PDA

Zobacz pełną wersję : urazy w sportach walki



zapytajnik
09-03-10, 12:25
Witam
Mam do was ogromna prośbe, otóż pisze prace licencjacka na temat ,, Najczęściej spotykane urazy w wybranych sportach walki, ich leczenie i zapobieganie ze szczególnym uwzględnieniem metod fizjoterapeutycznych''. Moja prośba do was dotyczy by każdy w miare mozliwości napisal mi jakie urazy przebył( wszystkie, czy to podczas zawodów, czy treningi, naciagniecia, zerwania,stluczenia, zlamania itd, poprostu wszystko). Moze nie tyle chodzi mi o to by kazdy pisal tylko o swoich urazach, co o to by kazdy co wie o takowych urazach napisal tu o tym (moga to byc urazy kolegów lub gdzies wyczytane w gazecie,oojetnie byle by to wystepowalo;p)
Z góry dziekuje za odpowiedzi i oczywiście sensowne nagradza SOGiem:)

Budrys
09-03-10, 15:56
Tradycyjny gong na kinol, po prostym (nie zauważyłem czy prawym czy lewym prostym xP) Prawdopodobnie złamanie, ale bez otwarcia skóry, nie wiem bo nie byłem u lekarza, natomiast drobna reperkusja jest taka że przegroda nosowa się przekrzywiła, co choć nie jest widoczne.to można to odczuwać, bo gorzej mi się oddycha prezez prawe nozdrze, hehe

Zsiniałe przez tydzień ucho, od uderzenia które na nie wyłapałem, na szczęście z rękawicy do MMA. Bordowy kolor zszedł, nic więcej się nie z nim złego nie stało. Choć bo bardzo wielu takich uderzeniach mogą zrobić się kalafiory.

O rozd**pconych wargach Ci nie będe mówił, nie? Najprościej o to. Ale raz miałem górną wargę tak opuchniętą że chyba nawet Murzyni mieli wtedy mniejsze ;P Zeszło niema żadnych blizn i deformacji

Obolałe udo przez ładnych pare dni od dobrego low-kicku. Naturalnie z ładnym siniaczkiem
Tak samo kość piszczelowa, ale tym razem od zadawania low-kicków

Ale to wszystko chyba nic z możliwym szkodami po ostrych walkach. Sie trzyma garde nie?

pozdro i powodzenia z tą oryginalną pracą

KowalX
09-03-10, 21:51
Piszesz licencjat i co podasz jako źródło :)

Najwięcej występuję skręceń i naderwań mięśni.
Krwiaki to raczej norma...
Dużo osób narzeka na kolana ;)
Możesz podziobać coś o boksie i urazach głowy jest sporo o tym artykułów,przegroda
Co do złamań to raczej rzadkość przynajmniej w mojej ocenie.
Zapobiegać możesz przez rozgrzewkę,prawidłowy trening,przepisy na zawodach,samo odklepanie przez zawodnika np. przy dźwigni chroni go przed poważną kontuzją itp itd

know1126
09-03-10, 23:20
jak jest narwaniec jakis to i na treningu przy randori mozna nie zdązyc odklepac:) także łokcie- bolą długo, stawy skokowe po taktarovie czy jak to sie nazywa tez, choc tego u nas unikac kaze trener, bo łatwo powazna krzywde zrobic. od duszenia wiedomo- szyja cala, z przodu i z tylu, kręgi bolą jak ma ktoś pete w rękach i przycisnie na dluzej.. jak dostalem pożadnie w udo z kolana to mimo ze siniak zniknał to (jak to wytlumaczyl Dino mi tu kiedys) powstal w miejscu stluczenia zrost mieśnia, ktory teraz boli co jakie czas, bardzo upierdliwy ból, rwanie takie. jako ciekawostka:) reszta to jak kazdy pisze chyba..:)

Budrys
09-03-10, 23:27
Ponadto np. w zapasach zawodnicy mają chronione małżowiny uszne specjalnymi ochraniaczami, ochraniacze na zęby są standardem na wszystkich treningach, podczas walk na zawodach celowe wypluwanie "szczęki" przez zawodnika w końcu go dyskwalifikuje. A podczas przerw są robione okłady z lodu żeby mniej puchło.
Tak więc można powiedzieć że coś tam o zdrowie zawodnika się dba.

Budrys
09-03-10, 23:33
jak dostalem pożadnie w udo z kolana to mimo ze siniak zniknał to (jak to wytlumaczyl Dino mi tu kiedys) powstal w miejscu stluczenia zrost mieśnia, ktory teraz boli co jakie czas, bardzo upierdliwy ból, rwanie takie.
właśnie dlatego tak skuteczna jest ochrona wysuniętym łokciami jak jesteś w zwarciu i obrywasz z kolanka w kierunku twarzy. Jak się przeciwnik nadzieje to noga mdleje.
Tak u Ciebie doszło do kontuzji uda Know1126 ?

Budrys
09-03-10, 23:45
Zdarzył się też u mnie przypadek że gościu nie chciał odklepać duszenia zza pleców, no i odleciał. Przez 10 minut był półświadomy, nie mógł wstać, do końca treningu dochodził do siebie. A na następnych już się nie pojawił.


Snow nie przeczytałem dokładnie-Ty dostałeś z kolana nie łokcia, ale łokieć miałby podobną moc.

know1126
10-03-10, 12:01
właśnie dlatego tak skuteczna jest ochrona wysuniętym łokciami jak jesteś w zwarciu i obrywasz z kolanka w kierunku twarzy. Jak się przeciwnik nadzieje to noga mdleje.
Tak u Ciebie doszło do kontuzji uda Know1126 ?


no kontuzja to moze za duze slowo ale fakt ze jest to bardzo uciązliwe rwanie miesnia,denerwujące jak czort, bo np cwiczyc nie przeszkadza, ale w najmniej odpoiednich sytuacjach, np jak mi dzieczyna usiądzie na kolanach a tu boli udo;/ :) albo w kosciele siedze a tu zacznie rwać ze prawie miesien sie porusza;/ - to wkurza. miesien obzerny przysrodkowy albo krawiecki - dodam na potrzeby pracy:)



edit: no-z kolana w udo, taki wjazd mi zrobil taki wielki gość:)

sl4by
11-03-10, 18:01
Wstrzas mozgu
Kalafiory
Złamania nosa
Rociety łuk brwiowy
Przestawienie szczeki
Urazy kregow szyjnych
Przeprostowania i skrecenia stawow
Naciagniecie i zerwanie sciegien
Urazy kosci goleniowej
Odczepienie sie miesnia uda ( po low kicku, kolega cos takiego mial)
Wybite palce
Złamane palce
Odciski na stopach
Uszkodzenie splotu słonecznego
Uszkodzenie stawu skokowego
Potluczone nadgarstki

Na razie nic wiecej mi do glowy nie przychodzi

mtm
11-03-10, 20:44
Otarcia skóry - szczególnie obręcz barkowa , bynajmiej u mnie .(auć piecze :surprised:)
urazy piszczeli
krwiaki , siniaki
zużywalność stawów

zapytajnik
11-03-10, 23:50
dzieki bardzo:) mam nadzieje ze kazdy kto wejdzie tutaj bedzie sie wypowiadal bo moja praca ma powstac dopiero wkrotce i przyda sie duzo wiecej wypowiedzi:)
bylbym wdzieczny gdybyscie jeszcze pisali przy jakich sztukach walki doznaliscie tych kontuzji...
pozdrawiam:)

sl4by
14-03-10, 12:53
MMA... xD

Tomaszek
19-03-10, 19:22
Skóra to chyba mój największy kłopot. Jak naprawde bierze mnie chęc trenowac to gubie skóre jak wąż. Nogi wtedy mam obkrwawione...nie boli ale szczypie i jest cholernie nieprzyjemne gdy się goi. Pozatym może skręcenie nogi po walkach czy ręki.
Strasznie męczący jest ból barków po porządnym, rozciąganiu aż w szpagat. Przechodzi po kilku dniach.

Pozdrawiam

Radek_1990
20-03-10, 17:39
Często przytrafiają się kontuzje, delikatnych kosteczek nadgarstków oraz kości śród ręcza. Jednemu koledze przytrafiło się wybicie stawu barkowego podczas walki, wrócił po paru miesiącach i ponownie ręka "wypadła" mu ze stawu. Naprawdę nieciekawie to wygląda i aby całkowicie wyleczyć coś takiego nie obędzie się bez interwencji chirurga.
Ciekawy przypadek przytrafił się bokserowi z którejś z niemiecki grup, a mianowicie podczas walki złamał obie łopatki(!!!) Wydaje mi się to dosyć dziwne.