Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Test energetyków

  1. #1
    Moderator #Foto Gallery Osiągnięcia:
    Trzech znajomychWeteranTagger First Class50000 punktów doświadczeniaOverdrive
    Avatar slim shady
    Dołączył
    12-01-08
    Skąd
    Szczecin
    Postów
    10,440
    SOG
    507
    Otrzymał : 1,807 SOGi w 1,352 postach

    Domyślnie Test energetyków


    Rozpiętość cen energetyków jest ogromna. Te najtańsze można kupić za 1,20-1,50 zł. Najdroższe kosztują 3-4 razy więcej. A jak jest z ich składami?
    Wirtualna Polska po raz drugi postanowiła przyjrzeć się energetykom. Przez ostatnie półtora roku pojawiły się nowe amerykańskie napoje, takie jak Rockstar czy Monster. Liderzy rynku na razie się jednak nie mają czego bać. Cały czas według danych Nielsena wynika, że podium należy Tigera, Blacka i Red Bulla.

    Porównując składniki wpływające na zdolność do dalszego wysiłku fizycznego i umysłowego tych trzech marek, łatwo zauważyć, że nie różnią się niczym. Ten sam zestaw witamin, taka sama ilość tauryny i kofeiny. Tiger ma dodatkowo 20 mg na 100 ml płynu inozytolu. Ten sam związek jest także składnikiem Red Bulla, ale producent nie podaje ilości.
    Inozytol ma działanie stymulujące. Poprawia nasze samopoczucie, poprzez obniżenie ciśnienia może mieć wpływ na poziom stresu. Ten składnik znajduje się także w Burn (10 mg/100 ml) oraz napoju energetycznym Biedronki Be Power (20 mg/100 ml). Niewielka ilość 2 mg na 100 ml jest także w Vitamin Shot.

    Jeśli chodzi jednak o podstawowe składniki, czyli kofeinę (działanie pobudzające) oraz taurynę (przyspiesza regenerację), różnice niemal nie występują. 9 na 10 energetyków ma 32 mg na 100 ml kofeiny - jedynie Be Power ma 2 mg mniej. Z kolei taką samą ilość tauryny (400 mg na 100 ml) znajdziemy w 8 napojach. Nie ma tego składnika w Be Power, a w Rockstar jest go 20 mg.

    Największą część we wszystkich energetykach stanowi jednak zaraz po wodzie cukier lub jego pochodne. Część producentów używa syropu glukozowo-fruktozowego, sacharozy lub glukozy. W standardowym opakowaniu 330 ml energetyka jest około 30 mg cukru, czyli równowartość mniej więcej dwóch łyżeczek
    Wszystkie energetyki są więc niemal identyczne. Oczywiście różnią się smakiem, ale kanon słodkiego cukierka trzymają i najtańsze, i najdroższe. Wybierając energetyk, zachowujemy się więc mniej więcej tak, jakbyśmy kupując mąkę mieli w różnych opakowaniach ten sam produkt z tego samego młyna. Cena tej mąki waha się jednak od 1,20 do 8 zł.

    Dlaczego? Koszt wyprodukowania Red Bulla, Tigera czy Blacka to około 40 groszy razem z puszką. Cała reszta ceny to czysty marketing, czyli wynagrodzenie Mike'a Tysona, Dariusza Michalczewskiego czy Feliksa Baumgartnera.
    Liczba marek i podmarek energetyków rośnie w szybkim tempie. Dziś jest ich już co najmniej kilkadziesiąt. Każda szanująca się sieć sklepów ma swoją markę własną. Wszystko dlatego, że z racji ceny produkcji na ten rynek wejść bardzo łatwo. A Polacy energetyki kochają. W 2012 roku rynek urósł o 22 proc. ilościowo i 15 proc. wartościowo. Rocznie na te napoje wydajemy już ponad 825 mln zł.


    Wielu ekspertów od żywienia przestrzega jednak, że coraz częściej z energetykami przesadzamy. Zastępujemy nimi kawę, ale napoje są od niej znacznie mocniejsze. Zakazu sprzedaży energetyków dzieciom swego czasu chciał SLD. W zeszłym roku głośno było o młodej Amerykance, która miała umrzeć po wypiciu dwóch puszek napoju Monster. Jej rodzina postanowiła zaskarżyć firmę.

    - To nie są napoje dla dzieci. To środki spożywcze specjalnego przeznaczenia. Jak sama nazwa wskazuje nie może ich pić każdy - mówi Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

    Od kilku lat o ograniczeniu sprzedaży energetyków debatują urzędnicy w Unii Europejskiej. Prace się jednak ślimaczą. Zdaniem Jana Bondara nikt nie chce zakazu sprzedaży tych artykułów. Możliwe jest natomiast wprowadzenie ograniczenia wiekowego. Napojów nie mogłyby kupować dzieci albo poniżej 16. roku życia, albo poniżej 13. roku życia.

    - Najprawdopodobniej Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Życia zadecyduje, że na każdej puszce będzie musiała pojawić się informacja o tym, że produkt nie jest przeznaczony dla dzieci i kobiet w ciąży. Dodatkowo powinna być też informacja o zakazie łączenia energetyków z alkoholem - tłumaczy rzecznik GIS.

    Małym druczkiem, ale jednak, producenci energetyków podają na etykietach, że ich produkty nie są przeznaczone dla dzieci i kobiet w ciąży. Informacje o tym, że łączenie napoju z alkoholem jest groźne, na razie znaleźć można na nielicznych opakowaniach.

    Źródło:[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    Trening, diety, suplementacja, porady, piszcie na maila: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  2. Użytkownik slim shady otrzymał za ten post 4 SOGi(-ów) od użytkowników:

    fallenursus (17-06-13), Fit4ever24 (17-06-13), ht (17-06-13), opalinho (18-06-13)

  3. #2
    neverending science experiment Moderator #Doping Osiągnięcia:
    Trzech znajomychOverdriveStworzenie albumu zdjęć50000 punktów doświadczeniaTagger First Class
    Nagrody:
    Master Tagger
    Avatar fallenursus
    Dołączył
    11-03-09
    Skąd
    Montreal
    Wiek
    49
    Postów
    12,148
    SOG
    1,873
    Otrzymał : 3,153 SOGi w 2,487 postach

    Domyślnie

    Monster i rockstar maja fajne smaki.
    Redbull wypuscil limitowana serie blue/pink/i silver gdzies foty wstawialem..
    W usa maja fajny napoj las vegas sie zwie
    we fight like siblings
    but we fuck like champions


    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

    warto dolaczyc!
    Trenbolone abuser.
    Public Enemy #1
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  4. #3
    Ekspert Osiągnięcia:
    Trzech znajomychTagger First ClassWeteran10000 punktów doświadczenia
    Avatar ht
    Dołączył
    24-12-08
    Postów
    2,736
    SOG
    76
    Otrzymał : 351 SOGi w 322 postach

    Domyślnie

    czyli juz nie przejdzie pol litra wodki i litr energetyka w butelce plastikowej??:) swego czasu byl straszny boom na tkai mix u mnie. dobrze wchodzilo i trzepalo zawodowo:)
    porady dietetyczne, suplementacyjne i treningowe. pw.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  5. #4
    neverending science experiment Moderator #Doping Osiągnięcia:
    Trzech znajomychOverdriveStworzenie albumu zdjęć50000 punktów doświadczeniaTagger First Class
    Nagrody:
    Master Tagger
    Avatar fallenursus
    Dołączył
    11-03-09
    Skąd
    Montreal
    Wiek
    49
    Postów
    12,148
    SOG
    1,873
    Otrzymał : 3,153 SOGi w 2,487 postach

    Domyślnie

    Vodka redbull fsjnie.wchodzi.bo.nawet laska nie sie.kiedy jest napyedolo...upita.
    we fight like siblings
    but we fuck like champions


    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

    warto dolaczyc!
    Trenbolone abuser.
    Public Enemy #1
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  6. #5
    Doświadczony Osiągnięcia:
    Stworzenie albumu zdjęćTagger First ClassWeteranOverdrive10000 punktów doświadczenia
    Avatar kfc
    Dołączył
    22-03-09
    Wiek
    32
    Postów
    676
    SOG
    103
    Otrzymał : 282 SOGi w 133 postach

    Domyślnie

    Rzucilam okiem wczoraj na ten temat. Dziś w drodze do domu, wchodze do sklepu z zamiarem kupna redbulla.. Patrzę jest Monster - skojarzył mi się z tematem, nie piłam, kupię. Kupiłam. Chryste co za ohyda. Puszka 500ml w pierwszym koszu na smieci.

    Może wzięłam jakiś "smak" tego energetyka, ale kurcze, fuj.
    Jednak redbull w każdym smaku dobry.
    Burn tez mi odpowiada.

    Za czasów mojego liceum , był u nas chłopak, który zmarł od zmieszania wódki z energetykiem.
    Znam tylko ten nieszczesliwy przypadek.
    Różnie mówią, różnie ostrzegają, różnie do tego podchodzą.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  7. #6
    Moderator #Foto Gallery Osiągnięcia:
    Trzech znajomychWeteranTagger First Class50000 punktów doświadczeniaOverdrive
    Avatar slim shady
    Dołączył
    12-01-08
    Skąd
    Szczecin
    Postów
    10,440
    SOG
    507
    Otrzymał : 1,807 SOGi w 1,352 postach

    Domyślnie

    też znam przypadek u mnie w mieście co chłopak zmarł po mieszance red bulla z wódą

    staram się unikać tego typu napoi ale czasem się zdarzy raz na kiedyś, redbulla unikam bo uważam, że cena jest przesadzona, jak mam kasę to biorę Tiger black, a tak to jakiś niemarkowy shit z lidla, netto czy biedry dla mnie to jest to samo
    Trening, diety, suplementacja, porady, piszcie na maila: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  8. #7
    Amator Osiągnięcia:
    Tagger First ClassTrzech znajomych1000 punktów doświadczenia1 rok zarejestrowany
    Avatar pinki127
    Dołączył
    12-01-12
    Skąd
    Pakistan
    Postów
    304
    SOG
    15
    Otrzymał : 4 SOGi w 4 postach

    Domyślnie

    duzo ludzi tez sie uzaleznia od tego
    osobiscie hleje to jak porabany
    ale najlepiej wchodzi Monster pobudza mnie lepiej
    niz te inne ost wypiłem ok 3l Adrenaliny i bez porownania
    musze tez odstawic ten shit bo szkoda zdrowia :/
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  9. #8
    Doświadczony Osiągnięcia:
    Twoje pierwsza grupaWeteranTagger First Class10000 punktów doświadczenia
    Avatar Pumbas
    Dołączył
    24-10-08
    Skąd
    Gdańsk
    Wiek
    31
    Postów
    1,059
    SOG
    308
    Otrzymał : 299 SOGi w 189 postach

    Domyślnie

    Smakowo najlepszy burn, redbull,tiger - ok, kofy tyle samo nie.
    ostatnio piłem kilka monsterów i wybitnie mi nie podchodzą, faktycznie smak słaby :/
    energetyki są ok, ale i tak wolę kawę mocną.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  10. #9
    Amator Osiągnięcia:
    Tagger First ClassOverdrive1000 punktów doświadczeniaWeteran
    Avatar krolik_szaleniec
    Dołączył
    11-09-12
    Skąd
    Gdziesik na Podkarpaciu ;)
    Postów
    324
    SOG
    19
    Otrzymał : 15 SOGi w 14 postach

    Domyślnie

    Kupiłem sobie guaranę w tabletkach :)
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  11. #10
    Bywalec Osiągnięcia:
    Tagger First ClassWeteran5000 punktów doświadczenia
    Avatar opalinho
    Dołączył
    31-08-09
    Postów
    648
    SOG
    104
    Otrzymał : 64 SOGi w 57 postach

    Domyślnie

    w lidlu o ile dobrze kojarzę są z tych tanich również wersje bez kalorii. Czasem lubie dla smaku sobie walnąć taką zimną puszkę BE POWERA albo TIGERA ale jako pobudzacz wolę mocną kawę lub kofę w tabach. Po większej ilości tych energy drinków często lapała mnie zgaga.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •