PDA

Zobacz pełną wersję : Hipoglikemia



Giro
10-03-10, 21:36
Hipoglikemia


Hipoglikemia, zwana inaczej niedocukrzeniem, oznacza obniżenie stężenia glukozy we krwi do wartości poniżej 55mg/dl (3,1 mmol/l).

Zastanówmy się, jakie mogą być przyczyny hipoglikemii? Jeśli je poznasz, będzie Ci łatwiej ich unikać. Poniżej znajdziesz te, które występują najczęściej:


Zmiana pory podania leku obniżającego stężenie cukru we krwi w stosunku do pory posiłku, np. insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych
Nieprawidłowa zmiana dawek insuliny lub leków doustnych obniżających stężenie cukru we krwi w przypadku:
zmniejszenia porcji posiłku
zmniejszenia zawartości węglowodanów (cukrów) w posiłku
spożycia alkoholu – w tej sytuacji wstrzyknięcie GLUKAGONNU jest nieskuteczne
zbyt długich przerw między posiłkami.

· Zbyt duża dawka insuliny lub leków doustnych obniżających stężenie cukru we krwi
· Zmiana miejsc wstrzyknięca insuliny, ponieważ insulina wchłania się w różnym tempie z różnych miejsc podania; najszybciej z tkanki podskórnej brzucha, a najwolniej z tkanki podskórnej ud i pośladków
· Nagrzanie miejsca wstrzyknięcia insuliny, np. wzięcie gorącego prysznica
· Zmniejszenie zapotrzebowania na insuliną w przypadku:
1. ustąpienia stanu zapalnego (w trakcie dodatkowej choroby zwiększa się zapotrzebowanie na insulinę, w okresie zdrowienia zapotrzebowanie to gwałtownie spada)
2. obniżenie masy ciała



3. biegunki, wymiotów (nie należy wtedy zmniejszać dawki insuliny tylko zapewnic organizmowi odpowiednia ilość kalorii, np. przez dożylne podawanie glukozy (wymaga to interwencji lekarskiej)

wysiłek fizyczny, który może być przyczyną hipoglikemii z powodu:
przyspieszonego wchłaniania insuliny przy podaniu w okolicę pracującego mięśnia
zwiększonego spalania glukozy przez pracujące mięśnie
zbyt małej porcji posiłku w stosunku do zaplanowanego wysiłku fizycznego



Zapobieganie hipoglikemii polega na unikaniu przyczyn ją wywołujących. Szczególny przypadek stanowi hipoglikemia po wysiłku fizycznym. Oto kilka rad, które pozwolą Ci jej zapobiec:

wykonaj pomiar poziomu cukru we krwi przed wysiłkiem fizycznym, w jego trakcie i bezpośrednio po nim
przy wysiłkach intensywnych i długotrwałych kontroluj poziom cukru we krwi także co 2-3 godziny do kilkunastu godzin po ustaniu wysiłku, również w nocy
pamiętaj, że wrażliwość na insulinę może utrzymywać się nawet kilka godzin po wysiłku fizycznym
przyjmuje się, że na ok. 1 godzinę wysiłku fizycznego należy spożyć dodatkową porcję węglowodanów złożonych, ok. 1 wymiennika węglowodanowego (WW), co stanowi odpowiednik 1 kromki pieczywa
Szybkiemu obniżaniu stężenia cukru we krwi towarzyszą różne objawy. Możesz odczuwać tylko niektóre z nich. Jeśli poznasz swój organizm, łatwo rozpoznasz hipoglikemię i odpowiedni zareagujesz.



Najczęstszymi objawami hipoglikemii są:


· szybkie bicie serca, niepokój
· ból głowy
· niewyraźna mowa, trudności z wyrażaniem myśli
· obfite pocenie, tzw. „zimne” poty, pot jest zimny i lepki
· uczucie bardzo silnego głodu
· często zachowanie nieodpowiednie do miejsca i sytuacji, np. nieuzasadniona agresja
· drżenie rąk
· drętwienie warg, języka
· senność lub pobudzenie
· w skrajnym przypadku może dojść do zasłabnięcia i utraty świadomości, na szczęście zdarza się to wyjątkowo rzadko



Co należy zrobić w przypadku wystąpienia niedocukrzenia?





Postępowanie podczas niedocukrzenia:

jeśli jest ot możliwe – zmierz poziom cukru we krwi
zjedz 15-20g glukozy, czemu odpowiadają:
4 kostki cukru
½ szklanki soku owocowego
½ szklanki coli



Jeśli to konieczne, następnie zjedz kanapkę; zawarte w niej węglowodany złożone, o długim czasie wchłaniania pozwolą uniknąć ponownej hipoglikemii
Pamiętaj o nieprzejadaniu się w czasie niedocukrzenia, gdyż nadmierna ilość pożywienia może spowodować hiperglikemię
Warto też poinformować bliskie Ci osoby o tym, że chorujesz na cukrzycę i nauczyć je rozpoznawania objawów hipoglikemii oraz postępowania w przypadku jej wystąpienia. Dzięki temu łatwiej uzyskasz pomoc.

Zawsze zabieraj ze sobą „zestaw ratunkowy”. Mogą to być: kostki cukru, tabletki prasowanej glukozy, glukoza lub cukier w postaci żelu, kartoniki soku owocowego.

Jeśli zaobserwujesz u siebie częste objawy hipoglikemii, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Doradzi, co zrobić, żeby ich uniknąć.


Materiał opracowała: lek. med. Agnieszka Tiuryn-Petrulewicz

KowalX
10-03-10, 22:19
Czytelnie i krótko ,fajnie :)

Giro
10-03-10, 23:11
Postanowiłem to napisać (przepisać :P), ponieważ wszystko wskazuje na to, że mam hipoglikemię (kapnąłem się po głodzie, który jest nie do opisania). Refleksje: dbajcie o zdrowie, jeśli cokolwiek Was niepokoji to marsz do znachora ;P.

KowalX
10-03-10, 23:36
Postanowiłem to napisać (przepisać :P), ponieważ wszystko wskazuje na to, że mam hipoglikemię (kapnąłem się po głodzie, który jest nie do opisania). Refleksje: dbajcie o zdrowie, jeśli cokolwiek Was niepokoji to marsz do znachora ;P.

Masz hipoglikemię to nieźle trzeba zmienić dietę ;)

Giro
10-03-10, 23:55
Ostatnio ciężko było mi ją utrzymać ;)