Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Temat: Prawie wszystko na temat jajek.

 1. #1
  Moderator #Dieta Doświadczony Osiągnięcia:
  Trzech znajomychOverdriveWeteran10000 punktów doświadczenia
  Avatar Giro
  Dołączył
  28-09-08
  Postów
  1,262
  SOG
  275
  Otrzymał : 285 SOGi w 179 postach

  Domyślnie

  Prawie wszystko na temat jajek.


  Na temat jajek powstało wiele artykułów, jest to produkt który budzi wiele kontrowersji, także wśród was. Często pytacie czy spożycie jajek wpływa na wzrost poziomu cholesterolu, w jakiej postaci je zjadać itd.
  Mam nadzieję że ten artykuł pozwoli wyjaśnić sporne kwestie oraz poszerzy waszą wiedzę.

  Jajko kurze zbudowane jest ze skorupy z błonami, bialka oraz żółtka.
  Skorupa stanowi 10% masy jajka, zawiera ok. 3,5% skladników organicznych oraz ok.95% składników mineralnych (głównie węglan wapnia). Skorupa zabezpiecza zawartość jajka przed zanieczyszczeniami oraz umożliwia wymianę gazów.
  Bialko stanowi ok. 60% masy jajka, natomiast właściwa komórka jajowa (żółtko) ok 30% jego masy. Żółtko zawiera materiały zapasowe niezbędne do rozwoju zarodka.
  Skład chemiczny jajka jest stosunkowo stały i niezwykle bogaty. W dalszej części tego artykułu postaram się dokonać przegladu poszczególnych jego składników i nie tylko.

  KALORIE
  Jedno średniej wielkości jajko zawiera ok. 71,5 kcal, z pośród których ok. 44,7 pochodzi z tłuszczów, 25,2 z białek i 1,6 z węglowodanów. Pisząc średniej wielkości jajko będę się odnosil do jajka o wadze 50g.

  BIAŁKA
  Jedno srednie jajko dostarcza ok. 6,3 białka. Połowa niego pochodzi z bialka, a połowa z żółtka. Bialko jajka jest bialkiem charakteryzującym się wysoką wartością biologiczną. Ze wszytskich produktów odznacza się ono najbogatszym składem aminokwasowym, zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, czyli te których organizm ludzki nie wytwarza. Ponizsza tabela przedstawia udzial poszczególnych aminokwasów w jednym średnim jajku.

  Aminokwas Zawartość (mg)
  Tryptofan 83,5
  Treonina 278
  Izoleucyna 336
  Leucyna 544
  Lizyna 457
  Metionina 190
  Cysteina 136
  Fenyloalanina 341
  Tyrozyna 250
  Walina 430
  Arginina 411
  Histydyna 155
  Alanina 368
  Kwas asparaginowy 665
  Kwas glutamionowy 838
  Glicyna 216
  Prolina 257
  Seryna 486

  TŁUSZCZE
  Jajka są także bogatym zródłem tłuszczów. Jedno sredniej wielkości jajko zawiera:
  1,5 g kwasów tłuszczowych nasyconych,
  1,9 g kwasów tłuszczowych jednonienasyconych,
  0,7 g kwasów tłuszczowych wielonienassyconych,
  37 mg kwasów tłuszczowych omega-3,
  574 mg kwasów tłuszczowych omega-6.

  CHOLESTEROL
  Jedno średnie jajko zawiera ok. 211 mg cholesterolu i to właśnie dzięki niemu budzi wiele kontrowersji, obwiniane jest o powodowanie chorób układu krążenia oraz serca.
  Cholesterol powstaje w każdej ludzkiej komórce i spełnia niezywkle istotną role. Jego synteza jest bardzo kosztowna energetycznie i organizm chętnie wspomaga się cholestrolem dostraczonym z pożywienia. Im więcej go dostarczymy w pokarmach tym mniej wytworzy go nasz orgaznizm. U zdrowych osób mechanizmy te są zależne więc ilośc choletrolu spozytego nie ma istotnego wpływu na ilośc cholestrolu krązacego we krwi.
  Wiekszośc badań przeprowadzonych w ostatnich czasach wskazuje, że powiązanie między tymi zależnościami jest bardzo niewielkie.

  Przykładem na to iż, spożycie jajek nie ma bezpośredniego wpływu na choroby serca jest badanie, które trwało 14 lat. Podczas jego trwania przebadabno ok. 120 tysięcy zdrowych kobiet i mężczyzn, spożywających codziennie jedno lub wiecej jajek i stwierdzono że ryzyko ataku serca czy udaru nie uległo zwiekszeniu w stosunku do osób których dieta obejmowała mniej niż jedno jajko tygodniowo. Niewielki wzrost ryzyka rozwoju chorób serca zanotowano jedynie u cukrzykow spożywających jedno jajko dziennie w stosunku do osób spożywających je rzadko.

  Kolejnym przykładem jest badanie w którym do diety 24 zdrowych osób dodano 2 jajka (ok.400 mg cholestrolu) dziennie prze okres 6 tygodni. Wszystkie osoby zostały pouczone aby nie zmieniac swoich dotychczasowych przyzwyczajeń związanych ze sposoobem odżywainia. Na jego podstawie dowiedziono, że poziom całkowitego cholesterolu wzrósł o 4%, natomiast HDL o 10%. Zarówno stosunek cholesterolu calkowitego do HDL, jak trójglicerydy oraz LDL nie uległy znaczącej zmianie. U osób zdrowych jajek nie należy rygorystycznie ograniczać – to stwierdzenie naukowców po tym badaniu
  W kolejnym badaniu, 24 młodych mężczyzn było karmionych dietą w której 30% kalori pochodziło z tłuszczów. Mężczyzn tych podzielono na 4 grupy w których podaż cholestrolu z jajek wynoisła: 128, 283, 468, 859 mg/dzien odpowienio dla grupy I, II, III oraz IV. Średni poziom cholestrolu po tym badaniu wyniósł: 155,161,162 i 166 mg/dl. Wnioski wyciągnijcie sami.

  KAROTENOIDY
  Karotenoidy to grupa organicznych związkow chemicznych występujących w chloroplastach i chromoforach. W organiżmie człowieka występują w największych ilościach w siatkówce oka. Są świetnymi antyoksydantami, chronią oczy przed wolnymi rodnikami, których żródłem jest promieniowanie ultrafioletowe.
  Karotenoidy takie jak luteina i zeaksantyna (odpowiednio żółty i czerwony karotenoid) wystepuja w dużej ilości w jajkach. Luteina pełni funkcję filtra chroniącego przed promieniowaniem UVA i UVB, a dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym zapobiega uszkodzeniom naczyń wlosowatych siatkówki oraz fotoreceptorów plamki oka.
  Badania pokazały, że wysoka podaż luteiny i zeaksantyny zmniejsza ryzyko katarakty o 20% i degradacji plamki żółtej o 40%, która jest powodem ślepoty.

  LECYTYNA
  Jest to fosfolipid występujący w żółtku jajka. Lecytyna ze względu na występowanie w każdej komórce ciała odgrywa niezwykle ważną rolę. Posiada właściwości emulgujące, rozbija tłuszcze oraz cholesterol na male cząstki zapobiegając ich przylepianiu się do naczyń krwionośnych. Kwas linolowy będący prekursorem prostaglandyn stanowi około 50% lecytyny, dzięki czemu ma ona wpływ na regulację ciśnienia krwi oraz wykazuje dzialanie przeciwzapalne oraz przeciwzakrzepowe. Lecytyna rozpuszcza cholesterol w żółci i chroni przed tworzeniem się kamieni żółciowych. Oprócz tego jest niezbedna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, bierze udzial w procesach przemiany materii, opóznia procesy starzenia.

  CHOLINA I BETAINA
  Cholina wchodzi w skład fosfolipidów (lecytyny i sfingomieliny), zmniejsza odkładanie się tłuszczów w wątrobie, jest substratem do wytwarzania acetylocholiny, uczestniczy w budowie błon komórkowych i cytoplazmatycznych. Badania dowiodły, że cholina podawana podczas ciąży wpływa na rozwój pamięci u niemowląt. Jajka są jej doskonałym zródłem, jedno średnie jajko zawiera ok. 126 mg choliny.
  Betaina jest produkowana z choliny i glicyny.Betaina obniża poziom homocysteiny, która jest dobrze znanym czynnikiem powodującym wzrost ryzyka chorób sercowo naczyniowych. Wysoki jej poziom to bardzo wysokie prawdopodobieństwo choroby wieńcowej.

  WITAMINY I MINERAŁY
  Jajka zawierają niemal wszytskie witaminy i minerały niezbedne dla prawidłowgo funkcjonowania organizmu człowieka. Wyjątkiem jest witamina C, która w jajkach nie występuje ze względu na możliwośc jej syntetyzowania przez organizm kury.
  Jedno średniej wielkości jajko zawiera:
  244 IU witaminy A,
  69,5 mcg retinolu,
  5,0 mcg beta karotenu,
  4,5 mcg beta kryptoksantyny,
  166 mcg luteiny + zeaksantyny,
  17,5 IU witaminy D,
  0,5 mg witaminy E,
  0,1mcg witaminy K,
  0,03 mg niacyny,
  0,064 mg witaminy B1,
  0,2 mg witaminy B2,
  0,1 mg witaminy B6,
  0,6 mcg witaminy B12,
  23,5 mcg kwasu foliowego,
  0,7 mg kwasu pantotenowego,
  126mg choliny,
  0,3 mg betainy,
  26,5 mg wapnia,
  0,9 mg żelaza,
  6,0 mg magnezu,
  95,5 mg fosforu,
  67,0 mg potasu,
  70,0 mg sodu,
  0,6 mg cynku,
  0,1 mg miedzi,
  15,8 mcg selenu,
  0,5 mcg fluoru.
  Ci z nas którzy lekkomyślnie wyrzucają żółtko pozbawiają się wielu cennych składnikow.

  JAKA FORMA?
  Najlżej trawione, najlepie przyswajane sa jajka gotowane na miękko. Lekkostrawna jest równiez jajecznica gotowana na parze. Jajka gotowane powyżej 10 minut są cięzej strawne, a oprócz tego takie gotowanie powoduje starty witamin oraz obniża ich wartośc odżywczą (nawet o ok. 40%). Na skutek tak długiego gotowania wokół żółtka powatsje zielona obwódka która jest wynikem połączenia siarki z żelazem.
  Jajko jest nielicznym produktem który można smazyć na maśle, ze względu na niską temepraturę przy ktorej ścina sie jego bialko (ok. 60 st. C), a przy której nie powstaje toksyczna akroleina.
  Jajek nie należy spożywac na surowo ze względu na właściwości uczulające, możliwośc zakażenia salmonellą oraz na obecnośc awidyny, która blokuje przyswajanie biotyny. Niedobór biotyny natomiast przyczynia się m.in. do powstania uczucia zmęczenia, wysuszenia skóry, podatności na depresje oraz podwyższenia poziomu cholesterolu.

  ALERGIE
  Białko jaj stanowi główne zródło alergenow i tuż po bialakch mleka jest ono najbardziej uczulającym produktem u dzieci. Alergia na bialko jaja u dorosłych występuje dosyć rzadko. Owotransferyna, owomukoid, owoalbumina, lizonzym to najbardziej uczulające bialka. Już 10 mg alergenu może wywołać objawy kliniczne. Należy także pamiętać że gotowanie jaj nie powoduje utraty ich zdolności uczulających. W żółtku również występują alergeny ale uważa się że posiadają one slabe właściwośi uczulające i są grożne tylko gdy spożywamy je w formie surowej.
  Gdy podejrzewamy jajka o przyczyne alergi należy wykluczyc je z diety aby zaobserwować czy rzeczywiście tak jest. Bardzo ważne jest aby dany produkt wykluczyc na conajmniej 3 tygodnie, gdyż pozwoli to w dużym stopniu “wysycić” alergen z naszego organizmu. Ponowne wprowadzenie jaj po tym okresie pozwoli nam stwierdzić czy to rzeczywiście one są przyczyna naszej alergi.

  PRZECHOWYWANIE
  Niska temperatura spowalnia proces starzenia jaj, zatem nalezy przechowywać je w lodówce, w misce lub pudełku tak aby miały stały dopływ powietrza. Jaja należy ułożyć spiczastym czubkiem w dół tak aby żółtko pozostało wśrodku jaja, z dala od komory powietrznej. W ten sposób przetrzymywane jaja można prezechowywac do 3 tygodni.
  Jak wspominalem niska temepratura spowoalnia proces starzenia lecz go nie eliminuje. Podczas przechowywania następuje stopniowy rozkład białka i witamin oraz jełczenie tłuszczu. Proces ten nieco hamuje naturalna warstwa ochronna pokrywająca skorupkę dlatego nie należy myć jaj przed włożeniem ich do lodówki.
  Jajka w temperaturze pokojowej szybciej sie starzeją. Jeden dzień przechowywania jaj w temperaturze pokojowej rónwa się pięciu dniom przechowywania w lodówce.
  Same żółtka można przechowtywać w lodówce zalane niewlką ilościa wody w szczelnie zamknietych pojemnikach. Bialka można przechowywać w lodówce w hermatycznie zmaknietych pojemnikach przez co najmniej 3 dni.

  Na koniec dodam, że jajka to niezwykle odżywczy i wartościowy produkt, zawierający wysokiej jakości proteiny oraz całą gamę witamin, minerałów i innych składnikow.
  Ponadto są pokarmem niedrogim, smacznym, łatwym w przygotowaniu oraz przechowywaniu.

  A więc wszystkie te argumenty wskazują, aby jeść jajka w każdej postaci.


  Źródło: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


  Unikasz jajecznicy? W niedzielę zjesz tylko pół jajka na twardo ze strachu przed skokiem cholesterolu? Niepotrzebnie się boisz. Zawartość kolorowej skorupki nie tylko Ci nie zaszkodzi, ale może spowodować, że będziesz zdrowszy
  Jeść jajka albo nie jeść? – przy świątecznych stołach wielu z nas będzie mimo woli parafrazować Szekspira, myśląc przy tym, co powie lekarz, gdy zobaczy wyniki badań. „Cholesterol!” – to słowo straszak, skutecznie zniechęcające od lat do jajecznicy ze szczypiorkiem, sadzonych czy podawanych po polsku jajek na twardo z chrzanem i majonezem.

  Jajka mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Obie strony walczą ze sobą w imię dobrego zdrowia i wykorzystują wszelkie dostępne narzędzia, również internet.
  „Jem dużo jaj, codziennie kilka sztuk. Nie ukrywam, że mi smakują. Szukałem czegoś w internecie o zdrowym żywieniu i jakoś niewiele znalazłem. Czy to prawda, że jajka w większych ilościach są szkodliwe? Podobno, oprócz sklerozy, mogę zostać bezpłodny” – pisze jeden z internautów na forum portalu dotyczącego żywienia.

  Kilka nie zaszkodzi  W odpowiedzi jedna z dyskutantek przytacza przykład swoich znajomych, kilkuosobowej rodziny, która je 90 jajek tygodniowo i poziom ich cholesterolu, o dziwo, obniżył się.
  – Często w takich dyskusjach jest wiele nieprawdziwych informacji. Jednak po wynikach prowadzonych przeze mnie badań oraz wnioskach przedstawianych na międzynarodowych konferencjach mogę z czystym sumieniem zachęcić do zjedzenia nawet kilku jajek dziennie – zapewnia prof. Tadeusz Trziszka z Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
  [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  Profesor tłumaczy, że sam cholesterol nie jest zły, a bez niego nie może pojawić się życie. Dodaje, że w ciągu dnia nasza wątroba produkuje od jednego do trzech gramów cholesterolu, służącego do budowy błon komórkowych. Tymczasem w jednym jajku znajduje się 180 mg cholesterolu, czyli około 10 proc. dziennej produkcji naszego organizmu.
  – Co więcej, kiedy jemy jajka, wątroba dostaje sygnał, że dostarczany jest cholesterol z zewnątrz i ogranicza produkcję tak, by utrzymać jego właściwy poziom w organizmie – tłumaczy Trziszka. – Dlatego zjedzenie kilku jajek w ciągu dnia na pewno nam nie zaszkodzi – dodaje naukowiec.

  Zachować granice  Kardiolodzy, chociaż zachowują więcej powściągliwości, przyznają, że dwa, trzy jajka dziennie na pewno nie wpłyną źle na nasze zdrowie.
  – Rzeczywiście, nie powinniśmy patrzeć na nie tylko przez pryzmat cholesterolu. Przede wszystkim zawierają wiele substancji niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu. Jednak radziłbym zachować pewne granice i nie opychać się kilkunastoma jajami dzień po dniu – twierdzi prof. Waldemar Banasiak, kardiolog z Polskiej Akademii Nauk.
  Profesor Trziszka przekonuje, by zwrócić uwagę przede wszystkim na niezliczoną ilość dobrych substancji, które trafiają do naszego organizmu przy okazji jedzenia jajek. Argumentuje, że w jajku są przecież wszystkie składniki, które pozwalają stworzyć nowe życie małego kurczaka.
  – To przede wszystkim lecytyna, niezbędna do właściwego funkcjonowania mózgu i serca. W aptece za preparaty ją zawierające zapłacimy grube pieniądze, tutaj dostarczmy ją organizmowi dosłownie za grosze – tłumaczy Trziszka.
  Profesor dodaje, że w jajku znajdują się także wszystkie witaminy (z wyjątkiem witaminy C) oraz białko niezbędne do budowy organizmu.

  Nie zapominajmy o tłuszczach  Dyskusje wokół maksymalnej dziennej liczby jajek ciągle trwają. Włączyli się do nich także eksperci od żywienia.
  Specjaliści z Katedry Żywienia Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przyznają, że w porównaniu z badaniami sprzed kilku lat dziś o wiele mniej restrykcyjnie podchodzi się do zakazu ich jedzenia.
  – Jednak ciągle powinniśmy się opierać na informacji, że dzienne zapotrzebowanie człowieka na cholesterol to 300 mg, czyli nieco więcej niż znajduje się w jednym jajku – twierdzi Bronisława Tymolewska z SGGW. – Przy tym bardzo istotne jest, ile spożywamy przy tym tłuszczów roślinnych, które znajdziemy m.in. w oleju sojowym, kukurydzianym czy różnych rodzajach orzechów. Jeżeli będziemy o nich pamiętać, liczba jajek w codziennej diecie może wzrosnąć, ale nie powinna przekroczyć dwóch, trzech dziennie – dodaje.

  Nieco innego zdania jest ojciec Jan Grande, zakonnik, twórca znanej książki „Ojca Grande przepisy na zdrowe życie”. – Panuje jakaś niezrozumiała moda na krytykę jajka jako przyczyny podwyższonego cholesterolu. Niepotrzebnie miesza się ludziom w głowach. Od ponad dwudziestu lat powtarzam, że jajko to symbol życia, które jest prawdziwą bombą odżywczą – mówi ojciec Grande.

  Dodaje, że wewnątrz skorupki znajdziemy najwyższej jakości białka, wiele witamin, wapń, żelazo oraz niezbędny do budowy naszych zębów oraz paznokci fosfor.

  Czy wyście zgłupieli?  Ojciec Grande wspomina swoją wizytę na wschodniej Ukrainie, gdzie podczas rozmowy o właściwym żywieniu jeden z mieszkańców zapytał go, czy to prawda, że Polacy zgłupieli. Gdy zaskoczony zakonnik poprosił o więcej konkretów, okazało się, że Ukrainiec usłyszał, że w naszym kraju odchodzi się od jedzenia jajek ze względu na zagrożenie wysokim poziomem cholesterolu.
  – Najbardziej przeraziła go informacja, że w Polsce część lekarzy twierdzi, że mężczyźni powinni jeść trzy, a kobiety dwa jajka tygodniowo. Twierdził, że całkiem poprzewracało nam się w głowach, a jako przykład podawał siebie – staruszek miał wtedy 105 lat i 98--letnią żonę, zapewniając, że codziennie jedzą kilka jajek z prawdziwą słoniną, popijając wszystko gorzałką. Cieszą się świetnym zdrowiem – opowiada najbardziej znany bonifrater w Polsce.
  Ojciec Grande dodaje, że swoim pacjentom ordynuje od 8 do 12 jaj tygodniowo z bardzo dobrymi efektami. A w czasie świąt wielkanocnych nie powinniśmy powstrzymywać się przed jedzeniem apetycznej zawartości skorupki i zjedzenie pięciu jajek jednego dnia na pewno nam nie zaszkodzi. •
  Trzy lata temu w Lubinie usmażono rekordową jajecznicę z 5 tysięcy jaj. Wszyscy pałaszowali, aż im się uszy trzęsły.
  Jak jeść? Wszyscy są zgodni, że najbardziej wartościowe są jajka podawane na miękko. Surowa zawartość skorupki może działać źle, szczególnie na alergików. Jeśli zdecydujemy się smażyć jaja, nigdy nie używajmy do tego tłuszczów zwierzęcych.

  Źródło: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

  Myśle że więcej pytań i sporów na temat jajek nie będzie ;)  Przewodnik o jajkach

  Jakie jaja wybrać, aby były smaczne, zdrowe i dobrej jakości?
  To od nas zależy, jaką żywność kupujemy. Konsumenci wybierają w większości jajka kierując się ich wielkością i ceną. Jednak nie tylko na to warto zwracać uwagę. Ważne są również oznaczenia i numery na skorupce. Ponad 60 procent jaj w sklepach pochodzi z chowu klatkowego. Jajka z fermy ekologicznej są nieco droższe, ale za to zdrowsze i smaczniejsze.

  Co oznacza kod na jajku?

  Stempel na jajku mówi o sposobie jego chowu
  Numery na jajkach nie mają nic wspólnego z datą ich zniesienia. Jajka produkowane w Polsce są ostemplowane 11 znakowym kodem, który ma postać X-YY-AABBCCDD np.1-PL-14291304. Litery PL oznaczają kraj pochodzenia, najważniejsza zaś jest pierwsza cyfra X, bo oznacza sposób hodowli kur (oznacza rodzaj chowu, kod systemu hodowli):
  0 - chów ekologiczny (chów kur karmionych wolnowybiegowych karmionych jedynie naturalnymi produktami)
  1 - chów wolnowybiegowy (chów kur żyjacych na wybiegu)
  2 - chów ściółkowy (chów zagrodowy ze znaczną swobodą ruchu kur)
  3 - chów klatkowy

  Pozostałe liczby to oznaczenie producenta jaj (weterynaryjny numer identyfikacyjny producenta):
  AA – kod województwa
  BB – kod powiatu (oznaczenia powiatów na stronie GUS)
  CC - kod zakresu działalności
  DD - kod fermy w danym powiecie
  PL – kraj pochodzenia(PL wskazuje na Polskę)

  Niestety, duża większość jajek sprzedawanych na naszym ryneku to „trójki”, a jedynki i zerówki są rzadkością.

  Które jaja mogą być nieoznakowane?
  Niektóre jaja mogą być także nieoznakowane. Jaja przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej, czyli z chowu przydomowego. Mogą one być sprzedawane na okolicznych bazarach. Obowiązek znakowania nie dotyczy też jaj dostarczanych do przetwórstwa przemysłowego. Jednak w sklepie każde jajo powinno być oznakowane.

  Kupuj jajka od „szczęśliwych kur”

  Co możesz zrobić?
  - sprawdź przed zakupem z jakiego typu chowu pochodzą jaja
  - unikaj kupowania jaj z chowu klatkowego
  - pytaj w swoim sklepie o jaja z chowu na wolnym wybiegu

  Cała prawda o kwasach omega-3 w jajach
  Organizm ludzki nie wytwarza podstawowych kwasów omega-3 oraz omega-6, dlatego muszą one pochodzić ze spożywanej przez nas żywności. Ich ilość zależy od tego co jedzą m.in. krowy, kurczaki. Ma to wpływ także na jakość kurzych jaj. Jeśli krowy i kurczaki żywią się trawą i paszą z dodatkiem mączki siemienia lnianego, to wówczas w mięsie, mleku i jajkach, które od nich pochodzą, istnieje idealna równowaga kwasów omega-3 i omega-6. Ich stosunek jest wówczas zbliżony do do 1:1. Jeśli natomiast żywią się kukurydzą i soją, to nierównowaga w naszych organizmach może wynosić 1:15, a nawet 1:40. Kwasy omega-3 są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, gdyż pomagają rozwijać układ nerwowy, regulują krzepnięcie krwi, czynią ścianki komórek elastycznymi, ograniczają wytwarzanie komórek tłuszczowych oraz zapobiegają zapaleniom.

  Kolor żółtka wcale nie musi świadczyć o lepszej jakości jajka
  Kolor żółtka zależy od tego, czym żywiona jest kura. Kury, które karmi się pszenicą znoszą jajka z żółtkami o bladożółtym kolorze, żółtka jaj kur karmionych kukurydzą mają z kolei pomarańczowy odcień. Kury z hodowli ekologicznych, które żywią się ziarnem i zieleniną, a nie przemysłowa karmą, znoszą jajka z żółtkiem w kolorze mlecza – jaskrawym, żółtopomarańczowym. Wielu właścicieli hodowli klatkowych zaczęło karmić kury paszami z dodatkiem karotenu, który barwi żółtka i sprawia, że wyglądają jak żółtka jaj ekologicznych.

  Od 1 stycznia 2012 roku zakaz konwencjonalnego, bateryjnego chowu kur niosek
  Komisja Europejska ustaliła, że 1 stycznia 2012 r. zostanie wprowadzony zakaz konwencjonalnego, bateryjnego chowu kur niosek w małych klatkach.


  Źródła:
  Paul Pitchford „Odżywianie dla zdrowia”
  Dr David Servan-Schreiber „Antyrak – nowy styl życia”
  Ostatnio edytowane przez Giro ; 01-09-10 o 19:48
  Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

 2. Użytkownik Giro otrzymał za ten post 7 SOGi(-ów) od użytkowników:

  dinozaur (15-12-09), marcinpeny (24-12-09), Micek185 (01-09-10), opalinho (01-09-10), Opi (07-01-10), slim shady (01-01-10), Sosna91 (02-01-10)

 3. #2
  Moderator #Foto Gallery Osiągnięcia:
  Trzech znajomychWeteranTagger First Class50000 punktów doświadczenia
  Avatar slim shady
  Dołączył
  12-01-08
  Skąd
  Szczecin
  Postów
  10,439
  SOG
  507
  Otrzymał : 1,807 SOGi w 1,352 postach

  Domyślnie

  temat dodałem do spisu
  Trening, diety, suplementacja, porady, piszcie na maila: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

 4. #3
  Moderator #Dieta Doświadczony Osiągnięcia:
  Trzech znajomychOverdriveWeteran10000 punktów doświadczenia
  Avatar Giro
  Dołączył
  28-09-08
  Postów
  1,262
  SOG
  275
  Otrzymał : 285 SOGi w 179 postach

  Domyślnie

  dodatkowe informacje
  Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •