PDA

Zobacz pełną wersję : Typy włókien szybko i wolno kurczliwe



pinki127
21-10-12, 23:11
Witam wszystkich userów :)

zainteresowało mnie ost coś takiego jak nasze włókna
mięśniowe szybko i wolno kurczliwe a zatem
jak mozemy wywnioskowac jakie włókna mają przewage w danym miesniu


Podam przykład zakładająć np na gryf nasze maksymalne obciązenie(takie które damy rade podnieść) dajmy na to ze bd to ławeczka płaska >>>wykonujemy jak najwiecej ruchów ile damy rade i czy z tego mozey wywnioskowac
które włókna maja przewage
znalazłem coś takiego na necie :

1-3 - ekstremalnie dominujące włókna szybkokurczliwe
4-6 - mocno dominujące włókna szybkokurczliwe
7-10-dominujące włókna szybkokurczliwe
11-13- mniej więcej równowaga między włóknami szybko i wolnokurczliwymi
14-17-dominujące włókna wolnokurczliwe
18-21-mocno dominujące włókna wolnokurczliwe
21+ -ekstremalnie dominujące włókna wolnokurczliwe

Jeśli sie myle prosił bym o poprawe iz bardzo przydał by mi się to
do układania treningów :) pozdro :D

Micek185
22-10-12, 10:17
Masz czytaj i ucz sie:

http://images44.fotosik.pl/457/ced5be14e1207aaegen.jpg

http://images38.fotosik.pl/1840/ac7f435f170d8b91gen.jpg

http://images40.fotosik.pl/1841/95891c7482c0ee5agen.jpg

http://images48.fotosik.pl/457/ff8268fe8f9927fegen.jpg

zapisz zdjęcia na dysk wtedy bedzie Ci/Wam wygodnie czytać, mają rozdzielczość 10mpx

hubi1910
22-10-12, 11:41
Micek co to za gazeta ?? bo chętnie bym poczytał a tu za wiele nie widzę nawet jak zapisze na dysku ;)

Micek185
22-10-12, 11:54
Kif nr 9/2012

Z resztą wszystko mozńa przeczytać skoro sam widze elegancko.leniu.

hubi1910
22-10-12, 12:41
dzięki ;)

pinki127
22-10-12, 21:39
dzieki micek ale nic nie moge
przeczytać :(
Jeśli bys miał czas i cierpliwosc mógłbys mi to jakos objasnic albo
podesłać jakis link z artykułem :D

pozdro

raczeek_87
23-10-12, 10:19
Może jeszcze niech trening za ciebie ktoś zrobi ...!.?
- Leniu :D

pinki127
23-10-12, 20:44
No raczej nie
To zna ktos z was jakis artykuł podobny na necie
bo przydała by mi sie taka wiedza :)

krolik_szaleniec
23-10-12, 21:00
Skoro jesteś ekto, więc bardzo możliwe że masz przewagę włókien czerwonych wszędzie... :)

Masz predyspozycje do sportów wytrzymałościowych nie siłowych...

Wiadomo że włókna wolnokurczliwe nie mają ochoty do rośnięcia...

Ale z drugiej strony zawsze będziesz miał ładną rzeźbę, nie taki wancol jak ja ;)

pinki127
24-10-12, 14:05
Jestem Ekto nie do konca bo łapie lekko tłuszcz
A na bombie rosne zawsze hehehe

To zna ktos z was artykuły o tych włuknach i podesłał by mi link
byłbym wdzięczny bo taka wieda mis ie przyda ??? :D

pinki127
24-10-12, 14:22
Znalazłem pewien artykuł dotyczący włokien podam link Micek nie gniewaj sie :http://www.e-gym.pl/showthread.php?29072-W%B3%F3kna-mi%EA%B6niowe-a-trening-si%B3owy

TYPI-->TYPIIA-->TYPIIB
kolejno reaguja one na liczbę powt:
Od 13 do 20powt
Od 9 do 12powt
Od 1 do 5powt
Zakładając że przed wykonaniem takiej serii łaczonej dostatecznie rozgrzejemy mięśnie możemy schodzić z liczba powt od 20 w cwiczeniu bardziej nastawionym na konkretny mięsien czyli izolowane
Do bardziej złożonych ćwiczeń zgodnie z zalożoną wczesniej liczba powt
I przykładowo może wyglądać to tak:
Jedna seria łączona na daną grupę mięśniową: (klatka)

Rozpietki leżąc 20powt ostatnie powt z zapasem jednego powt
Skos + ok. 15powt z zapasem jednego powt
Skos + 10-8powt na 100%mozliwości
WL płasko 2-5powt na 100%możliwości +2powt oszukane lub z pomoca partnera.

więc panowie co o tym sądzicie bo chciałbym to wszystko zrozumiec i nie nudzic was

pinki127
24-10-12, 14:32
wyrzej odp jest niewarzna

Metoda 80%:
Po odpowiedniej rozgrzewce(to ważne-będziemy tutaj sprawdzać nasze maksimum, więc musimy być do tego dobrze przygotowani) ładujemy na gryf 80% maksymalnego obciążenia, które potrafimy podnieść i podnosimy tyle razy ile amy radę. Z tego ile razy nam się udało, można wyciągać wnioski o proporcjach w naszych włóknach mięśniowych:
1-3 - ekstremalnie dominujące włókna szybkokurczliwe
4-6 - mocno dominujące włókna szybkokurczliwe
7-10-dominujące włókna szybkokurczliwe
11-13- mniej więcej równowaga między włóknami szybko i wolnokurczliwymi
14-17-dominujące włókna wolnokurczliwe
18-21-mocno dominujące włókna wolnokurczliwe
21+ -ekstremalnie dominujące włókna wolnokurczliwe


Czy ta metodą mozemy sprawdzic które włukna mają przewage :( ???

Micek185
24-10-12, 16:57
Skoro jesteś ekto, więc bardzo możliwe że masz przewagę włókien czerwonych wszędzie... :)

Masz predyspozycje do sportów wytrzymałościowych nie siłowych...

Wiadomo że włókna wolnokurczliwe nie mają ochoty do rośnięcia...

Ale z drugiej strony zawsze będziesz miał ładną rzeźbę, nie taki wancol jak ja ;)

Stek bzdur.

Pinki jutro Ci odpowiem na twoje pytanie dziś już nie mam czasu.

krolik_szaleniec
24-10-12, 17:09
Hm... ciekaw jestem dlaczego...

pinki127
24-10-12, 18:29
Ok dzieki Micek ze sie dlamnie angarzujesz
bo chciałbym sb ułorzyc odpowiedni trening

pinki127
25-10-12, 23:03
to jak Micek dał bys rade wytłumaczyc mi to wszystko jak by to wyglądało i wgl :)

krolik_szaleniec
26-10-12, 13:56
Też jestem ciekaw :)

fallenursus
26-10-12, 14:00
zainteresowalo mnie to przez chwile.
jesli mnie pamiec nie zawodzi... poczytajcie o regolce wielkosci Hennmana. :p

pinki127
26-10-12, 15:53
Wuju falenie poprosił bym o link
jesli mozna :]

fallenursus
26-10-12, 16:02
http://m.jn.physiology.org/content/93/6/3024.full

dtx len niech tlumaczy bo wersji pl nie znajdziesz.

Micek185
26-10-12, 16:25
wyrzej odp jest niewarzna

Metoda 80%:
Po odpowiedniej rozgrzewce(to ważne-będziemy tutaj sprawdzać nasze maksimum, więc musimy być do tego dobrze przygotowani) ładujemy na gryf 80% maksymalnego obciążenia, które potrafimy podnieść i podnosimy tyle razy ile amy radę. Z tego ile razy nam się udało, można wyciągać wnioski o proporcjach w naszych włóknach mięśniowych:
1-3 - ekstremalnie dominujące włókna szybkokurczliwe
4-6 - mocno dominujące włókna szybkokurczliwe
7-10-dominujące włókna szybkokurczliwe
11-13- mniej więcej równowaga między włóknami szybko i wolnokurczliwymi
14-17-dominujące włókna wolnokurczliwe
18-21-mocno dominujące włókna wolnokurczliwe
21+ -ekstremalnie dominujące włókna wolnokurczliwe


Czy ta metodą mozemy sprawdzic które włukna mają przewage :( ???

to co tu podałeś, nie ma w ogóle odzwierciedlenia w rzeczywistości, pomyśl logicznie skoro cieżar na sztandze to 80% twojego maksa to w jaki sposób podniesiesz go 20razy lub więcej?

nigdy nie określisz ile dokładnie będziesz miał włókien mieśniowych danego rodzaju w każdej parii, możesz to sprawdzić mniejwiecej lecz to trwa.

Ustalasz sobie stały program treningowy powiedzmy ze bedzie to FBW. robisz wszystkie dokąłdne pomiary :waga, wymiary, poizom tłuszczu itp itd, zdjecia sylwetki i wyniki siłowe.
jeden cykl trwał bedzie ok 6-10tyg, według tego co panowie uczeni mówią mniejwiecej tyle czasu trwa zbudowanie dodatkowych włokien mmięśniowych, ale sam domyślasz się że jest to zalezne od danego cżłowieka.

pierwsze cykl zakładasz takie obciążenie powiedzmy aby wykonać 6powt w serii koncowej, po skonczonym cyklu stajesz na wadze przed lustrem z centymetrem w ręku mierzysz wszystko i porównujesz z pomiarami z przed cyklu. i sam oceniasz czy to był dobry pomysł czy nie.
nastepny cykl robisz to samo lecz z większą lub mniejszą liczbą powt. to samo jest w nastepnym cyklu.
za kazdym razem musisz oceniać. po skonczonych 3 cyklach porównujesz wyniki i wybierasz dla siebie optymalną liczbę powt.

to pierwsza metoda ogólnikowa możesz tez dla kazdej partii miensiowej wybierac inny zakres powt wiadomo ze nie wybieresz takiej samej liczby powt dla łydek i dla tricepsów, ale robisz na każdą partie to samo czyli manewrujesz ciężarami i oceniasz jak podziałało na partie miesniową.

druga rzecz to dieta w kazdym cylku musi byc taka sama abys mógł oceniać wyniki pod wzgledem ciezaru nie diety. w diecie wiadomo ze takie same masz proporcje b/W/T bo z czasem waga Ci sie zmienia.

wieczorem jak znajde w którejś z gazet tabele to wkleje ją tu , kiedys miałem tabele ile jakich włokien mniejwiecej ma kazda partia.

Pumbas
28-10-12, 01:30
Skoro jesteś ekto, więc bardzo możliwe że masz przewagę włókien czerwonych wszędzie... :)

Masz predyspozycje do sportów wytrzymałościowych nie siłowych...

Wiadomo że włókna wolnokurczliwe nie mają ochoty do rośnięcia...

Ale z drugiej strony zawsze będziesz miał ładną rzeźbę, nie taki wancol jak ja ;)

6724 ale by się frank wkurwił jakbyś mu powiedział, że jest ekto i ma predyspozycje do maratonów a nie bb :p



nigdy nie określisz ile dokładnie będziesz miał włókien mieśniowych danego rodzaju w każdej parii, możesz to sprawdzić mniejwiecej lecz to trwa.
z naciskiem na 'mniejwięcej' mozna intuicyjnie zgadywać jakie ma się włókna w partiach, fakt. + można zrobić biopsję i wiesz wszystko dokładnie. (tylko na co to komu)

pinki127
28-10-12, 02:11
dzięki Micek za odp jak uda ci się znalezc tabele to wrzuc do tematu :)pzdr

hehehhehehe no Pumbas wk*rwił by sie z deka ale ponoc jest ekto
w kazdym bądz innym razie prawda boli hehe pzdr :)

fallenursus
28-10-12, 02:24
...bo franek byl natural....
poto sie bierze towar zeby dupna genetyka nie stanowila problmu.

pinki127
28-10-12, 11:33
soczki sie ładuje :P

Pumbas
28-10-12, 19:46
pinki miałem na myśli, że frank oburzyłby się na insynuację o zdatności do conajwyżej maratonów. a to że ma waska talie i drobne stawy to jest fakt znany każdemu kto zobaczyl jego zdj - również jemu.. tylko że to zaleta a nie wada - co więcej, imo ekto to swietny materiały na kulturystę, nieraz lepszy niż 'mezo'

pinki127
28-10-12, 20:11
wiem wiem ;P
Pumbas albo micek
mam jeszcze pytanko jakich obciązen uzywac na dany mięsien
ktos chyba w tym temacie albo innym napisał ze na barki powinno byc mniejsze obciązenie
a więcej ruchów czy coś takiego o ile sie nie myle ....

pinki127
28-10-12, 20:18
sory to nie w tym temacie
ale znalazłem
włókien szybko kurczliwych używasz uzywasz dużych ciezarów
przewaznie to są np plecy a w wolno kurczliwych mało ciężaru a duzo powt np barki

piuras86
28-10-12, 21:18
zrób sobie test po 6 tyg na trening później zmień na inny wyłap jakie zmiany są podczas jednego i drugiego później zastanów się dobierz ćwiczenia pod daną partie ilość pow obciążenie to różnie dana partia reaguje jedna jest mocniejsza inna słabsza

ja jestem ekto i co zajebiście reaguje na trening siłowo masowy do 6 pow max na każdą partie tylko nie na brzuch i nogi

rozgrzewka inna opcja wstępne zmęczenie musi być
albo zrób nie 6 tyg tylko po 10 tyg poświęcisz na taki test 21 tyg sprawdzisz swój organizm :)

pinki127
28-10-12, 21:38
ok piru tylko
mógłbys mi tylko pow
na która partiie narzucic duze obciąrzenia i małe
jak to u cb wygląda

pinki127
28-10-12, 22:03
no w sumie namnie tak samo siłowo-masowe
zakładałem kiedys temat co do barków miałem do nich słabośc
ktos podał mi cw na 1 miałem Military pres puzniej robiłem unosznie gryfu prostego
przed sb podchwytem ruszyły same typowo siłowe ...
np nurtuje mnie tez klatka
podam np cw jakie wykonuje:
1 wyc na płaskiej z duzym obciązeniem : 12 10 10 8
2 wyc na skosie + : 12 10 10 8
3 dipsy z obciąrzeniem 12 10 8
4 rozpiętki brama wysokosc barków 15 12 10 8

i co sądzicie o tej ilosci serii cobyscie tu zmienili

pinki127
28-10-12, 22:09
i czy bedąc na bombie mozna zwiekszac ilość serii,cwiczen i pow
by zwiększyc swoja masę wtedy byłem aktualnie na bombie
sory ze w tym dziale tylko kieruje sie tym co było by dlamnie najlepsze

piuras86
29-10-12, 08:58
ja bym do 10 pow dał tylko na na luźnych ciężarach

linki maszyny na dopompowanie do 15 nie szalejąc z obciążeniem jak chcesz szaleć to tez do 10 max ale rób jak chcesz

na bombie czy też nie siła idzie pow sie nie zmieniają później w połowie cyklu i na koniec sprawdzam ile moge wycisnąć na dane ćwiczenie max na serie wcześniej tak robiłem 35-40kg hantle na barki do 6 pow max, 8 tyg później sprawdzałem i 45kg poszło 14 pow w 3 seriach :) ale to było dawno

pinki127
29-10-12, 16:52
ok dzieki piru jakbym czegos nie wiedział
to bd pisał jesli moge :)

krolik_szaleniec
29-10-12, 17:35
No nie porównujcie Fraka do np tego gościa... Może Frank nie taki typowy ekto... :)


https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRk9yJCDncvu7-_xt3jS67bJ62f-MZUqKMIUSkoC1VNUaD7giJ_

Co do włókien mięśniowych Waszym tokiem myślenia... czeka mnie oszałamiająca kariera w maratonach... :D Bo jestem najbardziej endo... :D

piuras86
29-10-12, 18:35
albo inacze kiedyś czytałem że ludzie co mają krew z grupy A długodystansowcy z grupy B Krótkodystansowcy heheheheh

piuras86
29-10-12, 18:38
ok dzieki piru jakbym czegos nie wiedział
to bd pisał jesli moge :)

tak do końca nie opieraj na tym co ja napisałem bo to np na mnie działa po prostu musisz eksperymentować sprawdzić własne ciało na co reaguje a na co nie .... ciężka robota przed tobą ja już 2 rok z tym sie bawie już mniej więcej kumam ale daleka droga

Micek185
29-10-12, 19:07
No nie porównujcie Fraka do np tego gościa... Może Frank nie taki typowy ekto... :)


https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRk9yJCDncvu7-_xt3jS67bJ62f-MZUqKMIUSkoC1VNUaD7giJ_

Co do włókien mięśniowych Waszym tokiem myślenia... czeka mnie oszałamiająca kariera w maratonach... :D Bo jestem najbardziej endo... :D


Skoro jesteś ekto, więc bardzo możliwe że masz przewagę włókien czerwonych wszędzie... :)

Masz predyspozycje do sportów wytrzymałościowych nie siłowych...

Wiadomo że włókna wolnokurczliwe nie mają ochoty do rośnięcia...

Ale z drugiej strony zawsze będziesz miał ładną rzeźbę, nie taki wancol jak ja ;)


To Ty to napisałeś wiec nie wkładaj swoich słow do czyiś ust.

Twoim zdaniem lepiej jest mieć szeroką talie tendencje do tycia czy wąską talie chude kościec i szybką przemianę materii żeby dojść do wymarzonej sylwtki w kształcie Y?
nie ogarniasz podstaw budowy ludzkiego układu mięśniowego a gadasz takie bzdury że nawet nie będę się dalej w jakąkolwiek dyskusję wdawał.

Pinki jeszcze raz zrobię Ci zdjecia tego artykułu jest naprawde dobrze opisany nic więcej nie trzeba tam dodawać.

krolik_szaleniec
29-10-12, 19:39
A co jest źle w tej mojej wypowiedzi?

To ekto to raczej ma większe predyspozycję do sportów wytrzymałościowych niż endo...

A Ty próbujesz mi udowodnić że to stek bzdur... to właśnie Ci pisze że jako endo się biorę za maraton...

pinki127
29-10-12, 21:21
OK czekam Mr.Micek
prosił bym o dobrą jakosc jesli mozna
i dzięki ze masz domnie cierpliwosc
Bóg ci to wynagrodzi ;]

piuras86
29-10-12, 21:30
Micek litera X nie Y hehehehe

królik spokojnie spokojnie tylko zastanów się co chcesz osiągnąć+ większe obciążenie i wszystko gra :D

Micek185
29-10-12, 21:32
chyba wiem jaką literką chce być :D

Pinki nr konta poszedł na pw.

pinki127
30-10-12, 19:15
na pw czyli na poczte ???