Pierwowzorem dzisiejszych zmagan silaczy byly zawody w Szkocji,gdzie konkurowano ze soba dźwigajac olbrzymie kamienie i przenoszac na odleglosc drewniane bale.Konkurencje te zostaly wzbogacone i rozszerzone pozniej przez Douglasa Edmundsa i Davida Webstera,ktorzy w 1973r. postanowili utworzyc Światową Federację Siłaczy.
Początkowo w turniejach brali udział tylko zawodnicy amerykańscy,ale już w dziesięć lat później dołączyli Europejczycy.W 1985r. Federacja przyjęła nazwę Międzynarodowej Federacji Sportów Siłowych(IFSA) i zrzeszala już członków z czterech kontynentów.
Od tamtej pory popularność tej dyscypliny wzrosla do tego stopnia,że dziś rozgrywa się ponad 50 turniejów tylko w USA i ponad 100 na całym świecie z widownią sięgającą jednorazowo od kilkuset do 25 tys.kibiców!
Jest wiele powodów tej popularności.Przede wszystkim niezwykle atrakcyjna jest natura tego sportu,będącego kombinacją sily,kondycji,odporności psychicznej i umiejętności szybkiego przestawienia się na odmienną pracę mięśni,czego nie można spotkać w żadnej innej dyscyplinie.
Strongmani przewracają samochody,ciągną ciężarówki,podnoszą niewyobrażalne ciężary,przenoszą je na odległość i na czas,muszą demonstrować długotrwała wyrzymałość na obciążenia,co dodatkowo wpływa stresująco na organizm.
Niezwykle ważna jest też zdolność do stopniowego dawkowania siły w stosunku do ciężaru,który zwiększa się na kolejnych etapach.Dla pokonania oporu przeszkody nie bez znaczenia jest umiejętność zastosowania praw fizyki we właściwym momencie,choćby w celu wykorzystania siły bezwladności.
Dyscyplina ta jest najbardziej intensywnym i kompletnym testem ludzkiej mocy.Typowy strongman mierzy ponad 190cm wzrostu i waży ponad 120 kg,a jego siła bierze się nie tylko z treningu,ale przede wszystkim z wyjątkowych predyspozycji genetycznych.Jako strongmani sprawdzają się takze kulturyści z kategorii ciężkiej.
Światowy zasięg turniejów Strong Man sprawia,że konkurencje rozgrywają się na wszystkich kontynentach,a czolowi zawodnicy wywodza się z różnych krajow i regionow geograficznych.
Aż 4 razy tytuł najsilniejszego czlowieka świata zdobyli pochodzacy z Islandii Jon Pall Sigmarsson i Magnus Ver Magnusson.Obecnie najsilniejszym czlowiekiem na świecie jest nasz rodak Mariusz Pudzianowski,ktory najpierw zdobył w 2002r. tytul misrza Europy,a nastepnie tytuł misrza świata w Kuala Lumpur.
W Polsce dyscyplina Strong Man rozwija się od 1998r.,kiedy to na plaży w Gdyni zorganizowano pierwsze zawody siłaczy,budząc wśród widzów niemałą sensację.
W roku 1999 popularność Strong Man była już tak duża,że zorganizowano I Mistrzostwa Polski,które wygrał Lubomir Libacki.Od tamtego czasu zorganizowano ponad 100 imprez Strong Man na terenie calego kraju.
W roku 1999 Polska została przyjęta do Światowej Federacji IFSA i odtąd Polacy biorą udział w licznych zawodach międzynarodowych,zdobywając najwyższe pozycje.