Masło klarowane (z hinduskiego - ghee)Masło jest lepszym produktem niż margaryna i większość olejów rafiowanych.
Wyjątkową cechą masła klarowanego (ghee), czyli masła pozbawionego pochodzących z mleka substancji stałych, są jego właściwości lecznicze, niespotykane wśród tłuszczów nasyconych.
Jego bursztynowa barwa, przyjemny, lekko orzechowy aromat i bardzo delikatny smak sprawiły, że nazywane jest „płynnym złotem".Według doktora medycyny Rudolpha Ballentine'a masło klarowane zawiera kwas masłowy, czyli kwas tłuszczowy o właściwościach przeciwirusowych i przeciwnowotworowych, który podnosi w organiźmie poziom interferonu - naturalnej substancji przeciwirusowej. Odkryto również, że kwas masłowy odznacza się cechami pomocnymi w zapobieganiu chorobie Alzheimera i jej leczeniu. Oprócz tego poprawia wzrok, stymuluje działanie wątroby, poprawia dzianie enzymów, wzmacnia nerki i mózg oraz pomaga w szybkim eliminowaniu toksyn z organizmu. W przeciwieństwie do masła nie podnosi poziomu cholesterolu we krwi.
Klarowane masło jest własciwie najlepszą postacią masła, jaką można wykorzystać do gotowania, smażenia czy pieczenia potraw kulinarnych. Nie czernieje, nie dymi ani nie przypala się w czasie obróbki termicznej, jak to ma miejsce w przypadku zwykłego masła. Oprócz tego, że ghee jest zdrowe, to nie jełczeje. Przechowywane w zamknięciu i chłodzie nie będzie się psuło nawet przez kilka tygodni. Ghee w czasie podgrzewania zmienia swą strukturę tłuszczową z nasyconej w jednonienasyconą, taką, jaka pierwotnie występuje w oliwie z oliwek

Na czym smażyć potrawy?

Najlepiej smażyć przygotowywane potrawy na tłuszczach nasyconych bądź jednonienasycocych. Im stopień nienasycenia większy, tym większa podatność na utlenianie i produkcję wolnych rodników. Na pewno nie należy do smażenia używać jakichkolwiek tłuszczów charakteryzujących sie dużym stopiem nienasycenia, szczególnie tych tłoczonych na zimno. Dlatego najlepiej smażyć na maśle. Przede wszystkim na maśle sklarowanym dlatego, że ogranicza się spożycie tłuszczów nasyconych, a ponadto z masła ghee usunięta jest woda i różne zanieczyszczenia. Ghee można podgrzewać do dużo wyższych temperatur niż inne tłuszcze, bez obawy, że się przypali.
Ryby, kurczak czy indyk przygotowane na tym tłuszczu nabierają wyjątkowych walorów smakowych, a naleśniki i krokiety stają sie wyjątkowo smaczne. Użyty do serników, ciast drożdżowych, kruchych i ucieranych sprawia, że wypieki są delikatne i puszyste. Masło klarowane jest bardzo dobre do polewania warzyw ugotowanych na parze.


Skąd takie masło?

Masło klarowane (Ghee) można kupić tylko w nielicznych sklepach z żywnością orientalną, ale trzeba uważać na podróbki, które są mieszanką margaryny i oleju.
Można pokusić się o przygotowanie takiego masła, tym bardziej, że przygotowanie nie jest trudne. Przepis na nie można znaleść na różnych forach internetowych. Poniżej znajduje się przykładowy sposób na przygotowanie klarowanego masła.

Przygotowanie klarowanego masła

Podgrzej w rondlu ½ kg słodkiego, niesolonego masła aż do wrzenia, po czym zmniejsz ognień tak, aby masło podczas gotowania tylko lekko bulgotało. Kiedy gromadząca się na wierzchu piana zacznie się zagęszczać i powiększać, należy ją zbierać. Po około 12-15 minutach, kiedy masło przestanie się gotować, a za to da się usłyszeć dźwięk smażonego oleju, szybko zestaw rondel z ognia i pozostaw do ostygnięcia na minutę lub nieco dłużej. Następnie przelej klarowane masło do naczynia, najlepiej szklanego lub glinianego. Osad pozostały na dnie rondla oraz piana zebrana z wierzchu to substancje pochodzące z mleka, które mogą być dowolnie wykorzystane do wzbogacenia posiłków. W ten sposób otrzymujemy około 250 g klarowanego masła.Ciekawostki

1. Dobre masło ze sklepu powinno mieć 82,5% tłuszczu. Masło Extra, Masło Osełkowe i inne w okolicznych sklepach - ma 82 %.
2. Mało powinno mieć 748 Kilo kalorii (jeśli ma mniej to ta różnica wynika z dodatku oleju roślinnego).
3. Należy kupować najtwardsze masło.
4. Margaryna (masło roślinne) została wynaleziona przez francuskiego chemika H. Mege-Mouries jako substytut masła dla biedoty. Została rozpowszechniona dzięki propagandzie antycholesterolowej i stała się niestety źródłem metali ciężkich dla osób ją spożywających.

Źródło: „Odżywianie dla zdrowia" P. Pitchford