadbaj o wystarczające spożycie cynku, aby zapewnić wystarczającą produkcję insuliny.


  ..: SPOSOBY NA ZWIĘKSZENIE EFEKTYWNOŚCI INSULINY :..


  Kolejnym sposobem na poprawę wchłaniania kreatyny do komórek mięśniowych jest zwiększenie efektywności insuliny. Ponieważ w tym przypadku nie zwiększa się jej wydzielanie, nie ma niebezpieczenstwa nadmiernego tworzenia się tkanki tłuszczowej. Przeciwnie: tworzenie się tkanki tłuszczowej jest ograniczone, ponieważ insulina działa efektywniej i wystarczają jej mniejsze ilości. Większą efektywność można osiągnąć dzięki optymalizacji spożycia chromu i zwiększone zaopatrzenie w siarczan wanadu. Przyrost siły i masy mięśni są dzięki temu jeszcze większe. a) chrom jest kofaktorem dla działania insuliny Chrom jest głównym elementem tzw. czynnika tolerancji glukozy (GTF), kofaktora działania insuliny. Ten aktywizuje system transportu insuliny, tak że kreatyna i inne składniki odżywcze mogą być lepiej i szybciej odtransportowane do komórek. Niedobór chromu utrudnia wchłanianie kreatyny do komórek mięśniowych! Obecnie dyskutuje się nawet, czy niedobór chromu nie jest odpowiedzialny za zachorowania na cukrzycę typ 2 i nasilającą się wraz z wiekiem nietolerancję glukozy. Zaopatrzenie organizmu w chrom często nie jest wystarczające. Zapotrzebowanie na chrom wynosi około 50-200 mcg dziennie, średnie spożycie wynosi natomiast tylko 40-70 mcg! U sportowców, którzy mają zwiększone zapotrzebowanie, często występuje niedobór chromu. Zadbaj o wystarczające spożycie chromu, w celu optymalizacji magazynowania kreatyny! Suplementy żywności zawierają chrom w łatwo dostępnej, organicznie związanej formie, pikolinianu chromu. b) wanad ma posiadać działanie podobne do insuliny Wanad ma działać podobnie do insuliny względnie wzmacniać jej działanie. O mechanizmach odpowiedzialnych za to działanie wiadomo jednak niewiele. Przypuszcza się, że wanad stymuluje receptory insulinowe w mięśniach. Wanad jest dostępny w postaci siarczanu wanadu. Stosuj kreatynę w połączeniu z siarczanem wanadu, aby jeszcze bardziej poprawić transport kreatyny do komórek mięśniowych. Przypuszcza się, że następujące substancje również poprawiają działanie insuliny względnie mają podobne do niej działanie: molibden: substancja podobna do insuliny (porównywalna z wanadem); niacyna: podobnie do chromu jest elementem czynnika tolerancji glukozy; tauryna: ma podobnie jak chrom, poprawiać działanie insuliny, poza tym zwiększa uwodnienie komórek (patrz niżej); witamina E: niedobór witaminy E ma wpływać niekorzystnie na wchłanianie kreatyny do komórek mięśniowych; witamina A: naukowcy odkryli niedawno, że witamina A pomaga w wykorzystaniu glukozy. W ten sposób wydaje się zajmować podobną pozycję do chromu i wanadu. Witaminy antyoksydacyjne A i E, jak również selen chronią insulinę i receptory inulinowe przed agresywnymi wolnymi rodnikami.


  ..: 2. POTĘGOWANIE DZIAŁANIA KREATYNY POPRZEZ DALSZE ZWIĘKSZANIE OBJĘTOŚCI KOMĂ?REK :..


  Wiadomo o tayrynie i L-glutaminie, że podobnie do kreatyny, zwiększają objętość komórek względnie poprawiają ich uwodnienie. Dzięki temu zyskujesz:
  - silniejszy efekt napompowania,
  - zwiększone napięcie wewnątrzkomórkowe będące sygnałem anabolicznym, który pobudza do przyrostu masy mięśni,
  - pełniejsze komórki, posiadają bardziej elastyczne składniki,
  - dzięki temu większa sprężystość i więcej siły.
  L-glutamina pobudza ponadto bezpośrednio przyrost masy mięśni. Obie substancje wspomagają poza tymregenerację po treningu. Jest to ważne również dlatego, że kreatyna pozwala na zwiększenie intensywności treningu, co zwiększa obciążenie organizmu.
  HCA (kwas hydroksykwas cytrynowy) i magnez zwiększają zapasy glikogenu w mięśniach. Glikogen wiąże w komórkach wodę, co także wiąże się ze zwiększoną objętością i napięciem wewnątrzkomórkowym. Glikogen dostarcza również energii dla wysiłków siłowych i wytrzymałościowych.


  ..: KOFEINA WPŁYWA NIEKORZYSTNIE NA DZIAŁANIE KREATYNY :..


  Naukowcy odkryli, że kofeina może całkowicie zniweczyć działanie kreatyny na przyrost siły. Nawet jeżeli spożycie kofeiny miało miejsce 20 godzin przed treningiem, nie stwierdzono wpływu kreatyny na przyrost siły mięśni. Jakkolwiek nie wiadomo dokładnie, dlaczego kofeina hamuje działanie kreatyny, podczas stosowania kuracji kreatynowej należy ograniczyć spożycie kawy i innych napojów zawierających kofeinę i guaranę.


  ..: SUPLEMENTY KREATYNOW SĄ BEZPIECZNE :..


  Zwiększone spożycie kreatyny nie wywiera niekorzystnego wpływu na zdrowie i nie ma skutków ubocznych. Poza mile widzianym przyrostem masy mięśni "skutki uboczne" nie występują nawet przy dawkach 20-30 gramów dziennie. Nadmiar kreatyny wydalany jest wraz z moczem, tak że żadne niepożądane działanie nie są możliwe. Tylko podawanie zbyt wysokich pojedynczych dawek, przede wszystkim w fazie nasycenia, może wywołać biegunkę. Te dolegliwości zanikają po ograniczeniu jednorazowej dawki do 3-5 g lub zmniejszeniu dawki dziennej.

  ..: KREATYNA NIE JEST ŚRODKIEM DOPINGUJĄCYM :..


  Kreatyna jest zwykłym składnikiem naszego pożywienia. Nie zalicza się do substancji zakazanych w sensie międzynarodowych przepisów antydopingowych. Ani MKOl ani żadna inna międzynarodowa organizacja sportowa nie zakazała nigdy stosowania kreatyny, ani też nie miała takiego zamiaru.

  ..: KREATYNA JEST ŚRODKIEM SPO&#379YWCZYM, A NIE LEKIEM :..


  Kreatyna wywiera oczywiście - jak każdy środek spożywczy - wpływ na funkcje życiowe. Jest to silny wpływ. Wielu prawników , farmakologów itd. usiłuje dlatego zaliczyć kreatynę do leków. Ale w końcu, kreatyna jest suplementem żywności, zastępującym góry mięsa, w celu uzyskania większej energii krótkiego czasu. Jako dostarczyciel energii, kreatyna służy celom odżywczym i dlatego jest jednoznacznie suplementem żywności, a nie lekiem.


  ..: JAK BRAĆ KREATYNE :..

  Przyjmowanie kreatyny łącznie z węglowodanami zwiększa u ludzi gromadzenie kreatyny w mięśniach i wzrost ten jest zależny od insuliny. Jednym z najbardziej popularnych drinków jest kreatyna zmieszana z sokiem owocowym i glukozą. Glukoze możesz kupić w każdej aptece i niektórych sklepach spożywczych. Ale mieszanie kreatyny z węglowodanami ma jeden minus - obecność węglowodanów i pewnych kwasów tłuszczowych w organiźmie kulturysty może przeciwdziałać uwalnianiu hormonu wzrostu, jakie ma miejsce po wysiłku fizycznym. Jest na to sposób. W celu uniknięcia ujemnego wpływu na uwalnianie hormonu wzrostu, należy połknąć 1-2 gramów kreatyny i 20g glukozy w wodzie na pół godziny przed treningiem. Ćwiczenia pobudzają transport kreatyny do mięśni, co pozwala na szybkie uzupełnienie kreatyny zużywanej podczas treningu. Natomiast w jedną do dwóch godzin po treningu powinno się przyjąć następne 1-2 g kreatyny i 20g glukozy z sokiem owocowym. Teraz organizm wykorzysta węglowodany pochodzące z potreningowego posiłku do przetransportowania kreatyny do mięśni. Podczas dni beztreningowych powinno się połykać 2-3g kreatyny i 30g glukozy z sokiem owocowym raz dziennie. Ostatecznie ma się więcej korzyści ze stosowania cyklicznego kreatyny niż ciągłego. Podobnie do nadmiernego wysycenia, jakie ma miejsce w niepotrzebnej fazie ładowania, zapasy kreatyny w końcu się napełnią. Każda dodatkowa ilość kreatyny zostanie spisana na straty, a w ekstremalnych przypadkach może upośledzić czynność nerek. Należy stosować cykle kreatynowe przez 6 tygodni, potem 2-3 tygodnie przerwy. Przerwa ta pozwala na zmniejszenie się zapasów, dzięki czemu można znów wykorzystać przyrost mięśni jednoczesny z podawaniem kreatyny. Kreatyna może być bardzo skutecznym środkiem ergogenicznym, szczególnie przyjmowana w małych dawkach, cyklicznie, bez fazy ładowania. Oszczędzisz trochę kasy i zdziwisz się, jak to teraz lepiej działa.

  Â?ródło: Raport Specjalny Hi Tec

  Jak działa kreatyna

  Kreatyna jest naturalnym składnikiem ludzkiego organizmu. Powstaje z ważnych aminokwasów: argininy, glicyny i metioniny. Kreatyna ułatwia produkcję energii (ATP) na poziomie komórkowym; ATP pozwala na szybkie i eksplozywne ruchy mięśni. Większość kreatyny występuje w mięśniach szkieletowych, mniejsze ilości znajdują się w mózgu, sercu i jądrach.
  Kreatyna i fosforan kreatyny odgrywają główną rolę w procesie regeneracji ATP. Skurcz mięśni zależy od poziomu ATP jako źródła energii. Jednakże w każdej chwili w mięśniach znajduje się ilość ATP wystarczająca na 8 do 10 sekund pracy. Zatem przy dłuższym wysiłku musi zachodzić regeneracja ATP. Dlatego tak korzystne jest podawanie kreatyny. Im większa jest resynteza ATP, tym mniej mięśnie zależne są od glikolizy, a zatem powstanie mniej kwasu mlekowego. Mniej kwasu mlekowego równa się mniejszemu zmęczeniu, wydłużonemu treningowi i lepszemu przyrostowi mięśni.
  Podawanie kreatyny ma potencjalne działanie ergogeniczne poprzez wzrost stężenia kreatyny i fosfokreatyny w mięśniach. To z kolei prowadzi do przyspieszenia tempa resyntezy ATP, opóźnia pojawienie się zmęczenia i ułatwia regenerację podczas powtarzania serii ćwiczeń przy intensywnym treningu. Podawanie kreatyny wpływa korzystnie na przyrost beztłuszczowej masy ciała, obciążenie treningowe i wydolność biegową podczas intensywnego treningu oporowo-sprawnościowego. Kreatyna znacząco zwiększa zdolność do utrzymywania specyficznego poziomu przerywanego treningu o wysokiej intensywności.

  Zalecenia producentów

  Niektórzy producenci suplementów zalecają dwufazowy sposób przyjmowania kreatyny. Czyli duże dawki (20 gramów dziennie podzielone na porcje) przez pięć pierwszych dni, by szybko napełnić mięśnie, a następnie zmniejszyć dawkę do poziomu, jaki wystarcza do utrzymania wypełnienia mięśni. Jest to nieporozumienie. Jeśli nadal bierzesz duże dawki kreatyny po pełnym nasyceniu nią twoich mięśni nadmiar kreatyny dosłownie jest spłukiwany w toalecie (rysunek 2). Kreatyna przyjmowana w nadmiarze może niepotrzebnie obciążać nerki i wątrobę.
  Kreatyna działa w dwóch różnych mechanizmach. Po pierwsze kreatyna zwiększa objętość komórki, zatem mięśnie podczas fazy ładowania wypełniają się płynem; może to wywołać błędne wrażenie rzeczywistego długotrwałego przyrostu mięśni. Po drugie, kreatyna regeneruje ATP (trójfosforan adenozyny, główne źródło energii w organiźmie) na poziomie komórki mięśniowej i to właśnie prowadzi do długotrwałego przyrostu mięśni.
  Niektórzy producenci suplementów, którzy zalecają fazę ładowania dużymi dawkami wykorzystują te krótkotrwałe zauważalne rezultaty, by skłonić użytkownika do stosowania dawek podtrzymujących. Rośnie wówczas sprzedaż i szybkość zużywania kreatyny. Jednakże rezultaty takiego stosowania mogą pojawić się kosztem rzeczywistego, długotrwałego przyrostu mięśni, o jaki przecież naprawdę chodzi.
  Zatem jasne jest, że przyjmowanie mniejszych dawek kreatyny wydłuży czas gromadzenia i szczytowego wchłaniania suplementu. Wniosek z tego, że lepiej jest przyjmować kreatynę stale w małych dawkach.

  Porównanie wychwytu kreatyny podczas i bez fazy ładowania. Stosując fazę ładowania skuteczność kreatyny osiąga szczyt po 6 dniach, a następnie spada wskutek ujemnej regulacji w obrębie receptorów. Bez fazy ładowania wychwyt kreatyny osiąga szczyt 15 dnia i utrzymuje się na optymalnym poziomie (100% gromadzenia kreatyny w mięśniach [MCr] przez 56 dni). Długoterminowe działanie kreatyny ma miejsce podczas faz, w których MCr rośnie lub utrzymuje się na stałym poziomie.  Wydalanie kreatyny z moczem [UCr] wzrasta bardzo podczas fazy ładowania. Gdy zmniejszy się dawkę, wydalanie kreatyny maleje przez kilka dni, a następnie znowu rośnie, gdyż receptory kreatynowe uległy wysyceniu i większe ilości kreatyny idą na straty. Przeciwnie, gdy kreatyna jest przyjmowana w umiarkowanych dawkach bez fazy ładowania, wydalanie kreatyny z moczem jest stosunkowo nieznaczne i na stałym poziomie.  Jak brać kreatynę ?

  Przyjmowanie kreatyny łącznie z węglowodanami zwiększa u ludzi gromadzenie kreatyny w mięśniach i wzrost ten jest zależny od insuliny. Jednym z najbardziej popularnych drinków jest kreatyna zmieszana z sokiem owocowym. Ale mieszanie kreatyny z węglowodanami ma jeden minus - obecność węglowodanów i pewnych kwasów tłuszczowych w organiźmie kulturysty może przeciwdziałać uwalnianiu hormonu wzrostu, jakie ma miejsce po wysiłku fizycznym. Jest na to sposób. W celu uniknięcia ujemnego wpływu na uwalnianie hormonu wzrostu, należy połknąć 1-2 gramów kreatyny w wodzie na pół godziny przed treningiem. Ćwiczenia pobudzają transport kreatyny do mięśni, co pozwala na szybkie uzupełnienie kreatyny zużywanej podczas treningu. Natomiast w jedną do dwóch godzin po treningu powinno się przyjąć następne 1-2 g z sokiem owocowym. Teraz organizm wykorzysta węglowodany pochodzące z potreningowego posiłku do przetransportowania kreatyny do mięśni. Podczas dni beztreningowych powinno się połykać 2-3g kreatyny z sokiem owocowym raz dziennie.
  Ostatecznie ma się więcej korzyści ze stosowania cyklicznego kreatyny niż ciągłego. Podobnie do nadmiernego wysycenia, jakie ma miejsce w niepotrzebnej fazie ładowania, zapasy kreatyny w końcu się napełnią. Każda dodatkowa ilość kreatyny zostanie spisana na straty, a w ekstremalnych przypadkach może upośledzić czynność nerek. Sam osobiście spotkałem się z przypadkiem że kumpel narzekał na bóle nerek które objawiały się do tego stopnia że nie mógł w ogóle ćwiczyć. Okazało się że bierze 3 razy za duże dawki. Poradziłem mu żeby odstawił na razie w ogóle kreatynę aż bóle ustąpią. Obecnie stosuje prawidłowe dawki i jest zadowolony z rezultatów jakie uzyskuję dzięki kreatynie.
  Należy stosować cykle kreatynowe przez 6 tygodni, potem 2-3 tygodnie przerwy. Przerwa ta pozwala na zmniejszenie się zapasów, dzięki czemu można znów wykorzystać przyrost mięśni jednoczesny z podawaniem kreatyny.
  Kreatyna może być bardzo skutecznym środkiem ergogenicznym, szczególnie przyjmowana w małych dawkach, cyklicznie, bez fazy ładowania. Oszczędzisz trochę kasy i zdziwisz się, jak to teraz lepiej działa.


  źródło: kreatyna .pl
  Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

 2. #2
  Początkujący Osiągnięcia:
  Weteran1000 punktów doświadczenia
  Avatar vanadi
  Dołączył
  08-03-06
  Skąd
  peb.pl
  Postów
  156
  SOG
  0
  Otrzymał : 2 SOGi w 1 poście

  Domyślnie

  to moze ja coś dodam:D

  DODATKI:
  1.dextroza,glukoza - węglowodany proste zwiekszające wydzielanie sie insuliny.przyspieszają wchłanianie kreatyny.dawki 30-50g do porcji kreatyny
  2.carbo - węglowodany proste i złozone.działanie i dawki takie samo jak ad.1
  3.tauryna - aminokwas.transportuje kreatyne.dawki 2g do porcji kreatyny
  4.glutamina - aminokwas.transportuje kreatyne.dawki~5g
  5.ala - Kwas alfa liponowy ułatwia wnikanie aminokwasów oraz kreatyny do komórek mięśniowych
  6.ryboza - ryboza i kreatyna nasilają wzajemnie przyswajanie z przewodu pokarmowego, dystrybucję do tkanki mięśniowej i efektywność działania we wnętrzu komórek mięśniowych.
  7.hmb - kwas tłuszczowy.działa antykatabolicznie....
  8.zma - moinerały.poprawia/przyspiesza regeneracje
  9.vanadyl - działanie antykataboliczne
  10.Inozyna - reguluje szereg procesów podnoszących wydolność fizyczną
  11.inne kreatyny(jabłczan,sitro,pyruvate)

  PRZECIWWSKAZANIA(?):
  1.kofeina - mozna sporzywac podczas cyklu.nalezy jednak pamietac o zachowaniu odpowiednich odstepów czasowych(3-4h od kreatyny)
  2.tłuszcz - spowalnia/utrudnia wchłanianie kreatyny.unikac w porze brania kreatyny
  3.alkohol - kreatyna nawadnia,alkohol odwadnia.wiec wniosek prosty...
  4.inne uzywki - to tez chyba oczywiste

  to tyle:p
  Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

 3. #3
  tomek.
  Gość Avatar tomek.

  Domyślnie

  Kilka atrakcyjnych produktów

  Jesli chodzi o monohydrat:

  300g VITAL MAX
  25.50 zł
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


  1300gr OLIMP
  79.99zł
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


  500g UNIVERSAL
  62.50 zł
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


  250 mesh 1200g VITAL MAX
  81.50 zł
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  reszta czyli jabłczany cytryniany pirogroniany estry stacki:


  Ester 200capHI-TEC NUTRITION
  46.95 zł
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


  Sytrynian 250cap OLIMP
  52.95 zł
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


  Nitrobolon II Powder 500g TREC NUTRITION
  109.00 zł
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


  Cell Pump 665g firmy BIOGENIX
  93.00 zł
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


  NO-CRE-X3 1200 g
  201.95 zł
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


  Aero2 200cap BIOGENIX
  89.90 zł
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


  Knockout 500g OLIMP
  114.50 zł
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


  Reactor Pro 3 300cap TREC NUTRITION
  79.00 zł
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


  Storm 821g UNIVERSAL (fitnes authority)
  165.50 zł
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


  Kre-Alkalyn 1500 120 kapsów Sci Fit(fitnes authority)
  89,00zł
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

 4. #4
  Początkujący Osiągnięcia:
  Weteran1000 punktów doświadczenia
  Avatar vanadi
  Dołączył
  08-03-06
  Skąd
  peb.pl
  Postów
  156
  SOG
  0
  Otrzymał : 2 SOGi w 1 poście

  Domyślnie

  łe wymieniac mozna sporo jak dla mnie de best stack to vault firmy nie pamietam bo to egzotyk:P
  Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

 5. #5
  Sezonowiec Osiągnięcia:
  Weteran5000 punktów doświadczenia
  Avatar David
  Dołączył
  12-03-06
  Postów
  37
  SOG
  0
  Otrzymał : 0 SOGi w 0 postach

  Domyślnie

  mam pytanko czy to połączenie jest dobre??:

  kreatyna "Creatine Micronized 200mesh +taurine+dextrosa" +
  odżywka węglowodanowo - białkowa "Whey Mass Gain folia HI-TEC NUTRITION"+witaminy "Vita A-Z Plus HI-TEC NUTRITION"

  z góry proszę o wyrozumiałość jestem początkujący
  Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

 6. #6
  Zbanowany Osiągnięcia:
  Weteran10000 punktów doświadczenia
  Avatar fishe
  Dołączył
  12-03-06
  Postów
  831
  SOG
  0
  Otrzymał : 18 SOGi w 7 postach

  Domyślnie

  Dobre polaczenie mozesz jesc po takim cyklu powinienes przzybrac na masie i na sile ale napisz jeszcze cos o sobie
  Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

 7. #7
  Sezonowiec Osiągnięcia:
  Weteran5000 punktów doświadczenia
  Avatar David
  Dołączył
  12-03-06
  Postów
  37
  SOG
  0
  Otrzymał : 0 SOGi w 0 postach

  Domyślnie

  mam 175cm wzrostu
  ważę 71 kg
  mam 16 lat i 6 lat trenuję pływanie sportowo
  do tej pory nie brałem żadnych odżywek i suplementów od niedawna to jest 1 tyg. biorę karbo..nie wiem co jeszcze dodać jak masz jakieś pytania to wal śmiało :mrgreen: niedłógo walne swoje fotki w galerii :grin:

  [ Dodano: 2006-03-22, 20:18 ]
  mam pytanko czy mogę rozrabiać kreatynę i odżywkę węglowodanową w jednym pojeniku? 500ml wody i 5 gram kreatyny i 5 gr odrzywki?? czy muszę oddzielnie w 250ml kreatynę i w 250ml odrzywkę??trochę głópie pytnie ale liczę że potraktujecie poważnie :mrgreen: i nie bedziecie się ze mnie śmiać

  [ Dodano: 2006-03-24, 15:06 ]
  hej :grin: odpowie mi ktoś?? :roll:
  Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

 8. #8
  Sezonowiec Osiągnięcia:
  Weteran1000 punktów doświadczenia
  Avatar Alan
  Dołączył
  16-03-06
  Postów
  1
  SOG
  0
  Otrzymał : 0 SOGi w 0 postach

  Domyślnie

  może nikt nie zna odpowiedzi
  Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

 9. #9
  tomek.
  Gość Avatar tomek.

  Domyślnie

  nie wiem o jaką odżywke ci chodzi ale zapewno jest to karbo.

  tak w jednym pojemniku możesz rozrabiac 5 gram krety a carbo powinineś dac 30-50 gram. węglowodany muisz uwzględnić w diecie oczywiście. miksture pij odrazu po przygotowaniu
  Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

 10. #10
  Sezonowiec Osiągnięcia:
  Weteran5000 punktów doświadczenia
  Avatar David
  Dołączył
  12-03-06
  Postów
  37
  SOG
  0
  Otrzymał : 0 SOGi w 0 postach

  Domyślnie

  mam i karbo i odżywkę węglowodanowo - białkową :mrgreen: z którą :wink: lepiej mieszać :?:
  Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •