O zaletach piłki FitBall

Wielu z nas piłka kojarzy się z dzieciństwem i czasem beztroskich zabaw. I bardzo dobrze, bo jest to jedna z jej niewątpliwych zalet. Już samo przebywanie "w towarzystwie" dużej kolorowej piłki jest dla nas miłym przeżyciem a jeżeli dodać do tego inne niekwestionowane walory z pewnością lista zalet treningu z piłką fitball stanie się niezwykle długa. Fitness z dobrodziejstw tego rodzaju treningu zaczął korzystać stosunkowo niedawno zwłaszcza w obliczu faktu, że w rehabilitacji jej dobroczynny wpływ wykorzystuje się już od ponad trzydziestu lat (stabilizacja kręgosłupa, wady postawy, dziecięce porażenie mózgowe).

Piłka fitball to kolorowa duża elastyczna kula wykonana z miękkiego a jednocześnie wytrzymałego i przyjaznego w dotyku tworzywa PCV, którego wytrzymałość sprawia, że możemy na niej siedzieć, leżeć a nawet skakać. Piłki tego rodzaju produkowane są w bardzo wielu rozmiarach. Ich średnica waha się od 35 cm aż do 180cm - są to tak zwane piłki megaball stosowane do zabaw grupowych. Na potrzeby treningu w klubie fitness najczęściej wystarczające są piłki w rozmiarze od 65-75 cm średnicy.

Skąd taka popularność treningu z piłką Fitball? Najprawdopodobniej wynika z faktu, że trening przy pomocy tej sympatycznej kuli daje niemal nieograniczone możliwości i to zarówno, jeśli chodzi o same ćwiczenia jak i o wiek i schorzenia uczestniczących w nich osób. Z tego powodu właśnie można ją wykorzystać na wiele sposobów i w niezliczonej ilości sytuacji, w których trening bez użycia piłki byłby po prostu niemożliwy. Świetnie sprawdza się ona w treningu:

• osób starszych (programy senior czy 50+),
• kobiet w ciąży i po porodzie,
• programach specjalistycznych (prewencja osteoporozy, stabilizacja kręgosłupa, kompensacja siedzącego trybu życia, likwidacja napięć)
• klasycznych lekcjach fitness jako dodatkowy przyrząd.

Wykorzystując w naszej instruktorskiej pracy piłkę musimy zawsze pamiętać, że jej skłonność do toczenia a nasza do utrzymania na niej równowagi jest kluczowym elementem, który pozwala nam na zaangażowanie zaniedbywanych w innych rodzajach treningu mięśni. Starając się zachować równowagę uruchamiamy, bowiem głęboko płożone pokłady mięśni, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy. To właśnie walka o równowagę na piłce daje nam najwięcej korzyści. Ale nie jest to jedyny dobroczynny czynnik. Siedząc na piłce odciążamy stawy kolanowe i skokowe oraz krążki międzykręgowe. W pozycji siedzącej możemy, zatem wykonywać wiele ćwiczeń wzmacniających bez ryzyka nadwerężania właśnie tych powierzchni stawowych. Możemy przy tym wykorzystywać dodatkowe przybory takie jak ciężarki czy gumy by jeszcze wszechstronniej i pełniej podejść do treningu. Wszystko zależy od celu i przeznaczenia danej jednostki treningowej. Dodatkowo pracujemy nad poprawą stabilizacji i równowagi aparatu ruchu, walczymy z napięciami mięśniowymi - wynikającymi często z intensywnego i psychicznie wyczerpującego sposobu życia. Z tych właśnie powodów piłka fitball daje nam niezwykle szerokie możliwości połączenia bezpiecznego treningu w każdym wieku z doskonałą zabawą.

Autorką powyższego artykułu jest Agnieszka Czajkowska