DIETA OCZYSZCZAJĄCA ORGANIZM
OD ZŁOGĂ?W I NORMALIZUJĄCA REAKCJĘ KRWI
(stosować przez trzy tygodnie)
UWAGA !
W tym okresie nie poleca się jeść chleba, potraw mącznych, czekolady, tłuszczów zwierzęcych, kawy, alkoholu, ziemniaków, soli, potraw ostrych, smażonych oraz wędlin.
1 DZIEĂ? – owoce i warzywa
2 DZIEĂ? – 1/3 normalnego jedzenia (wyłączając potrawy, patrz pkt UWAGA)
3 DZIEĂ? – na śniadanie i kolację – jogurt, kefir, zsiadłe mleko, twaróg, miód, a na obiad
owoce i warzywa
4 DZIEĂ? – 1/3 normalnego jedzenia (wyłączając potrawy, patrz pkt UWAGA)
5 DZIEĂ? - na śniadanie i kolację – jogurt, kefir, zsiadłe mleko, twaróg, miód, a na obiad
owoce i warzywa
6 DZIEĂ? – owoce i warzywa (gorzka sól) – wieczorem
7 DZIEĂ? – głodówka – pić tylko wodę (od 2-3litrów), przy zawrotach głowy dwie łyżki miodu w ciągu doby
8 DZIEĂ? – po przebudzeniu wypić 100-200 g soku, najlepiej naturalnego, po 2 godz. zjeść 3 marchewki i 3 jabłka. Chorym, cierpiącym na stany zapalne żołądka poleca się zamiast marchwi i jabłek gotowany burak z olejem roślinnym lub 3-5 pieczonych jabłek. Na obiad i kolację – owoce i warzywa
9 DZIEĂ? - 1/3 normalnego jedzenia (wyłączając potrawy, patrz pkt UWAGA)
10 DZIEĂ? - na śniadanie i kolację – jogurt, kefir, zsiadłe mleko, twaróg, miód, a na obiad
owoce i warzywa
11 DZIEĂ? - 1/3 normalnego jedzenia (wyłączając potrawy, patrz pkt UWAGA)
12 DZIEĂ? - na śniadanie i kolację – jogurt, kefir, zsiadłe mleko, twaróg, miód, a na obiad
owoce i warzywa
13 DZIEĂ? – owoce i warzywa
14 DZIEĂ? - głodówka – pić tylko wodę (od 2-3litrów), przy zawrotach głowy dwie łyżki miodu w ciągu doby
15 DZIEĂ? - po przebudzeniu wypić 100-200 g soku, najlepiej naturalnego, po 2 godz. zjeść 3 marchewki i 3 jabłka. Chorym, cierpiącym na stany zapalne żołądka poleca się zamiast marchwi i jabłek gotowany burak z olejem roślinnym lub 3-5 pieczonych jabłek. Na obiad i kolację – owoce i warzywa
16 DZIEĂ? - 1/3 normalnego jedzenia (wyłączając potrawy, patrz pkt UWAGA)
17 DZIEĂ? - na śniadanie i kolację – jogurt, kefir, zsiadłe mleko, twaróg, miód, a na obiad
owoce i warzywa
18 DZIEĂ? - 1/3 normalnego jedzenia (wyłączając potrawy, patrz pkt UWAGA)
19 DZIEĂ? - na śniadanie i kolację – jogurt, kefir, zsiadłe mleko, twaróg, miód, a na obiad
owoce i warzywa
20 DZIEĂ? – owoce i warzywa
21 DZIEĂ? - głodówka – pić tylko wodę (od 2-3litrów), przy zawrotach głowy dwie łyżki miodu w ciągu doby
22 DZIEĂ? - po przebudzeniu wypić 100-200 g soku, najlepiej naturalnego, po 2 godz. zjeść 3 marchewki i 3 jabłka. Chorym, cierpiącym na stany zapalne żołądka poleca się zamiast marchwi i jabłek gotowany burak z olejem roślinnym lub 3-5 pieczonych jabłek. Na obiad i kolację – owoce i warzywa
Po ukończeniu cyklu dietoterapii pożywienie winno składać się w 50-60% z owoców i warzyw. Większa część warzyw winna być spożywana w stanie surowym. Prócz tego obowiązkowo trzeba pamiętać o tym, że nie wolno mieszać w czasie jedzenia mięsnych białek (mięso i jego przetwory) z węglowodanami i krochmalami (chleb, potrawy mączne, ziemniaki). Dla strawienia mięsa potrzebne są enzymy i środowisko kwaśne, a dla strawienia ziemniaków inne enzymy i środowisko zasadowe. Przy mieszaniu tych produktów zachodzi neutralizacja enzymów i w efekcie czas trwania zwiększa się i zachodzi przy pomocy bakterii, które namnażają się i szybko ginąc wydzielają dużo toksyn do krwi. Nie poleca się też jeść owoców na godzinę przed posiłkiem i trzy godziny po posiłku oraz popijać owoców wodą, gdyż wtedy w czasie trawienia zachodzi proces fermentacji w czasie którego powstaje wino owocowe trujące organizm.
Bardzo ważne znaczenie ma rozkład posiłków w ciągu doby. Nasz organizm podzielony jest na 12 południków włączających określony organ w system organizmu np. posiadamy południk wątroby, serca, płuc itd.. Aktywność każdego z nich zależy od czasu jego maksymalnego działania w ciągu doby tzn. po jakim czasie obniża swoją aktywność – „odpoczywa” i w tym czasie posiada mniejsze zdolności kompensujące.
Czas aktywności pracy południka jelita grubego występuje od godz. 4 do godz. 10. Po godz. 10 zmniejsza się jego aktywność i skurcze jego mięśni więdną, obniża się krążenie krwi ścianek jelita, szczególnie jego śluzówki, powodując obniżenie reakcji nerwowych receptorów na mechaniczne i toksyczne podrażnienia i odwrotnie, aktywizuje się wsysanie w jelicie grubym i w efekcie rzadka część kału z rozpuszczonymi toksynami poddawana jest ponownemu, aktywnemu wsysaniu do krwi. Czym większe jest zwolnienie pulsu, tym większy i wyraźniejszy jest stopień zaparcia i większe jest zatrucie krwi, krwinek białych i całego organizmu.
W związku z powyższym stolec musi być oddawany rano do godz. 10 i żeby nie zabierać niezbędnej energii do pracy jelita grubego śniadanie zawsze winno być lekkostrawne, składające się z owoców lub warzyw i lekkostrawnych kasz, twarogu, miodu. Po godz. 10 aktywnie pracować zaczyna południk żołądka i wtedy możliwe jest spożywanie ciężkostrawnych, ale niezbędnych produktów. Trzeba pamiętać o prawidłowym ich połączeniu np. mięso należy spożywać tylko z warzywami 2 razy w tygodniu, 2-3 jajka w tygodniu, słodycze nie wcześniej jak w 3 godz. po jedzeniu. Kolację spożywać między godz. 18-20 w czasie odpoczynku żołądka i aktywnego wchłaniania przez jelito cienkie. Zaleca się jedzenie niskokalorycznych produktów takich jak: kefir, miód, twaróg, zsiadłe mleko.