Historia Fitness

Twórcą aerobiku jest Kenneth Cooper który był lekarzem w Narodowej Agencji Aeronautyki USA (NASA). Opracowywał on programy kondycyjne dla amerykańskich kosmonautów. Przeprowadził liczne badania na wielu tysiącach osób, które pozwoliły mu na stworzenie założeń aerobiku. Założył w Dallas (1972) Centrum Aktywności Aerobowej - Aerobic Activity Center obecnie zwanej Cooper Clinic. Opracował system ćwiczeń mających na celu stymulację systemu krążeniowo-oddechowego poprzez wywoływanie i utrzymywanie zwiększonego zapotrzebowania organizmu na tlen przez odpowiednio długi okres czasu. System ten został wprowadzony do terapii osób mających problemy zdrowotne z układem krążenia i jak wcześniej pisałem został nazwany aerobikiem.

W 1968 z druku wyszła pierwsza książka o aerobiku "Aerobics" napisana przez jego twórcę. Ćwiczenia i program Coopera został szybko zmodyfikowany oraz ulepszony przez Jacky Sorensen, Jane Fonde i Sydney Rome. Sydney Rome była gwiazdą hollywoodzką oraz modelką magazynu "Playboy".
Piszę areobik ponieważ na samym początku nie rozróżniano, tak jak teraz, wszystkich składnych tej dziedziny sportu. Można napisać, że na samym początku to wszystko odbywało się zupełnie inaczej niż teraz. To właśnie tak zwany aerobik rozwijał się równolegle w dwóch kierunkach: gimnastycznym i tanecznym.

Zaczynając prace w tej dziedzinie zwracano przede wszystkim uwagę na prace z organizmem człowieka a nie z jego osobowością i większy nacisk kładziono na formy gimnastyczne, które przejęła Jane Fonda gdyż kładła ona duży nacisk na elementy siły, wytrzymałości i rozciągania. Jane Fonada, aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, modelka, jej ojciec to Henry Fonda, a matka Frances Seymour Brokaw. Zadebiutowała w filmie "Tall Story" (1960). Ze swoim ojcem zagrała tylko w jednym filmie "On Golden Pond" (1981). Podczas wojny w Wietnamie była zaangażowana w anty-wojenne protesty. Dwukrotnie nagrodzona nagrodą Oskara dla najlepszej aktorki. Nominowana do Oskara pięć razy za różne role w filmach oraz otrzymała 6 Złotych Globów. Do najważniejszych wydarzeń w jej życiu można zaliczyć kilka sukcesów świadczących o jej warunkach zewnętrznych. Wydała serię kaset wideo z programem ćwiczeń dla kobiet w różnym wieku i znalazła się na 21 miejscu w rankingu najseksowniejszych aktorek. Aktorka w taki sposób zaproponowała swoją interpretacje ruchu, stylu i sposób prowadzania zajęć.
Karen będąc świadomą swoich umiejętności i perfekcji postanowiła założyć swój klub o pięknej nazwie Dance&Fitness Center, który przez wiele lat był centrum fitness, do którego przyjeżdżali instruktorzy z całego świata. Właśnie w tym klubie powstawały różne odmiany aerobiku jak funky, którego twórcą był Billy Goodson oraz wprowadzono zajęcia strechingu przez Claude Van Damme. W początkowym okresie rozwoju aerobiku, prezentowane przez J.Fonde ćwiczenia były jedynymi wskazówkami pokazującymi sposób prowadzenia zajęć. W aerobiku tanecznym propagowanym przez Judy Sheppard Misset promowane były ćwiczenia koordynacji ruchu i choreografii. W całym procesie dydaktycznym wykorzystywano, w zależności od doboru muzyki elementy tańca towarzyskiego, jazzu, funky, itp. Elementy taneczne łączono ćwiczeniami gimnastycznymi i rozciągającymi, nadając im zupełnie nowy styl poruszania się oraz wpływając na warunki koordynacyjne uczestników zajęć. Gdy już wszystkie te formy stały się codziennością zaczęto szukać czegoś nowego, czegoś co pozwoliłoby uczestnikom zajęć dojść do maksimum zmęczenia. Udało się to osiągnąć J.Sorensen, która opracowała program wytrzymałościowy składający się z biegania, sprężynowania i podskoków trwający 30 minut.
Trening ten został nazwany HI-IMPACT. Ćwiczenia te cieszyły się wielkim uznaniem i zainteresowaniem dopóki nie zaczęto ich wprowadzać w Europie Zachodniej. Tam właśnie zaczęły być bardzo krytykowane przez lekarzy i specjalistów medycznych. Popularność zajęć upadła i pomysł z takim sposobem na wyczerpanie człowieka musiał zostać usunięty z grafików klubów. Miłośnicy aerobiku nie musieli długo czekać, nowa gwiazda postarała się by wszystkich zadowolić i pozwolić na lepsze, mniej kontuzyjne zajęcia. Była to Karen Voight - uznany międzynarodowy autorytet w dziedzinie Fitness, która wprowadziła do zajęć choreografie, bez podskoków i z mniejszą intensywnością dzięki której w znacznym stopniu zmniejszyła się urazowość zajęć. Choreografie wprowadzane w zajęcia zaczęły pokazywać inne oblicze umiejętności uczestników. Zdecydowanie bardziej wpływały na schemat ruchowo-przestrzenny co pozwało na większą swobodę i efektywność tańca. Mam na myśli taniec jako układ choreograficzny bo zaczęły powstawać rozmaite sposoby na budowanie właśnie takich lekcji. Warto też wspomnieć iż bardzo często swoje siły łączyły znane osoby i propagowały fitness zarabiając na tym naprawdę duże pieniądze. Przykładem takiego team-u była Elle MacPherson - światowej sławy modelka i Karen Voight, które połączyły siły i opracowały program ćwiczeń zapewniający utrzymanie zgrabnej
sylwetki i dobrego samopoczucia.

Krzysztof Mrożek / Elite Poland Fitness School


źódło : [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]