Enantan Testosteronu - charakterysytka i opis

# Substancja aktywna: Enantan Testosteronu
# Okres aktywnego półtrwania: 15 - 16 dni
# Klasyfikacja: Steryd anaboliczno - androgenny (iniekcyjny)
# Dawkowanie: 250 - 1000mg / tydzień
# Trądzik: Tak
# Retencja wody: Tak, wyraźna
# Podwyższone ciśnienie krwi: Tak
# Hepatotoksyczność: Niska
# Aromatyzacja:Tak, wyraźna
# Konwersja do DHT: Tak
# Blokowanie HPTA: Tak

Enantan testosteronu jest pochodną naturalnego męskiego hormonu płciowego - testosteronu, o przedłużonym działaniu. Po dokonaniu iniekcji stężenie testosteronu we krwi wzrasta przez kilka dni, pozostając na wysokim poziomie przez okres do 2 tygodni. Niekiedy wykazuje aktywność nawet do 3 tygodni po iniekcji. Enantan jest najczęściej stosowanym w medycynie testosteronem. Lekarze często przepisują go pacjentom cierpiącym na hipogonadyzm pierwotny i wtórny, zaspół pokastracyjny, impotencję powodowaną hipogonadyzmem. Generalnie choroby związane z deficytem androgennym. W takich przypadkach długo działający testosteron wykazuje znaczną efektywność w leczeniu. Terapia ponadto jest wygodniejsza niż w przypadku krótszych estrów, jak np. propionian testosteronu, wymagający częstszych iniekcji.

Testosteron jest bardzo mocno działającym hormonem, powodującym wyraźne skutki uboczne. Większość z nich związana jest z tendencją testosteronu do konwertowania do estrogenu, co wywołuje przeważnie wyraźną retencję wody podskórnej, nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej, ginekomastię. Wszystko to nie sprzyja utrzymywaniu przyzwoitej definicji muskulatury. Podczas cyklu z użyciem testosteronu warto przyjmować środki przeciwdziałające estrogenom, np. Nolvadex oraz / lub Proviron, zwłaszcza dla osób podatnych na skutki uboczne. Jeszcze skuteczniejszym wyjściem jest inhibitor aromatazy (Arimidex, Femara, Aromasin), lecz niestety kosztowniejszym. Szczególnie niechcianym skutkiem ubocznym jest ginekomastia. Jej początki objawiają się przez lekkie spuchnięcie, swędzenie lub nawet ból w okolicach sutków. Jak tylko zauważymy takie objawy, natychmiast należy zastosować Nolvadex.

Inną niekorzystną właściwością testosteronu jest jego wysoka androgenność. Często ujawniają się związane z tym skutki uboczne - przetłuszczająca się cera, trądzik, nadmierne owłosienie na ciele, wzrost agresji, przyśpieszenie procesów łysienia. Efekty te można zminimalizować, przez ograniczenie konwersji testosteronu do DHT, czyli przyjmowanie takich leków jak Proscar lub Propecia. Finasteryd zmniejszając stężenie tego metabolitu we krwi, zmniejszy także prawdopodobnie związanie z nim skutki uboczne. Jednak większość stosujących testosteron kulturystów nie odczuwa skutków ubocznych tak mocno, jakby to się teoretycznie mogło wydawać. Zwłaszcza że uzyskują dzięki niemu wspaniałe rezultaty. Stąd też jego ogromna popularność.

Mimo że Enantan jest aktywny znacznie dłużej, iniekcji dokonuje się raz lub dwa razy w tygodniu. Zabieg taki pozwala lepiej kontrolować stężenie środka we krwi. Standardowa dawka oscyluje w granicach 250mg - 750mg tygodniowo. Ilość taka jest z reguły wystarczająca, zapewniając bardzo wyraźne przyrosty masy mięśniowej i siły. Dawki przekraczające 1g testosteronu tygodniowo będą prawdopodobnie wywoływać zbyt dotkliwe skutki uboczne, zwłaszcza te typowe dla estrogenów. Enantan testosteronu stosuje się praktycznie tylko w cyklach rozbudowy muskulatury, ze względu na jego mocną aromatyzację. Często stosowane są stacki ze środkami doustnymi, takimi jak Dianabol czy Anadrol. Z drugiej strony, zawodnicy dbający bardziej o jakość zdobywanej masy połączą go z iniekcyjnymi anabolikami - Deca-Durabolin lub Equipoise. W większości przypadków połączenie testosteronu z innym SAA obniża jego wymagane, efektywne dawki.

Podobnie jak po zakończeniu cyklu z praktycznie każdego sterydu, także po cyklu z Enantanu wymagane jest przyjmowanie środków przywracających prawidłowe wydzielanie endogennego testosteronu. Zabieg taki pozwala zachować znaczną część zdobytych na cyklu przyrostów.

źródło:sterydy.net