Witam!
Mam 15 lat, i niestety mam plecy okrągło-wklęsłe (taka nazwa wady postawy) co mi bardzo przeszkadza. Postanowiłem się wziąć za to, ponieważ chciałbym jak najszybciej zacząć treningi siłowe. Chęć ta wynika z faktu, iż mam przy swoim wieku 190cm wzrostu i wagę 68-70kg i patrząc na siebie mam wrażenie , że pomimo dość silnych mięśni nie widać tego po mnie jestem za szczupły i chciałbym być jeszcze silniejszym oraz ważyć z conajmniej 10kg więcej.
Niestety wiem, że wada postawy wykonywanie niektórych ćwiczeń mi uniemożliwia, gdyż może wiązać się z jeszcze większym pogorszeniem. Piszę tutaj aby was się poradzić, gdyż na pewno niejeden z was miał podobne problemy. Ogólnie rzecz biorąc chciałbym jakoś zacząć. Mam już hantle na razie 10kg jedna, drążek i planowaje zakup atlasu, aczkolwiek zastanawiam się czy nie była by lepsza ławka ze względu na koszty jak i efektywnie podobne liczby ćwiczeń oraz ze względu na to, że sporo osób atlas krytykuje na jej korzyść.
Napisałem w poprzednich 2-3 zdaniach jak bym chciał i na czym zacząć ćwiczenia siłowe, lecz jak wspomniałem posiadam wadę postawy i nie wiem czy powinienem najpierw ją wyleczyć przynajmniej do pewnego stopnia przy okazji wzmacniając mięśnie pleców dla celów postawy czy mogę wykonywać ćwiczenia siłowe, jak tak to jakie?
Zapewne nie jeden miał z tym problem i daliście radę więc proszę o pomoc. Bo zależy mi najbardziej na postawie ale jestem w takim okresie życiowym, że najchętniej bym chciał zacząć trening teraz zważywszy też po części na kolegów kupujących różnego rodzaje atlasy.
Tutaj zamieszczam swój właśnie co stworzony zakres ćwiczeń na wady postawy i proszę o ocenę i ewentualnie czy warto wplatać w to jakieś dodatkowe siłówki?? :)
Ćwiczenia na plecy okrągłę:
 Antygarby- leżenie na plecach z ugiętymi kolanami i unosimy łopatki poprzez wypieranie w górę mając opartą głowę i łokcie. Unosimy z wdechem, opuszczamy z wydechem. Dociskamy łokciami i głową.
 Oparcie łopatek na walcu np. z kołdry bądź piłce i rozciąganie/przechylanie w dół z szeroko rozstawionymi łokciami.
 Leżenie wzdłuż np. wałka na brzuchu i onosimy raz prawą, raz lewą rękę z czymś do góry. Ręce muszą być prostę i sztywnę w barkach a głowa wisząca bez podparcia poza walcem. Patrzymy za każdym razem na unoszoną rękę.
 Dmuchanie np. bateri/piłeczki ping-pongowej do czegoś. Przybliżamy z powrotem raz jedną, raz drugą ręką. W trakcie nadal leżeć na wałku bądź piłce.
 Ruszanie rękoma zgiętymi w bok jakieś przedmioty np. piłeczki/ciężarki, leżąc na materacu.
 Bujanie przedmiotu za plecami np. piłki, siedząc po turecku. Głowa cofnięta, tułów nieruchomy, a barki ściągamy w górę i w dół.
 Wyprostowane ręce i nogi unosimy, tak aby ręce były wyprostowane w barkach przed nami, a nogi aby nie dotykały podłogi.
 Leżenie na plecach, unosimy nogi złączone, ugięte i staczamy piłkę
 Leżenie na plecach jak w poprzednim lecz piłkę staczamy z ugiętych, opartych o podłogę kolan.
 Siad przy ścianie po turecku, przysuwamy się jak najbliżej i w okolice talii wkładamy coś np. gąbkę. Następnie ręce nadgarstkami i głowę opieramy o ścianę i dociskamy tę gąbkę przez 5-10sec.
 Klękamy na lewym kolanie, dłonie zakładamy na brzuchu. Następnie wciągamy brzuch aby był dołek i wytrzymujemy do 8 i zmieniamy nogę.
 Grzbiety x20 + 1min ciągłego unoszenia.
 Zwisanie na drążku 30sec, a następnie uniesienie.
 Leżenie na podłodze z czymś twardszym podłożonym pod łopatki i opuszczanie pośladków.
 Mostek.

Z góry dziękuję za pomoc :)

PS. Pisałem to na szybko, więc z góry przepraszam za być może trochę niezrozumiały tekst :P