Primobolan tabletki - charakterysytka i opis

# Substancja aktywna: Acetat metenolonu
# Okres aktywnego półtrwania: 4 - 6h
# Klasyfikacja: Steryd anaboliczno - androgenny (doustny)
# Dawkowanie: Mężczyźni 50 - 150mg / dzień, kobiety 50 - 75mg / dzień
# Trądzik: Rzadko
# Retencja wody: Nie
# Podwyższone ciśnienie krwi: Rzadko
# Hepatotoksyczność: Bardzo niska, tylko w większych dawkach
# Aromatyzacja:Nie
# Konwersja do DHT: Nie
# Blokowanie HPTA: Niskie
# Info: Umiarkowanie anaboliczny / słabo androgenny

Primobolan w tabletkach zawiera tę samą substancję co Depot, jednak inny jej estr - acetat. Działanie tego preparatu jest bardzo zbliżone do wersji iniekcyjnej, różnią się formą administracji. Swego czasu koncern Schering wytwarzał także acetat metenolonu w formie iniekcyjnej (wycofany w 1993 roku), bardzo popularny podczas pracy nad definicją wśród europejskich zawodników. Obecnie dostępna jest doustna forma tego związku, nie jest jednak tak efektywna, jak była forma iniekcyjna.

Methenolon, bez względu na estr, jest środkiem bardzo łagodnym. Wykazuje bardzo słabe właściwości androgenne, umiarkowane anaboliczne. Zawodnik stosujący Primoblan nie powinien oczekiwać wspaniałych przyrostów masy mięśniowej. Stosuje się go, kiedy obecność łagodnego anabolika jest wskazana, zwłaszcza w okresie pracy nad definicją. Środek ten jest także dobrym rozwiązaniem jeśli jesteśmy podatni na skutki uboczne stosowania SAA. Primobolan w formie tabletek jest jedynym sterydem doustnym, nie zawierającym grupy c17-alfa alkilowej. Nie jest więc toksyczny dla wątroby. Notowano bardzo rzadko podniesione wartości dla enzymów wątrobowych, jednak przypadków jej uszkodzenia w wyniku stosowana Primobolanu nie zanotowano. Niestety, 1-alkilacja oraz estryfikacja 17-beta Primobolanu nie chroni skutecznie środka przy pierwszym przejściu, toteż środek po administracji nie osiąga swojego prawidłowego stężenia. Dlatego potrzebujemy tak wysokich dawek doustnej wersji Primobolanu.

Primobolan nie aromatyzuje. Nie wywołuje więc typowych dla tego procesu skutków ubocznych. Właściwość ta jest szczególnie cenna w okresie przed startowym, kiedy retencja wody podskórnej może zepsuć efekt wizualny sylwetki. Nie aromatyzujące środki są więc niezastąpione dla zawodników pracujących nad poprawą definicji przed zawodami. Przy braku aromatyzacji nie zachodzi ryzyko wystąpienia ginekomastii. Nigdy nie powinno się stosować antyestrogenów w połączeniu z Primobolanem, nie jest to po prostu potrzebne. Podobnie jak Depot, także acetat nie ma znaczącego wpływu na wydzielanie endogennego testosteronu. Jednak jest to przede wszystkim kwestia dawki, a dawki stosowane w kulturystyce znacznie przekraczają dawki terapeutyczne. W pewnym badaniu, u ponad połowy pacjentów przyjmujących tylko 30-45mg wystąpiło obniżenie sekrecji gonadotropin o od 15% do 65%. Są to dawki nieporównywalnie mniejsze, niż te stosowane przez kulturystów. Oczywiście większe dawki przyczynią się do mocniejszego blokowania sekrecjo gonadotropin. Dlatego zastosowanie środków przywracających prawidłowe funkcjonowanie HPTA po cyklu z Primobolanu jest wymagane.

Mimo niskiej androgenności Primoblanu wystąpienie pewnych skutków ubocznych jest możliwe. Przy większych dawkach może wystąpić przetłuszczająca się cera, trądzik, nadmierne owłosienie na ciele, łysienie. Wystąpienie takich efektów jest jednak mało prawdopodobnie przy umiarkowanych dawkach. Primobolan jest niewątpliwie jednym z najłagodniejszych i najbezpieczniejszych sterydów anabolicznych, atrakcyjnym dla także dla kobiet, mężczyzn podatnych na skutki uboczne a także osobników starszych.

Standardowe dawkowanie przez mężczyzn wynosi 75 - 150mg dziennie, co jest nieco męczące i kosztowne jeśli mamy dostęp tylko do 5mg tabletek Meksykańskich i Południowo-Amerykańskich. Primobolan bardzo często łączony jest z innymi SAA, w celu uzyskania optymalnych efektów przy nieco obniżonych jego dawkach. W okresach pracy nad definicją łączy się go z nie aromatyzującymi androgenami, jak Halotestin czy Trennolon. Połączenie takie zapewnia doskonałe "pocięcie", bez zbędnej wody podskórnej. Stack tego typu jest bardzo popularny wśród kulturystów. Niekiedy łączą go mocnymi androgenami w cyklach zwiększania masy mięśniowej - Testosteronem, Dianabolem czy Anadrolem. Dołączenie środka tego typu bardzo jednak obniża jakość zdobywanej masy.

Primobolan jest najpopularniejszym sterydem stosowanym przez kobiety. W dawkach rzędu 50 - 75mg dziennie nie wywołuje efektów typowych dla środków silnie androgennych. Przyrosty są dosyć wolne, ale bardzo stabilne i wysokiej jakości. Często łączą go z Winstrolem lub Oxandrolonem, nasilając działanie anboliczne kuracji. Nigdy jednak kobiety nie powinny przesadzać z dawkowaniem Primobolanu. Nadmierne jego dawki mogą sprzyjać występowaniu drugorzędnych cech męskich w ich organizmach. Zamiast nierozsądnie stosować wysokie dawki jednego środka, zaleca się raczej połączenie 2, lecz o obniżonym dawkowaniu. Primobolan w formie tabletek dostępny jest na czarnym rynku, jednak trafienie na produkt oryginalny nie jest łatwe. Bardzo łatwo natrafić na podróbkę. Szerzej dostępna jest forma iniekcyjna methenolonu. Prawdopodobnie ze względu na współczynnik efektywność / koszt wynikający z jego 100% biodostępności - forma administracji.