PDA

Zobacz pełną wersję : Jajka



pey
20-03-07, 01:36
Czy równanie: jajko = cholesterol = choroby serca, to prawda czy fałsz?

Jaja zawsze uważane były za bardzo zdrowe i pożywne, aż do momentu, gdy odkryto istnienie cholesterolu i jego wpływu na choroby serca. Jak się okazało żółtko jaja zawiera duże jego ilości i to właśnie nadszarpnęło jego reputację. Dietetycy wymyślili prostą zależność: jajka to cholesterol, a w konsekwencji choroba serca. Na szczęście w ciągu ostatnich kilkunastu lat, zburzono ten pogląd i zwrócono jajom ich honorowe miejsce w naszym jadłospisie. Obecnie wiadomo, że cholesterol jest potrzebny do wytwarzania hormonów, żółci i witaminy D. Organizm otrzymuje go nie tylko z tego co jemy, ale sam potrafi go wytworzyć. Jak się okazuje jest bardzo wiele innych czynników, które mają wpływ na poziom cholesterolu, a są to: rodzinne obciążenie, wiek, płeć, cukrzyca, waga, sylwetka, poziom aktywności fizycznej i oczywiście zwyczaje żywieniowe. Przy czym cholesterol pochodzący z tego co jemy ma bardzo mały udział w poziomie cholesterolu we krwi.

Wartości odżywcze jajka

Jajko posiada najwyższej jakości białko. A co ciekawsze więcej białka znajduje się w żółtku jajka niż w jego białku. Zawiera też niezbędne dla organizmu aminokwasy. Jest poza tym doskonałym źródłem wszystkich witamin (za wyjątkiem witaminy C, ponieważ kurczak może sam wyprodukować w przeciwieństwie do człowieka witaminę C z tego co zje). A zatem znajdziemy tu witaminę A (która poprawia wzrok i chroni przed niekorzystnym promieniowaniem UV), witaminę E (jeden z najcenniejszych przeciwutleniaczy - opóźniających proces starzenia i zmniejsza ryzyko zmian nowotworowych), wiele witamin z grupy B (regulują przemianę materii, poprawiają samopoczucie i pomagają walczyć ze stresem). To właśnie jajko jest jednym z niewielu potraw, które dostarczają witaminy D, tak ważnej w budowie kości i zębów.


Ile jajek można bezpiecznie skonsumować w ciągu tygodnia?

Ograniczenie w konsumpcji jajek dotyczy ludzi chorych na serce i cukrzyków, którym można zjeść tylko dwa jajka w ciągu tygodnia. Natomiast osobom zdrowym dietetycy zalecają zjedzenie jednego jajka dziennie. Brak jednoznaczych relacji między jedzeniem jaj, a poziomem cholesterolu we krwi oraz występowanie w jajku lecytyny, która w poważnym stopniu przeciwdziała odkładaniu się cholesterolu w ściankach naczyń krwionośnych, upoważnia organizacje zdrowotne do odejścia od surowych restrykcji w stosunku do spożywania jajka. Teraz jaja znowu mają dobrą passę, można je jeść, ale tak jak i wszystkie inne potrawy, z umiarem.

Sobian
20-03-07, 07:39
To, że jajka aż tak strasznie podwyższają zły cholesterol we krwii to mit...

Dobry artykuł :grin:

Punisher
20-03-07, 17:00
A co powiecie o Kogel-mogel?
Jestem ciekawy, sorki że tak się wcinam, ale to też jajka przecież, tylko że ubite-surowe.

Vegeto86
20-03-07, 19:51
Bardzo dobry artykul(; jaja to podstawa

tom
20-03-07, 20:19
a ja jem 3 :mrgreen: dziennie
kogel mogel nie lubie... :???:

pey
20-03-07, 20:21
kogel-mohel jest dobry przed treningiem. Podobno daje kopa:/ ale to jednak surowe jajka i z tym trzeba uwazać!

blackburn
23-03-07, 20:17
A co powiecie o Kogel-mogel?
Jestem ciekawy, sorki że tak się wcinam, ale to też jajka przecież, tylko że ubite-surowe.

Jest dobry ale jajko trzeba najpierw oparzyć wrzątkiem w celu unicestwienia bakterii salmonelli

kulturyści jedzą około 12-30 jaj dziennie(same białko, żółtko wyrzucają) Jeżeli wy nie chcecie marnować jedzenia (przecież miliony dzieci głodują a my tu wywalamy tyle wartości odżywczych do kosza, możecie spróbować kupić sobie samo białko można takie dostać w piekarni ponieważ do produkcji ciast zużywa się głównie żółtka i cena takiego białka jest tania mój kumpel z siłowni kupuje dziennie 20białek i płaci coś koło złotówki (dla porównania 20 całych jajek kosztuje 20*0,30zł 6zł)

duzen
23-03-07, 23:52
Racja - jaja to podstawa każdej diety. Ale mimo wszystko ja nie polecam jedzenia dużej ilośći żołtek :) Sam tłuszcz prawie ;] Fakt to juz nie smakuje jak jajeczko ale ... zawsze jest ale :) Nie można miec wszystkiego :)

Punisher
24-03-07, 00:40
A co ciekawsze więcej białka znajduje się w żółtku jajka niż w jego białku.
czy

kulturyści jedzą około 12-30 jaj dziennie(same białko, żółtko wyrzucają)

Jak wkońcu? O parzeniu wrzątkiem wiem, bo jak się tego nei zrobi to można się nabawić chorób :shock:

blackburn
24-03-07, 00:56
Jak wkońcu?

Faktem jest, że żółtko zawiera więcej białka ale również tłuszczy
dla 100g
żółtko białko 15,5g Tłuszcz 28,2g Węgle 0,3g
Białko białko 10,9 Tłuszcz 0,2g Węgle 0,7g


teraz wiesz dla czego wolą same białka, bo nie mają tłuszczu, a wiadomo jak chcesz mieć ładną wysoko jakościową masę to trzeba ograniczyć. Jedno jajo całe nie robi wielkiej różnicy ale jak miałbyś ich jeść 20 dziennie to przelicz ile z tego to tłuszcz :cool:



Pozdro :cool:

Punisher
24-03-07, 01:02
Nono racja, ale np nie będę wyrzucał żółtek :cool:
Tłuszcz się wszędzie wgramoli....

P4l4d7n
24-03-07, 15:13
Jeżeli chodzi o mnie to spożywam maks 10 jajek dziennie. Na kolacje nie ma to jak jajecznica i odżywka białkowa. Swoja droga musze sie przejsc do piekarni i zapytac sie czy maja na sprzedaz jajka.

Dietetycy polecaja spozywac 1 jajko dziennie ale to dla 'normalnych' ludzi :)

Wiktor1882
25-03-07, 21:25
zadałem pytanie kolezance jest dietetykiem na temat jajek a dokładnie złego cholesterolu odpowiedz jej to " jesli jestes zdrowy to nie ma dla ciebie czegos takiego jak zly cholesterol. z tym ze on jest zly chodzi tylko o to ze
jesli ktos ma zaburzony metabolizm cholesterolu to ma za
wysoki poziom we krwi i wtedy trzebaby bylo uwazac na takie
rzeczy. a ludzie zdrowi maja naturalny mechanizm regulacji
poziomu cholesterolu co znaczy ze nawet jesli jest go duzo w
diecie to poziom we krwi jest w normie. jesli nie ma
cholesterolu w diecie, albo inaczej jesli jest go za malo to
i tak organizm wyprodukuje odpowiednia ilosc wiec nie ma
czegos takiego jak zly cholesterol bo w organizmie tez jest
on produkowany tak samo jak dobry tzw.
co do bialka to rzeczywiscie w zoltku jest go wiecej bo ok
16% a w białku ok 11%. wynika to z tego ze bialko zawiera
duzo wodu i niewiele innych skladnikow a wszystko co jest w
jajku jest w zoltku

rexx
10-04-07, 15:37
jest zły cholesterol, nie piernicz!!

Wiktor1882
10-04-07, 15:52
rexx, jest mozesz tą odpowiedz uzasadnicz ja mam odpowiec od dietetyka któram ma troche starzu w tym co robi i wielką wiedze a ty naczym bazujesz swoją odpowiedz ze
jest zły cholesterol, nie piernicz!! to ja moge napisac ze Elwis zyje poprostu tak

Punisher
10-04-07, 16:00
to ja moge napisac ze Elwis zyje poprostu tak
a nie?

rexx
10-04-07, 20:52
To sobie napisz, nikt Ci nie musi wierzyć, mi też nie musi, ale wiem swoje.