Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Alkohol i mięśnie



ana0609
15-03-13, 21:25
Alkohol i mięśnie

Stosując jakiekolwiek używki musimy być przygotowani , że będą one wpływały na nasz organizm i zawsze efekt będzie ten sam choć może on być w niektórych przypadkach trochę wolniejszy a w innych szybszy . Alkohol niszczy naszą masę mięśniową i co do tego nie ma żadnych wątpliwości . Picie alkoholu w czasie cyklu treningowego obniża formę sportową oraz zaburza funkcjonowanie organizmu , m.in. na płaszczyźnie funkcjonowania mózgu , serca , wątroby , żołądka oraz co istotne , spowalnia rozwój mięśni . Alkohol w odróżnieniu od innych produktów spożywczych nie wymaga trawienia w związku z czym jest błyskawicznie wchłaniany . Ok. 20% alkoholu jest wchłaniane przez ściany żołądka i już w ciągu minuty jest w stanie dotrzeć do mózgu . Dzięki swoim właściwościom alkohol dociera do wszystkich narządów organizmu , a to niesie kilka istotnych minusów związanych z ćwiczeniami fizycznymi .

Alkohol a testosteron

Wiele badań wykazało że spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na produkcję testosteronu . To jak bardzo będzie zmniejszone wydzielanie testosteronu zależy od dawki wypitego alkoholu . A wiadomo przecież , że testosteron pobudza syntezę białek i wpływa na przyrost masy mięśniowej . W przypadku jednorazowego spożycia alkoholu nie stwierdza się negatywnego wpływu jednak już przy 40 g alkoholu dziennie , spadek testosteronu jest znaczny i wynosi ok 6,5 % .

Alkohol a regeneracja

Odpoczynek po treningu jest bardzo ważny dla budowania masy mięśniowej , to właśnie wtedy następuje ich przyrost . Podczas treningu mięśnie ulegają mikrouszkodzeniom i to właśnie podczas regeneracji ulegają odbudowie i to z nawiązką . Duży proces regeneracji odbywa się podczas snu a alkohol może zaburzać rytm snu . Podczas pierwszych godzin snu wydzielany jest też hormon wzrostu jednak spożywanie alkoholu może prowadzić do spowolnienia procesu produkcji hormonu nawet o 70 % .

Alkohol a odwodnienie

Alkohol zwiększa diurezę czyli produkcję i wydalanie moczu . Wiąże się to z odwodnieniem organizmu oraz stratami składników mineralnych . Zaburzony więc zostaje bilans wodny , co osłabia zdolności treningowe .

Alkohol a tkanka tłuszczowa

Alkohol jest bardzo kaloryczny gdyż 1 g dostarcza ok 7 kcal , dla porównania 1 g tłuszczu – 9 kcal , 1 g białka – 4 kcal , 1 g węglowodanów – 4 kcal . Ponadto po spożyciu alkoholu to z niego w pierwszej kolejności organizm czerpie energię . Dzieje się tak dlatego aby organizm mógł go sprawnie przetworzyć . Oznacza to , że w tym samym czasie znacznie mniej korzysta z innych składników pokarmowych które mogą się odkładać w postaci tkanki tłuszczowej .


Sportowcom zaleca się całkowitą rezygnację z alkoholu , zwłaszcza w okresie zawodów i bardzo ważnych treningów . Dla osób które nie trenują zawodowo kwestia spożywania alkoholu jest bardzo indywidualna . Jednorazowe, małe dawki alkoholu nie spowodują wielu negatywnych skutków , jednak jego nadmierne spożycie może zniweczyć efekty treningu .

DTX
15-03-13, 22:19
Temat juz byl pruszany
http://www.e-gym.pl/showthread.php?33100-Trening-a-alkohol!

///M
16-03-13, 15:06
Nawróciłaś mnie ! Dzieki : *

Matisz
08-04-13, 21:24
Jak się czwiczy to się nie pije : <

najt
11-04-13, 21:15
ana masz riposte :p


http://www.jakschudnac.info/czy-warto-pic-piwotak/



:lol:

ana0609
11-04-13, 22:20
Ha , ha tylko czy ktoś potrafi wypić jedno piwko :) od jednego zazwyczaj się zaczyna . Ja w swoim opracowaniu napisałam że małe dawki nie spowodują negatywnych skutków :) Tylko jakoś nie wyobrażam sobie kuracji odchudzającej na piwie :)

Kklosowski
05-10-16, 10:32
wydaje mi się, że w kwestii zdrowia, tak jest ze wszystkim, jeżeli się przedobrzy może nam się to odbić właśnie na zdrowiu nie zawsze tak jak byśmy sobie tego życzyli

Ztamara
30-10-16, 13:27
we wszystkim trzeba mieć umiar jak ze wszystkim