Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Czym jest CrossFit? Na czym polega CrossFit? Zajrzyj!

  1. #1
    Moderator #Trening Osiągnięcia:
    Trzech znajomychTagger First ClassWeteranOverdrive25000 punktów doświadczenia
    Nagrody:
    Arm of Law
    Avatar Micek185
    Dołączył
    25-01-09
    Skąd
    Bartoszyce
    Wiek
    34
    Postów
    5,856
    SOG
    623
    Otrzymał : 1,081 SOGi w 735 postach

    Domyślnie Czym jest CrossFit? Na czym polega CrossFit? Zajrzyj!

    Czym jest CrossFit?


    Twórcą tego systemu ćwiczeń jest niejaki Greg Glassman, który stworzył go na początku lat 90w…garażu, następnie widząc efekty tego typu ćwiczeń zaczął szerzyć go wśród znajomych aż w końcu został zatrudniony w departamencie policji gdzie trenował funkcjonariuszy. W telegraficznym skrócie tak wygląda historia CrossFitu. Przejdźmy jednak do konkretów.

    Na czym polega trening CrossFit?

    Jest to system wykorzystujący 3podstawowe rodzaje wysiłku- trening siłowy, wydolnościowy oraz gimnastyczny. Każda z tych składowych czerpie ćwiczenia oraz ruchy funkcjonalne niemalże z każdej dziedziny zaczynając od dwuboju olimpijskiego a kończąc na takich dyscyplinach jak ketellbels czy pływanie. Treningi są często krótkie ale bardzo intensywne, które można porównać do treningu HIIT. Nie rzadko główny trening trwa nawet 3minuty, jednakże nie jest to norma. Nie należy jednak mylić treningu CrossFit z treningiem obwodowym czy stacyjnym. Typowy trening CrossFitu komponuje się według własnego pomysłu lub według konkretnego celu np. na potrzeby szkoleń żołnierzy, strażaków komandosów czy zawodników MMA lub po prostu dla zwykłych ludzi.

    Jak zatem komponować trening?
    Najpierw musimy stworzyć zarys całego tygodnia treningów tak by znalazły się w nim wszystkie z 3aktywności. Podstawą jest zaś zawsze technika ćwiczeń. Podstawowy trening składa się z:
    -rozgrzewki
    -szkolenia techniki danego ćwiczenia np. rwania lub Swingu.
    -Części głównej w której zazwyczaj wykorzystuje się wcześniej szkolony ruch
    -rozciąganie

    Tworzenie treningu omówię w oddzielnym temacie, tu postaram się o ogólne przybliżenie tematyki CrossFit.

    Jakie głównie ćwiczenia wykorzystuje się w CrossFicie?

    Można by rzec że wszystkie jakie nam przyjdą do głowy ponieważ sport ten jest na tyle wszechstronny, że czerpie z każdej dyscypliny po trochu. Jedną z przewodnich myśli CrossFitu jest „bycie dobrym we wszystkim nie najlepszym tylko w jednej dziedzinie”. Takie podejście buduje sylwetkę funkcjonalną , przygotowaną na każdy rodzaj wysiłku. Głównymi ćwiczeniami są np. Rwania i podrzuty olimpijskie, przysiady w różnych wariantach, trening oparty o odważniki kattelbels, różne kombinacje treningu kalistenicznego, pływanie, elementy treningu StrongMan, pływanie, bieganie itp.

    Odżywianie w CrossFicie?

    CrossFit to nie tylko trening, to także styl życia, osoby które decydują się na bardzo ciężkie treningi są świadome tego co robią a najbardziej tego ze dbają o swoje zdrowie. Zarówno w diecie jak i treningu kierują się naturalnym podejściem dlatego żywienie w CrossFicie oparte jest o diete Paleo-w skrócie mówiąc jest to dieta oparta o produkty jak najmniej przetworzone, zwykło się mówiąc że Paleo to to co możesz sam zerwać z krzaka lub upolować na polanie. W obecnych czasach jedzenie jest tak bardzo zmodyfikowane że podejście to jest jak najbardziej wskazane, a co najważniejsze przynosi wymierne korzyści zdrowotne, co potwierdzają rzesze osób stosujących się do jej zasad.

    Dla kogo jest CrossFit?


    Dla każdego! Na zajęciach stosuję się tzw skalowanie. Oznacza to że ten sam trening można dopasować do każdej osoby skalując np. : ilość powt, długość treningu, obciążenie, mniej lub bardziej zaawansowane techniki ćwiczeń ( np. zwykłe skoki na skakance a wersja trudniejsza to ztw. Double unders czyli podwójne przeskoki). W ten sposób niezależnie od tego czy ktoś jest recepcjonistą w hotelu czy komandosem , każdy może wykonać założony trening.

    Tyle o podstawach CrossFitu, w następnym artykule postaram się opisać podstawowe ćwiczenia oraz opisze jak krok po kroku zaplanować trening oraz wdrążyć się do tego systemu.
    Artykuł własny zakaz kopiowania Micek185
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  2. Użytkownik Micek185 otrzymał za ten post SOGi od użytownika(-ów):

    Pawlos159 (16-10-14)

  3. #2
    Moderator Amator Osiągnięcia:
    Tagger First Class1000 punktów doświadczenia1 rok zarejestrowany
    Avatar Kordian Skibiński
    Dołączył
    18-04-14
    Skąd
    Częstochowa
    Postów
    409
    SOG
    9
    Otrzymał : 62 SOGi w 35 postach

    Domyślnie

    crossfit to nowa nazwa dla treningu ogólnorozwojowego ciężarowców z lat 70 i 80 i tyle - ja podobne cwiczenia wykonywalem zaczynajać przygode z cięzarami w wieku 14 lat czyli .... 21 lat temu (starośc nie radość)
    Generalnie treningi fajne tylko większość ludzi ktorzy to trenują za wysoko noszą głowę tzn sa święcie przekonani o wyższości tego co robią nad innymi sportami - to osobiscie mnie strasznie irytuje ....
    Treningi personalne na terenie Częstochowy , KONSULTACJE ONLINE - układanie diety , treningów , porady w sprawie suplementacji tel 508 323 682 , trener.kordian@gmail.com , https://www.facebook.com/Trener.Personalny.Kordian
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  4. Użytkownik Kordian Skibiński otrzymał za ten post 2 SOGi(-ów) od użytkowników:

    Tomi! (04-08-14), USgorn (04-08-14)

  5. #3
    Moderator #Trening Osiągnięcia:
    Trzech znajomychTagger First ClassWeteranOverdrive25000 punktów doświadczenia
    Nagrody:
    Arm of Law
    Avatar Micek185
    Dołączył
    25-01-09
    Skąd
    Bartoszyce
    Wiek
    34
    Postów
    5,856
    SOG
    623
    Otrzymał : 1,081 SOGi w 735 postach

    Domyślnie

    Nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz.
    Tym samym proszę o nie rozwijanie tu takich dewagacji a utworzenie oddzielnego tematu gdzie wszyscy teoretycy będą mogli sobie ulżyć na temat CF. Pozdrawiam
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  6. #4
    Sezonowiec Osiągnięcia:
    Tagger Second Class1 rok zarejestrowany1000 punktów doświadczenia
    Avatar Kklosowski
    Dołączył
    13-09-16
    Postów
    30
    SOG
    0
    Otrzymał : 0 SOGi w 0 postach

    Domyślnie

    Świetny artykuł, bardzo dobry informator, z pewnością przyda się każdemu początkującemu. Zastanawia mnie tylko jaką faktycznie stosować dietę by faktycznie mieć siłę i energię na treningach, pozdrawiam
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  7. #5
    Sezonowiec Osiągnięcia:
    Tagger Second Class7 dni zarejestrowany
    Avatar mnichadam81
    Dołączył
    20-09-16
    Postów
    20
    SOG
    0
    Otrzymał : 0 SOGi w 0 postach

    Domyślnie

    witam,

    jedyny, a zarazem ogromny plus crosfitu to praca niemalże wszystkich mięśni, taka ogólnorozwojówka mięśniowa:)
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  8. #6
    Sezonowiec Osiągnięcia:
    7 dni zarejestrowany
    Avatar kasia567
    Dołączył
    16-10-16
    Postów
    2
    SOG
    0
    Otrzymał : 0 SOGi w 0 postach

    Domyślnie

    dzięki panowie, zaczęłam się tym interesować i dużo rzeczy sie dowiedziałam
    www.notus.org.pl
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  9. #7
    Sezonowiec Avatar artek91
    Dołączył
    19-10-16
    Postów
    2
    SOG
    0
    Otrzymał : 0 SOGi w 0 postach

    Domyślnie

    Ciekawy artykuł, w sam raz dla początkujących.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  10. #8
    Sezonowiec Avatar koks1
    Dołączył
    07-11-16
    Skąd
    Gniezno
    Postów
    4
    SOG
    0
    Otrzymał : 0 SOGi w 0 postach

    Domyślnie

    bardzo ciekawy artykuł :) ja osobiście dowiedziałem się co to takiego crossfit na ostatnim wfie... myślałem że to lamerskie ćwiczenia a tak dostałem w palink że mi się żyć odechciało :D
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  11. #9
    Sezonowiec Osiągnięcia:
    100 punktów doświadczenia3 miesiące zarejestrowany
    Avatar kokksd59
    Dołączył
    13-11-16
    Postów
    6
    SOG
    0
    Otrzymał : 0 SOGi w 0 postach

    Domyślnie

    To fakt, artykuł jest ciekawy, można dowiedzieć się ciekawych rzeczy.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  12. #10
    Sezonowiec Osiągnięcia:
    7 dni zarejestrowanyTagger Second Class
    Avatar bendek
    Dołączył
    25-01-17
    Postów
    11
    SOG
    0
    Otrzymał : 0 SOGi w 0 postach

    Domyślnie

    Byłem kilka razy na tych zajęciach w klubie. Za pierwszym razem baaardzo cienko, ale teraz (po przeogromnych zakwasach) już widzę różnicę w swoich możliwościach :) Mocno, intensywnie i ciekawe. To mi się podoba!
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •