Lasix - charakterysytka i opis

# Substancja aktywna:Furosemid
# Okres aktywnego półtrwania: 6 - 8h (efekt diurezy)
# Klasyfikacja: Diuretyk pętlowy (doustny)
# Dawkowanie: 40 - 80mg w oresie 12h
# Trądzik: Nie
# Retencja wody: Nie
# Podwyższone ciśnienie krwi: Nie
# Hepatotoksyczność: Nieznana
# Aromatyzacja:Nie dotyczy

Lasix jest najszerzej stosowaną nazwą handlową furosemidu, bardzo mocnego diuretyka. W Polsce dostępny jako Furosemidum (Polfarmex, Polpharma). Furosemid jest lekiem moczopędnym z grupy diuretyków pętlowych. Powoduje wydalanie sodu, potasu, wapnia i magnezu wraz z wodą. Diuretyki pętlowe (hamujące resorpcję zwrotną jonu chlorkowego w ramieniu wstępującym pętli nefronu) są najsilniej działającymi środkami tego typu dostępnymi na rynku, mającymi dramatyczny wpływ na poziom płynów w organizmie. Stosując ten lek należy monitorować poziom potasu, Lasix mocno nasila jego wydalanie. Dlatego niezbędnym jest podawanie preparatu zawierającego potas. W przeciwnym wypadku narażamy się na ryzyko wystąpienia komplikacji związanych z sercem. Równie niebezpieczne jest nieprawidłowe dawkowanie potasu. Furosemid jest więc związkiem dosyć niebezpiecznym, jednak najskuteczniejszym w swojej klasie.

Sportowcy stosują Lasix w kilku specyficznych powodów. Zawodnikom dyscyplin w których znaczenie mają kategorie wagowe diuretyki pomagają pozbyć się znacznych ilości wody z organizmu, aby zmieścić się w swojej kategorii. Ważenie i przydzielanie do poszczególnych kategorii odbywa się zazwyczaj dzień lub kilka dni przed startem, dlatego z użyciem diuretyku można odpowiednio zrzucić wagę i następnie powrócić do poprzedniej, po rehydracji. Oczywiście daje to niesprawiedliwą przewagę zawodnikom startującym w niższej kategorii, niż powinni. Kulturyści także powszechnie korzystają z furosemidu, krótko przed zawodami. Pomaga im bardzo efektywnie pozbyć się podskórnej wody, gwarantując świetne "pocięcie" na scenie. Dzisiejsze sylwetki startowe kulturystów są praktycznie nie do uzyskania bez diuretyków.

Furosemid dostępny jest zarówno w formie tabletek (20 - 40mg / tabletka), jak i formie iniekcyjnej. Druga forma działa znacznie szybciej. Dawkowanie diuretyku jest kwestią mocno indywidualną, dostosowywaną do poszczególnych zawodników, biorąc pod uwagę cele jego stosowania i stan zdrowia zawodnika. Najpowszechniej stosowaną formą administracji są tabletki. Każda z nich powoduje działanie środka już po 1h, pozostając aktywnym jeszcze przez 3 - 4h. Zawodnicy przeważnie rozpoczynają dawkowanie łagodnie, dodając określone dawki w okresie późniejszym. Dawka początkowa to z reguły 20 - 40mg, maksymalna nie powinna przekraczać 80mg. Stosujący furosemid zawodnik powinien obliczyć poszczególne dawki przyjęte w ciągu dnia, biorąc pod uwagę godzinę startu / ważenia. W celu zminimalizowania efektów ubocznych stosowanie furosemidu nie powinno przekraczać kilku dni.

Lasix ze względu na mocne oddziaływanie na elektrolity i poziom potasu w organizmie, powinien być stosowany równolegle z preparatem potasowym, np. Aldactone. Połączenie 50mg Aldactone i 20mg Lasixu będzie dobrym rozwiązaniem, niepowodującym dużych strat potasu a jednocześnie skutecznym. Takie połączenie stosuje się jeszcze 2- 3 razy podczas dnia, odpowiednio do oczekiwań. Pamiętać należy że środki tego typu pozostają aktywne w organizmie przez kilka godzin, co może powodować trudności w kontrolowaniu dehydracji. Nie należy przyjmować dawek zbyt często, może to powodować bardzo mocne nasilanie aktywności furosemidu.

Furosemid jest bez wątpienia jednym z najniebezpieczniejszych środków stosowanych przed zawodami. Wielokrotnie notowano nawet przypadki śmierci na zawodach, kiedy zbyt ambitni zawodnicy nadużywali diuretyków. Ponadto furosemid może powodować zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, nudności, zaburzenia żołądkowe, zawroty głowy, zaburzenia słuchu, hipomagnezemię. Użycie tak mocnego diuretyku powinno być sprawą przemyślaną i precyzyjnie rozplanowaną. Bez wątpienia nie powinni go stosować ludzie ćwiczący rekreacyjnie.

Znaczna cześć diuretyków, podobnie jak furosemid, często dostępne są na czarnym ryku. Zaznaczyć tutaj trzeba, aby nigdy nie dać sobie wcisnąć tabletem 500mg. Taka wersja tego preparatu stosowana jest wyłącznie w ciężkich przypadkach klinicznych, dla osoby zdrowej może okazać się nawet śmiertelna.