PDA

Zobacz pełną wersję : Pomiar zawartosci tłuszczu



27-04-07, 18:53
Metoda ta sluzy do szacunkowego obliczania zawartosci tluszczu w organizmie. Jest to metoda opracowana w 74 roku i dostosowana dla sportowcow w 2004. Metoda polega na mierzeniu faldow skornych w 6 okolicach (nie nalezy "szczypac" skory ale zlapac ja z mozliwie duza iloscia podsciolki tluszczowej nie chwytajac miesnia). Sluzy do tego przyzad zwany faldomierzem ktory wyglada i dziala identycznie jak suwmiarka :). Ja do mierzenia uzywalem wlasnie zwyklej suwmiarki i wynik byl dosc dokladny ( w moim przypadku roznil sie tylko o 2% w stosunku do badania densytometrycznego czyli najdokladniejszej metody pomiarowej).

Wykonanie:

1. Mierzymy fald skorny na gornej (biceps) powierzchni ramienia zgietego 90 stopni w lokciu - miesnie rozluznione. Pomiaru dokonuje sie mniej wiecej na srodku ramienia
2. Mierzymy fald skorny na dolnej powierzchni ramienia (triceps) pomiedzy wyrostkiem barkowym a lokciowym - tez mniej wiecej po srodku i taki sam kat.
3. Mierzymy fald nad talerzem biodrowym (tzw. "boczek")
4.Mierzymy fald pod kątem łopatki czyli pod jej dolna czescia tam gdzie najczesciej podsciolka jest najgrubsza
5. Mierzymy fald w dolnej czesci brzucha 2-3 cm bocznie od pępka
6. Ostatni fald jest mierzony po wewnetrznej czesci uda

Pomiary (oprocz ramienia) nalezy wykonywac stojac

Nastepnie wyniki wstawiamy do wzoru: (suma grubosci wszystkich faldow) x 0.097 + 3.64

Podkreslam ze wynik jest orientacyjny choc przy dokladnym wykonaniu wychodzi calkiem precyzyjnie (przynajmniej u mnie). Mi ta metoda wyszlo 24% tluszczu wiec tak w miare normalnie a metoda densytometryczna 22,1%

Milego mierzenia :twisted:

Gures1
27-04-07, 19:39
tylko do mierzenia faldow skornych dobrze miec takie szczypce z miarka.a bf 24%to dosc sporo jednak

CreativePL
27-04-07, 19:50
ostatnio sobie mierzylem mialem poniezej 10% (recznie) najlepiej zrobic to w jakiejs specjalistyczniej klinice bo mierzac recznie zapewne marines bledu to ~ 2-4%

Gures1
27-04-07, 20:05
oj raczej nawet wiecej bym powiedzial.jak juz recznie to nie wiem moze sówmiarka???wedje mi sie to najlepszy sposob nie majac takich szczypiec

CreativePL
27-04-07, 20:08
nie chciałem przesadzac z tym marginesem ale tez mi sie wydaje ze wiecej...

duszek244
27-04-07, 20:17
ja jak obliczałem miałem 16-18%...wydaje mi się że większosć tłuszczu mam na brzuchu :P