Moc białka
Suplementy diety w żadnym wypadku nie zastąpią pełnowartościowego pożywienia. Jednak sportowcy chętnie sięgają po niskotłuszczowe napoje białkowe, którymi pokrywają zwiększone zapotrzebowanie energetyczne i uzupełniają swój jadłospis.

Nie tylko wyczynowi sportowcy miewają problemy z dostarczeniem organizmowi zalecanych ilości składników odżywczych. Czasem trudno jest wygospodarować czas na zakupy albo na przygotowanie posiłków. Dodatkowo ich składniki powinny być świeże, wysokiej jakości i w miarę możliwości skomponowane w taki sposób, aby dobrze smakowały. Nie zawsze udaje się spełnić te warunki. W takiej sytuacji sięgnięcie po odżywkę białkową jest na pewno rozwiązaniem zdrowszym i bardziej wartościowym niż fast food, ciastko albo czekolada.
Dzienne zapotrzebowanie na białko – w przypadku kulturystów wynosi ono 1,4-1,8 g białka na kg ciała – można pokryć proteinami pochodzącymi z pożywienia. Gdy jednak jemy spore ilości mięsa, twarogu, ryb i jajek, przy okazji dostarczamy organizmowi również dużo tłuszczu oraz niepożądanych składników, takich jak cholesterol albo puryna, których nie zawierają wysokowartościowe odżywki białkowe.
Suplementy diety mimo wszystkich swoich zalet nie zwalniają nas z obowiązku komponowania pełnowartościowej diety. Jeśli jednak nie mamy innej możliwości, sięgnięcie po dobrej jakości suplement będzie drugim w kolejności najlepszym rozwiązaniem.

Aminokwasy
Białko jest ważnym składnikiem budulcowym ludzkiego ciała, odgrywa jednak drugorzędną rolę w procesie wytwarzania energii. Cząsteczki białka składają się z wielu aminokwasów. Upłynie jeszcze dużo czasu, zanim naukowcy dowiedzą się wszystkiego na ich temat.
Białko zawarte w pożywieniu jest rozkładane do aminokwasów przez enzymy trawienne. Nasz organizm potrafi również sam wytwarzać wiele aminokwasów, ale nie wszystkie i tych brakujących trzeba mu dostarczać z zewnątrz. Noszą one nazwę aminokwasów egzogennych (esencjonalnych) i są bardzo wartościowe. Im więcej aminokwasów egzogennych znajduje się w produktach spożywczych lub odżywkach białkowych, tym większy przyrost masy.
Do aminokwasów egzogennych należą: L-lizyna, L-izoleucyna, L-leucyna, L-metionina, L-treonina, L-walina, L-tryptofan i L-fenylalanina. Leucyna, izoleucyna i walina zaliczają się ponadto do BCAA (brachend chain amino acids – aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach), które są wchłaniane z jelit bezpośrednio do mięśni i nie są metabolizowane w wątrobie. BCAA zapobiegają przemianom katabolicznym w mięśniach (redukującym masę), aktywują syntezę białek i ograniczają tworzenie się mleczanów.
L-glutamina, L-arginina i L-histydyna zaliczają się do aminokwasów półegzogennych, które w określonych warunkach, np. pod wpływem wysiłku fizycznego albo stanu chorobowego, mogą się przekształcić w egzogenne.

Standardy jakości
Suplementy diety zalicza się do środków spożywczych, a nie do farmaceutyków. Ich wytwarzanie i sprzedaż muszą więc spełniać wymagania stawiane produktom żywnościowym. Producent koncentratu białkowego powinien ponadto posiadać certyfikat i spełniać normy DIN ISO 9000. Zawsze należy czytać etykiety i dołączone do odżywek ulotki, aby się upewnić, że kupujemy towar odpowiedniej jakości.
Wartość biologiczna białka mówi o tym, w jakim stopniu jest ono wykorzystywane przez organizm. Im wyższa wartość biologiczna, tym więcej go zamienia się w białko mięśni. Generalna zasada jest taka: Im wyższy udział aminokwasów egzogennych, tym większa wartość biologiczna.
Tak zwany chemiczny miernik jakości białka CS (chemical score) określa aktywność aminokwasów w organizmie w porównaniu z wartościami białka wzorcowego określonymi przez WHO.

Białko serwatkowe
Białko serwatkowe, po angielsku „whey”, jest uznawane za najwartościowsze biologicznie. Przy zakupie należy wybierać produkty składające się z izolatów białka serwatkowego. Izolaty oddziela się od laktozy (cukru mlekowego) i tłuszczu za pomocą technologii Cross Flow Microfiltration (CFM), która nie zmienia struktury cząsteczek. W ten sposób otrzymuje się izolaty białka serwatkowego zawierające przynajmniej 45 procent aminokwasów egzogennych, z kolei 25 procent z nich to BCAA. Białka serwatkowe są nie tylko bardzo wartościowe, ale również dobrze rozpuszczalne i zostają przyswojone w ciągu 90 minut – organizm musi się jednak uporać z ich metabolizmem w ciągu 3 godzin.

Koncentraty białka mlecznego
Białko mleczne jest „powolniejsze” od białka serwatkowego. Składa się głównie z kazeiny, która ścina się w przewodzie pokarmowym, co spowalnia jej rozkład na aminokwasy. Z tego samego powodu napoje zawierające białko mleczne dość szybko zsiadają się w szklance.
Koncentraty białka mlecznego zawsze zawierają niewielką ilość cukru mlekowego, dlatego powinny z nich korzystać ostrożnie osoby cierpiące na nietolerancję laktozy. Są przydatne zwłaszcza dla sportowców, którzy nie mogą sobie pozwolić na jedzenie posiłku co 2-3 godziny. Dzięki temu, że proteiny z mleka są powoli rozkładane przez enzymy trawienne, zapewniają stałą dostawę białka w długim czasie.

Proteina sojowa
Popyt na nią wzrósł zwłaszcza w czasie paniki wywołanej BSE. Z punktu widzenia fizjologii odżywiania proteiny sojowe mają wiele zalet: przekształcają się w izolaty o wysokiej wartości biologicznej, w porównaniu z białkiem zwierzęcym zawierają mniej tłuszczu, dobrze się rozpuszczają, są lekkostrawne i – co też nie jest bez znaczenia – atrakcyjne cenowo.

Które odżywki kupić?
Bardzo istotną cechą koncentratów białkowych jest także ich smak. Klient nie kupi najlepszego, najbardziej wartościowego produktu, jeśli ten nie będzie mu smakował. Dlatego najpierw warto przeprowadzić test wśród swoich klientów i zamówić odżywki w małych opakowaniach.

źródło : [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]