PDA

Zobacz pełną wersję : kreatyna -jak dziala?



tom
16-05-07, 01:37
Pisze ten artykuł ponieważ zauważyłem że wielu forumowiczów nadal nie wie jak działa kreatyna i wierzy w te bajki o nawadnianiu...

konkretnie-kreatyna tak dziala a nie inaczej:

kreatyna (kazda czy to mono czy jablczan) przyspiesza odbudowe atp-to wlasnie jest jej kluczowa funkcja

dalej

aminokwasy lacza sie z atp i zamieniaja w aminoacyloadenylany i buduja bialka

wiec zadne nawodnienie
to nawodnienie to wada monochydratu ktory wiaze wode
a inne kreatyny np. jablczan,cytrynian nie wiaza wody(sa zabezpieczone) dzialaja lepiej

podwiescie :wink:

CreativePL
16-05-07, 10:32
lol ty chyba nigdy nie widziales artykulu...to jest zbior twojich luznych przemyslen na temat kredki..

tom
16-05-07, 13:47
chodzilo o to zeby bylo
prosto i na temat :wink:

[ Dodano: 16-05-2007, 14:16 ]
zeby nikt mi nie mowil ze kreatyna dziala bo nawadnia...
ok moze wystrugam artykul ale za tydzien dopiero...

jack
16-05-07, 20:33
malo info o krecie mozna duzo i jeszcze wiecej

16-05-07, 21:50
Zamieszcze tu pare podstawowych infomacji o kreatynie, bo te pozwyzej sa dosc skromne:)
Kreatyna przechodzac do miesni zostaje ufosforyzowana do fosfokreatyny kosztem ATP. Fosfokreatyna jest rezerwuarem energetycznym potrzebnym do skurczu miesnia. Podstawowym substratem energetyczny jest oczywiscie ATP ale jego zasoby wystarczylyby na kilka sekund. Fosfokreatyna po tym czasie odbudowuje ATP.

Jezeli chodzi o pompowanie miesni wodą to jest to w pewnym sensie prawda. Chodzi tu o to, ze fosfokreatyna jest zwiazkiem silnie polarnym co sprzyja opłaszczaniu jej cząstek wodą co z kolei zatrzymuje ja w miesniach. I to wcale nie jest jej wada, bo tak "napompowane" komorki odczuwaja ciagle napiecie, ktore odbieraja jako prace co jest bodźcem do wzrostu. Pozdro

Punisher
16-05-07, 23:45
I jeszcze dodaj, że im bardziej uwodniony mięsień, tym mogą zabiegać silniejsze procesy anabolistyczne.

tom
16-05-07, 23:47
ok. to pogadamy :wink:
wiec jak wytlumaczysz fakt ze kreatyny nie wiazace wody dzialaja lepiej od mono?

Punisher
16-05-07, 23:51
kreatyny nie wiazace wody dzialaja lepiej od mono?

Jakie kreatyny? (rozumiem, że pytanie jest skierowane do mnie, czy się mylę?)
I co to znaczy lepiej?

tom
17-05-07, 00:30
kreatyny takie jak cytrynian jabłczan pirogronian a nawet kre alkalyn
pytanie do was... :mrgreen:

17-05-07, 00:59
Bo mono ze wzgledy na duza ilosc grup hydrofilowych jest trudno przepuszczalna przez lipidowe i hydrofobowe blony komorkowe (dla tego te wszystkie transportery chociaz nie wiem czy to tak naprawde dziala). Estry ktore sa mniej polarne sa tym samym lepiej przyswajalne. Z tym ze ich czasteczki nie sa oplaszczane woda w komorkach przez co mniejszy efekt pompy a wiekszy wzrost sily

tom
17-05-07, 07:49
tak naprawde transportery sa malo istotnewie a najlepsze to ryboza i tauryna

efektu pompy nie dajenie kreatyna a aakg ktore rozszerza swiatlo tetnic
dyskutujmy o kreatynie

a wiesz ze zwykla sol kuchenna tez nawadnia?
wiec dlaczego nie jest opisywana w ksiazkach jako anabollik?
no wiec?

lovelas69
17-05-07, 10:29
hmm na chlopski rozum byc moze sie myle ale sol sama w sobie chyba nie nawadnia raczej daje nam efekt zwiekszonego pragnienia... choc sam nie jestem pewien

Punisher
17-05-07, 15:40
Sól zatrzymuje wodę w organiźmie,a nie bezpośrednio w mięśniach. Dlatego nie jest anabolikiem :razz:

Tom nie napisałeś co to znaczy lepiej wg Ciebie, bo to szeroko pojęte słowo :)

18-05-07, 01:52
W kazdej komorce istnieja tysiace pomp sodowo potasowych ktore maja na celu utrzymanie duzego stezenia potasu w srodowisku wewnatrzkomorkowym i malego stezenia sodu. Duze spozycie soli zwieksza wiec stezenie sodu w srodowisku zewnatrzkomorkowym a nie wewnatrzkomorkowym. Ten mechanizm to podstawa zachowania homeostazy organizmu. Tak wogole na dzialanie pomp sodowo potasowych zuzywane jest 1/3 prosukowanego ATP!

Co od AKG - jest to AlfaKetoGlutaran ktory nie wystepuje w mono :P

tom
18-05-07, 12:01
chodzi o to ze kreatyny tj.jablczan cytrynian......dzialaja tak samo i nie potrzeba ich brac tyle co mono,lepiej sie wchlaniaja
a wody nie wiaza wiec teoretycznie wg Was nie powinny dawac efektu anabolicznego(przyrostu masy) tylko powodowac przyrost sily
bo jak juz ktos wyzej napisal efekt anaboliczny tym wiekszy im wieksze nawodnienie wiec wnioskuje z tego ze bez wody nie bedzie anabolizmu tak?

Punisher
18-05-07, 14:01
efekt anaboliczny tym wiekszy im wieksze nawodnienie wiec wnioskuje z tego ze bez wody nie bedzie anabolizmu tak?
Inaczej to ująłem, zabezpieczając się przed takim pytaniem.
Przeczytaj uważnie.

Tak, bez wody nie odbędzie się żąden proces anabolistyczny.

tom
18-05-07, 14:22
czyli cytrynian jablczan ester etylowy itp nie powoduja anabolizmu bo nie wiaza sie z woda?

18-05-07, 17:45
Zeby dzialaly tak samo jak mono to by ich nie sprzedawali:) Idea istnienia estrow jest taka, ze sa to polaczenia kreatyny z metabolitami posrednimi cyklu krebsa. Dzieki temu oprocz kreatyny ktora posluzy jako rezerwa energetyczna dla miesni dostarczane sa takze zwiazki ktore dalej sa przeksztalcane w ATP (cytrynian, pirogronian, jablczan). Estry powoduja wiec wiekszy wzrost sily a mniejsza retencje wody a tym samym mniejszy przyrost masy niz mono. Z tym ze po skonczeniu cyklu na mono woda ucieka z miesni i czesc nabranej masy tak samo spada. Bedac wiec na cyklu kreatynowym mamy wiecej powera do cwiczen i mozemy dzwigac wieksze ciezary, co jest silniejszym impulsem dla miesni ze "sa potrzebne" i nalezy je rozbudowywac (zgodnie z zasada ze narzad nieuzywany zanika i na odwrot). Dodam jeszcze tak troche poza tematem ze jablczan najwolniej przeksztalca sie do nieaktywnej formy.

[ Dodano: 18-05-2007, 17:51 ]
Taki przyklad jeszcze. Wyobraz sobie ze cwiczysz przez rok 2kg hantlami. Nabierzesz duzo masy? Nie nabierzesz bo organizm uzna ze do takich ciezarow wieksza ilosc miesni nie jest potrzebna. Natomiast cwiczac wiekszymi ciezarami taki impuls bedzie co rowna sie przyrostowi masy. Kreatyna tylko poteguje ten efekt

tom
18-05-07, 21:15
Zeby dzialaly tak samo jak mono to by ich nie sprzedawali:)
a dzialaja tak samo i sprzedaja...tylko lepiej sie wchlaniaja i sa bardziej trwale...
teraz pomyslcie dlaczego olimp i biogenix juz nie pisza wogole o tym ze kreatyna dziala anabolicznie przez zwiekszenie nawodnienia miesni a pisza tylko to co napisalem na samym poczatku...
dla mnie jest to czysta glupota i zwykle promowanie kreatyny w ten sposob
na niektorych kreatynach wciaz pisze ze to przez nawodnienie a na innych nawet o tym nie wspominaja tylko pisza to co ja...
a te informacje ktore mozna wyczytac z internetu jesli nie potwierdza ich zadna praca naukowa mozna sobie wsadzic do d....
poszukajcie w publikacjach naukowych wszedzie jest napisany sposob wspomniany przeze mnie a nigdzie nie wspomniano o tym ze kreatyna dziala anabolicznie poprzez nawodnienie...
wogole w ksiazkach z fizjologii nie jest wspomniany sposob wspomagania anabolizmu przez zwiekszenie nawodnienia komorek....
a jezeli macie taka ksiazke naukowa(z ktorej zapewne korzystacie bo jesli nie macie takowej to informacje ktore podajecie nt kreatyny sa prosto z netu...) w ktorej jest to napisane podajcie tytul i autora
ale sie rozpisalem:wink:

19-05-07, 02:03
prof. dr. hab Andrzej Górski - Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego
prof dr. hab Edward Bańkowski - Biochemia
prof. dr. hab. med. Władysław Z. Traczyk - Fizjologia człowieka z elementami fizjologi stosowanej i klinicznej

Poczytaj sobie te ksiazki zanim napiszesz o wiadomosciach z internetu nie popartych zadnymi badaniami naukowymi. I lepiej zebys nie wierzyl za bardzo w to co pisze olimp i biogenix

tom
19-05-07, 07:22
prof. dr. hab Andrzej Górski - Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego
mam nic takiego tam nie ma...

Furblock
19-05-07, 12:15
Mam pytanie,Jak dawkować Kre-Alkalyn z Dextrosą??
I Czy można do tego też stosować karnityne?

Punisher
19-05-07, 16:29
czyli cytrynian jablczan ester etylowy itp nie powoduja anabolizmu bo nie wiaza sie z woda?
Oj wyobraźnij użyj.
Każdy mięsięń jest uwodniony, a monohydrat powoduje większe uwodnienie.

tom
19-05-07, 18:52
uwodnienie uwodnienie...
ale nigdzie nie jest napisane ze wieksze uwodnienie powoduje efekt anaboliczny
bynajmniej jeszcze takiej ksiazki nie znalazlem jesli ktos cos takiego znajdzie to niech nap w jakiej i strone najlepiej...

Poczytaj sobie te ksiazki zanim napiszesz o wiadomosciach z internetu nie popartych zadnymi badaniami naukowymi.
wiadomosci z netu to te anaboliczne nawodnienie a ja poprostu sprawdzam czy to prawda bo w zadnej ksiazce ktora czytlem tego niema...
co do 1 ksiazki podales zla bo nie ma nic tam takiego wiec nast.razem podaj pewniaka ze jest to tam ujete...
a reszte tez sobie przejze...

[ Dodano: 19-05-2007, 18:55 ]
KA 1,5-3g na dawke
DT na czczo i po treningu lub przed treningiem i po lub tylko po
DNT na czczo

19-05-07, 20:15
Tu znajduja zebrane do kupy informacje o kreatynie i wyniki najnowszych badan:

Creatine supplementation and exercise performance: recent findings.
* Bemben MG,
* Lamont HS.
Neuromuscular Research Laboratory, Department of Health and Sport Sciences, University of Oklahoma, Norman, OK 73019, USA.

Wstep do tego artykulu znajdziesz na stronie www.pubmed.gov . Caly mozesz zdobyc w bibliotece jakiejkolwiek uczelni medycznej (kosztuje 15-20 zl)

Punisher
19-05-07, 20:17
jeszcze takiej ksiazki nie znalazlem
Może za mało czytasz? Trudno, nikt nie wie wszystkiego :)

tom
19-05-07, 20:27
Trudno, nikt nie wie wszystkiego
ano :wink: