PDA

Zobacz pełną wersję : Muay Thai. Charakterystyka. Historia. Ebook.



HuGsoN
21-10-07, 20:35
Muay thai wywodzi się z Tajlandii. Początek rozwoju starożytnego muay thai (tzw. muay boran), jako wyodrębnionego i posiadającego cechy charakterystyczne stylu walki wręcz, datuje się według źródeł archeologicznych na początek XIII wieku (era Sukhothai). U swoich źródeł był silnie zrytualizowanym i przesyconym elementami religijnymi, stylem obejmującym taniec przed walką (waikhru) oraz rytualne metody treningowe. W miarę szerszej jego adaptacji na potrzeby tajlandzkiej armii, włączono do niego elementy walki bronią (krabi-krabong) oraz za pomocą owijaczy na ręce zwanych "kaad chuek", które w celu zadawania większych obrażeń były specjalnie utwardzane i nabijane kamiennym żwirem (wg niektórych źródeł także szkłem i innymi podobnymi materiałami). Na rozwój muay boran wpłynęło też silnie chińskie Wushu, z którym Tajowie zetknęli się w na początku drugiej połowy XVIII wieku, a z którego zaczerpnięto rozmaite techniki uderzeń zadawanych z wyskoku.

W roku 1887 na mocy dekretu królewskiego otwarto wydziały wychowania fizycznego na nowych akademiach wojskowych zachodniego typu i w kolegiach nauczycielskich. Wśród obowiązkowych zajęć był boks tajski, praktykowany dwa razy w tygodniu przez półtorej godziny. Większość młodych bokserów jednakże pochodziła z klasy pracującej i trenowała w swoich wioskach i pobliskich świątyniach. Instruktorzy, zarówno z wiosek, jak i ze świątyń, byli z reguły bokserami, którzy zakończyli karierę sportową. Przed głównymi imprezami obiecujący zawodnicy trenowali codziennie, a w celu zachęcenia ich otrzymywali stypendia treningowe od lokalnych przedstawicieli rządu i możnowładców.
tajska sztuka walki Muay Thai Kraków, Bochnia, Niepołomice

Do końca XIX wieku wykształciły się w miarę jednolite ringowe reguły muay thai przy użyciu owijaczy (w formule zwanej "muay kaad chuek"). W 1921 walki w boksie tajskim zaczęły odbywać się na wzniesionych platformach otoczonych linami. Powód był taki, że platforma i liny zapobiegały przed wdarciem się kibiców na ring. A w roku 1929 właściciel stadionu Suan Sanuk wprowadził ring dla tajskich bokserów z trzema linami i narożnikami, głównie dlatego, że miał nadzieję na organizowanie międzynarodowych walk bokserskich.

Ze względu na wysoką urazowość walk, od połowy lat 20. XX wieku zaczęto wycofywać z ringu owijacze "kaad chuek" oraz wyłączać stosowanie bardziej destrukcyjnych technik, takich jak kopnięcia w krocze, dźwignie, rzuty czy uderzenia głową. Najprawdopodobniej bezpośrednią przyczyną tych zmian była śmierć zawodnika na ringu stadionu Lak Muang w Bangkoku. Na początku lat 30. XX wieku zawodnicy boksu tajskiego zaczęli używać metalowych ochraniaczy na kroczę i skórzanych rękawic bokserskich. Stosowanie rękawic bokserskich stało się przy okazji przyczyną rozbudowania technik muay thai o elementy zachodnioeuropejskiego boksu. Przyjęto zmodyfikowane przepisy bokserskie markiza Quensberry i w ślad za tym profesjonalne walki Tajów wyznaczono na 5 rund po 3 minuty każda. Stopniowo wprowadzono podział zawodników na kategorie wagowe. Wszystko to uczyniło z muay thai popularny na całym świecie sport walki.

Niemniej jednak, wiele z tradycji przetrwało. Na przykład, zawodnicy nadal wykonywali tradycyjny taniec przed walką (waikhru), początkowo, by przedstawić region, z którego pochodzą, a dziś ze względu na zwyczaje. Wykonywali swoje modły do bogów i odmawiali walki, jeżeli nie towarzyszyły im synkopowane rytmy tajskiej muzyki ludowej. Zespół muzyczny składał się z samych mężczyzn (aby uniknąć osłabienia sił zawodników): flecisty, dwóch bębnistów i cymbalisty. Flecista kierował perkusistami i zmieniał swe tony w zależności od tempa walki i emocji przejawianych przez tłum.

Około roku 1935 ośrodki, w których rozgrywano walki, zaczęły przeznaczać część zysków na pomoc tajlandzkim instytucjom dobroczynnym i armii Tajlandii. Taka praktyka stosowana jest do czasów obecnych.

Muay Thai obecnie
tajska sztuka walki Muay Thai Kraków, Bochnia, Niepołomice

Dzisiejsze muay thai jest ringowym sportem walki. Jest to styl rozgrywany w stójce (zawodnik leżący na deskach nie uczestniczy w walce). Formułą walki jest wyłącznie full-contact, gdzie ciosy zadaje się z pełną siłą. Istnieją także szkoły uczące tradycyjnych technik muay boran ("dawny (starożytny) boks"). W Polsce boks tajski uprawia się od początku lat 90. XX wieku.



Charakterystyka techniczna

Cechami wyróżniającymi boks tajski na tle innych popularnych stylów jest szerokie użycie uderzeń łokciami i kolanami (w formule amatorskiej na łokcie, kolana i korpus są zakładane ochraniacze, w walkach zawodowych są one nieosłonięte). Tego rodzaju uderzenia niejednokrotnie skutkują szybkim nokautami.

W boksie tajskim kładzie się również szczególny nacisk na używanie niskich kopnięć okrężnych. Podstawą stylu jest niskie kopnięcie na udo (z angielska zwane lowkick). Posiada ono dużo wariantów - m.in. jako kopnięcie opadające z góry w dół. Wykonywane jest z mocnym dokręceniem ciała, a nawet obrocie zawodnika po nietrafieniu celu. Powierzchnią kopiącą jest w nim goleń, rzadziej stopa.

Boks tajski przywiązuje dużą wagę do klinczu, czyli walki w zwarciu. Jest to łatwo rozpoznawalny element boksu tajskiego. Pozycja walki jest głównie frontalna, ręce trzyma się szerzej niż w bokserskiej gardzie, dzięki czemu trudniej złapać w klincz. Dozwolone są przechwyty kopnięć, obalenia i podcięcia, natomiast zabronione rzuty, jakie się stosuje w judo. Słabością boksu tajskiego jest brak walki parterowej, duszeń i dźwigni.

Początkowo ciosy bokserskie były słabością muay thai, gdyż kładziono większy nacisk na techniki nożne. Obecnie są szeroko spotykane. Co więcej, mistrzowie muay thai niekiedy zostają mistrzami świata w boksie zawodowym.

źródło: wikipedia.pl

E-book: The Art of Fighting Yod Ruerngsa, Khun Kao Charuad and James Cartmell, wersja EN. 277 stron. Ciekawa ksiązka, dokładna charakterystyka treningu. Przedstawiono dużo ciosów w stylu graficznym.

http://www.speedyshare.com/778310330.html

Przykładowa rozpiska treningu:

http://www.e-kulturystyka.info/showthread.php?t=3418

moro
01-11-07, 23:13
Wszystko ok. Zastanawia mnie jedna rzecz. Dlaczego na forum opisana jest tylko historia Muay Thai ?. Równie dobrze przeciez moze to byc Aikido, Capoeira, BJJ, TKD, Kyokushin etc.

Yoshi
02-11-07, 11:53
heh Moro moze to Ci sie spodoba :P

http://e-kulturystyka.info/showthread.php?t=6836

HuGsoN
02-11-07, 12:09
Ej moro zanim coś napiszesz czytaj całość.

moro
02-11-07, 12:27
Przeczytałem całość. I nadal dreczy mnie to samo pytanie.

HuGsoN
02-11-07, 12:30
Czy inni też mają ten sam problem ?

Yoshi
02-11-07, 12:32
ale ze co ?? bo ja sie juz lekko z wami zamotalem :D lol

moro
02-11-07, 12:33
Ja nie mam żadnego problemu. Poprostu ciekawi mnie rzecz, dlaczego na forum są tylko zawarte informacje dot. Muay Thai ?
To wszystko.

Seweryn11
02-11-07, 12:33
Te masz problem z rozumnym przyswajaniem wiadomości czy co

Yoshi
02-11-07, 12:34
moro przeciez masz jeszcze wiele tematów dot. innych SW :>

moro
02-11-07, 12:36
No ok, rozumiem was. Ale wy widocznie mnie nie. Poprostu ciekawi mnie rzecz, dlaczego informacje dot. Muay Thai są przyklejonym tematem ? Przecież rownie dobrze moze to byc co innego.

HuGsoN
02-11-07, 12:38
Równie dobrze jest też ju-jitsu.
Jak napiszę ja albo ktoś jakiś fajny art wart podklejenia to podwieszę.
Nie wiem skąd skąd wynika twój problem.

Yoshi
02-11-07, 12:38
a to juz nie moja sprawa co kto przykleja :) wazne zeby sie przydalo i dobrze czytalo :D

moro
02-11-07, 12:39
To nie jest żaden problem. Pisze wam po raz 100, że mnie to poprostu zaciekawiło, chyba mam do tego prawo ?.

Seweryn11
02-11-07, 12:41
to ja ci odpowiem bo moto2004 tak se zarzyczył i skonicz te genialne tezy niemasz sięnad czym zastanawiać

moro
02-11-07, 12:42
Seweryn11, twoje odpowiedzi są zbędne.
Juz dawno otrzymałem odpowiedz, za ktora dziekuje.
I chyba od tego jest forum, od rozmowy ? No, chyba że sie myle ?

HuGsoN
02-11-07, 12:44
Dobra Panowie koniec rozkminki na temat mora, nie zaśmiecamy, nie robimy offa.
Ogarnać się bo zrobie tu zaraz porządek :)

Seweryn11
02-11-07, 12:44
nie zauważyłem

MariuchxD
06-11-07, 18:26
http://www.speedyshare.com/778310330.html


moglby ktos wstawic to jeszcze raz?
programik zostal usuniety ze strony bo byl juz za stary a chetnie bym sobie to poczytal... z gory dzieki.

HuGsoN
07-11-07, 12:36
Jak będę w domu, zrobię upa.

DrumBass
16-01-08, 23:03
mozna sie zapytac kiedy bedzie up?

HuGsoN
18-01-08, 18:10
Dziś http://www.speedyshare.com/494666707.html

matiz
14-06-08, 19:33
jeszcze raz! :D

HuGsoN
11-09-08, 14:45
Sory, ale miałem formata i lipa teraz nie mogę znaleść.

guildwars
20-03-09, 11:48
link nie dziala :errf:

Pakerek001122
22-04-09, 18:57
Polecam wam film z ta sztuka walki Ong Bak Pozdrawiam

stolar_23
06-06-09, 09:44
wrzuci ktoś jeszcze raz ten ebook?

akaksa
18-06-09, 14:18
chłopaki powiedzcie mi czy to Muai Thai jest bardzo agresywne? Duzo kobiet spotykacie na treningach? :P

adonis18
18-06-09, 14:28
chłopaki powiedzcie mi czy to Muai Thai jest bardzo agresywne? Duzo kobiet spotykacie na treningach? :P

gdzież tam agresywne... a babeczek coraz więcej. chociaż i tak największym zainteresowaniem cieszy się boxercise (taki fitnesik z rekawicami bokserskimi).
ja osobiście polecam
elo

akaksa
18-06-09, 14:34
aha...! DZIEKI!


no wlasnie mi polecali to kung fu ewentulanie albo kick boxing bo wlasnie duzo kobiet sie w to bawi ,

Anaboliczny Koks
18-06-09, 16:15
U nas w sekcji kickboxingu jest z 10 kobitek ;)

KowalX
18-06-09, 19:35
chłopaki powiedzcie mi czy to Muai Thai jest bardzo agresywne? Duzo kobiet spotykacie na treningach? :P

Zależy jakiego rodzaju trening preferujesz.Ogólnie chyba mało kobiet lubi tego rodzaju trening jaki jest w muay thai.A jakieś konkretne zainteresowania ,albo cel?