-
Nolvadex
Nolvadex - charakterysytka i opis
# Substancja aktywna: Cytrynian Tamoksyfenu
# Okres aktywnego półtrwania: 5 - 7 dni
# Klasyfikacja: Selektywny Modulator Receptora Estrogenowego (SERM)
# Dawkowanie: 10 - 30mg / dzień
# Trądzik: Tak
# Retencja wody: Nie
# Podwyższone ciśnienie krwi: Rzadko
# Hepatotoksyczność: Niska
Nolvadex jest nazwą handlową cytrynianu tamoksyfenu, syntetycznego związku niesteroidowego, wykazującego silne działanie antyestrogenowe poprzez blokowanie receptorów estrogenowych w tkankach docelowych (hamowanie mitozy komórek mających receptory dla estradiolu). Nolvadex w medycynie stosowany jest głównie w terapii nowotworu piersi u kobiet. Tamoksyfen blokując receptory estrogenowe komórek nowotworu, hamuje jego rozwój. Ponadto Nolvadex może działać bezpośrednio antynowotworowo oraz hamować wzrost nowotworu poprzez wpływ na czynność osi podwzgórze - przysadka - jajniki. Niektóre kobiety stosują Nolvadex profilaktycznie, zwłaszcza te, w rodzinie których notowano przypadki raka piersi.
Aromataza, enzym obecny w organizmie mężczyzn, odpowiedzialny jest za konwersję testosteronu do estradiolu. Struktura estrogenu jest właściwie podobna do testosteronu, dlatego obecność tego hormonu w organizmie mężczyzny nie jest faktem nadzwyczajnym. Ten sam enzym może także aromatyzować wiele sterydów anaboliczno / androgennych, dlatego nadmiar estrogenów może być pewnym dyskomfortem podczas cyklu. Wysoki ich poziom może powodować wiele skutków ubocznych, przede wszystkim ginekomastię - rozwój kobiecej tkanki piersiowej w organizmie mężczyzny. Obserwuje się wtedy pieczenie, swędzenie oraz pojawienie się niewielkich guzków pod sutkami. Niepodjęcie odpowiednich kroków we wczesnej fazie rozwoju ginekomastii grozi jej utrwaleniem się, nieodwracalnym bez pomocy skalpela. Estrogen może ponadto sprzyjać nadmiernej retencji wody podskórnej oraz gromadzeniu się tkanki tłuszczowej, co powoduje utratę definicji, "zalany" wygląd. Właśnie ten hormon jest głównym czynnikiem, decydującym dlaczego kobiety mają zazwyczaj większy odsetek tkanki tłuszczowej, oraz rozmieszczenie tej tkanki (biodra / uda). Mężczyźni podatni na efekty uboczne estrogenów nie powinny zaczynać cykli z zastosowaniem środków aromatyzujących bez antyestrogenu pod ręką.
Cytrynian tamoksyfenu wykazuje właściwości zwiększające sekrecję FSH (hormon folikulotropowy) oraz LH (hormon luteinizujący) u mężczyzn. Zachodzi to poprzez przeciwdziałanie blokowania podwzgórza i przysadki przez estrogen, co z kolei powoduje pobudzanie sekrecji wspomnianych hormonów przysadkowych. Podobne działanie wykazuje Clomid i cyklofenil. Nasilone wydzielanie LH może stymulować komórki Leydinga do zwiększonej sekrecji testosteronu, dlatego Nolvadex może pobudzać wydzielanie testosteronu w organizmie. Właściwość ta staje się szczególnie korzystna kończąc cykl, tzw. PCT ("post cycle therapy" - odblokowanie). Większość SAA mocno blokuje czynność osi podwzgórze - przysadka - jądra (wydzielanie testosteronu). Nolvadex pomaga przywrócić jej prawidłowe funkcjonowanie. Zarówno Clomid, jak i Nolvadex, należą do tej samej grupy leków (SERM), Nolvadex wydaje się być jednak efektywniejszy w PCT. Ponadto wykazano właściwości zwiększające reakcję LH na Gn-RH, natomiast Clomid może tę wrażliwość obniżać po kilku tygodniach stosowania.
W niektórych przypadkach zastosowanie antagonisty estrogenu, takiego jak Nolvadex czy Clomid, może być wystarczające w celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania HPTA. Głównie po stosowaniu łagodniejszych środków, w krótkich cyklach. Po długich cyklach, z użyciem środków silnie blokujących, niezbędne staje się włączenie HCG, hormonu naśladującego działanie LH. HCG pomaga przywrócić prawidłowe funkcjonowanie jąder, zaburzone przez okres trwania cyklu. Nie włączenie HCG do PCT może doprowadzić do stanu, w którym komórki Leyding'a nie będą wydzielały odpowiedniej ilości testosteronu, mimo prawidłowego funkcjonowania podwzgórza i przysadki. W tym wypadku Nolvadex może wykazywać ciekawe właściwości. Jak wcześniej wspomniano, Nolvadex blokuje tylko działanie obecnego już estrogenu. Przerwanie jego przyjmowania podczas gdy poziom estrogenu w organizmie jest ponadprzeciętnie wysoki może powodowa nasilenie skutków ubocznych, typowych dla estrogenu. Wyżej wspomniane HCG nie tylko stymuluje wydzielanie testosteronu, ale także nasila stopień aromatyzacji w jądrach - dlatego antyestrogen nie powinien być odstawiany podczas terapii z HCG. Jego przerwanie byłoby pomysłem nierozsądnym, przyczyniającym się do nasilania efektów ubocznych, które wcześniej udało się kontrolować. Przykładowo, po cyklu z użyciem Sustatnonu Nolvadex powinien być przyjmowany jeszcze przez kilka tygodni ostatniej iniekcji.
Standardowe dawkowanie cytrynianu tamoksyfenu oscyluje w granicach 10 do 30mg dziennie, w zależności od oczekiwanych rezultatów. Zaleca się rozpoczęcie przyjmowania leku od dawki stosunkowo niskiej, aby skutecznie określić wymaganą dla siebie ilość środka i nie przyjmować niepotrzebnie nadmiaru środka. Czas stosowania antyestrogenu także jest kwestią indywidualną. Zawodnik podatny na skutki uboczne estrogenów, rozpoczynający cykl z zastosowaniem środków aromatyzujących powinien rozpocząć jego przyjmowanie już na początku cyklu. Może to mieć jednak pewne minusy. Nolvadex w dużych dawkach prawdopodobnie obniżać będzie działanie egzogennych sterydów. Kobiety także odnajdują korzyści ze stosowania Nolvadexu. Antyestrogen może obniżać poziom tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w opornych rejonach ud i bioder. Działanie takie może powodować jednak u nich skutki uboczne - uderzenia gorąca, zaburzenia miesiączkowania oraz dysfunkcje układu płciowego.
Jeśli zależy nam na silnym oddziaływaniu antyestrogenowym, warto zastosować także Proviron. Mimo że środek ten jest właściwie androgenem, może jednak mieć wpływ na produkcję estrogenu w organizmie. Jego działanie znacznie różni się od działania Nolvadexu. Tamoksyfen, jak już wcześniej wspomniano, tylko blokuje wiązanie się obecnego estrogenu z receptorami, natomiast Proviron minimalizuje jego produkcję. Połączenie obu środków, o diametralnie różnym działaniu, zapewni ich synergiczne oddziaływanie. Dzienna dawka 20 - 30mg Nolvadexu i 25 - 50mg Provironu powinna skutecznie minimalizować estrogenowe skutki uboczne. Kobiety Provironu stosować zdecydowanie nie powinny. Wzrost poziomu androgenów w kobiecym organizmie może doprowadzić do wystąpienia procesów maskulinizacyjnych. Często nieodwracalnych.
Warto także zauważyć, że Nolvadex wykazuje działanie agonistyczne dla estrogenu w wątrobie, aktywizując RE i naśladując działanie tego hormonu w tym organie. Dlatego tamoksyfen może wpływać pozytywnie na wartości HDL (dobry cholesterol), podobnie jak estrogen. Często osoby stosujące SAA przyjmują Nolvadex właśnie w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia chorób serca i układu krążenia, ponieważ większość sterydów obniża HDL, zwiększając jednocześnie LDL. Nie można jednak liczyć, że Nolvadex całkowicie wyeliminuje wyżej wymienione ryzyko, podczas ciężkich cykli z użyciem środków c-17alfa alkilowanych lub wysoko-dawkowanych sterydów iniekcyjnych.
Większość kulturystów notuje nieco mniejsze przyrosty przyjmując tamoksyfen w czasie cyklu. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że wiele SAA wykazuje najsilniejsze działanie anaboliczne przy określonym poziomie estrogenu. Właśnie dlatego silne androgeny, takie jak iniekcyjny testosteron, powodują przeważnie znacznie większe przyrosty niż środki aromatyzujące w niskim stopniu. Zatem warto zorientować się ile naprawdę Nolvadexu potrzebujemy, nie przyjmować niepotrzebnie nadmiaru tamoksyfenu. Niektórzy jednak w ogóle nie muszą go stosować, nawet w cyklach z użyciem silnie aromatyzujących sterydów jak Testosteron czy Dianabol. Inni natomiast będą odczuwać skutki aromatyzacji przy środkach w miarę łagodnych, jak Deca-Durabolin i Equipoise. Reakcja organizmu na wysoki poziom estrogenu jest zatem sprawą bardzo indywidualną, zależną od wielu czynników, takich jak wiek czy ilość tkanki tłuszczowej (tkanka tłuszczowa jest najwyraźniejszym skutkiem aromatyzacji).
Nolvadex jest bezsprzecznie najpopularniejszym antyestrogenem stosowanym przez zawodników. Nie ulega także wątpliwości, że jest środkiem skutecznym, łatwo dostępnym. Kobiety powinny uważnie przemyśleć decyzję o jego użyciu - są bardzo czułe na wahania poziomu estrogenu w organizmie. Mężczyźni oczekujący mocniejszego przeciwdziałania estrogenom powinni zdecydować się raczej na inhibitor aromatazy - Arimidex, Femara czy Aromasin. Środki te działają inaczej, oferując znacznie efektywniejsze działanie antyestrogenowe.
źródło:sterydy.net
-
Tagi dla tego tematu
Uprawnienia
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum