Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Temat: Skolioza, siłownia?

  1. #1
    Sezonowiec Osiągnięcia:
    7 dni zarejestrowany
    Avatar rasta92
    Dołączył
    18-07-11
    Postów
    11
    SOG
    0
    Otrzymał : 0 SOGi w 0 postach

    Domyślnie Skolioza, siłownia?

    Witam

    Mam krótszą prawą nogę (nosze wkładki 1 cm), prawy bark ma wyżej, prawą stronę ciała mam krótszą i lepiej napiętą, spiętą, przykurczoną (w szczególności prawy bark i okolice, skrócony zakres ruchu). Mam wcięcie w tali po lewej stronie. Byłem u ortopedy zrobiłem RTG jednak nie mogę się skontaktować z ortopedą bo jest na wakacjach i muszę czekać na wyniki. Oto opis:

    1.)
    PIERSIOWY
    Kręgosłup piersiowy nieznacznie esowato skrzywiony o pogłębionej kyfozie z nieznacznymi asymetrycznymi zwężeniami przednich odcinków przestrzeni międzykręgowych na jej szczycie. Wysokość trzonów oraz nasad łuków w odcinku Th kręgosłupa zachowana.
    2.)
    LĘDŹWIOWY
    Nieznacznie skrzywiony lukiem w prawo. Nieznacznie asymetryczne zwężenie przestrzeni międzytrzonowej L5-S1.
    Wysokość trzonów i nasad luków w odcinku L-S kręgosłupa zachowana.

    Jak myślicie to może być coś poważnego ? Chciałem zacząć treningi domatora ale trochę się boje, dużo na basen chodzę, chciałbym wyrównać mięśnie bo po prawej stronie mam większe i bardziej napięta a po lewej mniejsze i miękkie.. Co o tym myślicie ?
    Ostatnio edytowane przez rasta92 ; 18-07-11 o 16:59
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  2. #2
    Ekspert Osiągnięcia:
    Trzech znajomychTwoje pierwsza grupaTagger First ClassWeteranOverdrive
    Avatar xxmłodyxx
    Dołączył
    11-01-09
    Skąd
    Lubelskie
    Wiek
    29
    Postów
    3,550
    SOG
    544
    Otrzymał : 504 SOGi w 231 postach

    Domyślnie

    daj zdjecie...
    Ani wódka, ani dropsy nie smakuja tak jak koksy:)
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  3. #3
    Moderator #Dla zielonych Ekspert Osiągnięcia:
    OverdriveTagger First Class10000 punktów doświadczeniaWeteran
    Avatar luo
    Dołączył
    02-03-09
    Skąd
    Wschód
    Wiek
    33
    Postów
    2,807
    SOG
    531
    Otrzymał : 510 SOGi w 393 postach

    Domyślnie

    Sporo się tego nazbierało. Nie jestem lekarzem, ale wg mnie najgorsze co teraz możesz zrobić to olać trening i rehabilitację. Osłabisz tylko mięśnie stabilizujące kręgosłup, powstaną jeszcze większe przykurcze, a wady będą się tylko powiększać. Ortopeda oczywiście obowiązkowo, zacząłbym też na Twoim miejscu już rozglądać się za dobrym fizjoterapeutą, bo nie raz dużo więcej Ci powie niż ortopeda, wiem to z własnego doświadczenia. Dzisiaj pełno jest konowałów, co na wizycie mówią tylko, żeby pływać, rozciągać się i za rok na kontrolę.. dlatego dobry lekarz to podstawa.

    Masz o tyle problem, że zarówno odcinek piersiowy i lędźwiowy jest skrzywiony, dlatego wątpię, że usłyszysz tutaj jakąś konkretną odpowiedź, nasze posty traktuj bardziej jako sugestie.

    Jak się pewnie domyślasz te asymetryczne zwężenia piersiowych przestrzeni międzykręgowych mają bezpośredni związek z kifozą, bo kręgi ustawiają się pod innym kątem. Lekarz powinien ustalić przyczynę.
    Zwężenie L5-S1 jest chyba najbardziej popularnym bo właśnie tam występują największe przeciążenia, zdziwiłbyś się ile osób je ma, nawet o tym nie wiedząc.

    Przy skoliozie przykurczona strona jest silniejsza, natomiast wypukła słabsza, dlatego powinno się wzmocnić stronę wypukłą, a rozciągać przykurczoną. Ćwiczenia symetryczne mogą ją pogłębić, także trzeba uważać. Przykład rozciągania jeśli wypukła jest prawa strona
    http://www.youtube.com/watch?v=YDlVJ0E0p10

    Natomiast przy kifozie przykurczona i silniejsza jest klatka, a rozciągnięty i słabszy grzbiet
    Co do treningu to np drążek jest nawet wskazany, rozciągnie i wzmocni plecy. Pompki, motylki, przysiady też możesz spokojnie robić. Pamiętaj przede wszystkim o rozciąganiu, szczególnie przykurczonych mięśni.

    Przy okazji zajrzyj tutaj, może się przydać
    http://www.e-gym.pl/showthread.php?29126-Skolioza
    Your dreams are always gonna be the most important to you, than they will be to anybody else.

    So keep dreaming. Keep believing. Keep pressing forward.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  4. #4
    Moderator #Dla zielonych Ekspert Osiągnięcia:
    OverdriveTagger First Class10000 punktów doświadczeniaWeteran
    Avatar luo
    Dołączył
    02-03-09
    Skąd
    Wschód
    Wiek
    33
    Postów
    2,807
    SOG
    531
    Otrzymał : 510 SOGi w 393 postach

    Domyślnie

    Art nie mój ale może się przydać:
    "plecy okragło -wklesłe....czyli mamy do czynienea z:
    pogłebiona lordoza ledzwiowa,w wyniku kompensacji samoistnej stworzyła sie nadmierna kifoza pirsiowa i pogłebona lordoza szyjna!!

    -osłabione i nadmiernie rozciagniete miesnie brzucha i prostowniki bioder
    -przykurczona i zwiekszone napiecie miesnie prostowniki grzbietu i zginacze stawu biodrowego
    -to samo sie tyczy szyi,
    czyli rytm miedniczo ledzwiowy jest zaburzony i wyglada tak:
    mm b +pb<pg+pb a powinien wygladac tak:mm b +pb=pg+pb

    cel :
    -wzmocienie osłabionych i rozciagnietych miesni
    -rozcganiecie przykurczonych

    wskazwoki treningowe:
    -po rozgrzewce np 5 miut rowerek wykonujem stretching(skurzc danego miesnia 5 sec,3 sec odpoczynku i pogłebiamy na maxa i wytrzymujem 10 sec),cwiczenia wykonujemy w pozycjach wyiozlowanuch,lezac najlepiej albo siedzac!!!rozciagamy mm:
    -zginacze stawu biodrowego:lezac przodem zginamy jedna konczyne w kolanie chwytamy i rozciagamy i zmiana za druga sie bierzemy
    -prostowniki grzbietu:siedzimy normalnie na krzesle i zginamy tulow dotylajac rekami podłoza,uwaga:nie robim nic sojaca lub siedzac na ziemi bo dzialamy rowniez w duzym stopniu na prostwoniki stawu biodrowego,ktopre jak wiemy sa osłabione,
    -przed roaciaganiem klatki piersiwoej wykonujemy test gdyz moze byc przyjurczona,ale nie musi poprosty zły nawyk !kładziemy sie tylem i staramy sie wykopnac tzw pajacyka konczynami gornymi ale stawach łokciowych pełen wyprost,jezeli rece spotkaja sie nad glowa idac ciagle po poidlozu to nie mamy przykurczonych pieroswych!!!!jezeli sie oderwa wynik poztywny .......
    - a jezeli tak to kladziemy sie tyłem i hmm wykonujemy ten sam ruch przy [ajacykachi do momentu az czujemy bol i ta zostajemy,
    -wsumie tez mozna stojac , opieramy reke o sciane,zgieta w stawie lokciowymi w trzech roznych plaszczyznach,tzn wyskokosciach rozciagamy(tzn wykonujem streczinkg!!!),czyli konczyna gorna odwiedziona do 135 stopni i wykonujemy zginanie wplaszczynie horyzontalnej,to samo konczyna odwiedzina do kata 90 stopni i 45 stopni.dlatego tyle zakresow gdyz mamy 3 aktony w miesni piersiowym wiekszym...


    po strtschingui wykonujemy jeszcze...pozowanie przed lustrem obserwujac sie i najleopiej jak ktos nam mowi co popraiwc i staramy sie zachowac ta postawe przez 5 mninutek poprostu chodzac sobie stojac itd,myslac ciagle i robiac korekte przy wspołudziale osoby jakiejs tam,hehe(najlepiej terapetuty).........

    dopiero teraz zaczynamy wlasciwy trenieng.....

    nie bede sie rozpisywał o splitach,fbw,czy hst itd,kazdy robi co chce i jak chce ale technika cwiczen taka jak ja napisalem

    taki dodatek jeszcze pozwaole sobie napisac:
    wykonujac np rozpietki,wyciskania na plaskiej badz skosie mozemy sobie piłke(obojetnie jaka,lekko napompowana,najlepiej guimowa ,ale zeby wytrzymała ciezar cwiczacego plus obciazenia) podłozyc miedzy łopatki nie zapominaja o trojzgieciu w konczynach dolnych


    priorytet :
    -wzmacniamy miesnie brzucha przez wszelakie cwiczenia,bez zadnego obciazenia,budujemy bardziej wytrzymałosc, w pozycji lezac,badz na skosie,konczyny dolne zawsez w troj zgieciu, a rak nie zaplatamy na szyii tylko trzymiemy na klatce albo w powietrzu
    -prostowniki stawu biodrowego robimy na ławce rzymskiej i na odwrotej ławce rzymskiej,jak juz wczesnie mowilem tylko do pozimu!!!!!!
    -rownierz na maszynie do zginan w stawach kolanowych,ale tu rowniz uwaga zwracamy na lordoze ledzwiowa staramy sie utrzymac napiecie w posladkach :) ,jak nie dajemy rady ,zdejmujemy ciezar,i jedziemy dalej.


    WAZNE JEST ABY BYłY TO CWICZENIA IZOLOWANE GDYZ PRACUJMEY NAD KONKRETNYM OSłABIONYM OGNIWEM CAłEGO łANCUCHA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    teraz napisze jakbym zmodyfikował niektore cwiczenia typowow silowe:

    -wyciskania na ławeczce lezac lub skosie nogi podnosimy do gory najlepij zaplatamy(pozycja lezac,konczyny dolne w trojzgieciu),kategorycznie zabroniny mostek trojbojowy,silnie spinamy lopatki
    -stojac rownierz staramy sie napinac posladki i sciagamy łopatki i napinamy brzuch ...

    (myslimy ciagle o prawidłowej sylwetce,najlepiej miec lustro,biofeedbeck(sami sie poprawiamy)!!!!!!!!!!!!)

    -lawka rzymska narazie lekko,z tym ze tylko do poziomu wykonujemy,bez przeprostow,skupic sie na wikszej iloesc powtprzen zeby budowac wytrzymałosc,(pod brzuch podkladamy walek,lub recznik zwiniety w celu zmniejszenia lordozy ledzwiowej)
    -wiosowania robic siedzac na maszynie albo lezac na ławeczce z oparciem na klatke piersiowa i roiwnierz wałek pod brzuch,i bardzoa wazne jest zachowanie prawidłowej postawy,tzn utrzymajem klatke wypchnieta do przodu bez poglebiania lordozy ledzwiowej,lopatki sciagniete,małym ciezarem duza ileosc powtorzen,skupiamy sie,myslimy ciagle,zaglebiamy sie w cwiczenie

    jezeli technika nam pozwala stopniowo zwiekszamy ciezary...

    co bym odpuscił na czas walki z wada:
    wszytskie cwiczenia w obciazeniu osiowym,gdyz mamy zaburzony rytm miedniczo-ledzwiowy o ktorym wyzej pisałem,powrocimy do tych cwiczen dopiero po uzyskaniu poprawy,a kiedy ona bedzie tego nikt nie wie<bezradny>

    zapomniałbym o odcinku szyjnym:

    jako ostatnie cwiczeni wykonujemy w lezeniu yłem zgiecia,dotyykamy broda mostka ok 25 do 50 powtorzen,a potym sktrety w tej samej pozycji,raz w lewo raz w prawo tez ok 25-50,tempo normalne

    po treningu rowniez stretching(w tym wykonujem cwiczenia elongacyjnie,zwisy na drabinkach,gleboko oddychamy) 5 minut i po nim 5 minut "pozowania" znowu..
    i do domku.

    czyli tak na konic skotowo:
    zawsez we wszytskich cwiczeniach niwelujemy lordoze ledzwiowa poprzez wykonywanie w pozycji lezac tyłem trojzguiecia w konczynach dolnych,a lezac przodem podkladajac wałek pod brzuch!

    wazne w ytm wszystkim jest to ze mamy utrwalana postawe m "mozgu" przez kilka/ascie juz lat i ona dla naszego organizmu jest prawizdlowa.troche czasu potrzeba zeby nauczyc sie d nowa fizjologicznej postawy.

    prawda jest taka ze zwikeszeni zakresu ruchowsci i zwiekszenie siły/wytrzymaloesci miesniwoej nic nam nie da,jak sie nie nauczym utrzymywania własciwej postawy.dlatego musimy sie oduczyc nieprawidlowych nawykow dnia codziennego(podnoszeni przedmiotow,wychodzenie po schodach,wreszcie zwyklej lokomocji i dopiero na koncu siłowni<zartuje z tym na koncu> .nazywa sie ta REEDUKACJA POSTURALNA caly ten proces i nie jest on wcale taki prosty dla nas.

    dlatego myslmy o tym co jest na codzien ,w domu ,pracy, na treningu,a kregoslup odwdzieczy sie nam za jakis czas!!!!!"

    źródło [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    Your dreams are always gonna be the most important to you, than they will be to anybody else.

    So keep dreaming. Keep believing. Keep pressing forward.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  5. #5
    Sezonowiec Osiągnięcia:
    7 dni zarejestrowany
    Avatar rasta92
    Dołączył
    18-07-11
    Postów
    11
    SOG
    0
    Otrzymał : 0 SOGi w 0 postach

    Domyślnie

    Witam

    na 26 lipca mam termin do ortopedy (zdjęcia wstawię jutro, teraz po ciemku na tym RTG nic nie widać)

    luo rehabilitacji na razie nie mam jednak jak tylko lekarz powie co i jak robić to z chęcią sie za to zabiorę, pływam ile się tylko da (po 5 razy w tygodniu, kraul, grzbiet, żabka).

    Poczytam linki które podałeś, bardzo Ci dziękuje za tak pomocną i wyczerpującą odpowiedź. Bez kontaktu z lekarzem się nie obejdzie...

    Już się dużo naczytałem o tym w necie, ale powiedzcie mi czy w przypadku skrzywień itp w wieku 19 lat da radę je jakoś skorygować, zbudować jakoś swoją sylwetkę ? Czytałem o tym że przy skoliozie jedna strona jest osłabiona, druga ta przykurczona silniejsza, czy są to duże różnice, można w tym wieku je zlikwidować ?

    Rok temu trenowałem na siłowni i właśnie wtedy to wszystko te przykurcze się nasiliły... Później nie trenowałem przykurcze po wysiłku były dalej choć może mniejsze i teraz chciałem zacząć trening domatora metodą O.Lafaya ale właśnie nie wiem czy pompkami, podciąganiem sobie nie zaszkodzą gdyż po pompkach odczuwam spore napięcie po prawej stronie (w końcu pompki należą chyba do ćw. symetrycznych).

    Pozdrawiam

    P.S. Dodam jeszcze że prawą nogę mam krótszą i noszę wkładkę 1 cm... Lekarz mierzył tak na oko mówił że maks 1,5 cm krótsza i że wkładka 1 cm wystarczy. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie... ?
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  6. #6
    Sezonowiec Osiągnięcia:
    7 dni zarejestrowany
    Avatar rasta92
    Dołączył
    18-07-11
    Postów
    11
    SOG
    0
    Otrzymał : 0 SOGi w 0 postach

    Domyślnie

    Na marginesie zdjęcie moich plecków dzień przed RTG (jakieś 2 tygodnie temu)
    więc dużo się nie zmieniło chyba ;p

    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    ogólne foty:

    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    Dużo nie widać bo zalany masełkiem, właśnie miałem ochotę redukować no ale do póki nie będę w 100 % pewien że bezpiecznie mogę trenować to się wstrzymałem


    A ot tak abstrahując cel do jakiego dążę (ten biały)

    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    Realne patrząc na te moje wady ? (tylko szczerze). Wady kręgosłup wpływają jakoś negatywnie na rozwój mięśni ? Np że jedne rosną a drugie nie ? albo jedna twardnieją bo są przykurczone a 2 cały czas będą luźne jak melepety ?;p
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  7. #7
    Ekspert Osiągnięcia:
    Trzech znajomychTwoje pierwsza grupaTagger First ClassWeteranOverdrive
    Avatar xxmłodyxx
    Dołączył
    11-01-09
    Skąd
    Lubelskie
    Wiek
    29
    Postów
    3,550
    SOG
    544
    Otrzymał : 504 SOGi w 231 postach

    Domyślnie

    celów sobie duzych nie stawiasz...
    Ani wódka, ani dropsy nie smakuja tak jak koksy:)
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  8. #8
    Moderator #Dla zielonych Ekspert Osiągnięcia:
    OverdriveTagger First Class10000 punktów doświadczeniaWeteran
    Avatar luo
    Dołączył
    02-03-09
    Skąd
    Wschód
    Wiek
    33
    Postów
    2,807
    SOG
    531
    Otrzymał : 510 SOGi w 393 postach

    Domyślnie

    Zapomniałem zapytać, masz/miałeś jakieś bóle?
    Przydało by się to zrzucić bo jednak są to zbędne kg dla kręgosłupa. Rower, dobre jedzenie i powinno być lepiej. Siodełko niżej, kierownicę podnieś tak żeby plecy były bardziej wyprostowane.

    Nie garb się, musisz nauczyć się prawidłowej postawy, siedź prosto, nie garb się, sporo ćwiczeń masz pod linkiem który Ci podesłałem. No ale to tylko takie podstawy.
    Tak jak już wcześniej pisałem, przykurczona strona jest silniejsza, wypukła słabsza. Dlatego wzmacnia cię wypukłą, a rozciąga przykurczoną. Przykurcze powstały bo się nie rozciągałeś. Staraj się codziennie poświęcić kilka minut na rozciąganie, najlepiej rano (po tren) i przed snem.

    Wiesz 19 lat to jest jeszcze okres wzrostu jakby nie patrzeć. Zresztą radiolog określił zmiany jako "niewielkie" także narazie nie martw się na zapas, zobaczysz co powie ortopeda.
    Pompki nie powinny zaszkodzić, przecież aż tak bardzo nie obciążają prostowników grzbietu
    Your dreams are always gonna be the most important to you, than they will be to anybody else.

    So keep dreaming. Keep believing. Keep pressing forward.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  9. #9
    Sezonowiec Osiągnięcia:
    7 dni zarejestrowany
    Avatar rasta92
    Dołączył
    18-07-11
    Postów
    11
    SOG
    0
    Otrzymał : 0 SOGi w 0 postach

    Domyślnie

    Mam tylko te takie przykurcze (największe w okolicach barku, łopatki, dużo mniejsze po prawej stronie biodra), dyskomfort bólem tego nie można nazwać, ogólnie nigdy nie miałem bóli kręgosłupa, przynajmniej sobie nie przypominam a jak były to bardzo rzadko i to sporadycznie naprawdę. No właśnie tak myślę na chłopski rozum że pompki to ćw symetryczne więc będę wzmacniał też tą skurczoną stronę ? Jak się rozciągam to rozciągać obie strony czy tylko tą jedną ?
    No właśnie z tą prawidłową postawą to problem mam bo nie wiem jaka on u mnie jest na razie sciągam max łopaki klata do przodu ale nie wiem czy to tak ma wyglądać.

    Zrobiłem zdjęcia RTG:

    [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  10. #10
    Sezonowiec Osiągnięcia:
    7 dni zarejestrowany
    Avatar rasta92
    Dołączył
    18-07-11
    Postów
    11
    SOG
    0
    Otrzymał : 0 SOGi w 0 postach

    Domyślnie

    xxmłodyxx

    Cele stawiam stopniowo ;p Jeśli osiągnie to co chcę teraz to pomyślę co potem jednak coraz bardziej zaczynam wątpić w jego osiągnięcie. Prze chwilą rozmawiałem z sąsiadem który mówił że miał znajomego co miał podobne skrzywienie tyle że większe jednak nic sobie z tego nie robił i ćwiczył na siłce, podobno wyglądało to mskr;/ Lewą stronę (bo miał lewo stroną skoliozę) dobrze rozwiniętą wyrzeźbioną, a prawą flaka różnica była bardz000 widoczna. Nie rozciągał się itp skończył tak że przykurcze po lewej stronie były już ogromne i wylądował na stole...
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •