PDA

Zobacz pełną wersję : Czym różni się CrossFit od treningu obiegowego/stacyjnego/ogólnorozwojowego?



Micek185
06-08-14, 13:30
Trening ogólnorozowjowy jako dodatek do treningu siłowego, nie ma oczywiście nic wspólnego z CF, a oparty jest o stacje i obwody, co często słyszy się o CF, oczywiście CF to nie trening obwodowy.

To co różni CrossFit od takiego treningu ogólnorozwojowego to:

-komponowanie treningów w oparciu o różne formy aktywności np ćwiczenia siłowe oraz kondycyjne- tu mamy przykład tylko ćwiczeń siłowych.
-tempo ćwiczeń W CF jest bardzo wysokie, zalezy nam na dynamice a i jak najszybszym ukończeniu zestawu- w treningu obwodowym mamy przerwy między seriami, stałą liczbę powt, dużo mniejsze obciążenie itp
-rodzaj ćwiczeń W CF wszelkie ćwiczenia wykonywane są dynamicznie, nie zalezy nam na spinaniu mięśni, hipertrofii czy zasadzie izolacji, ruch ma być poprostu funkcjonalny, w treningu ogólnorozwojowym obiegu itp wszelkie te cechy są odwrotne.
-dobór ćwiczeń czyli meritum sprawy- jak widizmy na przykładzie wyżej mamy tu ćwiczenia typowo kulturystyczne czyli rozpiętki wyciągi,allahy itp itd żadne z tych ćwiczeń nie ma miejsca w CF tutaj w treningu typowo siłowym króluje rwanie, przysiad,front przysiad podrzut, overhead sqauat, ćwiczenia balistyczne z ketlami itp, jak widać jest to CAŁKOWICIE COŚ INNEGO
-długosć treningu typowy trening CF zazwyczaj trwa kilka minut, lub jesli sąto treniningi kiedy wypada nam dzięń gimnastyki, cieżarów oraz cardio to jest to trening który trwa nawet 30min, z tym że po takim treniingu kolejne 5minut lezymy plackiem na macie i odzyskujemy oddech, trening obwodowy ma swoje wolne tempo przejscia sa płynne, powtórzenia kontrolowane.

Jak widać na powyższym przykładzie trening ogólnorozwojowy czy obiegowy nie ma KOMPLETNIE NIC WSPÓLNEGO Z CROSSFITEM. Mam nadziję że ten krótki wywód pozwoli Wam odróżnić te dwa treningi i pozwoli uniknąć nieporozumień.

Jeszcze jedna ważna sprawa- sam jestem zwolennikiem polskiego nazewnictwa lecz CF to amerykański sport i ma swoje nazewnictwo które jest prostsze i niech tak zostanie, jesli kulturysta mówi ze robi szrugsy to znaczy że niechce móić że robi -spinanie mięśnia czworobocznego z wykorzystaniem hantli tylko mówi -robie szrugsy :)
i niech tak zostanie że w CF robimy AMRAP a nie - robie tak duzo powtórzeń ile zdołam w okreśłonym czasie- szybciej jest powiedzieć AMRAP
to chyba jasne? :)

blacha888
28-01-16, 15:56
Ciekawe info nawet nie wiedziałam że to dwa różne treningi