Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Temat: KREATYNA - Cała prawda o fazie nasycenia

 1. #1
  Zbanowany Osiągnięcia:
  Weteran10000 punktów doświadczenia
  Avatar fishe
  Dołączył
  12-03-06
  Postów
  831
  SOG
  0
  Otrzymał : 18 SOGi w 7 postach

  Domyślnie KREATYNA - Cała prawda o fazie nasycenia

  KREATYNA - Cała prawda o fazie nasycenia
  Zalecenia producentów

  Niektórzy producenci suplementów zalecają dwufazowy sposób przyjmowania kreatyny. Czyli duże dawki (20 gramów dziennie podzielone na porcje) przez pięć pierwszych dni, by szybko napełnić mięśnie, a następnie zmniejszyć dawkę do poziomu, jaki wystarcza do utrzymania wypełnienia mięśni. Jest to nieporozumienie. Jeśli nadal bierzesz duże dawki kreatyny po pełnym nasyceniu nią twoich mięśni nadmiar kreatyny dosłownie jest spłukiwany w toalecie. Kreatyna przyjmowana w nadmiarze może niepotrzebnie obciążać nerki i wątrobę. Kreatyna działa w dwóch różnych mechanizmach. Po pierwsze kreatyna zwiększa objętość komórki, zatem mięśnie podczas fazy ładowania wypełniają się płynem; może to wywołać błędne wrażenie rzeczywistego długotrwałego przyrostu mięśni. Po drugie, kreatyna regeneruje ATP (trójfosforan adenozyny, główne źródło energii w organiźmie) na poziomie komórki mięśniowej i to właśnie prowadzi do długotrwałego przyrostu mięśni.
  Niektórzy producenci suplementów, którzy zalecają fazę ładowania dużymi dawkami wykorzystują te krótkotrwałe zauważalne rezultaty, by skłonić użytkownika do stosowania dawek podtrzymujących. Rośnie wówczas sprzedaż i szybkość zużywania kreatyny. Jednakże rezultaty takiego stosowania mogą pojawić się kosztem rzeczywistego, długotrwałego przyrostu mięśni, o jaki przecież naprawdę chodzi.
  Zatem jasne jest, że przyjmowanie mniejszych dawek kreatyny wydłuży czas gromadzenia i szczytowego wchłaniania suplementu. Wniosek z tego, że lepiej jest przyjmować kreatynę stale w małych dawkach.
  Porównanie wychwytu kreatyny podczas i bez fazy ładowania. Stosując fazę ładowania skuteczność kreatyny osiąga szczyt po 6 dniach, a następnie spada wskutek ujemnej regulacji w obrębie receptorów. Bez fazy ładowania wychwyt kreatyny osiąga szczyt 15 dnia i utrzymuje się na optymalnym poziomie (100% gromadzenia kreatyny w mięśniach [MCr] przez 56 dni). Długoterminowe działanie kreatyny ma miejsce podczas faz, w których MCr rośnie lub utrzymuje się na stałym poziomie.
  Wydalanie kreatyny z moczem [UCr] wzrasta bardzo podczas fazy ładowania. Gdy zmniejszy się dawkę, wydalanie kreatyny maleje przez kilka dni, a następnie znowu rośnie, gdyż receptory kreatynowe uległy wysyceniu i większe ilości kreatyny idą na straty. Przeciwnie, gdy kreatyna jest przyjmowana w umiarkowanych dawkach bez fazy ładowania, wydalanie kreatyny z moczem jest stosunkowo nieznaczne i na stałym poziomie

  Dołączam również 2 wykresy aby lepiej zobrazować sytuacje...


 2. Użytkownik fishe otrzymał za ten post 7 SOGi(-ów) od użytkowników:

  dejwid997 (30-06-08), Gutek912 (30-06-08), jasiek69 (17-06-08), MaSlO93 (13-10-09), qubuh (01-02-08), szoto (30-08-08), Toomekk6 (04-03-08)

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •