Proviron - charakterysytka i opis

# Substancja aktywna: Mesterolon
# Okres aktywnego półtrwania: 8 - 12h
# Klasyfikacja: Steryd androgenny
# Dawkowanie: Mężczyźni 25 - 100mg / dzień, kobiety 25 - 50mg / dzień
# Trądzik: Rzadko
# Retencja wody: Nie
# Podwyższone ciśnienie krwi: Rzadko
# Hepatotoksyczność: Niska
# Aromatyzacja:Nie
# Konwersja do DHT: Nie, jest pochodną DHT
# Blokowanie HPTA: Nie

Proviron jest nazwą handlową produkowanego przez koncern Schering doustnego androgenu, mesterolonu (1 metyl-dihydrotestosteron). Podobnie jak większość pochodnych DHT, środek jest silnie androgenny i nie aromatyzuje. Proviron w medycynie stosowany jest głównie w leczeniu hipogonadyzmu pierwotnego i wtórnego, zaspołu pokastracyjnego, impotencji powodowanej hipogonadyzmem. Lek ten nie stymuluje organizmu do produkcji endogennego testosteronu, po prostu go zastępuje.

Mimo swoich silnych właściwości androgennych, jego działanie anaboliczne jest zbyt słabe, aby stosować go w celach rozbudowy masy mięśniowej. Słabość ta wynika z faktu, iż Proviron jest błyskawicznie redukowany do nieaktywnych metabolitów w tkance mięśniowej, podobnie jak dihydrotestosteron. Teoria mówiąca że znikome właściwości anaboliczne Provironu związane są z jego blokowaniem receptorów androgenicznych w tkance mięśniowej, nie powinna być traktowana poważnie. Co więcej, Proviron wykazuje silne skłonności do wiązania się z SHBG (Sex hormone - binding globulin), nasilając działanie stosowanych przy tym SAA, przez zwiększenie ich stężenia we krwi. Wśród kulturystów Proviron stosowany jest głównie jako antyestrogen. Ponadto uważa się, że przeciwdziała aromatyzacji, zapobiegając lub spowalniając konwersję sterydów do estrogenów. W rezultacie uzyskujemy działanie porównywalne z Arimidex'em (słabsze), zapobiegające zbyt wysokiemu poziomowi estrogenów w organizmie. Inaczej niż w przypadku Nolvadexu, który blokuje tylko wiązanie się estrogenu z receptorem estrogenowym w określonych tkankach. Przeciwdziałanie aromatyzacji jest dosyć skuteczne, zapobiegające nadmiernym skutkom ubocznym typowym dla nadmiaru estrogenów. Kolejną niekorzystną cechą Nolvadexu jest fakt, iż przedwczesne zaprzestanie jego przyjmowania może doprowadzić do gwałtownego wzrostu poziomu estrogenów, co z kolei stwarza zagrożenie np. ginekomastii. Najlepszym wyjściem jest połączenie Nolvadexu z Provironem, zwłaszcza podczas silnie estrogenicznych cykli. Każdy ze środków inaczej atakuje estrogeny, redukując znacznie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Właściwości antyestrogenne Provironu nie są czymś wyjątkowym. Kilka innych sterydów także wykazuje takie działanie. Przykładowo, Dihydrotestosteron i Masteron (2metyl-dihydrotestosteron) były efektywnie stosowane w terapii ginekomastii i raka piersi, w związku właśnie ze swoimi właściwościami antyestrogennymi. Sugerowano także, że nandrolon może obniżać aktywność aromatazy w tkankach obwodowych, gdzie jest odporniejszy na konwersję (najaktywniejszym obszarem aromatyzacji nandrolonu wydaje się być wątroba). Właściwości antyestrogenne wyżej wymienionych substancji wynikają z ich zdolności do konkurowania z innymi substratami o wiązanie się z enzymem aromatazą. Enzym ten, wiązany ze sterydem, bez możliwości zmiany jego struktury, daje efekt inhibicji aromatyzacji - tymczasowo blokuje interakcję enzymu z innymi hormonami.

Proviron jest popularnym środkiem w okresie przedstartowym, kiedy niski poziom estrogenów przy wysokim poziomie androgenów jest bardzo mile widziany. Jego zastosowanie jest szczególnie korzystne przy przyjmowaniu takich anabolików jak Winstrol, Oxandrolon i Primobolan, w związku z ich znikomymi właściwościami androgennymi. W takim wypadku Proviron uzupełnia niezbędny androgen, wpływając tym samym pozytywnie na twardość i gęstość muskulatury. Kobiety dobre rezultaty uzyskują przy dawce tylko 1 tabletki (20mg mesterolonu), wpływając korzystnie na współczynnik estrogenów do androgenów. Ze względu jednak na silne działanie androgenne Provironu, kobiety powinny stosować go bardzo ostrożnie. Większe dawki mogą sprzyjać kształtowaniu się u nich drugorzędnych cech męskich. Ze względu na to, kobiety z reguły nie powinny przyjmować dawek większych niż 25mg mesterolonu dziennie, przez nie dłużej niż 4 - 5 tygodni. Zamiast wysokich dawek Provironu, lepiej połączyć go z 20mg Nolvadexu. Połączenie takie zapewnia wysoką efektywność w poprawianiu wyglądu sylwetki, tworząc sprzyjające warunki do pozbywania się nadmiernej tkanki tłuszczowej (zwłaszcza w charakterystycznych dla kobiet obszarach ud i bioder).

Standardowa dawka dla mężczyzn wynosi od 1 do 4 tabletek 25mg dziennie. Jest to wystarczająca dawka do skutecznego zapobiegania rozwojowi ginekomastii, stosowana często przez cały cykl. Jak już wcześniej wspomniano, Proviron warto połączyć z Nolvadexem (cytrynianem tamoksyfenu) lub Clomidem (cytrynianem clomifenu), zwłaszcza podczas mocno estrogennych kuracji (Dianabol, Testosteron). Przyjmowanie 50mg Provironu i 20mg Nolvadexu dosyć skutecznie przeciwdziała estrogenom, większe dawki nie są wymagane. Jak wyżej opisano, Proviron jest cennym środkiem dla kobiet w okresie przedstartowym. Poprawia znacznie gęstość oraz definicję sylwetki, nasilając spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Mesterolon przeważnie jest dobrze tolerowany przez organizm mężczyzny, nie przekraczając dawki 100mg dziennie. Większe ilości mogą powodować skutki uboczne typowe dla androgenów - przetłuszczona cera, trądzik, nadmierne owłosienie na ciele, nasilenie łysienia. Silne działanie DHT na układ rozrodczy może bardzo mocno pobudzać libido. Po raz kolejny należy zwrócić szczególną uwagę na użycie tego środka przez kobiety. Silny androgen może przyczynić się m.in. do zgrubienia barwy głosu, nieregularności menstruacyjnych, zmian skórnych oraz przerostu łechtaczki.

Proviron, mimo że jest środkiem doustnym, nie zawiera c17-alfa alkilacji. Brak tej struktury chemicznej oznacza zminimalizowanie negatywnego oddziaływania środka na wątrobę. Ze względu na to, Proviron postrzegany jest jako łagodny dla wątroby środek doustny. Ponadto środek ten posiada 1-metylację, dokładnie taką samą, jaką zawiera Primobolan w tabletkach (Methenolon) - inny nieszkodliwy dla wątroby steryd doustny. Alkilacja na pierwszej pozycji zwalania metabolizm związku podczas pierwszego przejścia, jednak słabiej niż 17-alfa alkilacja. Primobolan, jak i Proviron, są wystarczająco odporne na rozpad, aby umożliwić uzyskanie terapeutycznie korzystnego poziomu środka we krwi. Ich biodostępność jest jednak znacznie niższa, niż doustnych związków metylowanych.

Popularność Provironu, zwłaszcza wśród kulturystów, w ostatnich latach znacznie wzrosła. Wielu doświadczonych kulturystów wręcz nie wyobraża sobie cyklu bez tego środka, zwłaszcza ze względu na jego pozytywne działanie na poziom estrogenów. W związku z jego popularnością, Proviron jest łatwo dostępny na czarnym rynku. Większośc dostępnych wersji pochodzi z koncernu Schering, po cenie $1 - $2 za tabletkę 25mg. Tabletki pakowane są zarówno w listki, jak i we flakony. Podróbek Provironu jak dotąd nie stwierdzono, więc nie ma obawy o jego oryginalność. Jeśli jednak dysponujemy wystarczającą ilością gotówki, lepszym rozwiązaniem będzie jednak inhibitor aromatazy. Środki tego typu zostały stworzone konkretnie w celu zapobiegania aromatyzacji, działają znacznie efektywniej.

żródło:sterydy.net