PDA

Zobacz pełną wersję : Zielona herbata



DTX
02-07-13, 08:48
Zielona herbata przygotowywana jest z liści herbaty chińskiej (Camellia sinensis), która w minimalnym stopniu poddana została oksydacji. Pomimo tego, że znana jest od czterech tysięcy lat, osoby pragnące poprawić swoją sylwetkę używają jej od dość niedawna. Jest bardzo miłym dodatkiem do redukcji ze względu na swoje właściwości wspomagające utratę tłuszczu. Jaki jest jej sekret?

Odpowiedzią na to pytanie są po pierwsze polifenole, takie jak: epikatechina, 3-galusan epikatechiny i ten o największym stężeniu - 3-galusan epigallokatechiny, znany również jako EGCG.

Badania przeprowadzone przez American Journal of Clinical Nutrition ujawniły, że katechiny zawarte w zielonej herbacie powodują w ciele termogenezę, która odpowiada spalaniu tłuszczu. Co ciekawsze, w badaniu użyto optymalnej ilości katechin (690mg) przez dwanaście tygodni. Po tym okresie zauważono znaczne zmniejszenie się wagi ciała – mniejszy obwód talii i mniejsza grubość fałdu skórnego. Katechiny hamują wydzielanie enzymu zwanego katecholo-O-metylotransferazą (COMT), który degraduje podstawowy hormon, który odpowiada za redukcje tkanki tłuszczowej – noradrenaline.

Kilka faktów dotyczących noradrenaliny:

uwalnia energię z glukozy i glikogenu
zwiększa metabolizm
zwiększa tempo mobilizacji kwasów tłuszczowych
przygotowuje ciała do fizycznych wyzwań
zwiększa gotowości mięśni

Po drugie kofeina (często nazywana teiną), zielona herbata zawiera jej około 3%. Kofeina przyśpiesza metabolizm, pobudza, poprawia krążenie w powierzchniowych warstwach skóry, stymuluje komórki do spalania tłuszczu. Niesie ze sobą także szereg efektów niepożądanych, takich jak wypłukanie magnezu, co za tym idzie, skurcze, arytmia, bezsenność, drżenie mięsni. Zwiększa także diurezę, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej podaży wody (o czym generalnie zawsze powinniśmy pamiętać).

Oprócz wspomagania pozbywania się zbędnego balastu, zielona herbata ma wiele innych pozytywnych zastosowań. Chroni przed zachorowaniem na niektóre odmiany raka (raka szyjki macicy u kobiet, czy prostaty u mężczyzn), a także może zatrzymać rozwój raka piersi. Ma pozytywny wpływ na układ krwionośny – zmniejsza ryzyko zawału serca, zapobiega miażdżycy. Ma dobry wpływ na cerę, wątrobę, chroni zęby przed zepsuciem.

autor: dtx

krolik_szaleniec
02-07-13, 18:55
I zmniejsza poziom teścia ;)

fallenursus
02-07-13, 18:57
Wrzuc badania zajac

DTX
02-07-13, 18:57
badanie?

krolik_szaleniec
02-07-13, 21:01
"Jak wykazały ostatnie badania, spożywanie w dużych ilościach zielonej herbaty ukrywa w testach antydopingowych podwyższony poziom testosteronu. Może to znacznie utrudnić kontrole w czasie letnich igrzysk olimpijskich w Londynie.

Eksperyment został przeprowadzony w warunkach laboratoryjnych w Wielkiej Brytanii i naukowcy nie są jeszcze pewni, czy taki sam efekt "magiczny trunek" będzie miał na sportowców.

- To ciekawe, że coś tak popularnego i powszechnie spożywanego może mieć taki wpływ na testy antydopingowe. Z drugiej strony może okazać się to bardzo niebezpieczne. Musimy to dokładnie sprawdzić - powiedział Olivier Rabin, dyrektor naukowy w Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Brytyjscy naukowcy udowodnili, że zielona herbata może redukować poziom testosteronu nawet o 30 procent. Takie wyniki przedstawiły badania na gryzoniach.

- Sportowcy, którzy próbują oszukać, mają normy testosteronu przekroczone nawet o 300 procent - zaznaczył Rabin.

Declan Naughton z Uniwersytetu w Kingston uważa zielona herbata nie jest jedynym preparatem dostępnym na rynku, który ma takie działania. - Nie jesteśmy w stanie znaleźć wszystkich - powiedział.

Ekspert ds. dopingu z Pensylwanii zaapelował natomiast o jak najszybszą reakcję. - Jestem pewny, że niektórzy sportowcy już zaczęli pić zwiększone ilości zielonej herbaty - podkreślił."

To z innego forum, daje trochę do myślenia :)

fallenursus
02-07-13, 21:51
Jenkinson C, Petroczi A, Barker J, Naughton DP. Steroids. 2012 May; 77(6):691-5. Epub 2012 Mar 11 - Study from Kingston England found that EGCG inhibits UGT2B17 and enzyme that attaches a sugar molecule to testosterone rendering inactive. (IN VITRO STUDY)

Di Pierro, F., et al, Alternative Medicine Review, Vol. 14, No.2, 2009: Found that Green tea - EGCG boosted HGH by 320% and IGF-1 by 24% (IN HUMANS)

Cardoso GA, Salgado JM, Cesar MD, Donado-Pestana CM.
Source 1 Department of Agroindustry, Food, and Nutrition, Luiz de Queiroz College of Agriculture (ESALQ), University of São Paulo, Piracicaba, São Paulo, Brazil . Another study from brazil cept this is from the Best university down there USP from Sao paulo (IN HUMANS) EGCG was found to lower fat, preserve lean mass, lower tryglycerides of 30 obese womane. The Researches spectualed that the EGCG might increase adrenalin output which in turns burn fat...




Mysl dalej

krolik_szaleniec
03-07-13, 16:53
To może dlatego ja tak dużo cisnę bo nie pijam herbat ;)

fallenursus
03-07-13, 17:28
No na barki.
:)

Kklosowski
16-09-16, 09:17
Mnie osobiście zielona herbata lepiej pobudza od nie jednej kawy

mnichadam81
28-09-16, 12:10
ja zieloną herbatę mogę wypić, ale z jakimiś dodatkami, np. owocami suszonymi, miodem itp..., sama w czystej postaci jakoś mnie nie smakuje...pozdrawiam

muti
04-11-16, 14:37
Zielona herbata zmniejsza poziom DHT (aktywna forma testosteronu).

mofgar
17-01-17, 11:07
To chyba nie dobrze, że zmniejsza jego poziom?

maciek11
19-09-17, 10:26
Nie smakuje mi zielona herbata. Wolę czerwoną :) a najlepiej owocowe :)