PDA

Zobacz pełną wersję : Żywienie w CrossFicie. Paleo dieta.



Micek185
15-08-14, 19:32
http://www.allpaleodiet.com/wp-content/uploads/2013/01/Food-Pyramid.png

Jak w każdym sporcie tak i w CrossFicie bardzo ważna jest dieta. Szczególnie dlatego że jest to sport bardzo wyczerpujący i intensywny.
Ponadto większość treningów bazuje na krótkich bardzo wyczerpujących zestawach, które mają często tak wysoką intensywność
jak sprawdzanie maxów w innych sportach. Dlatego tak szczególnie ważne jest odżywianie które pełni funkcję nie tylko energetyczną ale
także regeneracyjną. Wiele osób (w tym ja) je bardzo duże ilości a później rekompensuje to wydatkiem energetycznym.
Plus takiego podejścia jest taki że nawet jeśli jesteśmy łasuchami, to możemy pozwolić sobie na dużo więcej niż w innych
dyscyplinach a sylwetka będzie nadal w dobrej formie.

W CrossFicie prym wiedzie Dieta Paleo. Jest to sposób żywienia który bazuje na produktach jak najbardziej naturalnych,
nieprzetworzonych, zdrowych i pełnowartościowych.
Odstępuje się tu od dużych ilości węglowodanów które w większości wypadków słabo sprawdzają się w roli źródła energii a bazuje się na białku oraz tłuszczu.
Podstawą żywienia jest mięso, warzywa, orzechy, warzywa strączkowe. Tłuszcz jak się okazuje sprawdza się idealnie w formie
energetycznej ora zapewnia długi okres sytości.
W diecie Paleo szerokim łukiem omija się także produkty zawierające gluten. Wiele badań potwierdza jego szkodliwość na
nasze zdrowie, nie tylko badania ale także doświadczenia ludzi którzy zrezygnowali z produktów glutenowych wykazują,
że jest w tym sporo racji, ocenę jednak pozostawiam Wam, jeśli będziecie skłonni przejść na taki tok żywienia.
Niestety z minusów takiej diety należy wymienić jej trudność utrzymania. W obecnych czasach większość pożywienia
bazuje na wysoko przetworzonych produktach a niemal każdy zawiera choćby śladowe ilości glutenu, gdyż jest to
bardzo ekonomiczne rozwiązanie.
Jeśli decydujemy się na przejście na żywienie w stylu Paleo, musimy przygotować się na przygotowywanie posiłków w
domowych warunkach, zmianę przyzwyczajeń żywieniowych oraz wykluczenie takich produktów jak mielonki, gotowe sosy,
pieczywo czy słodycze. Jest to oczywiście bardzo dobre rozwiązanie z punktu widzenia zdrowotnego ponieważ jak sam
nazwa mówi-Paleo dieta – nawiązuje do ery paleolitycznej czyli momentu gdy ludzie odżywiali się jak typowi
jaskiniowcy-jedli to co natura dała a Oni mogli zebrać lub upolować. Oczywiście w obecnych czasach jedynie
naśladujemy ich tryb żywienia i eliminujemy te złe upodobania i cały program dostosowujemy do swoich potrzeb.
Bardzo ważna rzeczą która różni ten sposób żywienia od pozostałych to fakt iż nie limituje ona spożywanych kalorii.
Oznacza to że nie wyliczamy tu BMR,BMI,PAL itp. itd… po prostu jemy kiedy natura nam karze czyli kiedy tego potrzebujemy
lub czujemy głód. CrossFit to nie sport sylwetkowy, nie chodzi nam o budowanie wielkiej masy mięśniowej a
budowanie sprawnej sylwetki. Oglądając sylwetki osób które regularnie uprawiają CF możemy stwierdzić że taka
dieta się sprawdza a osoby które prowadzą taki tryb życia nie są wychudzone a tym bardziej otłuszczone.
Oczywiści na wszystko patrzymy przez pryzmat swojego życia i to do niego dostosowujemy program żywieniowy,
ponieważ każdy ma inny układ trawienny, inne preferencje żywieniowe czy też nie mniej ważny –budżet.
Nie mniej jednak można z całą pewnością stwierdzić iż taki sposób żywienia wyjdzie nam na zdrowie.

Na koniec tylko podam również dwa źródła informacji, gdzie znajdziecie bardzo dużo informacji na temat Paleo diety
od osób które na co dzień odżywiają się w ten sposób a od których możecie uzyskać sporo informacji:

http://paleosmak.pl/dieta-paleo/
oraz
http://www.tlustezycie.pl/

Z biegiem czasu do tematu zostaną dodane przykładowe posiłki lub nawet całe dnie.

gl
15-08-14, 19:57
ja od czasu kiedy zredukowalem gluten, schudlem z 10kilo, zeszy mi syfy z plecow i ogolnie czuje sie o niebo lepiej. Gluten to straszny syf polecam wszystkim jego redukcje.
pzdr

Micek185
15-08-14, 20:23
Dokładnie takie same objawy widziało u siebie wieszość osób które zrezygnowąły z glutenu w diecie- wysypki, tłusta cera, problemy żołądkowe, wydęty brzuch, spowolniony lub przyśpieszony metabolizm i wiele innych. dlatego popularne sa obecnie diety nie tyle Paleo co poprostu bezglutenowe. Generalnie gluten znajduje się przenicy, owsie,jęczmieniu orkiszu i owsie, więc jak widac popularna owsianka czy chleb orkiszowy nie zawsze jest taki zdrowy jak sądzimy. Oczywiście nie każdy tak źle reaguje na gluten, największy problem majaosoby z tzw. Cyliaki czyli nietolerancjąglutenu. Wtedy konieczne jest całkowite odstawienie glutenu.

gl, może sam powiesz pare słów jako praktyk diety bezglutenowej? na takich opiniach najbardziej nam zależy.

gl
16-08-14, 16:11
kuzwa rozpisalem sie i zniknelo wsio:(

no nic jeszcze raz;)
od wielu lat meczylem sie z wielkimi prycholami(wrzodami) na plecach, bralem antybiotyki, itp i dzialalo to na 3 miechy i powrot zalamka poprostu, a dodam ze soku nie bralem od wielu lat,dodatkowo wydety bebech, tak wydety ze masakra. w koncu postanowilem zrobic sobie diete eliminacyjna i jako pierwsze polecial makaron Penne i chleb, co sie okazalo poprawilo mi sie juz po kilku tygodniach, dodam ze uwielbiam smazony penne z tuna i jakiem:(
od kilku miechow nie jem przenicznych rzeczy i tak
syfow nie mam:)
brzuch spadl o jakies 10-15cm:)
)6cio-pak sie pokazal:)
ogolnie czuje sie o wiele lepiej.
CO prawda wygladam chudo ale dobrze mi z tym:D sile mam taka jaka mialem wiec zle nie jest;)
teraz tylko bede zwieksszal kalorie delikatnie i wage tez podniose;)
polecam kazdemu sprobowanie diety bezglutenowej, przynajmniej zminimalizowac gluten i zobaczyc samemu;)
Nie kazdy ma taki problem jak ja, wiem jedno ze zona moja tez sie czuje o niebo lepiej od czasu jak ja przekonalem do mojej diety;)
miesko, warzywka tluszcz, rano tylko owsianka czy moussli z bialkiem i git:D

Tekken
31-03-16, 20:39
ciągle słyszę dobre rzeczy na temat Paleo, chyba wreszcie się zmobilizuję i zmienię dietę, chleba i makaronów trochę szkoda, ale cóż...

bendek
06-02-17, 10:49
Też się muszę poważnie przyjrzeć tej diecie, może będzie akurat dla mnie dobra.

Dhusa
21-06-17, 14:23
Ostatnio słyszałem o tym że gluten jest demonizowany i to taki trochę teraz trend na rezygnowanie z glutenu. Osobiście miałem epizod z paleo i wykluczeniem glutenu, mam pozytywne odczucia, lepsza cera, lepsze trawienie. Co sądzicie? są jakieś miarodajne badania mówiące o szkodliwości glutenu lub o pozytywnych aspektach odstawienia?

Lucjan21
23-06-17, 12:35
@Micek185 (http://www.e-gym.pl/members/11966-Micek185)
Dobry artykuł o diecie paleo, dużo się dowiedziałem, Dziękuje :)

karol992
30-07-17, 10:54
To raczej nie przez brak glutenu ale przez brak glifosatu z ziaren

neuor67
25-11-17, 23:45
dieta bardzo ciekawa.