Witam. Wiąże się z takim problemem. Czy można ćwiczyć barki na siedząco bez oparcia?? Bo ostatnio szkolna pielęgniarka na rutynowym badaniu stwierdziła że "mogę" mieć okrągłe plecy, nie jest pewna. Słyszałem że bez oparcia nie powinno się robić. To prawda?? A jeżeli już naprawdę mam okrągłe plecy to są jakieś "dodatkowe" ćwiczenia aby zlikwidować ten defekt?? Z góry dzięki :)
są ćwiczenia na kifozę bo tan sie nazywa okrągłe skrzywienie kregosłupa:
Do wykonania wszystkich ćwiczeń wystarczy nam kawałek ściany nachylonej pod kątek 90 stopni do podłogi (z tym nie będzie problemu), stół (to też każdy ma), piłeczka, kij (na przykład na potrzeby rehabilitacji wykręcamy rurę z miotły).
Ćwiczenie 1:
Stojąc tyłem do ściany przenieś ramiona rąk bokiem w górę i załóż na kark. Powróć do postawy wyjściowej. Powtarzać powoli przez 3 minut.
Ćwiczenie2:
Leżąc przodem na stole (nogi swobodnie zwisają) unieść nogi złączone do góry (nie wyżej jak do poziomu.). Powtórzyć 10 razy.
Ćwiczenie 3:
Dmuchanie piłeczki siedząc na stopach (stopy dotykają pośladków), nogi połączone, ręce proste podparte o podłogę.
Jedno z zabawniejszych ćwiczeń, ale jak najbardziej praktycznych. Częste je wykonywanie doprowadzi do tego, że siedząc na krześle podczas pisania, czy też czytania będziemy zachowywać prawidłową postawę.
Ćwiczenie 4:
Siedząc na krześle, nogi złączone oparte na podłodze, chwycić laskę jak najszerzej, przenieść nad głową i umiejscowić na plecach na wysokości łopatek; tak trzymać, liczyć do dwudziestu. Powtórz 5 razy.
Ćwiczenie 5:
W siadzie skrzyżnym, ramiona rąk w bok, krążenia ramiona rąk w tył. Opuścić ramiona rąk i rozluźnić się. Powtórz 10 razy.
Ćwiczenie 6:
Siad skulony podparty, stopy zwarte, unoszenie bioder w górę i powrót do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy.
Ćwiczenie 7:
W leżeniu tyłem ramiona rąk trzymaj pod czołem, wznoś wyprostowane nogi w górę i wykonuj "nożyce" pionowe i poziome na przemian. Przez 20 sekund, powtórz 5 razy.
Ćwiczenie 8:
Klęk prosty podparty, ugięcie ramiona rąk w łokciach (dłonie trzymamy na linii dolnej części mostka, kładziemy czoło na podłogę) i wyprost do pozycji wyjściowej. Powtarzamy 10 razy.
Ćwiczenie 9:
Siad klęczny, ramiona rąk wznieść bokiem w górę i wykonaj "ukłon japoński". Powtarzamy 10 razy.
Ćwiczenie 10
W klęku ramiona rąk wzdłuż tułowia- wznos ramiona rąk bokiem w górę- głęboki wdech opad tułowia w przód, oparcie ramiona rąk o podłogę- wydech, powrót do pozycji wyjściowej. Powtarzamy 5 razy.
Ćwiczenie 11:
Siadamy przy ścianie, nogi zgięte w kolanach, ręce przy tułowiu. Wdech - podnosimy ramiona rąk bogiem do góry, prostując nogi. Staramy się, aby nasze ciało przybrało kształt litery L. Wydech - powrót do postawy wyjściowej. Powtarzamy 10 razy.
Czas wykonywania ćwiczeń to około 25 minut.
Ilość powtórzeń możemy modyfikować.
Ćwiczenia najlepiej wykonywać rano, przed śniadaniem.
Pozdrawiam.
a dlaczego nie?
mozna bez oparcia, mozna na stojaco, jak komu wygodniej i efektywniej, trzeba zmieniac pozycje, cwiczenia, przyzywczajenia bo miesien wpadnie w stagnacje i zero postepu bedzie,
VegetaSSJ3
20-01-08, 11:26
Można zastosować oparcie o ławkę-zmniejsza naciski na dyski międzykręgowe