Femara - charakterysytka i opis

# Substancja aktywna: Letrozol
# Okres aktywnego półtrwania: 2 - 4 dni
# Klasyfikacja: Inhibitor aromatazy (doustny)
# Dawkowanie: 0.5 - 2.5mg / dzień
# Trądzik: Tak
# Retencja wody: Nie
# Podwyższone ciśnienie krwi: Może je obniżać przy stosowaniu aromatyzujących SAA
# Hepatotoksyczność: Tak, kwestia dawkowania
# Blokowanie HPTA: Nie

Femara jest lekiem przeciwnowotworowym, niesteroidowym inhibitorem syntezy estrogenów na drodze hamowania aromatazy, przekształcającej androgeny nadnerczowe (androstendion i testosteron) w estron i estradiol. Wiele form komórek nowotworowych piersi jest stymulowanych przez estrogeny, dlatego przez ograniczanie ich ilości można powstrzymać rozwój nowotworu. Zaletą Femary jest blokowanie produkcji estrogenów, a nie hamowanie ich działania, jak w przypadku Nolvadexu. Letrozol jest substancją bardzo skuteczną w swoim działaniu. Już dawka dzienna równa 1 tabletce (2.5mg letrozolu) może ograniczać produkcję estrogenów o ponad 80%. Lek ten stosowany jest wyłącznie u kobiet po menopauzie, chorych na zaawansowanego raka piersi posiadającego receptory dla hormonów.

Femara, używana w dopingu przez mężczyzn, jest środkiem oferującym bardzo pozytywne działanie. Znacznie lepiej chroni przed nadmiarem estrogenów, co za tym idzie skutkami ubocznymi, niż połączenie Nolvadexu i Provironu. Już 1 tabletka dziennie pomaga praktycznie wyeliminować niechciane, typowo estrogenowe skutki uboczne, niektórzy nawet osiągają zadowalające efekty przy tylko 1/4 tabletki dziennie. Zastosowanie letrozolu podczas terapii z użyciem silni aromatyzujących androgenów, jak Dianabol czy Testosteron, pomaga skutecznie zabezpieczyć się przed ewentualną retencją wody i ginekomastią. Połączenie z Propecią (finasteryd) daje wspaniałe rezultaty. Letrozol skutecznie ogranicza konwersję do estrogenów, natomiast Propecia blokuje 5-alfa redukcję (testosteron, methyltestosteron i Halotestin). Takie rozwiązanie oferuje wysoką skuteczność w ograniczaniu skutków ubocznych. Mocny androgen Testosteron może w takim połączeniu powodować znaczny przyrost masy mięśniowej, a jednocześnie być dobrze tolerowany przez organizm, w stopniu Nandrolonu. Ponadto jakość przyrostów będzie znacznie lepsza, niż w przypadku samego testosteronu, głównie za sprawą blokowania retencji wody.

Długotrwałe stosowanie inhibitora aromatazy może jednak powodować pewne skutki uboczne. Femara blokując skutecznie estrogenowe skutki uboczne, blokuje także pozytywne działanie estrogenów, głównie na wartości cholesterolu. Przeprowadzone badania wykazały, że połączenie inhibitora aromatazy ze sterydem anaboliczno - androgennym mocno blokuje HDL. Warto zaznaczyć, że estrogen w pewnym stopniu minimalizuje negatywne działanie sterydu. Nolvadex, będąc antagonistą receptorów estrogenowych, nie ma negatywnego wpływu na wartości HDL. Osoby obawiające się problemów sercowo - naczyniowych powinny zatem wybrać raczej Nolvadex, niż inhibitor aromatazy, w celu ograniczania typowo estrogenowych skutków ubocznych.

Największą wadą Femary, jak każdego środka tego typu, jest jej cena. Jest to szczególnie dotkliwe przy stałym stosowaniu w dłuższych cyklach. Mimo to letrozol jest warty swojej ceny, oferują wspaniałe właściwości, nie do osiągnięcia przy innych połączeniach typu Nolvadex/Proviron. Być może wraz ze wzrostem ilości krajów produkujących ten środek, zacznie spadać jego cena. Obecnie na czarnym rynku dostępna jest tzw. "Liquid Femara", nieco tańszy jej odpowiednik, przeznaczony do prac badawczych.

źródło:sterydy.net