Poka wyniki od 1 do 2 z 2

Temat: Suple poprawiające efektywność pracy umys

 1. #1
  Sezonowiec Osignicia:
  Weteran1000 punktw dowiadczenia
  Avatar giecik
  Doczy
  30-03-06
  Postw
  22
  SOG
  0
  Otrzyma : 0 SOGi w 0 postach

  Domylnie Suple poprawiające efektywność pracy umys

  Naturalne
  Centella Asiatica, Wąkrotka indyjska, Gotu Kola, Hydrocotyl:
  Pomaga w koncentracji. Wbrew mylącej nazwie Gotu Kola: nie ma nic wspólnego z Coca-Colą, ani nie zawiera kofeiny.
  (Uwaga: Zbyt duża dawka nie pomaga w pracy umysłowej: obniża ciśnienie krwi i wywołuje senność).  Cholina:
  Cholina jest używana do syntezy acetylocholiny - neuroprzekaźnika potrzebnego do efektywnego działania pamięci.  Cukier:
  Dodaje energii i poprawia nastrój; organizm reaguje na cukier wypuszczeniem insuliny, a ta redukuje poziom cukru we krwi. Insulina obniża poziom energii. Efekt negatywny po jakimś czasie przewyższa początkowy efekt pozytywny.  DLPA, L-fenyloalanina:
  Zwiększa poziom dopaminy (co ma wpływ na czujność, pewność siebie, energię, motywacje), zwiększa poziom endorfin poprzez inhibicję ich rozkładu (co ma wpływ na mniejsze czucie bólu - DLPA działa jak środek p/bólowy).  Dwumetyloaminoetanol, DMAE:
  Pomaga w syntezie choliny do acetylocholiny. Poprawia więc pamięć i zdolność uczenia się.
  W zbyt dużej dawce wywołuje nerwowość, agresje, ból głowy.  Ginkgo Biloba, miłorzęb japoński
  Nazwy handlowe: Bilobil, Ginkofar, etc.
  Łatwo dostępne, ale wygląda na przereklamowane.
  W bazie prac naukowych PubMeb nie widać ani jednego badania naukowego z grupą kontrolną placebo, które by wykazało, że Ginkgo Biloba ma jakikolwiek wpływ na pracę umysłową (prac, które wykazały coś odwrotnego, tj. zerową skuteczność, jest sporo).
  Niektórzy twierdzą, ze na efekty trzeba czekać miesiącami (a badania naukowe trwały zbyt krótko).  Hupercyna A, Huperzine A:
  Skuteczny inhibitor acetylocholinoesterazy. Zapobiega rozkładowi acetylocholiny; roślina Huperzia serrata jest od wieków stosowana w chińskiej medycynie jako środek przeciwzapalny i przeciwgorączkowy; bezpieczny, tani i skuteczny, bez efektów ubocznych przy małych dawkach; poprawia pamięć, zdolność uczenia się i koncentracji przez dłuższy okres. Niedostępna w Polsce (nikt jej nie sprzedaje).  Kofeina, Guarana:
  Działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, ale też na wiele innych organów (co jest jej wadą); polepsza procesy kojarzeniowe, zmniejsza zmęczenie i senność; zwiększa stres, zdenerwowanie.
  Filiżanka kawy zawiera 100-200mg kofeiny, filiżanka herbaty ok. 60mg.
  Kofeina przy zbyt dużej dawce obniża zdolność koncentracji. Uzależnia.
  Czas półtrwania (czas po którym stężenie we krwi spada o połowę): zwykle ok. 6h.
  U kobiet biorących pigułki antykoncepcyjne: ok 12h. U kobiet ciężarnych: do 18h. U osób palących papierosy: ok. 3,5h.  Kwas glutaminowy:
  W b. niewielkiej ilości przechodzi przez barierę krew-mózg, lepsza jest L-glutamina (opisana poniżej).  Lecytyna:
  Mało skuteczna, ale łatwo dostępna. Jest źródłem choliny.  L-glutamina:
  Dodaje energii, pobudza, likwiduje senność i głód, szczególnie 'na słodkie'.
  Jest prekursorem kwasu glutaminowego, a ten jest "paliwem" mózgu; jest ważny dla pamięci i koncentracji.
  Uwaga: Zbyt duża dawka ma negatywne efekty: poza dużym pobudzeniem i brakiem senności - kwas glutaminowy w dużych ilościach w mózgu jest toksyczny, zabija komórki w mózgu. Nie należy przesadzać z dawką tym bardziej, że zwykle nie mamy niedoboru kwasu glutaminowego: nasza dieta jest bogata w składniki potrzebne do syntezy kwasu glutaminowego.  L-karnityna (LC):
  LC jest ważna dla efektywnego działania mięśni (pomaga transportować tłuszcz do komórek, w których zostaje on przekształcany w energię). Zmniejsza zmęczenie, a mniejsze zmęczenie to więcej sił do nauki.
  LC nie przechodzi przez barierę krew-mózg, ale część LC jest zamieniania w ALC w wątrobie, a o ALC mowa niżej.
  L-karnityną w postaci suplementu powinny się wspierać przede wszystkim osoby jedzące mało mięsa - w roślinach są śladowe ilości LC.Stosunejk jednak ceny do uzytych skutecznych dawek jest niekożystny. Dobra na redukcji z polaczeniem jakiegoś termogenika w dawce 2-3g.
  Czas półtrwania LC: ok. 17h. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 3h.


  Acetyl-l-karnityna (ALC, ALCAR):
  W przeciwieństwie do LC, ALC przechodzi bariere krew-mózg.
  Poprawia samopoczucie i pamięć; u ludzi chorych na ch. Alzheimera ALC pomaga powstrzymywać rozwój choroby (która dotyka mózg), bywa pomocna w przypadku depresji, jest czasem używana jako suplement zwiększający długość życia, jest też reklamowana jako suplement poprawiąjący pracę umysłową.
  Działa na kilka sposobów, m.in. zwiększa cholinergiczną neurotransmisję.
  ALC jest dostępna w postaci suplementu (w sklepach z odżywkamiZbyt duża dawka powoduje poirytowanie i ból głowy.  L-theanina, L-theanine:
  Zwiększa zdolność uczenia się i koncentracji, zmniejsza stres i niepokój, uspokaja (bez usypiania, bez przymulania), zmniejsza ciśnienie krwi. Działa już po 30-40 minutach od spożycia.
  Dużo L-Theaniny zawiera zielona herbata (tzn. L-Theanina jest w roślinie Camellia sinensis i w ekstrakcie z niej).
  Czas półtrwania: ok. ~1-4h.  L-tyrozna:
  L-Tyrozyna jest materiałem budulcowym potrzebnym do syntezy dopaminy i noradrenaliny - neuroprzekaźników potrzebnych do efektywnego myślenia i działania pamięci długotrwałej.
  Najlepiej brać z witaminą B6, która bierze udział w przemianie aminokwasów (więc m.in. L-Tyrozyny).  Magnez:
  Niedobór magnezu powoduje m.in. trudności w koncentracji. Magnezem powinny wspierać się osoby żyjące w stresie i nadużywające kofeiny (kofeina i stres nie sprzyjają utrzymaniu magnezu w ogranizmie).  Omega-3:
  Do rodziny nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 należą:
  ALA - kwas alfa-linolenowy, zawarty w siemieniu lnianym, oleju siemia lnianego, zielonych liściastych warzywach, orzechach włoskich i brazylijskich, oleju rzepakowym i sojowym.
  EPA - kwas eikozapentaenowy, zawarty w oleju ryb morskich i wodorostach morskich
  DHA - kwas dokozaheksaenowy, zawarty w oleju ryb morskich i wodorostach morskich
  Nasz organizm jest w stanie przetworzyć kwas ALA na EPA i DHA. W aptekach można zakupić Omega-3 w kapsułkach . Jest to preparat naturalny - olej rybi, który jest bogaty w kwasy Omega-3. Można też po prostu jeść dużo ryb. Brak kwasu Omega-3 w diecie jest jednym z czynników przyczyniających się do depresji, a także zwiększa poziom cholesterolu i trójglicerydów, agregacje płytek krwi i ciśnienie krwi. Kora mózgowa jest w znacznym stopniu zbudowana na bazie kwasu tłuszczowego DHA. Niestety, nasza dieta jest uboga w kwas Omega-3, który jest niezbędny w funkcjonowaniu mózgu, jednocześnie niemożliwy do wytworzenia przez nasz organizm. Pierwsze, niewielkie efekty regularnego spożywania Omega-3 dopiero po 3 tyg., z czasem większe.  Tauryna:
  Tauryna występuje praktycznie tylko w mięsie i powinny być nią zainteresowane osoby unikające spożywania mięsa. Efekty działania tauryny są subtelne; Tauryna uspokaja i zwiększa stabilność myśli. Dokładna rola jaką odgrywa Tauryna na neuroprzekaźniki nie jest znana, wiadomo jednak, iż jest pozytywna (niedobór Tauryny, szczególnie u dzieci, to kaskada problemów).W połaczeniu z kawka nieźle pobudza.  &#379eńszeń, Ginseng:
  Pobudza ciało, lecz nie wpływa znacząco na pracę umysłową.
  Środki (głównie naturalne) dostępne w polskich aptekach bez recepty:

  Multi M - cena za opkakowanie ~25-45zł.Koszt maksymalnej dawki ~1-2,5zł/dzień.Najistotniejsze składniki jeśli chodzi o pracę umysłową: lecytyna (500mg), l-glutamina (125mg), RNA (125mg), DLPA (125mg), cholina (125mg), gotu kola (125mg).Dostępność i cena w Polskich aptekach jest niestabilna.

  Omega-3 - cena za opakowanie ~15zł.Koszt maksymalnej dawki ~0,40zł/d.Najistotniejsze składniki jeśli chodzi o pracę umysłową: Olej rybi (w kapsułkach do połykania) zawierający kwasy omega-3.efekty są długoterminowe, subtelne i zauważalne dopiero po min. 3 tyg.
  Plusssz Active - cena za opakowanie ~15zł.Koszt maksymalnej dawki ~0,75zł/d.Najistotniejsze składniki jeśli chodzi o pracę umysłową:kofeina (60mg), l-karnityna (50mg), magnez (20mg), witaminy (C, B1, B2, B3, B5, B6, B12).

  Vigor Energy - cena za opakowanie ~11zł.Koszt maksymalnej dawki ~0,55zł/d.Najistotniejsze składniki jeśli chodzi o pracę umysłową: l-tauryna, kofeina (glukoza, glukuronolakton - wg strony www producenta), witaminy (C, B2, B3, B5, B6, B12). skład nie jest całkiem jasny (na stronie producenta jest podany nieco inny, a na samym produkcie inny); nie jest podana zawartość Tauryny. Produkt jest jednak skuteczny i tani.
  Apptrim - cena za opakowanie ~40zł.Koszt maksymalnej dawki ~2,60zł/d.Najistotniejsze składniki jeśli chodzi o pracę umysłową: l-tyrozyna (100mg), cholina (100mg), kofeina, kwas. glutaminowy, wyciąg z nasion win., 5-HTP.Jest "środkiem na odchudzanie"; skuteczność odchudzania jest nikła, Apptrim zawiera jednak cenne składniki dla naszego mózgu (może producentowi się pomyliło zastosowanie środka?)

  Memory Formula - cena za opakowanie~26zł.Koszt maksymalnej dawki ~3,46zł/d.Najistotniejsze składniki jeśli chodzi o pracę umysłową: Guarana (160mg), lecytyna (92mg), Ginko Biloba (30mg), magnez (188mg). skuteczność głównych składników (ginko b. i lecytyny) jest przereklamowana, a guarane (kofeine) i magnez można kupić taniej; mało efektywne.

  Bilobil, Ginkofar, Ginkoprim, Tanakan, etc. - cena za op zalezy od produktu.Głowny składnik działający to ginko biloba. Ale jest malo efektywne.

  Biovital Lecytyna, Lecitan, Lecitin ,etc. - cena różna. głowny skladnik to lecytyna. Jest mało skuteczny.  Napoje energetyzujące:
  Red Bull - cena ok 6zł.Skład:L-tauryna (1000mg), glukuronolakton (600mg), kofeina (60mg), niacyna (wit. PP; 20mg), wit. B6 (5mg), kwas pantotenowy (5mg), wit. B12 (0,005mg), sacharoza (21,5g), glukoza (5,25g).Wersja "sugerfree" (bez cukru) nie zawiera sacharozy i glukozy; zastanawiający jest powód istnienia w tym napoju Tauryny, być może jest dodana w celu ustabilizowania umysłu pobudzonego m.in. kofeiną

  R20+ - koszt ok 4zl. Skład: węglowodany (11,5g), niacyna (wit PP.; 8mg), kwas pantotenowy (2mg), wit. B6 (2mg), ryboflawina (0,3mg), wit. B12 (2mikro g.)
  Suplementy dostępne w sklepach z odżywkami dla sportowców, (oczywiście wymienione są tu tylko te, które są ciekawe ze względu na wpływ na mózg):

  ALC - Cena ~55zł. W opakowaniu 60 kapsów. Jedna kapsa zawiera Acetyl-l-karnityna (350mg). Dość drogie ale skuteczne.

  LC - cena ~55zł. opakowanie zawiera 60 kapsow. skład kapsułki: L-Karnityna (300mg).Drogie i mało skuteczne (bardziej przydatne ludziom odchudzającym się i/lub ćwiczącym fizycznie - LC bierze udział w spalaniu tłuszczu) z dodatkiem jakiegos termogenika a własciwie w oparciu o niego. Elka jako dodatek.

  Tauryna - ~20z za opakowanie które zawiera 100 kapsow , kazdy kaps ma po 500mg tauryny. U wiekszoci ludzi efekty niezauwazalne. Przydatna na redukcji w okresie robienia masy/siły jako dodatek do cyklu kreatynowego.  Syntetyki:
  Większość leków poniżej jest używana przez lekarzy w przypadku chorób wieku starczego (np. ch. Alzheimera), w których następuje znaczne obniżenie efektywności pracy umysłowej, w przypadkach "zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi" (ADHD) oraz po urazach głowy.
  Praktycznie wszystkie leki przeciwko ADHD działają równie skutecznie na każdego z nas, niestety jest ich niewiele; w USA w przypadku ADHD najczęściej stosuje się Ritalin, który nie różni się zbyt mocno od Amfetaminy.
  Leki przeciwko chorobom wieku starczego dotykającym mózg (które objawiają się m.in. problemami z pamięcią) zwykle działają również na ludzi młodych (pozytywnie), lecz tu ich skuteczność jest różna (zależna od leku); np. leki usuwające zakrzepy krwi w mózgu nie dają efektu u ludzi młodych, którzy tego problemu nie mają; leki działające na Cholinę mają jednak efekt u każdego z nas.  Piracetam:
  Nazwy handlowe: Nootropil, Memotropil, Lucetam
  Lek ten (dostępny na receptę) stosuje się głównie po różnorakich urazach głowy - ułatwia odnowę uszkodzonych komórek mózgowych, pomaga regenerować m.in. pamięć. Wspomaga zapamiętywanie i koncentracje.
  Czas półtrwania: ok. 7h.  Pramiracetam:
  Nazwy handlowe: Oxiracetam, Neupramir
  Skuteczniejszy Piracetam, działa do miesiąca po odstawieniu, szczególnie poprawiając pamięć. Ciężko dostępny.
  Czas półtrwania: ok. 4-6h.  Aniracetam:
  Nazwy handlowe: Draganon, Ampamet, Sarple
  Skuteczniejszy i droższy Piracetam.
  Glukuronolakton (Glucuronolactone)
  Stymulant, o którym nie ma publicznie dostępnych wyników badań naukowych. Jest zwykle jednym ze składników napojów energetyzujących typu Red Bull.  Modafinil:
  Nazwa handlowa: Vigil
  Skuteczny środek likwidujący senność (pozwala efektywnie pracować przez kilka dób bez snu, bez żadnej senności), poprawiający trochę nastrój, pamięć i pozwalający na dłuższą koncentracje uwagi. Ma być dostępny w Polsce od połowy 2005 roku, tylko na receptę i głównie dla ludzi chorych na narkolepsje. Nie ma żadnych zauważalnych efektów ubocznych, lecz ewentualne długoterminowe skutki uboczne nie są jeszcze zbadane. Bardzo drogi. (~450zł)  Metylfenidat:
  Nazwa handlowa: Ritalin, Concerta
  Tylko na receptę; dostępny w Polsce dopiero od ~2005 roku, pod nazwą Concerta; używany często w USA na ADHD. Działa podobnie do Hupercyny A, ale ma skutki uboczne; jest to lek spokrewniony z amfetaminą.
  CDP Choline, Alpha GPC:
  Syntetyczna cholina przechodząca bezpośrednio przez barierę krew-mózg. (Niedostępna w Polsce)
  Pyritinol:
  Nazwy handlowe: Enerbol
  Jeden z najstarszych i wciąż używanych leków z grupy smart drugs, popularny w Europie, ignorowany w USA. Tylko na receptę. Dosyć bezpieczny, pochodny witaminy B6, praktycznie bez skutków ubocznych. Pobudza aktywność enzymów odpowiedzialnych za metabolizm w komórkach nerwowych. Zwiększa i normalizuje transport glukozy przez barierę krew-mózg, zwiększa produkcje energii, przez komórki w mózgu, z glukozy. Zwiększa odporność organizmu. Trochę poprawia zdolność koncentracji, pamięć, czujność i inteligencje.
  Nicergolinum:
  Nazwa handlowa: Sermion
  Tylko na receptę. Rozszerza naczynia krwionośne w obrębie mózgu zwiększając przepływ krwi przez mózg; zwiększa wykorzystanie glukozy i tlenu.  Hydergina, Hydergine:
  Na receptę; niedostępny w Polsce. Nietoksyczny, bezpieczny, bez efektów ubocznych. Jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) z tzw. smart-drugs. Poprawia pamięć, mentalną pracę, inteligencje i samopoczucie poprzez (m.in.) poprawę metabolizmu komórek w mózgu oraz zwiększanie przepływu krwi przez mózg.  Galantamine:
  Nazwa handlowa: Reminyl
  Tylko na receptę. Drogi (ok. 280zł). Zwiększa poziom acetylocholiny odpowiadającej za pamięć. Lek na chorobę Alzheimera, ale... pomaga wszystkim.  Tianeptyna:
  Nazwa handlowa: Coaxil
  Lek antydepresyjny, tylko na receptę. Zwiększa wychwytywanie serotoniny, pobudza aktywność komórek w hipokampie; wzmaga odporność na stres. Poprawia koncentracje i pamięć.  Winpocetyna:
  Nazwy handlowe: Vinpoton, Cavinton
  W Europie traktowana jako lek, w Polsce dostępna tylko na receptę, mimo że pochodzenia roślinnego, a w USA dostępna równie łatwo jak witaminy;
  rozszerza naczynia krwionośne w obrębie mózgu zwiększając przepływ krwi przez mózg; zwiększa wykorzystanie glukozy i tlenu; poprawia refleks i pamięć krótkotrwałą. Szybko przynosi efekt i działa w ogranizmie zaledwie kilka godzin, należy więc brać kilka razy dziennie małą dawkę.
  Czas półtrwania: ok. 1-2h.

  Inne środki:
  Yerba Mate - herbata z Ameryki Południowej, zawiera stymulanty pochodne kofeiny oraz samą kofeinę. Działa podobnie do kawy (pobudza, zwiększa zdolność koncentracji - do pewnej dawki, po której zaczyna utrudniać koncentracje), lecz ma mniej skutków ubocznych, jest lepiej tolerowana, nie wywołuje tak mocno niepokoju i przyśpieszonego pulsu.


  Budowanie tolerancji:
  Nasz organizm wytwarza tolerancje na wiele leków (i niektóre rośliny, naturalne suplementy) jeśli są przyjmowane regularnie przez dłuższy czas - ich efektywność wtedy maleje.
  Pomocą jest robienie "rotacji" (np. 2 tyg. brania substancji A, potem zmiana: 2 tyg. subst. B, powrót do A, itd.) lub przerw (np. 4 tyg. brania, 1 tydzień przerwy; lub 5 dni brania, a w weekend przerwa).
  Niektóre substancje, które brane regularnie tracą swoją początkową efektywność (w nawiasie podane kiedy tolerancja, w przybliżeniu, zaczyna być zauważalna, zależy to jednak od dawki; później, po przerwie, tolerancja może wzrastać jeszcze szybciej, w zależności od długości przerwy):
  Metylfenidat, Winpocetyna (~1msc), Gotu Kola (~1msc), Hupercyna-A, DMAE, ALC, Piracetam (~2msc), Adrafinil (~3msc)
  Oczywiście nie podałem substancji które są pomocne lecz nie są dozwolone z prawnego punktu widzenia.
  Masa, siła, rzeźba.
  Odpowied z Cytatem Odpowied z Cytatem Podziel si na Facebook

 2. #2
  Amator Osignicia:
  Weteran1000 punktw dowiadczenia
  Avatar pakernia.pl
  Doczy
  31-03-06
  Skd
  Częstochowa
  Postw
  289
  SOG
  0
  Otrzyma : 1 SOGa w 1 pocie

  Domylnie

  :mrgreen: i znuff się nie znam... ale ja bym proponowal Acetosteron firmy Olimp albo Testosterone Booster, lub neurospeed firmy Trec... i to aqrat naprawdę dziala :mrgreen: resztę bym olal :grin:

  [ Dodano: 2006-04-01, 03:19 ]
  I dajcie se spokój z preparatami dostępnymi w aptece... mogę Wam to sprzedać nawet bez recepty... tylko po co??? to nie ten target :mrgreen: Wy za miesiąc nie będziecie mieli efektów... a ja jak jesteście niexle napakowani, będę mial problem wyprosić Was z Apteki

  [ Dodano: 2006-04-18, 23:56 ]
  a tak na marginesie... masz wujek jakieś przygotowanie w zakresie medycyny, farmacji albo farmakologii?? Bo część tych preparatów wcale bezpieczna nie jest... niektóre preparaty są dostępne na Rp nie z powodu fantazji urzędników, lekarzy lub farmaceutów, tylko dla tego, że mogą poważnie zaszkodzić!!! Może wiesz jakie może mieć skutki stosowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne, p/depresyjnych itd??? Ja jakiś tam dyplom mam i nie odważylbym się tego postu napisać w takim zakresie!!!
  Pozdro, ponioslo mnie...
  Odpowied z Cytatem Odpowied z Cytatem Podziel si na Facebook

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

 • Nie moesz zakada nowych tematw
 • Nie moesz pisa wiadomoci
 • Nie moesz dodawa zacznikw
 • Nie moesz edytowa swoich postw
 •