PDA

Zobacz pełną wersję : ROZSTĘPY



gangster
04-04-06, 11:32
ROZSTĘPY
Wbrew powszechnej opinii, powstawanie rozstępów nie jest tylko związane z nadmiernym
rozciąganiem skóry.

Rozstępy zwane także - striae distensae są w dużej mierze rezultatem wzrostu poziomu kortyzolu we krwi. Jest to hormon wydzielany przez nadnercza. Jego ilość wzrasta w okresie ciąży, dojrzewania, otyłości, wzrostu wagi.

W okresie ciąży również wzrost poziomu estrogenów przyczynia się w pewnym stopniu do zwiększenia możliwości pojawienia się rozstępów. Ponieważ tabletki hormonalne mają także wpływ na żeńskie hormony płciowe, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, iż mogą być jednym z czynników sprzyjających rozstępom.

Na tworzenie się rozstępów ma również wpływ używanie regularnie i przez dłuższy okres czasu leków steroidowych, a to dlatego, że przyczyniają się one m.in. do ścieńczenia naskórka, zahamowania syntezy kolagenu w skórze właściwej oraz degradacji już istniejących włókien kolagenowych. A jak się za chwilę przekonamy, tworzenie się rozstępów jest związane z nieprawidłową syntezą kolagenu w skórze.

Niewłaściwa, uboga w składniki odżywcze (witaminy, mikro- i makroelementy) dieta, to także jedna z przyczyn powstawania rozstępów. Dużą rolę odgrywa tu zwłaszcza niedostateczna ilość cynku. Dlatego kobiety często będące na dietach niskokalorycznych mogą mieć skłonności do rozstępów.

I wreszcie kolejną istotną przyczyną, na którą nie mamy wpływu są nasze skłonności genetyczne. W związku z tym, istnieje prawdopodobieństwo, iż jeśli u matki podczas ciąży pojawiły się rozstępy, to mogą (ale nie muszą) pojawić się one również u jej córki.

W jaki sposób powstają rozstępy?
Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenu i elastyny. Kolagen i elastyna to białka, mające postać włókienkowatą, które tworzą uporządkowaną sieć, nadając skórze elastyczność, jędrność, sprężystość i odpowiednie napięcie. Prawidłowo zbudowane włókno kolagenu odznacza się niesamowitą wytrzymałością na rozciąganie. Trzeba użyć obciążenia co najmniej 10 kg, aby zerwać włókno kolagenowe o średnicy 1mm (1).

Upośledzone - m.in. z powodu zwiększonego poziomu kortyzolu we krwi - fibroblasty, zaczynają produkować zmienione włókna kolagenu i elastyny, które stają się bardziej kruche i mniej podatne na rozciąganie. Podczas nadmiernego rozciągania się skóry jak to ma miejsce np. w czasie ciąży, z powodu kruchości włókien dochodzi do zrywania tej regularnej sieci, czego efektem są właśnie rozstępy. Ponieważ jednocześnie dochodzi także do ścieńczenia warstwy naskórka, stają się one bardziej widoczne.



Epidermis- naskórek
Basal cell layer- błona podstawna
Dermis - skóra właściwa

Rozstępy to wrzecionowate pasma, występujące najczęściej na pośladkach, brzuchu, udach, piersiach. Wyróżniamy dwie fazy tworzenia się rozstępów.

W fazie I - zapalnej mają one postać czerwonych pasm (striae rubra). Na tym etapie mamy jeszcze największe szanse by się ich pozbyć.

W fazie II - zanikowej, następuje pozorna regeneracja rozstępów. Czerwone pasma ulegają rozjaśnieniu i zmniejszeniu.
Dzieje się tak dlatego, iż zmienione włókna kolagenu oraz cieniutkie włókna elastyny starają się jak gdyby zregenerować zerwaną sieć. Jednak nie ma już możliwości przywrócenia stanu skóry właściwej sprzed nastąpienia ubytku. W rezultacie na skórze pozostają widoczne białe prążki (striae distensae alba), wyczuwalne przy dotyku. Przystąpienie do leczenia rozstępów starszych, będących już w fazie zanikowej może nieco polepszyć stan skóry, ale nie ma już możliwości zlikwidowania ich w 100%.

Osoby skłonne do rozstępów:

ludzie otyli,
nastolatki w okresie dojrzewania,
kobiety w okresie ciąży, menopauzy,
kulturyści,
osoby o częstych wahaniach wagi (także podczas nagłego spadku masy ciała można nabawić się rozstępów!!),
osoby będące wielokrotnie na dietach niskokalorycznych,
osoby przyjmujące leki steroidowe,
osoby z predyspozycjami genetycznymi.
Rozstępy mogą pojawiać się zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, u osób otyłych i szczupłych, starszych, jak i u nastolatek w okresie dojrzewania. Problem ten dotyczy w mniejszym lub większym stopniu niemal 90% kobiet w ciąży.

Czy możemy przeciwdziałać tworzeniu się rozstępów?



W pewnym stopniu - tak.

Jednak ponieważ przyczyną tworzenia się rozstępów są także zmiany hormonalne i skłonności genetyczne dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie im zapobiec.

Natomiast co możemy zrobić:

Unikać w miarę możliwości częstych wahań wagi i "cudownych" diet, które w rezultacie dają tylko efekt jo-jo.
Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, zapewniająca wystarczające dawki witamin oraz mikroelementów, zwłaszcza cynku i krzemu. Można także pomyśleć o uzupełnieniu diety suplementami. Na własną rękę najbezpieczniej jest zażywać tylko gotowe preparaty multiwitaminowe uzupełnione minerałami,
Jeśli tylko zauważymy pierwsze oznaki powstawania rozstępów lub też znajdujemy się w sytuacjach sprzyjających ich tworzeniu, chodzi tu zwłaszcza o okres ciąży, dojrzewania warto regularnie masować ciało stosując oliwki, olejki, balsamy lub jeden z dostępnych kremów przeciw rozstępom. Prawda jest taka, że rodzaj kremu nie jest tak istotny jak sam masaż skóry. Krem jest tylko czynnikiem wspomagającym.

Zrodlo: http://www.wizaz.pl/basia_rozstepy.php

MADOX
04-04-06, 12:05
ja przed treningiem smaruje miejsca najbardziej narazone olowka dla niemowlat bardzo dobra sprawa

MADOX
16-04-06, 01:05
jesli nie chcesz ich miec to zastosuj tak oliwke a nawet balsam lub zwykly krem on nawilza skore i powoduje ze moze ona sie bardziej rozciagac polecam ja tak zaczelem robic jak mi sie pojawil jeden pod pacha i do dzis mam spokuj

donleone
16-04-06, 01:30
:-) ajjjj rozstepy rozstepy :P miesiac temu tak zaczelem sie katowac, ze teraz sa tego niesamowite efekty, ale i pewnie skutki uboczne - wlasnie rozstepy... pojawily sie w okolicach pachy i na tricepsie :neutral: nie wyglada to ciekawie, czytalem gdzies o jakims "moczniku" (:?: chyba tak to sie zwalo) podobno moze zapobiec powstawaniu rozstepow, jak znajde gdzies te info to wkleje :)

Jose
16-04-06, 02:21
jest wiele masci na zapobieganie rozstepom i do zalagodzenia efektu juz powstalego rozstepu... ja uzywam obecnie fissan jakos 1,5 tygodnia to uzywam i juz lekko mi blednie rozstep...

czytalem gdzies o jakims "moczniku"
pozwole sobie skopiowac wypowiedz pewnego uzytkownika wlasnie na temat masci z mocznikiem "Wreszcie po tak długim czasie znalazłem tani i skuteczny sposób na zapobieganie (a także niwelowanie skutków) rozstępów.
Otórz szukam informacji na forum i w internecie od dwóch lat. Byłem u dermatologa, pytałem znajomych lekarzy i kumpli na siłowi - nikt nie potrafił czegoś zaradzić. Jak widać czasami jak człowiek sam sobie nie pomoże to nie zrobi tego za niego nikt.

Przechodzę więc już do faktów. Sposobem na rozstępny jest maść/krem zawierający mocznik. Dostałem taki krem na recepte na zapalenie mieszków włosowych. Mocznik ma za zadanie zatrzymać dużo wody w organiźmie. WIąże się to z tym że skóra jest dobrze nawilżona, miękka i elastyczna. Spróbowałem wiec posmarować ramiona, boki klatki i motyle przed treningiem. Moje zaskoczenie było ogromne -> po raz pierwszy od bardzo dawna po treningu moje istniejące rozstępy nie poczerwieniały poprzez lekkie rozciągnięcie - co więcej świerze które istniały wybieliły się w zaledwie 2-3dni !!!!! Nowe roztępy już się WOGĂ?LE nie pojwiwają. W jaki sposób? Smaruje REGULARNIE bicepsy, klatke i motyle przed ową maścią przed wyjściem na trening i zaraz po prysznicu po treningu. Sposób wymaga dyscypliny (regularne stosowanie) ale uwierzcie próbowałem już wielu rzeczy i dopiero to działa. Na standardowych kremach na rozstępy świerze rozstępy bielałe przez 4 tyogdnie, z mocznikiem dzieje sie to w 2-3 dni... więcej nie musze was chyba zachęcać

Aczkolwiek jest jeszcze jeden WIELKI plus. Maść tak kosztuje 5zł za 100ml na recepte. Jest ona robiona w aptece na zamówienie z recepty. Maksymalnie lekarz może przepisać 200ml na jednej recepcie. Niestety nie potrafie wam przepisać dokłądnie nazwy bo w aptekach tak gryzmolą że hoho, ale myśle że powiecie że chodzi o krem/maść z mocznikiem w celu nawilżania wyjątkowo suchych miejsc na skórze itd i nie bedzie problemu. "

od siebie dodam ze bylem ostatnio w aptece i mi powiedzieli ze wogle nawet na recepte nie maja zadnej masci z mocznikiem... :? ale jak bede u lekarza to sie spytam o to cudo ;)

pakernia.pl
16-04-06, 12:26
:lol: maść z mocznikiem nie ma żadnej określonej receptury, jest tyle odmian ile fantazji mają lekarze i aptekarze :lol: chcecie to Wam będę dorzucal do zamówień :mrgreen: tylko jak odbieracie z apteki, sprawdzajcie czy jest to napewno maść... czy czasem nie dostaliście peelingu :mrgreen: ponieważ czasem aptekarze nie rozpuszczą mocznika w wodzie, tylko go od razu wkręcają w podloże i zostają krysztalki mocznika... a wtedy efekt jest kiepski. Ważne jest też bardzo stężenie tego mocznika, bo jak pisalem wcześniej, możliwości jest dużo...

Moniq
16-04-06, 13:04
a ja jeszcze dodam że bardzo dobry efekt (oprócz wszelkich mazidel) jest gdy uzyjemy szorskiej gąbeczki do mycia, naprawdę szorskiej !! - skóra staje się bardziej elestyczna i lepiej ukrwiona, po takiej kąpieli wszelkie mazidla lepiej się wchlaniają i mamy lepszy efekt. Jest to oczywiście profilaktyka ale bardzo skuteczna i najprostsza. Wszelkie balsamy czy maści stosujcie od razu po takiej kąpieli i to najlepiej rano bo podobno rano wszystko lepiej się wchlania, kiedy skóra jest wypoczeta.

sławo
16-04-06, 20:19
wszystkie te cuda razem wzięta i tak nic nie zdziałają
najlepsza jest solarka bo na jakis czas nic nie widać

Calmer
18-04-06, 10:21
tak wiemy o tym ze nie zlikwidujesz masciami tylko beda mniej widoczne !! tzn. laserowo sie da pisalem chyba wczesniej ze ok 4 tys. kosztuje :shock:

mistrzu
18-04-06, 10:29
Jak ktoś obczaji co to za maść z tym mocznikiem to niech napisze na forum...

Calmer
18-04-06, 11:00
ELANCYL
-zawiera ekstrakt ze składników pochodzenia morskiego i wit. składników. Zmniejsza już istniejące rozstępy. Ma delikatna konsystencje i miły zapach. Łatwo się rozprowadza i szybko wchłania.
Cena za 150 ml 75zl.

FISSAN
-zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę A i E. Producent zapewnia, ze zaczerwienienie, uczucie ciepła i lekkie pieczenie, które może towarzyszyć nakładaniu kremu, nie powinno budzić obaw. Krem jest gesty. Pachnie bardziej jak lek niż jak kosmetyk. Łatwo się rozprowadza, ale zostawia tłustą warstwę na skórze. Nie ma polskiego opisu.
Cena za 100 ml 16,50 zł.

GERBER
-zawiera składniki pochodzenia roślinnego kompleks ujędrniający. Zmniejsza istniejące już rozstępy. Ma konsystencje mleczka i miły zapach. Łatwo się rozsmarowuje i wchłania.
Cena za 150 ml 21 zł.

MUSTELA
-w swoim skaldzie ma m.in. olejki odżywcze i mikroelementy. Ma bardzo miły zapach, łatwo się nakłada i szybko wchłania.
Cena za 200ml 86 zł.

NOREL
-dodatkowo wyszczupla i likwiduje cellulitis. Zawiera witaminę E, kofeinę i wyciągi roślinne, które poprawiają krążenie, wspomagają usuwanie toksyn i nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zmniejsza istniejące już rozstępy, Jest bardzo delikatny, łatwo się rozprowadza i wchłania, ma neutralny zapach.
Cena za 300 ml 26 zł, za 200 ml 21 zł, za 100 ml 14 zł.

PENATEN
-zawiera pantenol, który nie tylko uelastycznia skore, ale również ja nawilża. Ma przyjemny i delikatny zapach. Jest dość gesty i tłusty, więc trzeba go dokładnie wmasować. Szybko się wchłania.
Cena za 100 ml 18 zł.

VICHY
-zawiera olej z ogórecznika masło karate, glicerynę, krzem, centella asitica i hudroksyproline oraz wodę termalną. Zmniejsza i wygładza już istniejące rozstępy. Krem jest lekki, łatwo się rozprowadza i wchłania. Ma delikatny zapach.
Cena za 125 ml 65 zł.

DAX COSMETICS
-żel zawiera aktywny składnik z rośliny siegesbeckia orientalis, wyciąg z alg morskich bogaty w mikro i makroelementy, a także witaminy A, C, E i z grupy B. Redukuje rozstępy już istniejące. Łatwo się rozsmarowuje i dość szybko w chlania. Ma ładny, ale intensywny zapach. Cena za 150 ml 18 zł.

MIRACULUM
-balsam, także wyszczuplający i działający na cellulitis. Zawiera on witaminę E oraz kompleks z centell asiatica, kofeiny, bioflawonoidow i krzemionki organicznej - ułatwia eliminacje tłuszczów, oleje maslosza i awokado, które zmiękczają i odżywiają skore, oraz wyciąg z zielonych alg morskich. Balsam zmniejsza głębokość rozstępów zapobiega powstawaniu nowych. Ma ładny i delikatny zapach, jest lekki, dobrze się rozsmarowuje i wchłania.
Cena za 110 ml 22 zł.

tu masz maści na roztępy, a te z mocznikiem to poprostu idziesz do lekarza i ci tam w aptece chyba robia z tym skladnikiem :roll: :roll: :roll:

mistrzu
18-04-06, 11:16
A teraz niech sie wypowiedzą te osoby które wypróbowały te maści z mniejszym lub większym rezultatem.

pakernia.pl
18-04-06, 15:26
Co do solarium, odradzam!!! Wysusza skórę, więc maskuje tylko chwilowo... przykład macie na laskach, które siedzą non-stopem w solarium... zmarszczki mają jak rów mariański... co do w/w preparatów opinie Wam napiszę wieczorkiem, myślę że Moniq coś od siebie doda...

Moniq
18-04-06, 21:32
wiele preparatów na rostępy działa poprzez rozjaśnianie skóry, po to by zmniejszyć różnicę w przebarwieniu a tak naprawdę żaden z nich nie likwiduje rostępów, ale o tym była już mowa !! dobrymi i sprawdzonymi preparatami są Elancyl i Mustela choć ten drugi bardziej w profilaktyce się sprawdza. Vichy też jest dobry jak już pojawią się. Solarium przyciemnia skórę więc rozstępy są mniej widoczne, ale nie zapominajcie że fatalnie wysusza skórę i na dłuższą metę solar nie jest dobry.
najważniejsze jest aby systematycznie nawilżać i odżywiać skórę nie tyle przed treningiem ale w ogóle i to codziennie, tak jak pisałam wcześniej szorstka gąbka pod prysznic a potem jakikolwiek balsam bądź oliwka dla dzieci. cockolwiek to będzie - będzie dobre ale zanim powstaną bo potem to już naprawdę ciężko z tym walczyć
a jak już chodzicie na solar to tymbardziej =====> balsamiki konieczne !!!!!

Moniq
18-04-06, 21:38
acha dodam jeszcze że, znam wiele kobiet (co prawda po ciąży, ale proces powstawania rozstępów taki sam :razz: ), które właśnie dzięki tej nieszczęsnej szorstkiej gąbce i zwykłej oliwce uchroniły się przed rozstępami ale warunek był i jest jeden ====> systematyczność w działaniu !!!!!
tak jak w sporcie, moji drodzy !!! :mrgreen:

dla wygodnickich preparaty te o których pisałam wcześniej: Elancyl, Mustela czy Vichy !! te są dobre

MADOX
18-04-06, 22:24
solarium na rozstepy dobry kawal , moze to dobre ale na 5 inut jak juz masz rozstepy to ci nic nie pomoze

Moniq
18-04-06, 22:55
mam nadzieję że to jest jasne =====> ja solarium nie popieram !!!

Jose
18-04-06, 23:37
ja uzywam jakos z 2 tygodnie fissan i rozstep sie minimalnie wybielil i nic wiecej... a smaruje sie dosc nie ciekawie bo masc bardzo tlusta i trzeba chwile powmasowywac ja... jak ja skoncze sprobuje jakas inna i zdam relacje....
pozdrawiam
PS. czyli jaka bedzie najlepsza na istniejace juz rozstepy...? elancyl , vichy czy mustela?

Sterydek
19-04-06, 16:35
Vichy nie bierz bo to shit ( z doswiadczenia to wiem ), elancyl - calkiem dobre rezultaty, ale i tak podczas treningu rozstepy robily sie bardzo czerwone, a mustela - nigdy tego nie stosowalem... Bralbym Elancyl albo zaryzywkowac ta Mustele, ale zapytaj sie moze jeszcze w aptece...

pakernia.pl
19-04-06, 16:44
wrrr.... będę mordował śmiechem za zbędne posty!!! Nie mogę powiedzieć "kup ten a nie ten krem"!!! Vichy nie jest wcale shit, jest dobrym preparatem... Mustella, Moniq chyba pisała wcześniej, działa bardziej zapobiegawczo... Ja mam największe zaufanie do Elancylu, tylko jest dość drogi i nie każda apteka ma na stanie. Jeśli byś się jednak decydował to bierz Elancyl, najlepiej chyba w ampułkach...

krzychuool
19-04-06, 18:52
:cry: ja sie niedawno nabawilem rozstepow nad pachami. I czytajac ten dzial to co mam je smarowac czymś czy odpuscic sobie? I czy mogą one się powiększyć jeszcze, bo narazie mam małe rozstępy :razz:

krzychuool
19-04-06, 19:08
No przeczytałem wszystko. I chyba będę je smarował po kąpieli jakimiś oliwkami nawilżającymi, wysterczy czy jeszcze coś proponujecie dla małych rozstępów? :lol:

pakernia.pl
19-04-06, 19:10
ostra gąbka i zimny prysznic ;-0 słuchaj Moniq, jako kobitka tym razem ma rację ;-)

krzychuool
19-04-06, 19:13
no dobra ale te płyny chyba nie zaszkodzą co nie? :grin:
brrr nie wiem czy bede brał zimne prysznice ale ostrą gąbką będę sie katował :razz: oby do wakacji mi się straciły!!

pakernia.pl
19-04-06, 19:18
kto mówi, że się masz sam katować?? Weź jakąś kobitkę, żeby Cię pokatowała ;-)

Moniq
19-04-06, 21:44
Jose, najlepszy będzie Elancyl Galenica- jestem panią z apteki więc już nie musicie się fatygować :razz:
Krzychuool, wystarczy oliwka ale po kąpieli wiesz jakiej :wink:

Jose
19-04-06, 21:50
Jose, najlepszy będzie Elancyl Galenicadziekuje bardzo... :) o taka odpowiedz mi wlasnie chodzilo :P
pozdrawiam :)

pakernia.pl
24-04-06, 13:57
Jakby lekarz albo aptekarz mial problem, podaję Rp ;-)


Urea (mocznik) 5,0
Aq.destilata
Lanolini anhydryci
Vaselini albi
aa ad 50,00

pozdrawiam

28-04-06, 14:43
Jestem gosciem na tym forum i chcialem sie równiez wypowiedziec. Mam rozstepy juz dosyc dlugo i uzywam FISSAn i zadnych rezultatów nie ma nie kupujcie tego

Jose
28-04-06, 15:54
takze uzywam tego juz z 3 tygodnie i efekty takie sobie... minimalnie sie wybielil rozstep ale tez nie bardzo a zeby to wsmarowac to tyle zachodu ze sie odechciewa... :?

mistrzu
28-04-06, 19:28
Fissan bardziej zapobiega powstawaniu nowych niż likwiduje już powstałe.

Próbuje właśnie maści podanej przez "pakernia.pl"
"Urea (mocznik) 5,0
Aq.destilata
Lanolini anhydryci
Vaselini albi
aa ad 50,00"
- na recepte kosztuje tylko 5zł!!!, ale zaczekajcie aż obczaje czy żeczywiście skutkuje, na razie wydaje mi sie, że troszke wybieliło rozstępa...

Moniq
28-04-06, 22:04
proponuję małą modyfikację maści z mocznikiem, wszystko to samo tylko 100 g dlatego że za 50 g i za 100 g zapłacicie na receptę tyle samo czyli 5 zł,
myślę że to dosyć istotne, zawsze większa ilość za tę samą cenę pod warunkiem że będziecie mieć receptę :wink:

Rp.
Urea 10,0
Lanolini
Vaselini albi
Aq. destilata
aa ad 100

P.S. Dla wszystkich zamawiających w www.pakernia.pl maść z mocznikiem gratis :wink:, tylko przypominać się proszę :wink:

krzychuool
28-05-06, 13:00
mam jeszcze takie pytanie: czy jak nic nie bede robil z rozstepami to one mi sie samoczynnie straca czy bede je mial do konca "życia" :razz: ?

pakernia.pl
28-05-06, 14:15
raczej same się nie stracą...

LoLiTa
30-05-06, 23:41
mam jeszcze takie pytanie: czy jak nic nie bede robil z rozstepami to one mi sie samoczynnie straca czy bede je mial do konca "życia" ? musisz je redukować od razu kiedy się pojawiają, bo inaczej zrobią się większe i bardziej widoczne a usunięcie ich będzie praktycznie niemożliwe - ofc jedynie chirurkicznie ;)

nefretette
31-05-06, 10:12
mam jeszcze takie pytanie: czy jak nic nie bede robil z rozstepami to one mi sie samoczynnie straca czy bede je mial do konca "życia" :razz: ?
Są na rynku różnego rodzaju preparaty wspomagające blednięcie widocznych rozstępów, lub w jakimś stopniu zapobiegają ich powstawaniu lecz one tylko pomagają, a nie usuwają...Trzeba się z tym pogodzić, że rozstępy będą z nami już do końca życia :/

krzychuool
13-06-06, 22:14
eee odkrył może ktoś jakąś nową, skuteczną maść??

Jose
19-06-06, 14:24
eee odkrył może ktoś jakąś nową, skuteczną maść??ja bym z checia sprobowal tej z mocznikiem
P.S. Dla wszystkich zamawiających w www.pakernia.pl maść z mocznikiem gratis , tylko przypominać się proszę ale upominalem sie przy zmowieniach ale masci i tak nie dostalem i mecze sie z tym fissanem a z tym wiecej je*ania niz efektow :?

pakernia.pl
19-06-06, 20:15
Jose, nie żałuj właśnie ją jeszcze udoskonaliłem :mrgreen: następnym razem napisz w komentarzu, że chcesz :mrgreen:

Jose
19-06-06, 21:47
ok ale tym razem mam nadzieje ze ja dostane i licze na jej cudowne dzialanie :P
ps. moze na dniach bede cos zamawial :P dam znac jak cos ;)

Moniq
20-06-06, 20:00
oki Jose, juz ja przypilnuje by kremik sie zrobil :wink:

Jose
21-06-06, 01:10
ok trzymam za slowo :P
ale jednak narazie nic nie zamawiam bo nie wiem co z moja przyszloscia bo moze do norwegii bede jechal w niedziele wiec treningi zaniecham :( sam juz nie wiem co i jak ...