PDA

Zobacz pełną wersję : Aminokwasy



MoCny92
18-04-10, 12:17
Co dają nam aminokwasy ale tak dokładnie w czym nam pomagają itd ? ? ? Powinno sie je używać w formie (suple) jak chcemy co ? zyskać na sile ? czy co ? co one nam dają . Prosze o odpowiedzi !!!

D3
18-04-10, 12:21
www.google.pl

MoCny92
18-04-10, 12:22
Naprawde pomogłeś ! Thx (sam bym na to nie wpadł)

MoCny92
18-04-10, 12:24
Aminokwasy to związki organiczne z grupą karboksylową i aminową w cząsteczce. Biol. najważniejsze są L-a-aminokwasy, z których ok. 20 wchodzi w skład wszystkich rodzajów białek. Aminokwasy reagując ze sobą peptydy; kolejne przyłączenia następnych aminokwasów prowadzi do powstania polipeptydów i białek. Grupy aminowe a. w białkach pokarmowych są podstawowym źródłem azotu dla organizmów cudzożywnych. Do prawidłowego przebiegu procesów życiowych potrzebne są wszystkie aminokwasy występujące w białkach. Organizmy zwierzęce i człowiek mogą same syntetyzować 12 a. - są to tzw. aminokwasy endogenne; 8 aminokwasów musi być dostarczonych organizmowi z pokarmem - są to a. egzogenne. Z niektórych a. (tyrozyna, histydyna, tryptofan) powstają biologicznie ważne pochodne (hormony). Rdzenie węglowe wszystkich a. mogą ulegać przekształceniu w tłuszcze, a niektórych aminokwasów w węglowodany.
Podstawowy składnik białek. Organizm samodzielnie może zsyntetyzować 13 z 21 białek. Pozostałe 8 musi być dostarczone z zewnątrz. Są to liczne związki organiczne; mające w cząstce co najmniej 1 grupę aminową (NH2) i jedna grupe karboksylową (COOH). 23 aminokwasy to składnik białek (aminokwasy białkowe), ok. 150 innych (aminokwasy niebiałkowe) występują głównie u roślin i drobnoustrojów , np. allicyna; są substancjami macierzystymi pewnych hormonów, witamin i in. Rośliny mogą syntetyzować wszystkie aminokwasy, człowiek i zwierzęta tylko niektóre (aminokwasy endogenne, np. alanina), pozostałe muszą być dostarczone z pożywieniem (aminokwasy egzogenne, np. tryptofan). Aminokwasy podzielić można na dwie grupy:aminokwasy ogólne, aminokwasy rozgałęzione.

AMINOKWASY

Podstawowy składnik białek.
Organizm może wytworzyć samodzielnie 13 z 21 aminokwasów ważnych dla człowieka. Warunkiem jest wystarczające spożycie białka. Pozostałe osiem aminokwasów trzeba dostarczyć wraz z pożywieniem. Te tzw. aminokwasy esencjalne, to: metionina, tryptofan, fenyloalanina, lizyna, leucyna, izoleucyna, treonina i walina.

Aminokwasy podzielić można na dwie grupy:

aminokwasy ogólne, aminokwasy rozgałęzione.

Charakterystyka poszczególnych aminokwasów:

alanina - przyspiesza metabolizm mięśni poprzez przenoszenie do wątroby resztek węglowych, które zużyte są do syntezy glukozy
arginina - może zwiększać wydzielanie insuliny i hormonu wzrostu.
cysteina - bierze udział w odtruwaniu organizmu
cystyna - niezbędna do syntezy białek osocza, bierze udział w syntezie kreatyny, glukagonu, insuliny
fenyloalanina - niezbędna do syntezy hormonów tyroksyny i adrenaliny. Ponieważ przekształca się w tyrozynę, dlatego też ma zastosowanie w leczeniu depresji.
histydyna - niezbędna w mięśniach, gdyż bierze udział w syntezie białka i hemoglobiny.
izoleucyna, leucyna - aminokwasy rozgałęzione, występujące w kukurydzy i mleku. Są wykorzystywane jako materiał budulcowy i energetyczny dla pracującego mięśnia. Nie przechodzą przez wątrobę i dlatego praktycznie natychmiast trafiają do potrzebujących je mięśni.
kwas asparginowy - redukuje poziom amoniaku
lizyna - buduje chrząstki, konieczna do produkcji białka, wraz z witaminą C tworzą L-karnitynę.
metionina - działa ochronnie na komórki wątroby, ułatwia szybkie pozbycie się tkanki tłuszczowej. Najobficiej występuje w białku jaja i mleka.
ornityna - duże dawki stymulują wydzielanie hormonu wzrostu, usprawnia i przyspiesza pracę wątroby
prolina - może stanowić zbiornik energii dla mięśni
seryna - bierze udział w pracy systemy nerwowego, usprawnia przepływ impulsów
tauryna (http://www.***.pl/TAURYNA_-_Bycza_terapia.-t109592.html) - wpływa na wzrost masy mięśniowej, obniża ciśnienie krwi, poprawia tolerancję leków, działa korzystnie na centralny układ nerwowy.
treonina - ważny składnik kolagenu, który jest głównym składnikiem podporowym tkanki łącznej.
tryptofan - prekursor serotoniny, może uwalniać hormon wzrostu.
tyrozyna - prekursor takich związków jak adrenalina (pobudzacz receptorów autonomicznego układu nerwowego), dopamina i noradrenalina (spełniają rolę przekaźników impulsów).
walina - aminokwas rozgałęziony, działanie jak wyżej, najobficiej występuje w białku siemienia lnianego.

Do czego służą?
Otóż zażywając aminokwasy całodzienne 3 razy dziennie po 6 gram przed posiłkami podnosisz bilans azotowy organizmu, w efekcie czego białko, które spożywasz, jest lepiej przyswajane.
Natomiast zażywając aminokwasy rozgałęzione (BCAA) chronisz mięśnie przed katabolizmem

D3
18-04-10, 12:28
Naprawde pomogłeś ! Thx (sam bym na to nie wpadł)

Najwyraźniej. Myślisz, że na temat zastosowania aminokwasów ktoś ci coś więcej tutaj powie niż to co sam znajdziesz na google?

MoCny92
18-04-10, 12:31
Myślałem że powiecie mi coś innego a może mógłbyś mi pomóc w moich innych postach siła\wytrzymałość. Piana(nitrobolon) Thx!!!

D3
18-04-10, 12:34
Myślałem że powiecie mi coś innego a może mógłbyś mi pomóc w moich innych postach siła\wytrzymałość. Piana(nitrobolon) Thx!!!

Ja Ci mogę polecić Universal Amino 2700, bo patrząc na skład i cenę to jedne z lepszych dostępnych amino na rynku.

MoCny92
18-04-10, 12:35
Thx,zaraz sobie to lookne !!! ( naprawde thx)

MolderDist
19-04-10, 00:03
jeżeli nie jesteś na redukcji to nie widze sensu tak naprawde miejsca dla całodziennych amino

natomiast jak najbardziej warto brać bcaa
dlatego też w to celuj

a aminokwasy maja wiele funkcji - poprszez budowanie mięśni, po chamowanie katabolizmu, wpływ na metabolizm (za tym i na spalanie tkanki tłuszczowej), wpływ na hormony, wpływ na różne szlaki w organiźmie itd.

człowiek to tak naprawde chodzące białko, wiec białko powinno być dla nas najważniejsze

D3
19-04-10, 10:39
jeżeli nie jesteś na redukcji to nie widze sensu tak naprawde miejsca dla całodziennych amino

Fajnie, że piszesz najpierw tak, aby parę zdań później sobie samemu zaprzeczyć:


a aminokwasy maja wiele funkcji - poprszez budowanie mięśni, po chamowanie katabolizmu, wpływ na metabolizm (za tym i na spalanie tkanki tłuszczowej), wpływ na hormony, wpływ na różne szlaki w organiźmie itd.

jaca666
19-04-10, 10:42
Ja z perspektywy czasu stwierdzam ze aminokwasy z dodatkowych źródeł jak tabletki czy kapsułki są zbędne w okresie budowania masy mięśniowej.
Wystarczy dopięta dieta i odzywka białkowa.
Nie używam dodatkowych aminek od jakiś 8 miesięcy i cały czas rosnę :D

D3
19-04-10, 10:53
Ja się wyrażę tak o aminokwasach w tabletkach/kapsułkach
Z pewnością nie szkodzą, a mogą pomóc, a aminokwasy z dopiętej diety są z pewnością lepsze :)

jaca666
19-04-10, 11:10
Racja tylko, że jak masz na miesiąc wyliczone na odzywkę białkowa i carbo oraz witaminy i minerały to już nie starcza na aminki, a zawsze prędzej kupie odzywkę niż aminokwasy.

D3
19-04-10, 11:14
Racja tylko, że jak masz na miesiąc wyliczone na odzywkę białkowa i carbo oraz witaminy i minerały to już nie starcza na aminki, a zawsze prędzej kupie odzywkę niż aminokwasy.

No to w takim razie nie kupujesz amino ze względów finansowych jaca :)
Ja tak samo prędzęj kupię odżywkę białkową niż amino, ale prędzej amino niż carbo :)
Tak samo jest z odżywką białkową, gdybym spał na kasie to bym tylko izolaty walił po 300zł :)

alder
19-04-10, 12:11
Ja z perspektywy czasu stwierdzam ze aminokwasy z dodatkowych źródeł jak tabletki czy kapsułki są zbędne w okresie budowania masy mięśniowej.
Wystarczy dopięta dieta i odzywka białkowa.
Nie używam dodatkowych aminek od jakiś 8 miesięcy i cały czas rosnę :D


no pewnie że tak. dobrze zbilansowana dieta dostarcza tyle i le trza.

D3
19-04-10, 12:32
no pewnie że tak. dobrze zbilansowana dieta dostarcza tyle i le trza.

Wątpie, że dobrze zbilansowana dieta dostarcza aminokwasów tyle ile trzeba. Tak samo jak dobrze zbilansowana dieta nie dostarcza takiej ilości i propocji witamin ile trzeba.

alder
19-04-10, 12:42
witaminy to inna sprawa. ale spójrz, ile się łyka aminokwasów ? bcaa. 10-15 gram przeciętnie. i to wcale nie jest dużo w porównaniu z ilością białka na dobę (200-300 gram). teraz zastanów się ile procentowo z tego ćwierć kilo białka to bcaa. bo jestem pewien, że wiele

witaminki to inna bajka. ja pochłaniam dziennie ok 3 g syntetycznej witaminy C. jeśli chciałbym 3 g naturalnej to ile musiałbym cytryn, grejpfrutów, mandarynek, buraków, ziemniaków oszamać.... łoooooo.


poza tym jak mi przedstawisz jakąkolwiek różnicę jeśli na diecie zrobię te same postępy co dieta + bcaa. ?

D3
19-04-10, 12:47
witaminy to inna sprawa. ale spójrz, ile się łyka aminokwasów ? bcaa. 10-15 gram przeciętnie. i to wcale nie jest dużo w porównaniu z ilością białka na dobę (200-300 gram). teraz zastanów się ile procentowo z tego ćwierć kilo białka to bcaa. bo jestem pewien, że wiele witaminki to inna bajka. ja pochłaniam dziennie ok 3 g syntetycznej witaminy C. jeśli chciałbym 3 g naturalnej to ile musiałbym cytryn, grejpfrutów, mandarynek, buraków, ziemniaków oszamać.... łoooooo.

Nie wiem czy witaminy to aż tak inna sprawa, wiadomo, że w sportach wyczynowo-siłowych zapotrzebowanie organizmu na te składniki (białko, amino, witaminki itd) jest o wiele większe niż u przeciętnego bolka prowadzącego siedzący tryb życia. 3g syntetycznej witaminy C to moim zdaniem przesada, bo to wszystko trafia do mocznika z tego co pamiętam. Chodzi o to, że nie jesteś w stanie mieć tak dopiętej diety, aby dostarczyć wszystkich amino dla organizmu w odpowiednich proporcjach, dlatego też człowiek stworzył kapsy i tabsy.
Naturalną witaminę C możesz też dostarczać dożylnie http://imgcash4.imageshack.us/img204/6591/73793739.gif

alder
19-04-10, 13:01
ależ oczywiście Narg. powiem więcej : nigdy nie dopniesz na ostatni guzik diety (chyba że przesadzisz) bo każdego dnia organizm może mieć inne zapotrzebowanie. ale co z tego jeżeli braknie mi parę gramów egzogennych aminokwasów ? jeśli o tym nie wiem, to nie wpłynę świadomością na podświadomość, która mogłaby to przetworzyć w jakiś fizyczny deficyt. idę dalej. patrząc na siebie stwierdzam, że widzę różnicy czy zjem przed treningiem 10g BCAA czy nie. jak mam dobry dzień to bez BCAA zrobię dobry trening, a jak zdupiony dzień, to mogę zjeść 20g i mi to nic nie da. i co mi wówczas z tego, że dietetycznie zaspokoiłem potrzebę ?

niech ktoś mi poda choć jeden argument, że jest różnica w 6 tygodniowym cyklu na masę z suplementacją BCAA i bez (w oby przypadkach czy względnie dobrej diecie). czy bez BCAA zrobimy 3mmm mniej ? wyciśniemy 2,5 kg mniej ? chłopom w polu wystarczył kopiec pyrek i sterta mięsa i harowali. weź tera takiego gogusia z kostką na brzuchu co na suplach od lat leci, pójdzie chłopok w pole i padnie ryjem w pioch.

więc znów pytanie: co daje tak naprawdę bcaa ? a co suplementacja kreatyny ? jeszcze nigdy nie czułem różnicy biorąc kreatynę. a i tak chcę sobie strzelić cykl wkrótce. choć zastanawiam się po co.

ht
19-04-10, 14:04
bcaa super sie sprawdzaja przed aerobami robionymi na czczo. pijac odzywke bialkowa przed bieganiem zalegala mi w brzuchu. po spozyciu bcaa nie mialem tego uczucia.

KowalX
19-04-10, 15:51
A niby czemu nie da się dostarczyć odpowiedniej ilości witamin z diety tym bardziej ,że zapotrzebowanie wzrasta na kilka,tym bardziej ,że większość produktów jest w nie wzbogacana obecnie.


bcaa super sie sprawdzaja przed aerobami robionymi na czczo. pijac odzywke bialkowa przed bieganiem zalegala mi w brzuchu. po spozyciu bcaa nie mialem tego uczucia.

Bo odżywkę trzeba wypić trochę wcześniej ,a spożywając bcaa nie jest już na czczo :)


ależ oczywiście Narg. powiem więcej : nigdy nie dopniesz na ostatni guzik diety (chyba że przesadzisz) bo każdego dnia organizm może mieć inne zapotrzebowanie. ale co z tego jeżeli braknie mi parę gramów egzogennych aminokwasów ?

Jeśli masz zbilansowaną dietę to niby w jaki sposób ma zabraknąć tych aminokwasów?Nigdy nie dopniesz ,nieprawda.

Sosna91
19-04-10, 15:53
białko to przeciez aminokwasy, po spożyciu organizm je rozbija na poszczególne, a BCAA zawiera tylko kilka aminokwasów w porównaniu do odżywki białkowej gdzie mamy ich cały szereg lecz ważne są też ilość. BCAA posiada głównie funkcje antykataboliczna i też takie głównie aminokwasy sie w nim znajdują. jak również odgrywa ważną rolą w syntezie białka mieśniowego. ja będą cały czas na masie uzywam BCAA ale nie stosuje regularnie i nie wymagam od niej progresu miesniowego. Wrócę późno z imprezy i nie chce mi sie juz szukac twarogu w lodówce na noc to wezme 20g bcaa i ide spać. bądz przed dużym wysiłkiem fizycznym ale nie siłownia.

KowalX
19-04-10, 15:58
białko to przeciez aminokwasy, po spożyciu organizm je rozbija na poszczególne, a BCAA zawiera tylko kilka aminokwasów w porównaniu do odżywki białkowej gdzie mamy ich cały szereg lecz ważne są też ilość. BCAA posiada głównie funkcje antykataboliczna i też takie głównie aminokwasy sie w nim znajdują. jak również odgrywa ważną rolą w syntezie białka mieśniowego. ja będą cały czas na masie uzywam BCAA ale nie stosuje regularnie i nie wymagam od niej progresu miesniowego. Wrócę późno z imprezy i nie chce mi sie juz szukac twarogu w lodówce na noc to wezme 20g bcaa i ide spać. bądz przed dużym wysiłkiem fizycznym ale nie siłownia.
Nie tylko bcaa są potrzebne do syntezy białka mięśniowego :)Lepsze normalne żarcie.