Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345
Pokaż wyniki od 41 do 47 z 47

Temat: Czy jajka szkodzą ?

  1. #41
    Doświadczony Osiągnięcia:
    WeteranTagger First Class10000 punktów doświadczenia
    Avatar pomeran
    Dołączył
    13-10-08
    Skąd
    Kołobrzeg
    Wiek
    39
    Postów
    1,062
    SOG
    97
    Otrzymał : 268 SOGi w 174 postach

    Domyślnie

    Nie wiem czy to już było, jak było niech moderator usunie post
    na stronce [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] znalazłem ciekawy artykuł


    CHOLESTEROL

    Cholesterol powstaje w każdej ludzkiej komórce i spełnia niezwykle istotną role. Jego synteza jest bardzo kosztowna energetycznie i organizm chętnie wspomaga się cholesterolem dostarczonym z pożywienia. Im więcej go dostarczymy w pokarmach tym mniej wytworzy go nasz organizm. U zdrowych osób mechanizmy te są zależne więc ilość cholesterolu spożytego nie ma istotnego wpływu na ilość cholesterolu krążącego we krwi.
    Większość badań przeprowadzonych w ostatnich czasach wskazuje, że powiązanie między tymi zależnościami jest bardzo niewielkie.
    Przykładem na to iż, spożycie jajek nie ma bezpośredniego wpływu na choroby serca jest badanie, które trwało 14 lat. Podczas jego trwania przebadano ok. 120 tysięcy zdrowych kobiet i mężczyzn, spożywających codziennie jedno lub więcej jajek i stwierdzono że ryzyko ataku serca czy udaru nie uległo zwiększeniu w stosunku do osób których dieta obejmowała mniej niż jedno jajko tygodniowo. Niewielki wzrost ryzyka rozwoju chorób serca zanotowano jedynie u cukrzyków spożywających jedno jajko dziennie w stosunku do osób spożywających je rzadko.
    Kolejnym przykładem jest badanie w którym do diety 24 zdrowych osób dodano 2 jajka (ok.400 mg cholesterolu) dziennie prze okres 6 tygodni. Wszystkie osoby zostały pouczone aby nie zmieniać swoich dotychczasowych przyzwyczajeń związanych ze sposobem odżywiania. Na jego podstawie dowiedziono, że poziom całkowitego cholesterolu wzrósł o 4%, natomiast HDL o 10%. Zarówno stosunek cholesterolu całkowitego do HDL, jak trójglicerydy oraz LDL nie uległy znaczącej zmianie. U osób zdrowych jajek nie należy rygorystycznie ograniczać - to stwierdzenie naukowców po tym badaniu
    W kolejnym badaniu, 24 młodych mężczyzn było karmionych dietą w której 30% kalorii pochodziło z tłuszczów. Mężczyzn tych podzielono na 4 grupy w których podaż cholesterolu z jajek wyniosła: 128, 283, 468, 859 mg/dzień odpowiednio dla grupy I, II, III oraz IV. Średni poziom cholesterolu po tym badaniu wyniósł: 155,161,162 i 166 mg/dl. Wnioski wyciągnijcie sami.
    Cry on the training, laugh during the fight
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  2. #42
    Moderator #Piłka nożna Ekspert Osiągnięcia:
    Trzech znajomychStworzenie albumu zdjęćWeteran10000 punktów doświadczeniaTagger Second Class
    Avatar tm7
    Dołączył
    13-11-07
    Skąd
    Hades
    Wiek
    36
    Postów
    5,063
    SOG
    136
    Otrzymał : 499 SOGi w 350 postach

    Domyślnie wartości odżywcze jajka

    Składnik / Zawartość
    w 100 [g]
    Wartość energetyczna 143 kcal
    Białko 12,6 g
    Tłuszcz ogółem 9,9 g
    Kwasy tłuszczowe nasycone 3,1 g
    Kwasy tłuszczowe jednonienasycone 3,8 g
    Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 1,4 g
    Kwasy tłuszczowe omega-3 74 mg
    Kwasy tłuszczowe omega-6 1148 mg
    Węglowodany 0,8 g
    Błonnik pokarmowy 0 g
    Witamina A 487 I.U.
    Witamina D 35 I.U.
    Witamina E 1 mg
    Witamina K 0,3 µg
    Witamina C 0 mg
    Witamina B1 0,1 mg
    Witamina B2 0,5 mg
    Witamina B3 (PP) 0,1 mg
    Witamina B6 0,1 mg
    Kwas foliowy 47 µg
    Witamina B12 1,3 µg
    Kwas pantotenowy 1,4 mg
    Wapń 53 mg
    Żelazo 1,8 mg
    Magnez 12 mg
    Fosfor 191 mg
    Potas 134 mg
    Sód 140 mg
    Cynk 1,1 mg
    Miedź 0,1 mg
    Selen 31,7 µg
    Cholesterol 423 mg
    Ból trzeba zgwałcić.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  3. #43
    Bywalec Osiągnięcia:
    1 rok zarejestrowanyTagger Second Class1000 punktów doświadczenia
    Avatar wukio
    Dołączył
    18-06-08
    Skąd
    Libiąż
    Wiek
    33
    Postów
    575
    SOG
    22
    Otrzymał : 113 SOGi w 94 postach

    Domyślnie

    Chciałbym tutaj napisać coś do zwolenników surowych jajek w sporych ilościach... Otóż nie jest to takie zdrowe ;) Wiem, że zaraz wujek napisze, że z dziada pradziada piją jajka i że żyją itd :P ALE. W białku jaj znajduje się taka szuja zwana awidyną. Jest to substancja, która wiąże witaminę H przez co powoduje jej brak- mniejszy bądź większy w zależności od ilości spożywanych jajek. Substancja ta staje się nieaktywna po poddaniu wysokiej temperaturze, dlatego jajka ugotowane, usmażone itd już nie mają tych negatywnych skutków.

    Niedobór witaminy H:
    - łuszczycowe zmiany skóry na dłoniach, nogach i ramionach, wysuszenie i przebarwienia skóry oraz błon śluzowych,
    - podwyższenie poziomu cholesterolu i barwników żółciowych we krwi,
    - bóle mięśniowe, osłabienie i apatia


    Może to tylko taka mała ciekawostka, ale jak jakiś pożeracz surowych jaj ma łuszczycę, a nie wiedział skąd się wzięła to już ma jedną przyczynę ;P
    Mam 67 w łapie ;]... na długość.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  4. #44
    Ekspert Osiągnięcia:
    Trzech znajomych25000 punktów doświadczeniaOverdriveTagger First ClassWeteran
    Nagrody:
    Discussion Ender
    Avatar KowalX
    Dołączył
    23-04-09
    Skąd
    Kuźnia
    Wiek
    40
    Postów
    9,155
    SOG
    171
    Otrzymał : 1,461 SOGi w 1,213 postach

    Domyślnie

    A ja chciałem dodać ,że kiedyś jajka były są sądzone o wszelkie zło z powodu cholesterolu co przypuszczano ma wpływ na powstawanie miażdżycy.Dopiero później odkryto ,że odpowiedzialne za to są tłuszcze nasycone...

    jednak dietetycy nie zalecają spożycia więcej niż 4jaj na tydzień ,a właściwie żółtek ,bo białek można spożywać bez ograniczeń.Nie zaleca się też podawania więcej niż 2 osobom na diecie np. wątrobowej.

    Co do cholesterolu to niektórzy spożywają dużo jaj i pozostaję w normie inni natomiast po niewielkiej ilości mają skok.Zależy on również od wieku, płci,stanu zdrowia.Białka jaja nie powinny spożywać małe(do 1roku) dzieci gdyż często uczula.Białko jest lepiej trawione niż żółtko więc mogą je jeść osoby na diecie lekko strawnej.Zakwasza organizm dlatego dobrze łączyć je z warzywami.
    Najlepszej jakości są jajka z chowu wiejskiego najgorsze z klatkowego karmionych pasza gdzie jest znacznie miej witaminy A i E.

    jak sprawdzić z jakiej hodowli jest jajko:
    na jajku mamy kod koloru czerwonego...
    pierwsza cyferka to właśnie rodzaj hodowli.

    1 - oznacza najlepsze jajka z hodowli wiejskich karmione naturalnymi paszami
    2 - chów klatkowy gdzie jednak wypuszcza się kury
    3 - chów klatkowy ,kury w ciągłym zamknięciu karmione chemicznymi paszami
    fizjologia , żywienie, stretching ...

    Odpowiedzi na pytania dają wiedzę, zrozumienie ich daje mądrość.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  5. #45
    Początkujący Osiągnięcia:
    1 rok zarejestrowany1000 punktów doświadczenia
    Avatar ZIP009
    Dołączył
    19-03-09
    Skąd
    Wschód ;)
    Postów
    147
    SOG
    34
    Otrzymał : 4 SOGi w 4 postach

    Domyślnie

    Cytat Napisał pan.wiesiu Zobacz post
    witam.
    troche rozbawil mnie ten post...
    panowie - gdyby jajka szkodzily - juz dawno bym nie zyl - gotuje, smaze, pije surowe - tak jak moj ojciec, dziadek i pra*n-dziadek - jakos nikomu nie zaszkodzily i wam nei zaszkodza!

    na moim przykladzie: zjadam/wypijam srednio 50 bialek tygodniowo (w tym maks. 10 zoltek). szczesliwie przez ostatnie cwierc wieku jestem okazem zdrowia - mam dokladnie taki sam sklad i takie samo cisnienie krwi: 120/80 (regularnie oddaje krew, wiec od dwudziestu paru lat jestem na biezaco)

    jedynie z zoltkami trzeba uwazac - im czlowiek starszy (lub sie mniej rusza), tym mniej. choc wtajemniczeni wiedza po co w srednim wieku pije sie zoltka lub ajerkoniak, hehehe.

    pozdrawiam wszystkich i zycze smacznego jajka ;)
    wiesiek
    Pan wiesiu ma racje mój ojciec i dziadek jedzą jajka jakoś żyją.
    A przy okazji na wioskach ludzie jedzą jajka,kartofle,mleko, i żyją....
    odpowiedz sama się nasuwa
    Jedz jajka!<leprze od odżywek i sterydów>
    Lepiej zadawac głupie pytania... niż popełniac głupie błędy...
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  6. #46
    Ekspert Osiągnięcia:
    Trzech znajomych25000 punktów doświadczeniaOverdriveTagger First ClassWeteran
    Nagrody:
    Discussion Ender
    Avatar KowalX
    Dołączył
    23-04-09
    Skąd
    Kuźnia
    Wiek
    40
    Postów
    9,155
    SOG
    171
    Otrzymał : 1,461 SOGi w 1,213 postach

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZIP009 Zobacz post
    Pan wiesiu ma racje mój ojciec i dziadek jedzą jajka jakoś żyją.
    A przy okazji na wioskach ludzie jedzą jajka,kartofle,mleko, i żyją....
    odpowiedz sama się nasuwa
    Jedz jajka!<leprze od odżywek i sterydów>
    ja tak do końca się nie zgadzam nie należy przesadzać z całymi też jem trochę za dużo i nie wiem czy w przyszłości nie będę miał przez to problemów...
    fizjologia , żywienie, stretching ...

    Odpowiedzi na pytania dają wiedzę, zrozumienie ich daje mądrość.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

  7. #47
    Bywalec Osiągnięcia:
    1 rok zarejestrowanyTagger Second Class1000 punktów doświadczenia
    Avatar wukio
    Dołączył
    18-06-08
    Skąd
    Libiąż
    Wiek
    33
    Postów
    575
    SOG
    22
    Otrzymał : 113 SOGi w 94 postach

    Domyślnie

    Hhehe a kto powiedział żeby nie jeść jajek?:P
    Mam 67 w łapie ;]... na długość.
    Odpowiedź z Cytatem Odpowiedź z Cytatem Podziel się na Facebook

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •