Superseria to dwa ćwiczenia ze sobą łączone na przeciwstawne grupy mięśniowe typu biceps- triceps, plecy- klatka, dwugłowe i czworo-głowe ud.
Serie łączone to trening połączonych ze sobą dwóch- i wtedy serie podwójnie łączona , trzech - wtedy seria potrójnie łączona i więcej - giga seria, ciwczen na te sama grupe mięśniową. typu klatka, czy barki czy nogi.

Wielkim zwolennikiem superserii byl wielki mistrz Arnold, który wręcz hołdował tej metodzie. Skupiał on w swoich treningach i superserie na klatkę plecy, i biceps- triceps oraz serie laczone na pozostałe. Jak wspomniałem na początku nie ma konkretnych pozytywnych wyników nad tego typu treningiem ,ale sama pompa po treningu i osoba Arnolda przemawia.

Jak wykonywać super serie i co dają.
Super-serie powoduje lepsze ukrwienie tych partii razem zespolonych. Pozwalają nam o 25 procent szybciej wyjść z siłowni. To na pewno te wspaniale aspekty. Tym może mniej wspaniałym jest fakt ze ćwiczymy na mniejszych ciężarach i to ta moja bolączka, Jak pogodzić wzrost mięśni, z mniejsza iloscia powtórzeń - to dla mnie nie zrozumiale. Jednak ten wzrost może nastąpić przez szok jaki dostana nasze mięśnie .
Innym sposobem na ciekawe polaczneie grup antagonistycznych jest zespolenie dwóch grup ale zachowanie w dalszym ciągu 1,5 minutowej przerwy- to pozwoli zakładać jeszcze większe ciężary , gdyż mięsień odpoczywa jeszcze dłużej. trening nie jest krótszy ale pozwalający mięśnią na dłuższa regeneracje pomiędzy seriami a co za tym stoi większe ciężary= większą masa. z tym , że nie jest to żadan super seria.

przykłady zestawienie super serii
uginanie ze sztanga stojąc/wyciskanie sztangi w wąskim chwycie, uginanie młotkowe/ francuskie ze sztanga, uginanie w oparciu o kolano/ ściąganie do dołu linki wyciągu

Serie łączone, giga serie
Przede wszystkim należy zapamiętać to ze tworząc serie łączone tworzymy je w obrębie jednej grupy mięśniowej. łączymy ze sobą ciwiczneia na dana grupe meisniowa a nei łączymy cwiczeń z inna grupa miesniową.
Zawsze , ale to zawsze trzeba jako pierwsze ustawiać ćwiczenia izolowane dopiero jako drugie, czy trzecie wielostawowe.
przykład serii łączonych na klatkę

rozpietki na skosie / wyciskanie sztangi na ławce prostej, krzyżowanie linek przy wyciągu/ wyciskanie na skosie

przykład dla pleców

sciaganie drazka wyciagu do klatki / wiosłowanie ze sztanga.

chodzi oto żeby zawsze jako pierwsze były ćwiczenia izolowane.

Nie eliminujcie z treningu cwiczeń wielostawowych to zawsze grozi utratą masy mięśniowej

Metode serii łączonych czy superseri powinno sie stosować określony czas. Stosować ja dla zszokowania mięśni a nie to całorocznego treningu, gdyż wydaje mi sie ze jeśli powoduje wzrost to inny , nowy bodziec ale w perspektywie czasu nie jest to metoda na masę - inaczej w kwestii rzeźby bo śmiało można ją wykorzystywać

REASUMUJĄC- chcesz zaszokować swoje mięśnie, chcesz podkreślić ich kształt, chcesz zaoszczędzić na czasie , wyrwa je z zastoju, jesteś po kontuzjiach i chcesz oszczędzić mięśniom wielkich ciężarów to te metody są dla ciebie , Jeśli masz inny cel niż te podane to pomiń te metody uznając za heretyczne hehe