Zobacz pełną wersję : Pomoc przy doborze sprzętu pod ławeczkę York
Witam wszystkich forumowiczów :) Jestem nowy na forum dlatego też się witam :)
Otóż posiadam ławeczkę YORK (dostałem od kolegi z pracy) potrzebuje ją teraz uzupełnić ale nie wiem jaki gryf dokupić ile ta ławeczka wytrzyma i takie tam :)
I tu zwracam się do was z prośbą o pomoc. Potrzebuję informacji o :
1. Gryfie prostym do tej ławeczki (jaka długość)
2. Nigdzie nie mogę znaleźć w internecie dokładnych parametrów tejże ławeczki dlatego chciałbym wiedzieć jakie jest max obciążenie dla niej
3. A i tak przy okazji jeśli ktoś ma taką ławeczkę to mile widziane opinie na jej temat :)
Zdjęcia ławeczki możecie zobaczyć pod tym adresem, nie jest to dokładnie moja ławeczka ale jest taka sama :)
Ławeczka (http://www.***.pl/Sprzedam_Si%C5%82ownie_%C5%81aweczko_Atlas_YORK-t239895.html)
Ławeczka posiada jeszcze wyciąg :)
Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi i życzę miłego dnia/nocy :P
Witam ;)
Tez jestem od niedawna na tym forum ale postaram się pomóc ;)
Niestety link nie działa... napisz model tej ławki. Jeżeli jest z wyciągiem to pewnie jest B530 lub B540.
Jeżeli chodzi o wybór gryfu to zależy od pary rzeczy... napisz ile masz lat, jaki jest Twój wzrost i czy ćwiczyłeś wcześniej na jakimś gryfie.
Wybierając firmę gryfu to ze swojej strony mogę polecić Allright, York. Są to dobre, mocne chromowane gryfy z wygodnymi zaciskami, które dobrze trzymają ciężar. Słyszałem też dobre opinie o gryfach Pliant.
3505 Kliknij aby powiększyć hehe :P
Dobra wrzuciłem już zdjęcie tej mojej ławeczki :)
No to odpowiadam na twoje pytania :)
Mam 180 cm wzrostu. Wiek 20 lat. Ćwiczyłem u kumpla ale nie za bardzo wiem ile miał tam gryf :P
Wiesz co bo ta ławeczka ma dość mały rozstaw stojaków i dlatego chcę żeby mi ktoś doradził jaka będzie najlepsza długość dla tego gryfu :)
Jak znasz dobry i tani sprzęt możliwy do zakupienia na allegro to byłbym bardzo wdzięczny jakbyś mi podrzucił parę linków :)
aaa.. poznaje :P to jest jeszcze dawna seria ławek Yorka, zaczynałem kiedyś od takiej właśnie ławki. Kilka słów na jej temat...
Ławka dobra, zresztą jak wszystkie tej firmy. Wytrzymanie kilkunastu lat (i więcej nawet) dla tej ławki to nie problem. Aktualny odpowiednik tej ławki to "York 501". Jej takim dodatkowym plusem jest długa deska i rozstaw co pozwala robić przenoszenie hantli za głowę leżąc na ławce w poprzek.. nie wadzisz rękami o stojaki jak w niektórych innych ławkach. Wymienić ją w przyszłości możesz jedynie ze względu na większy komfort nowej ławki (wygodniejszą, szerszą deskę z grubszą gąbką i ewentualnie szerszy rozstaw stojaków) i większą jej wytrzymałość gdy będziesz podnosił większe ciężary - mam tu na myśli oczywiście dużo droższą ławkę. Puki co ta w zupełności wystarczy. Największy problem tej ławki to brak skosu dolnego... ale z dobrze rozłożonym planem treningowym nie będziesz musiał robić wyciskania w tym skosie. Co do tych "motylków" do robienia rozpiętek osobiście pozbyłem się ich, znacznie wygodniejsze jest robienie tego ćwiczenia z hantlami - kwestia przyzwyczajenia itp jeżeli Tobie będzie się wygodnie i z efektami na nich ćwiczyć to ok :)
Max obciążenie tej ławeczki to ok 200 kg - i jest osoba + obciążenie. Max dla przyrządu do nóg to ok 30 kg. To są parametry z tego co pamiętam ale 100% nie daję, że są dokładnie takie. W każdym razie raczej nie przekraczałbym na niej tej łącznej wagi 200 kg. Musisz sam też ocenić jak będziesz ćwiczył do jakiej wagi jest ona bezpieczna, jak się zacznie chwiać lub coś innego nieciekawego będzie się dziać to trzeba uważać.
Trochę się rozpisałem :P A teraz gryf..
Najlepiej zmierz jeszcze odległość między stojakami.. nie pamiętam ile tam było ;P to wtedy będzie wiadomo dokładnie co dobrać do ławki. Do tej 170-180 cm powinno być ok. A jeżeli chodzi o wybór gryfu tak "do siebie" pomijając ławkę to zależy czy chcesz kupić tylko jeden gryf prosty, czy łamany do tego prosty i czy lepiej ćwiczy Ci się na dłuższym czy krótszym. Jeżeli chcesz jeden gryf do wszystkiego to polecam te ok 170 cm. Wystarczą do wyciskania i wiosłowania, dobrze się na nich ugina ramiona - to jest wtedy taki uniwersalny do wszystkiego. Jeżeli chcesz gryf łamany i prosty lub lepiej ćwiczy Ci się na dłuższych to posty od 180-220 cm i do tego łamany "lekko". Na długich gryfach bardzo dobrze się wyciska na klatkę i ponad głowę, ten łamany byłby do pozostałych ćwiczeń przy, których długi gryf prosty jest mniej komfortowy czyli uginanie ramion, wyciskania francuskie, unoszenie wzdłuż tułowia czy też ewentualnie jakieś wiosłowania. Mając 180 cm wzrostu, niezależnie którą opcję wybierzesz będzie ok i dobrze będzie Ci się ćwiczyć na gryfach tych długości. Kwestia ile chcesz wydać kasy na gryfy...
Na allegro najlepiej poszukaj dobrze utrzymanych gryfów chromowanych tych firm które pisałem wcześniej. Sam nie orientowałem się ostatnio jak wygląda sprawa na allegro dlatego ciężko będzie mi coś polecić. Sam będę pewnie niedługo wystawiał tam część swojego sprzętu bo planuje rozbudować siłownie i mam akurat gryf 170 cm w idealnym stanie ale nie wiem narazie kiedy dokładnie będę go chciał sprzedać...
No to SOG od razu poleciał :) Twój pierwszy chyba na tym forum :) Wiesz co bo ja w tym roku liceum skończyłem i maturke napisałem także biorę się za zarabianie na sprzęcik :) Troszkę już mam najwyżej bym pożyczył od rodziców.
Pisałem jakiś czas temu na innym forum i tam mi jeden użytkownik polecił gryf do 115cm ale chyba mu się coś pomyliło nie?
Polece teraz po miarkę i zmierze dokładny rozstaw stojaków to mi może jeszcze coś podpowiesz :) Jak tylko zmierzę zedytuję post :)
A więc 61 cm w między stojakami od środka i 71 cm na zewnątrz :) Jaki gryfik w takim razie?
A i jeszcze jedno przy tak blisko rozstawionych stojakach sztangę trzyma się poza stojakami prawda?
Pisałem jakiś czas temu na innym forum i tam mi jeden użytkownik polecił gryf do 115cm ale chyba mu się coś pomyliło nie?
Gryfy łamane mają 120 cm... nie widziałem jeszcze gryfu prostego o łącznej długości 115 cm xD chyba, że ktoś sobie taki sam wykombinował i zrobił. Możliwe że chodziło mu o długość części chwytnej gryfu to wtedy tak - bo są to gryfy o łącznej długości ok 160-185 cm. Każda firma robi inaczej gryfy to mogą się różnić tymi długościami części na obciążenia i części chwytnej.
A więc 61 cm w między stojakami od środka i 71 cm na zewnątrz :) Jaki gryfik w takim razie?
A i jeszcze jedno przy tak blisko rozstawionych stojakach sztangę trzyma się poza stojakami prawda? Te ok 165 -185 cm. Przykładowo gryf firmy Allright 182 cm byłby tu dobry, ma dużo miejsca na obciążenie a część chwytna mierzy 110 cm. Jeżeli masz już jakieś obciążenie zwróć uwagę jaką ma średnice otworu żeby dopasować do niego średnice gryfu.
Jeżeli masz możliwość przejdź się do jakiegoś sklepu sportowego żeby popróbować różne długości gryfów.
Gryf możesz trzymać tak jak Ci wygodnie i w zależności od ćwiczenia, które wykonujesz.
Strasznie drogi ten gryf od Allright :P Są różne fajne i tanie oferty na allegro ale pewnie gorsza jakość sprzętu :( Jak możesz popatrz na ten sprzęcik :)
http://allegro.pl/item1075888037_zestaw_sztanga_promax_80_kg_gryf_18 2_hantle_lb.html
Dużo jest tego typu w tej cenie zestawów :) Dlaczego są aż tak tanie? :)
A i jeszcze jedno tak przy okazji :) Wejścia w ławeczce na obciążenia mają 2,5cm i tu mam pytanie jaka powinna być średnica otworu przy obciążeniach aby krążki za bardzo nie latały? Do ilu będzie w tym przypadku taka powiedzmy umowna granica :) Coś czuję bbb że dzisiaj dostaniesz sporo sogów :P
kup byle jaki gryf, 180 cm bedzie dobry. marka ma male znaczenie bo i tak Ci sie nie wygnie.
Strasznie drogi ten gryf od Allright :P Są różne fajne i tanie oferty na allegro ale pewnie gorsza jakość sprzętu :( Jak możesz popatrz na ten sprzęcik :)
http://allegro.pl/item1075888037_zestaw_sztanga_promax_80_kg_gryf_18 2_hantle_lb.html
Dużo jest tego typu w tej cenie zestawów :) Dlaczego są aż tak tanie? :)
Fakt Allright-y do tanich nie należą :/ Ale to był tylko przykład.. można znaleźć tańsze też bardzo dobre gryfy ;) Zależy ile chcesz dokładnie przeznaczyć na gryf. Tak patrząc na ceny nie wiem czy nie lepiej kupić nowy tańszy gryf. Możesz np. poszukać na forach lub aukcjach allegro gryfów lepszych markowych używanych i kupić je taniej wtedy lub nowy mniej znanej firmy gryf, który ma dobre opinie i będzie też ok. Osobiście raczej sceptycznie podchodzę do kupowania pierwszego lepszego gryfu typu "no-name". Wygiąć się to się raczej nie wygnie ale jakość wykonania może być gorsza.. np gorsze zaciski, kiepskie dopasowanie, zamiast chromu zwykła farba czy coś. Nie mówię, że wszystkie te gryfy są takie bo można czasem trafić coś naprawdę dobrego za bezcen ale przy tak niewielkich różnicach cenowych typu 10-20 zł moim zdaniem lepiej dołożyć. W zamian kupić tańsze obciążenie które się tam potem najwyżej wymieni czy coś, a gryf to zawsze gryf.. jeden porządny na lata.
Zobacz np tego: http://www.sport-shop.pl/gryf-prosty-180cm-26mm-hop-sport-p-4406.html
Poszukaj może trafisz ten gryf lub inny jeszcze taniej gdzieś.
Tego zestawu z allegro nie polecałbym głównie ze względu na obciążenia... są dużo za grube. Praktycznie zerowa możliwość rozbudowy w przyszłości. Chyba, że ograniczysz się tylko do ćwiczenia na wadze tej, która tam jest, a potem wymienisz całość. Lepszym rozwiązaniem jest załatwić z jakieś odlewni talerze i je odmalować lub używane od kogoś itp. Na tej aukcji nic też nie jest napisane o tym jak są zrobione te gryfy.
A i jeszcze jedno tak przy okazji :) Wejścia w ławeczce na obciążenia mają 2,5cm i tu mam pytanie jaka powinna być średnica otworu przy obciążeniach aby krążki za bardzo nie latały? Do ilu będzie w tym przypadku taka powiedzmy umowna granica :)
Od paru minimetrów powyżej 25 mm do 28 mm powinno być ok. Możliwe że trochę powyżej 28 przy dobrym docisku też by trzymało... nie miałem okazji sprawdzić nigdy. Kieruj się bardziej dobieraniem średnicy do gryfu, a w drugiej kolejności do ławki.