PDA

Zobacz pełną wersję : Dodawać ciężaru, czy nie???



kubaszekr38
18-03-14, 06:42
Witam Serdecznie! Ćwiczę p&p góra/dół i wczoraj miałem trening nóg (czyli dół) i byłem na tyle zmęczony, że odpuściłem sobie łydki.. Ale mniejsza oto, chodzi oto, że w ćwiczeniu " Przysiad ze sztangą na barkach " zrobiłem (powtórzeń) 7-5-3-2 (czyli 4s.) i teraz nie wiem czy zwiększać ciężar, czy nie, bo jak wiadomo na nogi robi się od 6-12 powt. I czy najważniejsza jest pierwsza seria, jeśli się w tym przedziale zmieści, czy wszystkie 4 serie? Proszę o pomoc!

t-nation
18-03-14, 20:08
i to mnie zastanawia skąd Oni biorą to 6-12 pow a dlaczego nie 5-11 pow.
To nie jest wzór na "mięśnie"- jeśli by tak było to wystarczyłby jeden plan i wszyscy bylibyśmy tacy sami "przybuchani"
a skoro nie jesteśmy i istnieje tyle planów i tyle teorii ---to oznacza że każdy musi znaleźć coś dla siebie (ale oczywiście,przy zerowym stażu, zaczynamy od podwieszonych)


a tak dla mojej informacji--- jesteś bardziej sprinterem czy średniodystansowcem (bez kontekstów:))

kubaszekr38
18-03-14, 20:58
Hahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahaha. ... Ja już na siłowni ćwiczę 3/4 roku. Najpierw był FBW, później p&p, a teraz jest p&p góra dół :P Tylko w poniedziałek tak wyszło, że byłem trochę zmęczony i zrobiłem w przysiadach taką liczbę powt. 7-5-3-2, na dodatek musiałem podarować sobie łydki, bo byłem już zmęczony.. (z resztą jak pisałem)

Ps. Odpowie ktoś zgodnie z tematem???

USgorn
18-03-14, 22:21
" i teraz nie wiem czy zwiększać ciężar, czy nie, bo jak wiadomo na nogi robi się od 6-12 powt."

t-national Ci bardzo konretnie odpowiedzial. Probuj roznych mozliwosci raz zrobi po 5 powtorzen raz po 10. Zrob progresje. Kombinuj. Nie ma jednego idealnego rozwiazania pasujacego dla kazdego

Gangsta Latino
18-03-14, 22:44
Jeśli nie ćwiczysz typowo pod siłę np. trójbój to nie ma sensu robić od 1 do 5 powtórzeń - jedynie obciążysz stawy bo najczęściej już po 3 powtórzeniu technika siada przy takim rozłożeniu ilości powtórzeń.

Mięsień masz spompować, bo tak go "odżywiasz". Także rób w każdej serii minimum 6 powtórzeń, ale takich gdzie kontrolujesz ciężar, czujesz dany mięsień itd. Najlepiej od 12 do 8, w niektórych ćwiczeniach można 15 (nawet więcej), a przy niektórych np. MC można sie skusić na te 6, ale i tak odradzam, lepiej mniejszy ciężar a więcej powtórzeń.

Zima
18-03-14, 22:56
Hahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahaha. ... Ja już na siłowni ćwiczę 3/4 roku. Najpierw był FBW, później p&p, a teraz jest p&p góra dół :P Tylko w poniedziałek tak wyszło, że byłem trochę zmęczony i zrobiłem w przysiadach taką liczbę powt. 7-5-3-2, na dodatek musiałem podarować sobie łydki, bo byłem już zmęczony.. (z resztą jak pisałem)

Ps. Odpowie ktoś zgodnie z tematem???

3/4 roku powiadasz, ładny wynik

fallenursus
18-03-14, 23:08
Jeśli nie ćwiczysz typowo pod siłę np. trójbój to nie ma sensu robić od 1 do 5 powtórzeń - jedynie obciążysz stawy bo najczęściej już po 3 powtórzeniu technika siada przy takim rozłożeniu ilości powtórzeń.
.


Bzdura

fallenursus
18-03-14, 23:09
Jeśli nie ćwiczysz typowo pod siłę np. trójbój to nie ma sensu robić od 1 do 5 powtórzeń - jedynie obciążysz stawy bo najczęściej już po 3 powtórzeniu technika siada przy takim rozłożeniu ilości powtórzeń.
.


Bzdura

USgorn
19-03-14, 00:17
j/w ale Fal nie licz ze za podwojny post bedzie podwojny sog %-)

Gangsta Latino
19-03-14, 00:21
fallen, jak się komuś doradza, to bierze się ten pod uwagę staż. Osobie która ćwiczy np. 2 lata doradził bym inaczej. Wiem co daje trening z dużymi ciężarami a małym zakresem powtórzeń, ale osoba która nie ćwiczy nawet roku, mało na tym treningu zbuduje, a może sobie zaszkodzić, bo często takim osobom, tylko wydaje się, że znają technikę.
Po drugie, taki trening , nie jest zbyt popularny też u PRO BB. Większość z nich przez większość czasu ćwiczy z normalnymi zakresami powtórzeń, jedynie na masie przez krótki czas czasami zwiększają obciążenie, aby na stale zwiększyć siłę, dzięki czemu potem te 10 powtórzeń robią z obciążeniem np. 5 kg większym. Chyba, że się bierze przykład z Warrena czy Jacksona, chociaż sam Warren przyznał, że po zerwaniu bodajże dwugłowego uda, zmienił technikę przysiadów, tzn dźwiga mniej ale więcej razy i w udzie kilka cm przybyło.
Większość osób, które ćwiczą pod sylwetkę (tylko pod sylwetkę) a trenuję system dużo, ale mało nie potrafią po prostu ćwiczyć inaczej, bo im psycha nie pozwala i często to widać w relacjach, gdy biegają po galeriach, szukają gości którzy wyglądają lepiej od nich ale dźwigają mniej i piszą posty typu: co tak mało ciężaru, albo sylwetka fajna, ale siłki malutko...
Lepiej brać przykład z uznanych trenerów jak Farah niż szpanować ile to się dźwiga na klatę albo w MC. Tak to jest, fajnie jest się pochwalić, ale kulturystyka to wygląd, siła nie jest oceniana.

USgorn
19-03-14, 00:28
true, osoby z malym stazem czesto mysla ze znaja technike. Ale nie mozesz zaprzeczyc ze dla jednego dziala inna licza powtorzen a dla drugiego inna. Nie ma zlotej ilosci dzieki ktorej wszyscy rosna tak samo. Imo tak bez sensu jest robic jedno czy dwa powtorzenia jesli bawisz sie w kulturystyke. Ale czy zrobisz 5 czy 6 powtorzen w ostatniej serii zrobi taka roznice? nie ? no wlasnie

Gangsta Latino
19-03-14, 00:37
wiadomo, że to 1 czy 2 powtórzenia nie robią dużej różnicy w ostatniej serii, jednak jeśli ktoś robi na koniec 6 powtórzeń to prawdopodobnie 4 zrobi poprawnie, a jak ktoś robi na koniec 4 to prawdopodobnie już tylko 2, a następne 2 to już walka aby podnieść.

To, że oba te treningi (mało powt. dużo ciężaru i odwrotnie) są dobre i na obu można się opierać jest chyba jasne dla każdego kto ćwiczy już jakiś czas, ale ja w każdym temacie patrze na staż osoby której doradzam. Ta osoba nie ćwiczy nawet roku i według mnie na siłę przyjdzie czas. Teraz lepiej pompować, uczyć się techniki, a potem można trochę pokombinować i dowalić ciężaru. Jednak najlepsze jest urozmaicanie tzn. okres kiedy ćwiczymy pod pompe, potem okres siłowy i tak w kółko. To gwarantuje na 99% sukces w BB. Jednak tak jak pisałem, najpierw trzeba się trochę oswoić z treningiem. Boksera nie daje się od razu na ring z mistrzem świata... trzeba poczekać i się rozwijać

USgorn
19-03-14, 00:45
tak ksiazkowo pierwszy miesiac to na pustym gryfie sie powinno cwiczyc tylko ze 99% swiezakow sa napaleni i czuja sie wyjatkowi. A wiadomo ze na bledach uczymy sie najlepiej

xxmłodyxx
19-03-14, 01:14
Chłopaki po chuj drązyc temat zamiast udzielic chłopakowi konkretnej odpowiedzi.

skoro masz w planie treningowym napisane ze ma byc 12-6 tzn ze masz robic najwiecej 12 a najmniej 6 w tych seriach. Z tym ze masz sobie dobrac tak ciezar początkowy i progresje ciezaru ze pierwsza serie robisz na 12 a ostatnią na 6. np zakładasz 70kg x12 100kg x10 130x8 160x6( 6technicznie poprawnie wykonanych ruchów). Jezeli dojdziesz do tego ze np na dzisiejszym treningu czułes po ostatniej serii ze dałbys rade wstac jeszcze 1-2 to za tydzien zwieksz ciezar w ostatniej o np 2,5kg(pamietaj zeby nie zaburzac progresji) ale ciezar początkowy( rozgrzewkowy) nie powienien ulegac zmianie, ewentualnie dorzuć jakas serie czy dwie na rozgrzewke
Sadze ze po przeczytaniu tej wypociny która w sumie nie wiem czy jak by ja przeczytał miała by sens doszedłes do wniosku ze twoje 7-5-3-2 nie miesci sie w przedziale liczby powtórzen podanej w twoim planie treningowym.

Zima
19-03-14, 14:26
W ćwiczeniu jest coś instynktownego coś czego nie da wytłumaczyć się nauką, ale jest jedna zasada musisz wyjść z założenia, że jesteś zdrowy dobrze jesz i dobrze śpisz, i przy takich fundamentach możesz sobie pozwolić na trening w którym zakładasz odpowiedni ciężar przy którym robisz tyle powtórzeń ile jesteś w stanie, i koniec tematu, jezeli dobrze czujesz się przy 15 to rób 15, jeżeli większy ciężar to np. 6 no i musisz porównać przy, którym, sie lepiej czujesz musisz to czuć, żadna rozpiska Ci nic nie da, ja imo klate płasko robie 5 serii po 6,5 powtórzeń, a rozpiętki na bramie po 2serie po 20 powtórzen, albo 4 serie po 12, i jest super w każdym serii ostatnie powtórzenie jest tym po którym bym już nie zrobił następnego, ale trzeba troche czasu spędzić na siłowni, żeby się o tym przekonać, sucha rozpiska to tylko rozpiska. Zawsze to powtarzam, że najlepsze efekty mają Ci co dużo zapierdalają i mało o tym mówią, nigdy na odwrót.

t-nation
19-03-14, 21:22
Chłopaki po chuj drązyc temat zamiast udzielic chłopakowi konkretnej odpowiedzi.

skoro masz w planie treningowym napisane ze ma byc 12-6 tzn ze masz robic najwiecej 12 a najmniej 6 w tych seriach. Z tym ze masz sobie dobrac tak ciezar początkowy i progresje ciezaru ze pierwsza serie robisz na 12 a ostatnią na 6. np zakładasz 70kg x12 100kg x10 130x8 160x6( 6technicznie poprawnie wykonanych ruchów). Jezeli dojdziesz do tego ze np na dzisiejszym treningu czułes po ostatniej serii ze dałbys rade wstac jeszcze 1-2 to za tydzien zwieksz ciezar w ostatniej o np 2,5kg(pamietaj zeby nie zaburzac progresji) ale ciezar początkowy( rozgrzewkowy) nie powienien ulegac zmianie, ewentualnie dorzuć jakas serie czy dwie na rozgrzewke
Sadze ze po przeczytaniu tej wypociny która w sumie nie wiem czy jak by ja przeczytał miała by sens doszedłes do wniosku ze twoje 7-5-3-2 nie miesci sie w przedziale liczby powtórzen podanej w twoim planie treningowym.

Pisząc 1 post nie doczytałem do końca (chyba były ostatki:))
rzeczywiście chu...j wi o co chodzi
Wyśmiewasz mnie (mówie o kubaszrek) --a skoro masz 3/4 lata stażu to po co pytasz się o takie głupstwo


12-6 pow ---i naprawdę nie wiesz o co chodzi czy tylko chcesz zaistnieć na forum


a i tak ci pomogę:)

rób 4 serie po 6 powtórzeń (mieścisz się w zakresie)
wyznacz maksymalny ciężar jakim jesteś w stanie zrobić 4 serie po 6 pow i zmniejsz ciężar o 10kg, co tydzień dodawaj 2,5kg
czyli dla zobrazowania
jesteś w stanie zrobić 4 serie po 6 pow ciężarem 100kg
czyli
1 tydzień robisz 4 serie po 6 pow ciężarem 90kg
2 tydzień robisz 4 serie po 6 pow ciężarem 92,5kg
3 tydzień robisz 4 serie po 6 pow ciężarem 95kg
4 tydzień robisz 4 serie po 6 pow ciężarem 97,5kg
5 tydzień robisz 4 serie po 6 pow ciężarem 100kg
6 tydzień robisz 4 serie po 6 pow ciężarem 102,5kg
7tydzień robisz 4 serie po 6 pow ciężarem 105kg
i tak dalej póki nie braknie ci ciężaru lub sił:)

Pumbas
19-03-14, 22:41
^ nie 3,4 lata tylko 3/4 roku, więc 9msc

moja odp: nie zwiększać ciężaru.

a) rob co chcesz ale w zakresie 6-12 (patrz post mlodego)
b) 10x10 stałym ciężarem - jak zrobisz pełne 10x10 danym ciężarem, to zwiększasz obciążenie o 5-10kg na następnym treningu. Po 2 msc zmien na 8x8 stalym ciezarem, za 2 kolejne na 5x5.

przed rozpoczeciem tych siadow wlasciwych rob lekkie pare serii rozgrzewowych

kubaszekr38
20-03-14, 14:27
Po to pytam się o takie głupstwo, bo pierwszy raz mi się zdarzyła taka a nie inna liczba powt. serii. "Człowiek uczy się całe życie"

PS. Ale już dzięki wiem wszystko ;)