Polecam mleko ,które można kupić w sieci sklepów Piotr i Paweł...

Firma "Robico" o wiele mówiącej nazwie "zimne mleko" heheh

Jest to chyba pierwsze mleko jakie spotkałem w Polsce pasteryzowane i filtrowane w technologi niskich temperatur "Pure filtered"(mikro filtrowane).

według producenta usunięto z niego 99% bakterii bez konieczności stosowania wysokich temperatur.
To chyba jedyne mleko ,które można pić nie gotowane.
Minusem w porównaniu z mlekiem UHT(którego szczerze nigdy bym nie polecił)to krótki czas ważności(pisząc to termin ważności mojego upływa za 2tygodnie / UHT 6 miesięcy) i to iż musi być przechowywane w lodówce nawet przed otwarciem...

wartość odżywcza:

białko: 3g
węglowodany 4,3
tłuszcz 2% lub 3,2% (występują tylko 2lub 3%)
wapń 120mg !!!
wysoki poziom witamin A,D,E,K, F

Moja opinia:

chyba jedyne mleko jakie piłem ,które smakuje jak to prosto od krowy.Ja jestem zachwycony...
Niestety cena ponad 3zł ,ale już od dawna piję tylko to i szczerze polecam ;)

i tu fotka buteleczki(szukać w lodówkach kto zainteresowany)



------------------------------------------------------------------------------------------------------

Proces mikrofiltracji:

"ZIMNE MLEKO CzysteFiltrowane® to pierwsze w Polsce mleko ESL z zastosowaniem mikrofiltracji. To najbardziej innowacyjna i nowoczesna technologia produkcji mleka na rynku polskim.
ESL - (Extendet Shelf Life - Wydłużony Okres Trwałości) - to metoda produkcji polegająca na wydłużeniu terminu przydatności produktu ponad okres, jaki gwarantuje tradycyjna pasteryzacja tego typu produktów dostępnych w sprzedaży. W przypadku ZIMNEGO MLEKA dzieje się to poprzez poddanie mleka procesowi mikrofiltracji - całkowicie naturalnej (mechanicznej) metodzie oczyszczania przy zastosowaniu membran ceramicznych typu GP a następnie działaniu najniższej dopuszczalnej temperatury pasteryzacji 72oC. Zastosowanie obu tych procesów łącznie (w systemie ESL) gwarantuje ilość mikroorganizmów pozostałych w mleku na znacznie niższym poziomie niż wyłącznie po pasteryzacji tradycyjnej, co pozwala na osiągnięcie 2-tygodniowej trwałości podczas przechowywania w temp. 10oC oraz 5 tygodni przy zachowaniu temperatury 6oC.

Opis procesu mikrofiltracji:
Zastosowanie mikrofiltracji, przy użyciu membran o wielkości porów poniżej 5 mikrometrów, pozwala na usunięcie z mleka bakterii oraz innych mikroorganizmów, przetrwalników, martwych komórek i innych zanieczyszczeń na poziomie 99,5% - 99,99% wszystkich bakterii. Gwarantuje to mniejszą liczebność drobnoustrojów i przetrwalników bakteryjnych już na początku procesu termicznego.
"Mikrofiltracja daje możliwość obniżenia temperatury pasteryzacji i zachowanie aktywności naturalnych substancji bakteriostatycznych mleka.
Zastosowanie samej mikrofiltracji do utrwalenia surowego mleka odtłuszczonego daje efekt w postaci redukcji ogólnej liczby bakterii o 99,91%, bakterii z grupy coli o 4 cykle logarytmiczne, enterokoków o 3 cykle logarytmiczne oraz całkowitą eliminację przetrwalników redukujących siarczyny. Obróbka w wysokiej temperaturze retentatu (5-10% całości mleka) i śmietanki pozwala zmniejszyć w skali przemysłowej liczbę przetrwalników B. cereus aż o 99,95%. Permeat MF musi być jednak łagodnie pasteryzowany, aby zapobiec ryzyku przedostania się bakterii chorobotwórczych do mleka przefiltrowanego. Istotnym celem tej obróbki termicznej jest również inaktywacja naturalnych enzymów występujących w mleku, skracających jego trwałość.
Efektem zastosowania procesu pasteryzacji po mikrofiltracji jest zwiększenie redukcji ogólnej liczby drobnoustrojów o 99,99% oraz obniżenie zawartości bakterii z grupy coli o 6 cykli logarytmicznych jak i otrzymanie mleka pasteryzowanego o składzie, właściwościach i cechach organoleptycznych nieznacznie różniących się od mleka surowego"