PDA

Zobacz pełną wersję : Diety z czasopism - Czy warto ? by Slim



slim shady
01-03-10, 17:32
http://www.matkapolka.com.pl/picart/diety-cud.jpg
Czy te diety odchudzają ? W większości wypadków tak. Tylko nasuwa się pytanie o co chodzi w odchudzaniu ?
Chyba wszyscy się zgodzimy i wiemy że chodzi o pozbycie się tkanki tłuszczowej. Niestety większość diet "zbija" wagę kosztem mięśni, a dopiero potem rusza tłuszcz. Diety z czasopism nie są przemyślane, stawiają tylko na skuteczność. Co z tego że schudniemy 10 kg w miesiąc na nowej diecie bananowej czy kapuścianej, jak ta waga z powrotem wróci i to z nawiązką. W dietach z czasopism nie troszczą się o zdrowie i skuteczne odchudzanie. W większości diet widać braki wartości odżywczych. Przy źle zbilansowanej diecie jesteśmy narażeni na niedobory witamin i minerałów oraz cennych makro i mikro elementów, przedawkowanie witaminy (w zależności od diety), mała ilość dostarczonego błonnika - kłopoty w trawieniu, wcześniej wspomniane spalanie mięśni, rozstępy, stan ketozy który może odbić się na naszym organizmie, wzrost kortyzolu - hormonu stresu, przyśpieszone procesy starzenia - niezbędne antyoksydanty, brak niektórych składników pokarmowych może doprowadzić do osłabienia stawów, osteoporozy (słynne eliminowanie nabiału za wszelką cenne - jak wiemy nabiał jest cennym źródłem wapnia). Chyba wszystkie diety opierają się na jednym - jak najmniejsza ilość kalorii. Zgadza się, żebyśmy chudli musimy spożywać mniej kalorii niż potrzebujemy. Ale te liczby powinny być rozsądne. Niestety w zbyt gwałtownych zejściach z kalorii organizm szuka źródła energii, niestety nie znajduje go w pożywieniu i jest zmuszony "zjadać sam siebie". Dużo diet w założeniach ma ograniczenie tłuszczy niemal do zera. Tłuszcze mają bardzo ważne funkcję w organizmie:
- są najbardziej skoncentrowanym źródłem energii (dostarczają 9kcal z 1g)
- nagromadzony w tkance tłuszcz chroni przed nadmiernym wydzieleniem ciepła, pozwala na
adoptowanie się w niskiej temperaturze, wewnątrz organizmu utrzymuje narządy w stałym położeniu, zapobiega ich przemieszczaniu się.
- odłożone w organizmie lipidy są magazynem wody, 30-50% tkanki tłuszczowej stanowi woda, spalenie 100 g tkanki tłuszczowej wyzwala 107 g wody.
- mieszane tłuszcze pożywienia są źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K i Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (witamina F).
- tłuszcze w pożywieniu oszczędzają gospodarkę białkami i witaminami z grupy B.
- mają dużą wartość sytną - hamują wydzielanie soku żołądkowego, podnoszą smak potraw.
- pełnią funkcję budulcową, są składnikiem błon komórkowych oraz stanowią ważny element wchodzący w skład wielu hormonów, cholesterolu oraz ważnych substancji wewnątrzkomórkowych.

Jak widać eliminowanie tłuszczy nie jest zbyt mądrym rozwiązaniem.

http://g.o2.pl/file_cms/2005/08/03/164430.jpg

Skoro te diety są złe to jakie są dobre ?
Najlepsze są diety, które są najzwyczajniej w świecie zdrowe. Mają dużą ilość warzyw, umiarkowaną ilość owoców. Białka,węglowodany,tłuszcze są odpowiednio zbilansowane. Trzeba odżywiać się z głową, żebyśmy mogli osiągnąć to co chcemy, bez problemów zdrowotnych.

mtm
02-03-10, 00:15
Można odesłać do diety redukcyjnej (wysokobiałkowej) dla zielonych , jak by nie wiedzieli co stosować .

~ http://www.e-kulturystyka.info/showthread.php?7922-Uk%B3adamy-diet%EA-na-rzezb%EA-definicj%EA-redukcj%EA

~ http://www.e-kulturystyka.info/showthread.php?18162-Przyk%B3adowe-diety-na-redukcj%EA

KowalX
02-03-10, 15:25
Nie patrząc nawet na uszczuplanie mięśni to wcale się nie zgodzę ,że większość działa,a jeśli to krótkotrwale gdyż są ,albo źle opracowane ,albo na złych zasadach tworzone.Najgorsze ,że wiele z nich jest znana i ceniona.

slim shady
02-03-10, 20:30
napisałem że większość działa ale krótkotrwale czyli JOJO

wystarczy że obetniemy drastycznie kalorie i waga powinna lecieć, a tak jest przy większości diet

są jeszcze diety nie z gazet które są trochę kontrowersyjne (Kwaśniewskiego)

fallenursus
02-03-10, 20:39
albo jedna z najbardziej popularnych diet 21sego wieku, bazowana na HCG, a potem sie kvrwa dziwia ze ten srodek poszedl w gore prawie 100% kvrwa jego mac. nic tylko bic w morde....

KowalX
09-03-10, 14:13
są jeszcze diety nie z gazet które są trochę kontrowersyjne (Kwaśniewskiego)

Zgadza się i o nie mi chodziło ;) dieta Kwaśniewskiego to lipa :)

Czyżyk
09-03-10, 15:55
Trzeba dodac, ze tluszcze takze zwiekszaja wydzielanie hormonow.

KowalX
09-03-10, 18:06
Po co jak już jest ;)

Czyżyk
09-03-10, 18:44
KowalX, jak by to juz bylo napisane w tym artykule, bo tym tego nie pisal.

KowalX
09-03-10, 20:58
- tłuszcze w pożywieniu oszczędzają gospodarkę białkami i witaminami z grupy B.
- mają dużą wartość sytną - hamują wydzielanie soku żołądkowego, podnoszą smak potraw.
- pełnią funkcję budulcową, są składnikiem błon komórkowych oraz stanowią ważny element wchodzący w skład wielu hormonów

... ;)

Krzych_91
10-03-10, 00:11
Nie nazwałbym jojo działaniem, z resztą, zależy jaka gazeta, bo w porządnych diety są raczej dobre...

KowalX
10-03-10, 01:53
Nie nazwałbym jojo działaniem, z resztą, zależy jaka gazeta, bo w porządnych diety są raczej dobre...

W jakich?

Czyżyk
17-03-10, 21:36
KowalX, fajny cytat...ale napisalem wprost to, co autor nie.

slim shady
17-03-10, 21:43
KowalX, fajny cytat...ale napisalem wprost to, co autor nie.
???

nie wiem o co CI chodzi i nie spamujcie tylko prowadźcie dyskusje na poziomie

Micek185
18-03-10, 00:54
dobra tłuszcze wiadomo jakies ze słonecznika,oliwek jak najbardziej na +,białko wiadomo że jest podstawą przy redukcji i przy masie i teraz węglowodany,niby jesli obetniemy wegle to waga idzie w dół ostro ale znowu brak wegli-brak energii,witalności zaczynaja się nudności skurcze i inne dolegliwosci a kiedy znów zaczniemy spozywać wieksze ilości węgli nasz organizm weźmie je "w nadmiarze,więc co najlepiej zrobic?jesli chodzi tylko o węgle?zmniejszyc do minimum i przyjmowac np 3 4posiłkach dziennie np sniadanie,2sniadanie obiad i pózniej powiedzmy ok 18 jajka,rybę i na kolacje serek wiejski itp?czy ograniczyc sie z białkiem tylko do 2posiłków dziennie mówie tu o stabilnym przyjmowaniu węgli w długim okresie nie npmprzez 3m-ce.???

slim shady
18-03-10, 22:52
każdy organizm jest inny i każdy organizm inaczej reaguje na dany składnik, jedni potrafią budować masę przyjmując 1 g białka/KMC inni dochodzą powyżej 3 g/KMC. Podobnie jest z węglowodanami, jednych zalewa po przeciętnej dawce, a innych na dużych ilościach niemal wogóle. Przy braku węgli po dłuższej ketozie organizm sam potrafi zastąpić w niektórych przypadkach węglowodany. Tak naprawdę kuchnia to jeden wielki eksperyment. Naszym zadaniem jest ciągła obserwacja reakcji organizmu na nasz sposób odżywiania. Ja doszedłem do wniosku że rano najlepiej dostarczyć sporą ilość kalorii, a im później wieczora tym mniej węglowodanów, w tym dwa ostatnie posiłki to są białkowo-tłuszczowe. To że Ci jakiś spec napisze że masz przyjmować 2 g białka/KMC 6 g węgli/KMC i 1,8 g tłuszczy/KMC nie musi znaczyć, że będzie to dla Ciebie złota proporcja. Nie jestem zwolennikiem eliminowania węgli do zera, wole zrobić więcej aerobów.

KowalX
21-03-10, 16:09
KowalX, fajny cytat...ale napisalem wprost to, co autor nie.

Wszystko napisane jest wprost i wyraźnie.Należy uważnie czytać.Slim napisał ogólnikowo wszystko co należy.



każdy organizm jest inny i każdy organizm inaczej reaguje na dany składnik, jedni potrafią budować masę przyjmując 1 g białka/KMC inni dochodzą powyżej 3 g/KMC.
Nie istnieją takie rozbieżności nawet jeśli napisane jest to obrazowo.

Co do węgli i ich redukcji jednym nie służy tłuszcz ,innym węgle ,ale ogólnie należy obniżać całość kcal o ok. 15% ,bezpiecznie i zdrowo :)

slim shady
21-03-10, 17:22
może z 1g białka przesadziłem bo to rozsądna ilość dla podtrzymywania funkcji życiowych itp, ale chodzi mi ogólnie że nie dla wszystkich te same wartości będą odpowiednie

KowalX
21-03-10, 18:40
może z 1g białka przesadziłem bo to rozsądna ilość dla podtrzymywania funkcji życiowych itp, ale chodzi mi ogólnie że nie dla wszystkich te same wartości będą odpowiednie
No tak zależne gównie od rodzaju treningu.Na pewno jednak nie będzie tak,że dla jednego będzie 2g ,a drugiego 3g :)