Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Herbata-ciekawostka



mexk
17-03-08, 11:55
witam zanalazlem ciekawostki na temat herbaty mysle ze wrto zamiescic je na forum moze skorzystacie...
Herbata, podobnie jak kawa, zawiera kofeinę, zwaną również teiną. W niektórych gatunkach jest jej nawet tyle samo albo i więcej niż w kawie. To właśnie dzięki teinie poprawia się nasze samopoczucie i zdolność koncentracji (jeśli herbata nie jest parzona zbyt długo). Filiżanka herbaty zawiera od 60 do 90 mg teiny, podczas gdy dopuszczalna dzienna dawka to ok. 650 mg.
W herbacie znajdują się też związki polifenolowe. Wiele przemawia za tym, że mają one silne właściwości antyutleniające, dzięki czemu przeciwdziałają miażdżycy i chorobom nowotworowym. Znane są również inne ich zalety - zatrzymują w organizmie witaminę C, działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dlatego właśnie przy zapaleniu spojówek kładzie się na powieki kompresy z naparu herbacianego.
Jeden z polifenoli - tanina - łagodzi podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Ale ma ona również niekorzystne działanie. Ogranicza bowiem wchłanianie magnezu, wapnia i żelaza.
Herbata zawiera też olejki eteryczne, pigmenty, śladowe ilości witamin oraz sporo fluoru. Szklanka tego napoju pokrywa około 10 proc. zalecanej dziennej dawki fluoru, pierwiastka chroniącego zęby przed próchnicą.
W wieku XiX wielu uważało, że herbata przedłuża życie. "Przegląd Brytyjski" z 1826 roku pisał: " W Penriht, w hrabstwie Cumberland Mary Noble od sześćdziesieciu pięciu lat pije głównie herbatę. Obecnie liczy sobie sto siedem lat, jej zdrowie i kondycja są tak dobre, że porusza się bez laski".
Do przygotowania dobrej, aromatycznej i smacznej herbaty najlepsza jest woda miękka o bardzo małej zawartości wapnia. Niestety w Polsce bardzo często z kranów leci twarda woda o dużej zawartości fluoru i chloru, który jest wrogiem dobrej herbaty. Najlepiej używać wody mineralnej, niegazowanej, niskowęglanowej. Pamiętajmy, że woda stanowi bardzo ważny składnik przygotowania herbaty, któremu należy poświęcić dużo uwagi. Herbata jest bardzo wrażliwa na wszelkie zanieczyszczenia zawarte w
aby zaspokoić pragnienie zdrowym napojem, sięgnij po herbatę. Według brytyjskich naukowców herbata bardzo dobrze nawadnia organizm i daje więcej korzyści niż woda. Tak wynika z badań, opracowanych przez naukowców z z Kings College w Londynie, które opublikowano w "European Journal of Clinical Nutrition. Aby zaspokoić potrzeby organizmu, powinniśmy wypijać codziennie około 1,5 – 2l płynów. Wbrew powszechnym opiniom, najlepszym napojem wcale nie jest woda. Jak wykazały badania brytyjskich naukowców, może być nim herbata. Wypicie trzech lub więcej filiżanek herbaty dziennie daje bowiem organizmowi więcej korzyści, niż picie dużej ilości wody. Zawarte w herbacie flawonoidy chronią przed zawałem serca oraz nowotworami. Niektóre badania wskazują również, że dzięki obecności fluoru herbata wzmacnia kości i chroni przed płytką nazębną, a być może również próchnicą.

Napój na wiele dolegliwości

Zawartość związków i substancji w herbacie jest naprawdę imponująca. Dlatego też od najdawniejszuch czasów stosowano ją jako odtrutke po zatruciach opium lub alkoholem i środkami nasennymi.
Dzięki zawartej w niej kofeinie, działa lekko pobudzająco, odświeżająco. Jednak nie tak silnie, jak w przypadku kawy (garbniki herbaty utrudniają wchłanianie kofeiny w przewodzie pokarmowym).
Należy jednak uważać, aby nie przesadzać z piciem herbaty. Jej nadmiar może powodować bezsenność i nerwowość.
Herbata rozszerza niezbyt intensywnie naczynia krwionośne mózgu (powoduje lepsze ukrwienie i dotlenienie komórek mózgowych).Herbata reguluje czynności przewodu pokarmowego (wpływa korzystnie na przyswajanie pokarmów). Herbata wywiera działanie moczopędne (słabsze) - polecana w przypadkach zapalenia nerek. Uważa się, że herbata zapobiega kamicy żółciowej i nerkowej oraz pozytywnie wpływa na wątrobę i śledzionę. Kompresy z naparu herbaty łagodzą stany zapalne po oparzeniach (zwłaszcza słonecznych). Chłodny napar z zielonej herbaty polecany jest do przemywania oczu w zapaleniu spojówek, powiek, a także przy owrzodzeniach skóry Zielona herbata polecana jest osobom poddawanym radioterapii lub chemoterapii w przypadku schorzeń nowotworowych. Osoby cierpiące na nadkwaśność soku żołądkowego, na wrzody żołąka powinny zrezygnować z picia kawy i czarnej herbaty na rzecz zielonej herbaty.Zieloną herbatę powinni pić zwłaszcza palacze tytoniu, gdyż w pewnym stopniu ochroni ich przed nowotworami.
Kofeina zawarta w kawie, herbacie może być przyczyną zespołu napięcia przedmiesiączkowego[/LIST]
pozdrawiam