Witam,
Temat raczej nie pasujcy do adnego z dziaw, wic wrzucam tutaj.
Przygod z siowni zaczem we wczesnym oglniaku i wiczyem regularnie przez jakie 7-8 lat.
Moje osigi to 160 kg na klatencj (w tamtych czasach to by najwaniejszy miernik stopnia zaawansowania kulturysty amatora), biceps w seriach 8 -10 powtrze 30-35 KG sztangielki. Barki sztanga 10 powtrze 80KG, plecy - podciganie w szerokim chwycie 12 powtrze przy masie 105 KG, nogi zawsze wiczyem zaczynajc od izolowanych, eby w przysiadach by ju zmczonym i nie przecia krgosupa.
Z powodu kariery zawodowej, pniej rodziny / obowizkw, jakie 12 lat temu przestaem wiczy. Miaem jeszcze pniej krtkie przerwy od przerwy, ale trwao to moe razem z p roku.
Dzisiaj mam 37 lat, praca siedzca i od jakiego czasu zaczem odczuwa, e si starzej. Szybsze mczenie si, nieregularne uderzenia serca i krtkie "ciemnienie w oczach" po tych epizodach sercowych, ble wszystkiego rano, odstajcy brzuch itp.
W miecie pojawia si siownia 24/7, wic postanowiem wrci do elaza i wrciem.
Spodziewaem si, e w tym wieku bdzie ju troch gorzej z efektami treningu, ale okazao si (przynajmniej na razie) inaczej.
wicz regularnie ponad 2 miesice, w wyciskaniu na awce lec mog ju popchn w 6 razowej serii 100 KG i narazie z kadym kolejnym tygodniem dokada po kilka kilogramw w seriach. Efekt "pamici miniowej" jak wida dziaa, nawet po wielu latach.
Jest jednak maa rnica w stosunku do modszego wieku. Partie duych mini jak klatka, plecy czy nogi wiczyem zawsze tak, e po 10 powtrzeniowej serii byem u progu uczucia (ygn albo zemdlej). O ile w wieku dwudziestu kilku lat to uczucie trwao tylko krtk chwil tu po serii, teraz utrzymuje si troszk duej. Chciaem spyta innych osobnikw w moim wieku, czy ju tak musi by, czy moe jest na to jaka skuteczna suplementacja przedtreningowa.
Oglnie te chciaem spyta, czy przez te lata, kiedy nie byo mnie w tym sporcie, zmienio si co w kwestii suplementw.
Kiedy kreatyna bya nr 1, oczywicie biaka jako wspomagacz diety, ale wszystko inne byo raczej placebo.
Teraz widz, e pojawia si cytrulina, zbierajc duo pozytywnych opinii, czy jest co jeszcze ciekawego, czym warto si wspomaga ? Koksu nigdy nie braem, poziom wasnego testosteronu mam raczej wysoki, bo nie mam ju prawie wosw :)
Trening mam podzielony na 5 czci. Staram si zamyka go w tygodniu, w zalenoci od innych obowizkw, max w 10 dni.
Wyglda tak:
1. Klatka, triceps (izolowane)
2. Plecy, biceps (izolowane)
3. Barki, brzuch
4, Biceps, triceps
5. Nogi
Serie 6-12 powtrze, Mwi, e w starszym wieku powinno si raczej przykada do rekreacyjnych aspektw (wicej powtrze, mniej ryzyka kontuzji), ale mnie wszystko, co ma wicej ni 12 powtrze mczy, nudzi i boli.
Tu mam jeszcze pytanie, jak wiczycie barki, to stosunkowo maa partia, ale poziom zmczenia nie jest porwnywalny z innymi maymi jak biceps i triceps, dlatego od zawsze mam je raz w tygodniu, jak to wyglda u was ?