Nowa Piramida &#379ywienia

W 2004 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła Globalną Strategię WHO dotyczącą diety, aktywności fizycznej i zdrowia. W jej opracowaniu uczestniczyli eksperci z dziedziny żywienia, zdrowia i aktywności fizycznej. Strategia ta zaleca obniżenie ilości spożywanej energii z tłuszczów nasyconych na rzecz tłuszczów nienasyconych, eliminowanie węglowodanów prostych ale przede wszystkim wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej.

Dieta zalecana przez WHO to właściwie styl życia, który powinien towarzyszyć przez całe życie. Została opracowana nowa piramida żywienia, której podstawą jest systematyczna aktywność fizyczna.

Natomiast zastosowanie się do wskazówek dietetycznych reguluje przemianę materii, pozwala zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę. Jemy to, co zdrowe: produkty z ciemnej mąki, nieprzetworzonych ziaren, razowy chleb, brązowy makaron, brązowy ryż, oleje roślinne, warzywa, chude mięso i ryby. Ograniczamy owoce i rezygnujemy z białego pieczywa, ryżu, napojów gazowanych, słodyczy, czerwonego mięsa, produktów z białej mąki klusek, naleśników. Stosując te zasady, osoby z nadwagą schudną zaś szczupłe dłużej zachowają jędrną sylwetkę i zdrowie. Czasem można sobie pozwolić na chwilę słabości np. słodycze, jasne pieczywo, byleby nie za często.
Polacy uważają, że zdrowie jest bardzo ważne, ale nie poświęcają mu dużo czasu i uwagi. Dla większości bycie zdrowym to po prostu naturalny stan, niewymagający specjalnych zabiegów dopóki nic nie dolega. W powszechnej opinii Polaków, człowiek zdrowy to taki, którego nic nie boli i który rzadko choruje. W zdecydowanej mniejszości są ci, którzy twierdzą, że dbałość o zdrowie w postaci systematycznej aktywności ruchowej jest niezbędna.

Autorką powyższego artykułu jest Joanna Zapolska (Wicemistrzyni Świata w Fitness)