PDA

Zobacz pełną wersję : BCAA - Fakty , Mity a Praktyka



Kordian Skibiński
10-07-14, 11:34
BCAA (Branched-Chain Amino Acid) http://i61.tinypic.com/25rcuc2.jpg to najczęściej polecany, a zarazem wyśmiewany i krytykowany suplement. Kiedyś niezastąpiony w suplementacji zarówno amatorów, jak i zawodowców, teraz przechodzi lekki kryzys m.in. dzięki badaniom naukowym które nie do końca potwierdzają ich przydatności a w najlepszym wypadku część badań przeczy innym.
Zastanawiające jest jednak ze BCAA nadal jest podstawowym suplementem dla ludzi zajmujących się zawodowo sportami siłowymi a głównie kulturystyką. Czyżby ci ludzie ignorowali wyniki badań i postępując wbrew zdrowemu rozsądkowi przyjmując suplement który nie działa?
Wydaje mi się jednak, że warto czasem pominąć pewne wyniki badań, które krótko mówiąc często są po prostu źle interpretowane.

Nie będę was tutaj zanudzał czym dokładnie są BCAA - dla ludzi zaczynających przygodę z suplementacją wiele jest artykułów opisujących dokładnie skąd pochodzą i czym są osławione aminokwasy BCAA. Napiszę tylko krótko: są to 3 aminokwasy egzogenne (czyli takie których organizm nie potrafi sam wyprodukować) czyli leucyna , izoleucyna i walina.
Stanowią one około 25 do 35% wszystkich aminokwasów występujących w mięśniach. Podczas treningu ulegają gwałtownemu rozpadowi.

Najnowsze badania wykazują ze trening chociaż zwiększa syntezę białek to niestety przyczynia się też do ich rozpadu. Suma summarum, pomimo że zwiększa się synteza białek to jednak mięśnie pozostają w stanie katabolicznym ze względu na brak składników odżywczych. Z licznych badań naukowych wynika ze zażycie przed treningiem aminokwasów BCAA nasila syntezę białek dodatkowo pozostawiając organizm w stanie anabolicznym. Wg „Journal of Strenght and Conditioning Research” osoby przyjmujące aminokwasy BCAA zmniejszyły poziom kortyzolu, podniosły poziom testosteronu i obniżyły markery uszkodzeń mięśni.
No dobrze, zaraz ktoś powie, że ten sam efekt można osiągnąć spożywając suplementy białkowe czy nawet węglowodany przed treningiem (tutaj wg mnie kwestia mocno sporna)

Czy aby te same efekty?

Jeżeli chodzi o suplementy białkowe zawarte w nich BCAA nie są w stanie wolnym, czyli muszą zostać najpierw poddane procesowi trawienia, aby owe aminokwasy uwolnić do krwiobiegu. Z praktycznego punktu widzenia spożycie białka przed treningiem jest po prostu uciążliwe a z mojej praktyki wynika, że 3 na 4 osoby zwyczajnie dostają po takim szejku … rozwolnienia. Dzieje się tak dlatego ze organizm nie strawił do końca posiłku przedtreningowego, a krótko mówiąc „dolewamy” mu kolejną porcję BIAŁKA (tak tak białka a nie BCAA) i po chwili ciężkiego treningu lądujemy w przysłowiowym „kiblu”.

Do tego wykazano, że DODATKOWA suplementacja aminokwasami BCAA przynosi korzyści, a suplement białkowy oprócz tego zawiera cała resztę puli aminokwasowej która vide spożyliśmy w posiłku przedtreningowym (przyjmuję za pewnik, że taki stan rzeczy u osób trenujących w stopniu dosyć zaawansowanym), czyli oprócz dodatkowych BCAA zmuszamy organizm do spożycia aminokwasów które niekoniecznie zostaną wykorzystane jak należy (zbyt duże spożycie takiej ilości białka spowoduje ze zapewne jakaś jego ilość zostanie po prostu wydalona z organizmu)

Jeżeli chodzi o węglowodany to największym ich minusem jest wyrzut insuliny który przekłada się na zmniejszenie ilości GH (hormonu wzrostu) a nie jest to efekt pożądany w treningu stricte kulturystycznym – mniejsza ilość GH to zmniejszone przyrosty mięśniowe i zmniejszone spalanie tkanki tłuszczowej. Ogólnie jestem zwolennikiem metody George Faraha który nie zaleca stosowania węglowodanów prostych ani przed ani po treningu siłowym.

Ok, teraz przejdźmy do najważniejszej wg mnie zalety BCAA czyli aktywacji szlaków mTOR. http://i62.tinypic.com/addfdt.jpg

O co generalnie chodzi z tymi szlakami? Podczas treningu dochodzi do rozpadu białek szkieletowych, czyli krótko mówiąc - uszkadzamy własne mięśnie, aby pobudzić je do wzrostu. Wtedy dochodzi do reakcji organizmu na stres pourazowy i zapoczątkowuje to proces odbudowy tych uszkodzeń i wzmacnianie włókien mięśniowych (zwiększania ich objętości) celem uniknięcia ich zniszczenia w przyszłości. Dla sportowców ważne jest, aby okres od uszkodzenia do odbudowy był jak najkrótszy – dlaczego? - a po to żeby na kolejnym treningu można było przeciążyć „nowe” (czyli odbudowane wzmocnione włókna) znowu maksymalnie powodując ich ponowne uszkodzenie.
Dlatego rola BCAA jest tutaj niebanalna – aminokwasy te powodują szybsze uruchomienie szlaków sygnałowych do odbudowy zniszczonych włókien czyli dają znać organizmowi, że musi przemieścić składniki odżywcze do tego rejonu naszego ciała. Powoduje to szybsza odbudowę, czyli regenerację naszych spracowanych mięśni czyli suma summarum większe przyrosty.
A jak to się ma w praktyce? Don Gauvreau podaje w swoich artykułach że optymalna ilość BCAA spożywana przed i po treningu to ok 6 g.

Ja ze swojej własnej praktyki polecam od 8 do 10 g przed i po treningu.

Pewnie ktoś zapyta czy odczuwam organoleptycznie brak BCAA podczas treningu?

Przyznam szczerze, że kiedy spożywałem pokarmy bez ułożonego planu żywieniowego te odczucia były znikome. Odkąd odżywiam się po prostu jak kulturysta brak BCAA jest silnie odczuwalny podczas treningu. Dlaczego tak jest? Kiedy jemy tzw „byle co” i jest w tych pokarmach sporo węglowodanów prostych powodują one stały dopływ energii podczas treningu i wtedy BCAA nie spełniają swoje funkcji jako dodatkowy „zastrzyk energii” - niestety ma to swoje drugie dno – nadmiar węglowodanów prostych rozregulowuje poziom insuliny co przekłada się bezpośrednio na ilość hormonu wzrostu (jego spadek) co jednocześnie jak wspomniałem wyżej ogranicza przyrosty mięśniowe i niestety ogranicza tez spalanie (zużycie) tłuszczu zapasowego.
Tutaj objawia się kolejna rola BCAA jako źródła energii – jest to energia idealna dla kulturysty – nie rozregulowuje gospodarki cukrowo-insulinowej czyli nie obniżamy jak cukry proste poziomu GH.

Oczywiście jest szereg badań które kłócą się z tym co napisałem ,jednak jak zauważyłem wyżej warto spojrzeć czasem na wiedzę praktyczną ludzi którzy siedzą w tym sporcie od bardzo długiego czasu. Nawet osoby niezwiązane bezpośrednio z firmami suplementacyjnymi poleca stosowanie BCAA – przykładem jest chociażby wspomniany George Farah.
Rola BCAA czy to podczas budowania beztłuszczowej masy mięśniowej - bo zakładam że taki jest główny cel osób zajmujących się czy to amatorsko czy zawodowo kulturystyką - czy podczas redukcji jest wg mnie niezastąpiona żadnym innym suplementem.

Kordian Skibiński Team Nanox Nutriceuticals Polska (http://nanox-nutriceuticals.pl/?page_id=507)

Wikidajło
11-07-14, 11:44
I gitara, moje wątpliwości zostały wyjaśnione, oby więcej takich artykułów! - może teraz pod lupę weź kratyne...

Kordian Skibiński
11-07-14, 13:51
wlasnie nad tym pracuję po weekendzie będzie gotowy artykuł :)

Wikidajło
11-07-14, 15:45
W takim razie czekam z niecierpliwością, pod katem redukcji proszę... ;)

InMyWorld
07-09-15, 20:59
Czytałem artykul. ciekawy. Mam pytanie... Kiedys pilem bcaa przed i po treningu, przyczym moje sniadanie(platki, banan, wey, rodzynki,orzechy czasami) i po treningu byl wey. Zrezygnowalem z bcaa, ale nie do końca, i tu nasuwa sie pytanie. Czy dobrze jest popijac bcaa podczas treningu siłowego-robie tak od kilku miesiecy, skoro bcaa sa zawarte w bialku?

InMyWorld
07-09-15, 21:24
Żadnych plusów?

marcin001
07-09-15, 21:41
może nie uwierzysz ale prawie żadne suple nie działają... prostoliniowo mówiąc mięśnie zrobisz dzięki mięsu i sterydom ;p

InMyWorld
08-09-15, 15:12
HeHe ale to tak tylko w połączeniu :), a tak powaznie, obserwujac siebie, to suple daja moze 10% sukcesu, dieta to podstawa, trening, regeneracja, i wszystko siedzi w glowie, motywacja itd... Ale kreatyna mnie bardzo mile zaskoczyla na poczatku, teraz jestem na mono i zadnych rezultatow niestety, no coz, organizm sie zapewne przyzwyczail, i nie dziala jak trzeba.

Karol Majek
09-09-15, 13:55
Jak ktoś ma wątpliwości czy jakiś suplement działa, to niech na sobie go przetestuje, a nie słucha znawców internetowych na których nic nie działa, tylko sterydy.
Może nie każdy ma ochotę brać sterydy?

Kup bcaa, zrób kilka treningów pijąc bcaa przed treningiem, później kilka treningów popijając w bidonie od połowy treningu i kilka stosując po treningu. Sam zobaczysz czy działa. Działa i nikt tego nie zmieni, żaden troll ani żaden artykuł pisany przez określone lobby. Niedługo nawet zioła nie będą działać, bo lobby napisze odpowiednie badania, zresztą już zaczęli banować niektóre chyba.

InMyWorld
09-09-15, 15:01
Z bcaa dla mnie ciezko jest stwierdzic, czy tak naprawde dziala, dlatego jestem w tym temacie gosciem, jesli porownam czasy kiedy nie bralem, pozniej przed i po treningu, teraz w trakcie, wiec nie doswiadczylem zadnym pomocnych zmian.

marcin001
09-09-15, 18:05
Jak ktoś ma wątpliwości czy jakiś suplement działa, to niech na sobie go przetestuje, a nie słucha znawców internetowych na których nic nie działa, tylko sterydy.
Może nie każdy ma ochotę brać sterydy?

Kup bcaa, zrób kilka treningów pijąc bcaa przed treningiem, później kilka treningów popijając w bidonie od połowy treningu i kilka stosując po treningu. Sam zobaczysz czy działa. Działa i nikt tego nie zmieni, żaden troll ani żaden artykuł pisany przez określone lobby. Niedługo nawet zioła nie będą działać, bo lobby napisze odpowiednie badania, zresztą już zaczęli banować niektóre chyba.

było mówione o tym tutaj na forum... placebo czyni cuda...

Danone
09-09-15, 18:21
Marcin, BCAA, to nie jest placebo.

Poniżej informacje o kilku badaniach na temat BCAA.

Gazint , G. (1997). Effect of oral branched-chain amino acids supplementation inbodybuilders. Sports Med, 293.
Matsumoto, K., & wsp. (2009). Branched-chain amino acid supplementation attenuatesmuscle soreness, muscle damage and inflammation during an intensive training program. JSports Med Phys Fitness, 424-31.
Nosaka, K., & wsp. (2006). Effects of amino acid supplementation on muscle soreness anddamage. . Int J Sport Nutr Exe Metab, 620-35
Shimomura, Y., & wsp. (2010). Branched-chain amino acid supplementation before squatexercise and delayed-onset muscle soreness. Int J Sport Nutr Exe Metab, 236-44.
Sowers, S. (2011). A Primer On Branched Chain Amino Acids. Huntington College of HealthSciences. Retrieved, 22.

marcin001
09-09-15, 18:27
no tak tylko że to badania to najnowsze z przed 4 lat ;p jak znajdę to wrzucę te które czytałem że oprócz minimalnego wpływu na DOMS na nic innego nie wpłynęły :)

marcin001
09-09-15, 19:03
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24477835

Tutaj jest przykładowo niezależne badanie z tamtego roku ( znalazłem też starsze ale podałem najnowsze ) na przykładzie maratończyków gdzie podczas maratonu teoretycznie rozpad mięśni jest największy, a nam budującym mięśnie i kupującym BCAA właśnie na tym zależy by się nie rozpadały:) Badania wykazały iż suplemacja BCAA była nieskuteczna pod kątem utracie mięśnia jego uszkodzenia i bólu.

Niestety nie mogę znaleźć tego badania co pisałem wcześniej ale podtrzymuję swoje zdanie. Ktoś kto ma nadwyżkę kcal i robi ''masę'' nie grozi mu na pewno katabolizm i przyjmowanie BCAA mija sie z celem. Może dla pro na redukcji ma to jakiś wpływ ale przy dopiętej diecie i tak myślę że dużego wpływu nie ma.

Danone
09-09-15, 19:21
Grozi katabolizm, jak każdemu innemu w wielu sytuacjach, choćby podczas treningu, po nocy, czy podczas stresu.
Ja pokazałem 4 czy 5, że działa.
Data nie nie ma znaczenia, większe znaczenie ma kto robi badania i co chce pokazać.

marcin001
09-09-15, 19:35
dokładnie, tak jak mówisz ważne kto robi badania, bo jak sam wiesz producenci odżywek czy supli często zlecają wykonanie badań i dziwnym zbiegiem okoliczności ich produkty akurat ich firmy są najlepsze i najlepiej działają ;p
czym nowsze badanie tym moim zdaniem bardziej wiarygodnie. sam też wiesz ile mitów i teorii zostało obalonych dzięki najnowszym badaniom,
a co do katabolizmu to wiadome istnieje ale nie jest on też taki jakim go piszą producenci supli że jak nie wypijesz tego czy tamtego to Ci się mięśnie rozpadną :)
l

USgorn
09-09-15, 23:53
Grozi katabolizm, jak każdemu innemu w wielu sytuacjach, choćby podczas treningu, po nocy, czy podczas stresu.

Potwierdzenie tego ze Marcin ma racje. Wpis reklama zero prawdy. Katabolizm podczas treningu, katabolizm po nocy jak ktos robi mase na gownianym zarciu to niewatpliwie prawda.

Fajnie ze forum chce sie rozkrecic. Ale zeby tym sposobem to sie udalo watpie

InMyWorld
10-09-15, 14:26
Fajnie ze forum chce sie rozkrecic. Ale zeby tym sposobem to sie udalo watpie

Wiara czyni cuda, jesli chcesz to wszystko sie uda... Jestesmy tu po to, by pomoc tym, ktorzy maja niejasnosci, zarazem pomóc sobie nawzajem, dzieląc sie wiedzą, zdobyta podczas treningow, diety, regeneracji... Wracajac do tematu bcaa, niektorzy polecaja je po skonczonym cyklu kreatynowym, by podtrzymac zbudowana mase miesniowa, jak dla mnie to nie jest kluczowe rozwiazanie, podstawowe posilki bogate w bialko i wegle, podtrzymaja owe osiagniecia, a bcaa powinno pomoc w jakims stopniu, chociaz z dnia na dzien, mam coraz wieksze watpliwości co do tego suplementu.

lusia898
09-09-16, 15:35
mój facet kupił sobie jakąś odżywkę właśnie BCAA czy to jest bezpieczne skoro ma wadę serca ???

Michaelbloon
17-08-17, 12:38
Cześć. Pochodzę z Bydgoszczy i interesuję się motoryzacją Polecam wszystkim skup BEST. Jest to skup samochodów Poznań (https://www.olx.pl/oferta/skup-aut-samochodow-poznan-i-cala-wielkopolska-gotowka-od-reki-CID619-IDnqtqC.html)

Michaelbloon
17-08-17, 12:39
Hej. Pochodzę z Bydgoszczy i zainteresował mnie rynek motoryzacyjny Polecam wszystkim skup BEST. Jest to skup aut Poznań (https://www.olx.pl/oferta/skup-aut-samochodow-poznan-i-cala-wielkopolska-gotowka-od-reki-CID619-IDnqtqC.html)

Michaelbloon
17-08-17, 12:41
Cześć. Pochodzę z Bydgoszczy i interesuję się samochodami Polecam wszystkim skup BEST. Jest to skup aut Poznań (https://www.olx.pl/oferta/skup-aut-samochodow-poznan-i-cala-wielkopolska-gotowka-od-reki-CID619-IDnqtqC.html)

Michaelbloon
17-08-17, 12:47
Hej. Mieszkam w Toruniu i zainteresował mnie rynek motoryzacyjny Polecam wszystkim skup BEST. Jest to auto skup poznań (https://www.olx.pl/oferta/skup-aut-samochodow-poznan-i-cala-wielkopolska-gotowka-od-reki-CID619-IDnqtqC.html)

rafiii123
02-03-18, 11:49
Co do Aminokwasów BCAA to polecam produkt z pewnych i sprawdzonych firm gdzie produkty są przebadane labolatoryjnie i na sportowcach, taką marką jest np. Olimp, Dna Your Supps, Formotiva czy Biogenix, stosowałem ich produkty i dużo próbek i jestem zadowolony i wiem co jem.
Pozdrawiam,
Rafał ze strony pakamena.pl (http://www.pakamena.pl)