Witam,
Temat raczej nie pasuj±cy do ¿adnego z dzia³ów, wiêc wrzucam tutaj.
Przygodê z si³owni± zacz±³em we wczesnym ogólniaku i æwiczy³em regularnie przez jakie¶ 7-8 lat.
Moje osi±gi to 160 kg na klatencjê (w tamtych czasach to by³ najwa¿niejszy miernik stopnia zaawansowania kulturysty amatora), biceps w seriach 8 -10 powtórzeñ 30-35 KG sztangielki. Barki sztanga 10 powtórzeñ 80KG, plecy - podci±ganie w szerokim chwycie 12 powtórzeñ przy masie 105 KG, nogi zawsze æwiczy³em zaczynaj±c od izolowanych, ¿eby w przysiadach byæ ju¿ zmêczonym i nie przeci±¿aæ krêgos³upa.
Z powodu kariery zawodowej, pó¼niej rodziny / obowi±zków, jakie¶ 12 lat temu przesta³em æwiczyæ. Mia³em jeszcze pó¼niej krótkie przerwy od przerwy, ale trwa³o to mo¿e razem z pó³ roku.
Dzisiaj mam 37 lat, praca siedz±ca i od jakiego¶ czasu zacz±³em odczuwaæ, ¿e siê starzejê. Szybsze mêczenie siê, nieregularne uderzenia serca i krótkie "ciemnienie w oczach" po tych epizodach sercowych, bóle wszystkiego rano, odstaj±cy brzuch itp.
W mie¶cie pojawi³a siê si³ownia 24/7, wiêc postanowi³em wróciæ do ¿elaza i wróci³em.
Spodziewa³em siê, ¿e w tym wieku bêdzie ju¿ trochê gorzej z efektami treningu, ale okaza³o siê (przynajmniej na razie) inaczej.
Æwiczê regularnie ponad 2 miesi±ce, w wyciskaniu na ³awce le¿±c mogê ju¿ popchn±æ w 6 razowej serii 100 KG i narazie z ka¿dym kolejnym tygodniem dok³adaæ po kilka kilogramów w seriach. Efekt "pamiêci miê¶niowej" jak widaæ dzia³a, nawet po wielu latach.
Jest jednak ma³a ró¿nica w stosunku do m³odszego wieku. Partie du¿ych miê¶ni jak klatka, plecy czy nogi æwiczy³em zawsze tak, ¿e po 10 powtórzeniowej serii by³em u progu uczucia (¿ygnê albo zemdlejê). O ile w wieku dwudziestu kilku lat to uczucie trwa³o tylko krótk± chwilê tu¿ po serii, teraz utrzymuje siê troszkê d³u¿ej. Chcia³em spytaæ innych osobników w moim wieku, czy ju¿ tak musi byæ, czy mo¿e jest na to jaka¶ skuteczna suplementacja przedtreningowa.
Ogólnie te¿ chcia³em spytaæ, czy przez te lata, kiedy nie by³o mnie w tym sporcie, zmieni³o siê co¶ w kwestii suplementów.
Kiedy¶ kreatyna by³a nr 1, oczywi¶cie bia³ka jako wspomagacz diety, ale wszystko inne by³o raczej placebo.
Teraz widzê, ¿e pojawi³a siê cytrulina, zbieraj±c du¿o pozytywnych opinii, czy jest co¶ jeszcze ciekawego, czym warto siê wspomagaæ ? Koksu nigdy nie bra³em, poziom w³asnego testosteronu mam raczej wysoki, bo nie mam ju¿ prawie w³osów :)
Trening mam podzielony na 5 czê¶ci. Staram siê zamykaæ go w tygodniu, w zale¿no¶ci od innych obowi±zków, max w 10 dni.
Wygl±da tak:
1. Klatka, triceps (izolowane)
2. Plecy, biceps (izolowane)
3. Barki, brzuch
4, Biceps, triceps
5. Nogi
Serie 6-12 powtórzeñ, Mówi±, ¿e w starszym wieku powinno siê raczej przyk³adaæ do rekreacyjnych aspektów (wiêcej powtórzeñ, mniej ryzyka kontuzji), ale mnie wszystko, co ma wiêcej ni¿ 12 powtórzeñ mêczy, nudzi i boli.
Tu mam jeszcze pytanie, jak æwiczycie barki, to stosunkowo ma³a partia, ale poziom zmêczenia nie jest porównywalny z innymi ma³ymi jak biceps i triceps, dlatego od zawsze mam je raz w tygodniu, jak to wygl±da u was ?