PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o rade - początkujący.



wojtek.
26-04-10, 17:07
Witam. Mam do was parę pytań. Mam 15 lat, wzrost 169, waga 64 kg. Tak więc, patrząc na to ile mam wzrostu zastanawiam się czy zacząć ćwiczyć. Czy opłaca się zaczynać ćwiczyć na ławce ? Jak dotąd ćwiczyłem hantlami 2x10kg( na podłodze- ćwiczenia na biceps, wyciskanie, rozpiętki) i do tego robiłem pompki ( 30-50 w serii) takich ćwiczeń robiłem 2-3 serie, do tego od czasu do czasu kilka podciągnięć na drążku - zarówno na triceps jak i biceps) Mniej więcej starałem się ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu. Czy jeśli zacznę ćwiczyć na ławce to przestanę rosnąć? Czy ćwiczenia na biceps z hantlami(ew. sztanga łamaną) w pozycji stojącej są dużym obciążeniem dla kręgosłupa i spowalniają (ew.uniemożliwiają) dalsze rośnięcie ? Jeżeli zaczął bym ćwiczyć na ławce to ile razy w tygodniu musiał bym ćwiczyć by uzyskać jakieś dobre wyniki? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Wojtek.

Sheller
26-04-10, 17:30
te ćwiczenia które wymieniłeś nie obciążają kręgosłupa więc możesz spokojnie je robić, tylko odpowiednio dobierz ciężar

wojtek.
26-04-10, 19:31
A jeśli chciałbym próbować wykonywać ćwiczenia na triceps z hantlem bądź sztangą łamaną w postawie stojącej? Jakie jeszcze ćwiczenia obciążają kręgosłup ?

Pero
26-04-10, 19:41
Wszystkie ćwiczenia które wymieniłeś nie powodują nadmiernego obciążenia kręgosłupa.Ja też zacząłem ćwiczyć w wieku 15 lat i pomimo ćwiczeń takich jak martwy ciąg (co było głupotą) nie zatrzymałem się we wzroście i urosłem pare cm przez ten czas więc nie peniaj, będzie dobrze :) Ważne żebyś nie szalał z obciążeniem, bo wtedy można zrobić sobie krzywde, stopniowo, powoli, ale do celu.Pozdro i powodzenia
PS:Jak chcesz osiągnąć lepsze efekty zajrzyj do działu dieta.

wojtek.
26-04-10, 19:59
A jakich ćwiczeń NIE powinienem robić, żeby jeszcze urosnąć ? Martwy ciąg, przysiady ze sztangą, rwanie ? Coś jeszcze ?

Pero
26-04-10, 21:28
Głównie te które wymieniłeś.Poza tym podczas ćwiczeń z wolnym ciężarem i innymi ćwiczeniami nie odchylaj się bardzo do tyłu przenosząc ciężar na kręgosłup-postawa podczas ćwiczeń jest ważna, poza tym jeszcze nie słyszałem żeby ktoś kompletnie zahamował sobie wzrost przez siłke :) wręcz przeciwnie, ćwiczenie mięśni brzucha i grzbietu które są głównym oparciem dla kręgosłupa może wyjść na dobre.Podczas ćwiczeń wzmacniają się stawy (jeśli ładujesz odpowiednie ciężary, nie można przesadzić) więc nawet jak będziesz po jakimś czasie robił martwy ciąg z pustą sztangą (sama sztanga olimpijska to około 20kg) to powinno to wręcz wzmocnić kręgosłup ale nie można szaleć.

wojtek.
28-04-10, 11:44
Dzięki za odpowiedzi.
Mam jeszcze jedną sprawę, a nie chce zaśmiecać forum. A dokładnie chodzi mi o wybór ławki i osprzętu. Otóż mam do wyboru :
zwykła ławka + stojaki+ gryf+ duże obciążenie
lub
ławka z takim uchwytem do ćwiczenia nóg i rozpiętek(chyba dobrze napisałem) + stojaki + gryf + małe obciążenie

Może możecie mi coś doradzić ?
Pozdrawiam

KowalX
28-04-10, 12:03
Zależy od funduszy.Dobrze jeśli ma możliwość regulacji konta skos góry ,a jeszcze lepiej jak jest też dolny(zwróć też uwagę na wytrzymałość takiej ławki).Możliwość rozstawiania szerokości stojaków.Maszyna do rozpiętek może być ,ale nie musi.Co do nóg zależy od wykonania ,bo na niektórych nie da się w ogóle trenować.Obciążenie zawsze lepiej mieć więcej niż mniej.

fallenursus
28-04-10, 13:28
napisz w dziale ''sprzet do silowni'' poto on jest. Gosc z Marbo wydaje sie mily i pomocny, a sprzet maja dobry. :)