Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: Asekuracja

  1. #1
    Zbanowany Osiągnięcia:
    Weteran10000 punktów doświadczenia
    Avatar fishe
    Dołączył
    12-03-06
    Postów
    831
    SOG
    0
    Otrzymał : 18 SOGi w 7 postach

    Domyślnie Asekuracja

    Z asekuracją spotykamy się na siłowni wiele razy. Z pewnością nie jeden raz zostalśmy poproszeni o pomoc. Czy wolno odmawiać, czy też nie wypada?
    Niestety nie na wszystkich można polegać. Jedni wręcz odpowiadają że "nie mają czasu", inni że są zmęczeni, a jeszcze inni że akurat muszą robić serię (bo "stygną"). Bywa też tak że jakiś "paker" o pomoc prosi nowicjusza, który wręcz nie wie jak to zrobić. W tym przypadku nie dziwmy się, że albo nowicjusz odmówi, albo pomoże ale lekko mówiąc "niefachowo", co może skończyć się nawet kontuzją. Czy wypada odmawiać pomocy "potrzebującym"? - To pytanie często nas nurtuje. Jedni mówią że to normalne, przecież wielu osób na siłowni nie znamy i nie musimy być wobec nich koleżeńscy, inni są wręcz oburzeni, gdy ktoś nie pomaga innym trenującym na sali. Otóż ogólnie mówiąc pomagać trzeba zawsze i wszędzie, tym bardziej na siłowni. Jakie korzyści czerpiemy z pomocy...? Po pierwsze osoba której pomożemy z pewnością nam się odwdzięczy i nie jeden raz pomoże nam. Po drugie będąc miłym dla innych, stwarzamy miłą atmosferę na siłowni, której niekiedy wręcz brakuje w niektórych klubach sportowych.

    Asekuracja w wyciskaniu leżąc - w tej pozycji (leżącej) każdy z nas jest bardzo silny, przez co w tym ruchu może podnieść duży ciężar. Ramiona są silne tylko wtedy, gdzy działają prostopadle do podłoża. Gorzej jest podczas zabierania sztangi ze stojaków, gdy ramiona są odchylone w tył - wtedy są znacznie słabsze. Niektórzy twierdzą, że osoba wyciskająca 70% maksymalnego ciężaru swojego powtórzenia, powinna skorzystać z pomocy. Do pomocy potrzebna jest zazwyczaj jedna osoba, która wraz ze ćwiczącym zdejmie sztangę ze stojaków i będzie stała i pilnowała go przez cały czas trwania serii, po czym pomoże w wyciskaniu paru ostatnich powtórzeń i odłoży sztangę na stojaki. Niekiedy bywa tak, że potrzebne są dwie osoby ustawione po obu końcach sztangi, które również pomogą zdjąć, wyciskać, i odłożyć ciężar. Dwie osoby żadko bywają potrzebne, zazwyczaj tylko wtedy gdy do czynienia mamy ze sporym ciężarem... Jeszcze większe ciężary to już konieczność zaangażowania trzech pomocników.

    Asekuracja w wyciskaniu na barki jest bardzo podobna do asekuracji w wyciskaniu leżąc. Należy podnieść sztangę ze stojaków, przyglądać się ruchom jakie wykonuje z nią ćwiczący (jeśli nie są już takie płynne jak na początku serii, to należy wtedy zastosować minimalną ale wystarczającą pomoc), następnie odłożyć sztangę na stojaki. Jeśli ciężar jakim chce wykonać serię ćwiczący jest dość spory, należy asekurować go w dwóch, tzn każdy na końcu sztangi (i ewentualnie trzeci chociaż się z tym nie spotkałem, za ćwiczącym). Nieco łatwiej jest, gdy ćwiczący wyciska ciężar na barki na suwnicy. Wtedy można stanąć z jednego boku i pomagać w chwilach jego słabości (wtedy, gdy sam już sobie nie radzi).

    Asekuracja w przysiadzie. W tym przypadku ćwiczący powinien powiedzieć nieco na jaką pomoc liczy (albo na pomoc w "dole" kiedy zabraknie mu sił i pomocnicy będą musieli pomagać mu wstać poprzez dźwiganie ciężaru, albo na pomoc w górnej fazie ruchu, kiedy to pomocnicy będą musieli trzymać sztangę za oba końce i dźwigać razem z wykonującym ćwiczenie (osoba trzecie może pomóc w ten sposób, że złapie sztangę z tyłu "pod żebra" i podciąga w górę) i odłożyć ją na stojaki.

    źródło: kulturytyka.bajo.pl/267,asekuracja.html
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  2. #2
    Doświadczony Osiągnięcia:
    Weteran5000 punktów doświadczenia
    Avatar MADOX
    Dołączył
    01-04-06
    Skąd
    GRUDZIADZ
    Postów
    832
    SOG
    0
    Otrzymał : 6 SOGi w 1 poście

    Domyślnie

    asekuracja jest bardzo wazna pod zglebem bezpiecznstwa jak i pod wzgledem pmocy ja gdy np wyciskam na klate to gdy kolega stoi i mi niby pomaga to mam wrazenie ze to on ciagnie do gory a to ja i to jest dobre
    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    SERDECZNIE ZAPRASZAM
    GORĄCO POLECAM
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  3. #3
    Zbanowany Osiągnięcia:
    Weteran10000 punktów doświadczenia
    Avatar fishe
    Dołączył
    12-03-06
    Postów
    831
    SOG
    0
    Otrzymał : 18 SOGi w 7 postach

    Domyślnie

    mi niby pomaga to mam wrazenie ze to on ciagnie do gory a to ja
    a moze naprawde ci pomaga tylko ci tego nie mowi a ty myslisze ze podnosisz :mrgreen:
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  4. #4
    Bywalec Osiągnięcia:
    Weteran5000 punktów doświadczenia
    Avatar Raskus
    Dołączył
    20-04-06
    Skąd
    Kielce
    Postów
    550
    SOG
    0
    Otrzymał : 14 SOGi w 8 postach

    Domyślnie

    Cytat Napisał MADOX
    asekuracja jest bardzo wazna pod zglebem bezpiecznstwa jak i pod wzgledem pmocy ja gdy np wyciskam na klate to gdy kolega stoi i mi niby pomaga to mam wrazenie ze to on ciagnie do gory a to ja i to jest dobre
    Bezpieczeństwa nigdy za wiele... asekuracja to możliwość wykonania wycisku z większym ciężarem, można zaryzykowac wyciskanie na ławeczce a przy możliwości braku sił przy odkładaniu asekurujący pomoże i nie ma co się bać.
    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  5. #5
    Doświadczony Osiągnięcia:
    Weteran5000 punktów doświadczenia
    Avatar MADOX
    Dołączył
    01-04-06
    Skąd
    GRUDZIADZ
    Postów
    832
    SOG
    0
    Otrzymał : 6 SOGi w 1 poście

    Domyślnie

    to bylo by widac ze napina miesnie do podnoszenia a on tzyma tylko palcami praktycznie
    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    SERDECZNIE ZAPRASZAM
    GORĄCO POLECAM
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  6. #6
    Bywalec Osiągnięcia:
    Weteran5000 punktów doświadczenia
    Avatar Raskus
    Dołączył
    20-04-06
    Skąd
    Kielce
    Postów
    550
    SOG
    0
    Otrzymał : 14 SOGi w 8 postach

    Domyślnie

    W razie potzeby, gdzye nie ma wyciskający sił już na uniesienia danego ciężary asekurujący chwyta sztangę pomagając wspólnie podnosząc ciężar i go odkładając- na tmy polega rola asekurujjącego. Nie jest oki całkowicie jak trzyma odpoczątku Ci sztangę bo to przeszkadza oraz nei jesteś pewien czy sam ją podnosisz- przez co nie wierzysz w swoje możliwości.
    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  7. #7
    Doświadczony Osiągnięcia:
    Weteran5000 punktów doświadczenia
    Avatar MADOX
    Dołączył
    01-04-06
    Skąd
    GRUDZIADZ
    Postów
    832
    SOG
    0
    Otrzymał : 6 SOGi w 1 poście

    Domyślnie

    nie do konca to jest prawda ze nie wiezysz w swoje mozliwosci jesli ktos ci pomoze wycisnac 2 razy wiecej nic ty np:6 na 8 to jest motywacja do dalszej walki
    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    SERDECZNIE ZAPRASZAM
    GORĄCO POLECAM
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  8. #8
    Bywalec Osiągnięcia:
    Weteran5000 punktów doświadczenia
    Avatar Raskus
    Dołączył
    20-04-06
    Skąd
    Kielce
    Postów
    550
    SOG
    0
    Otrzymał : 14 SOGi w 8 postach

    Domyślnie

    Ale to zależy dla kogo... Asekuracja tak czy inaczej jest ważna i musi być przy ćwiczeniach z dużymiciężarami.
    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  9. #9
    Zbanowany Osiągnięcia:
    Weteran10000 punktów doświadczenia
    Avatar fishe
    Dołączył
    12-03-06
    Postów
    831
    SOG
    0
    Otrzymał : 18 SOGi w 7 postach

    Domyślnie

    ja nieraz zakladam takie ciezary ktorymi raz nie zrobie a ale wykonuje bardzo powolne ruchy bo przy duzych ciezarach kontuzja murowana
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  10. #10
    Doświadczony Osiągnięcia:
    Weteran5000 punktów doświadczenia
    Avatar MADOX
    Dołączył
    01-04-06
    Skąd
    GRUDZIADZ
    Postów
    832
    SOG
    0
    Otrzymał : 6 SOGi w 1 poście

    Domyślnie

    asekuryjacy tez powinien wiedziec jak to robic bo niektozy np przy wyciskaniu podnasza z toba ale jak ty opuszczasz to oni nie asekuruja no i wtedy sztanga lezy na tobie
    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    SERDECZNIE ZAPRASZAM
    GORĄCO POLECAM
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •