PDA

Zobacz pełną wersję : grubość poszczególnych kości



nie wazne
09-01-10, 13:51
Z tego co wiem grubość kości zależy od kodu genetycznego i oddziaływania środowiska...kości rosną wzdłuż i grubieją raczej proporcjonalnie ale wydłużać się przestają szybciej -> w dużym stopniu odgrywają tu rolę hormony
...jest też tak że kobiety przeważnie mają słabsze i bardziej cienkie kości ale to chyba wynika z ich mniejszej masy (czym cięższy organizm tym grubsze kości)...ktoś kto ma 170cm wzrostu i waży 60kg ma na pewno ma słabszy szkielet od kogoś kto waży 120kg ale ogólnie wiadomo że lepiej być lżejszym.

Ale wiele osób ma tak że po prostu ma grubsze kości...nie mówiąc że na pewno ma gęściejsze np. bokserzy, bejsboliści, tenisiści, górnicy, alpiniści itp.w przypadku kości rąk - nie jest to duża różnica bo rzędu paru milimetrów ale te parę milimetrów to może być nawet do 10%!!! grubsza kość tworzy się chyba wtedy gdy gęstość kości wynosi swój max...max kości to nie jest oczywiście całkowity max bo kości muszą być trochę elastyczne więc nie mogą być zbyt gęste...wiec gdy już kości są bardzo mocne ale to nie wystarczy to zaczynają rosnąć bardziej w szerz...i się okazuje się że taki sportowiec co ćwiczy od dziecka ma nie tylko lepszą wydajność, budowę mięśni ale i kości.

Wiem że na pewno tak jest ale czy naprawdę aż o parę milimetrów ?
Jak ktoś ma gęściejsze kości to te parę milimetrów to naprawdę dużo.

poetae
09-01-10, 14:31
Jestem lekarzem i spotkałem się parę razy z wami zapaleńcami,
szczególnie często przychodzi do mnie młodzież która coś sobie złamała uprawiając ten wasz nowy sport parkur czy coś tam, albo artyści od sztuk walki.
Jak ktoś przesadzi to kończy zabawę.

Jeśli chodzi o kości rąk to szczególnie wzmacniają się chrząstki itp.
Z tego co wiem to mogę potwierdzić że poszczególne kości mogą stać się grubsze ale nie jestem w stanie powiedzieć o ile. Dzieciaki chleją hektolitry napojów energetyzujących i myślą że są mogą wszystko, a kości najwolniej się wzmacniają. Tak samo ścięgna, ludzie myślą tylko o mięśniach i często ścięgna się nie zdążą dostosować do mięśni i potem są liczne kontuzje.

Sosna91
09-01-10, 16:25
no temat ciekawy tylko zastanawiajace ze dwóch nowych użytkowników pisze swoje pierwsze posty w żle umieszczonym temacie "propzycje i sugestie" te sugestie dotyczną forum panowie ;]

co do wzmacniania, przy uderzaniach powstają mikrouszkodzenia które wzmacniają kości, sam wzmacniałem jak byłem młody kostki uderzając w twarde materiały, teraz moge uderzać w sciane i nie czuje bólu ani nic mi sie nie dzieje, jednak ostatnio przecholowałem na imprezie i ze złości uderzyłem z całej sily w mur prawą ręką. nic nie bolało mogę ruszać ale 3ci palec od lewej nie licząc kciuka przy ręce troche spóchł tzn była wypustka a w środku jakby płyn albo jakaś maź. za tydzien zeszło, teraz próbowałem znów i uderzyłem mocniej ale na nastpny dzien sie siny tym razem zrobił;] cóż muszę jeszcze poczekać.

bulitto
09-01-10, 16:39
pękła Ci torebka stawowa, a tych lekarzy nowych trzeba do zdrowia przenieść niech prowadzą swój, dialog?